lÉsT' Donderdag 6 GOES S CIIE C O IJ li A N T. jm as. Zie uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f d,75; Franco per Post f .1,90. 1 t -w-x Gewone Advertent i én tv orden a *20 ets. de rege/y geplaatst. Geboorte-, IIvive/ijhs- en Doodberiglen 1 w«« J 6 regels a f .1 .f20. behalve het ZegelregtJv l 1 v'jv..; MI E<: IJ WSTIJI) 5 G K N. TURIvTJl'. De Augsburger Allgemeint Zcitnng deelt liet vol gende schrijven uit Konstantinopel van 17 November mede: liet vraagstuk wegens de uitlevering schijnt thans inderdaad spoedig tot eene vreedzame oplossing te zul len komen. De Porte heeft er in toegestemd om aan de vorderingen van het Russische kabinet te voldoen, en die vlugtelingen, welke Russische onderdanen zijn, uit Turkije te verwijderen. Zij, die tot het Islamismtts zijn overgegaan zijn hiervan uitgezonderdzij wnr den overeenkomstig de verdragen als Muzelmannen be schouwd. Er bestaat nog slechts eenig verschil ten aanzien van die Russische vlttgtelingen (Polen), die zich reeds sedert langen tijd alhier ophielden. Rusland verlangt ook de verwijdering van deze. Verscheiden van hen, evenwel, stonden tot lieden onder de besciter ming van andere mogendhedenals bijv. Frankrnl<. Het zal alzoo de-vraag wezen, ofzij desniettegenstaande als Russische onderdanen te beschouwen zijn. Maar ook hieromtrent zal men hel wel eens worden, M t Oostenrijk heeft men zich overigens reeds vers'aan daar dit zijne eischen daartoe beperkt, dar aan de naar Turkije gevlugte opstandelingen eene veib'ijlplaats in het binnengedeelte des rijks aangewezen en zij aldaar bewaakt zullen worden waartoe de Porte zich ver bonden heeft. Nu blijft er wd nog een ander vaag punt over, of er namelijk geene schending der troctatcn gepleegd is, met betrekking tot het verbod van de doorvaart der Dardaneilen; want de Ënge'sche vloot is inderdaad de beide uiterste Itasteelen der Dardaneilen voorbijgevaren, en achter de tweede Itasteelen bij Bar bieri ten anker gekomen. Het is nu de vraag of hier door de tractaten geschonden zijn. In de laatste ver dragen is bipaald, dat geen vreemd oorlogsschip door de Dardaneilen varen mag, dan in bijzondere gevallen, na bekomen ver'of van de Porte. Bij deze bepaling is echter tevens gevoegd, dat men zich in dezen hou den zou aan de vroegere tractaten en aan het steeds gevolgde gebruik. Nu heeft men het kanaal der Dar danellen altijd slechis van de tweede Itasteelen af a's mare clausttm beschouwd daar tusschen de beide uiterste Itasteelen de afstand nog re groot is, om 'daar de doorvarende schepen met vrucht te beschieten. Tot lieden toe moet het dan ook gebruikelijk geweest zijn, vreemde oorlogsschepen tot de tweede kasteel mi onge hinderd door te laten, en eerst bij het voorbijvaren van deze de uitdrukkelijke vergunning der Porte te vragen. Deze verklaring heeft de Turltsche regering gegeven, ter beantwoording der protesten van den Russisclien gezant. De heer vori Titoff zou hiervan niededeeling doen aan zijne regeringen aan deze de beslissing oveilaieii of die verklaring al dan niet met de tractaten overeenstemt. Men verwacht, dat het Russische ka bii,et verder geene bezwaren meer opperen zal. DUITSCIILAND. Frankfort, den 50 November. Er is misschien in geheel Europa geen gewestdat zich in een zoo deerniswaardigen toestand bevindt als het groothertog dom Baden. Met nier weinig bevreemding verneemt men, dat hetzelve aan Pruissen. voor verleenden miii raiien bijstand eene schadevergoeding van 3 iniliioen gulden heeft te betalen. De Berlijnsclie correspondent voegt er wel is waar bijdat zulks ill termijnen zal geschil den; hetgeen echter niet wegneemt, dal bij eene uitgeputte schatkist en eene ophanden zijnde reorgani satie van het leger, dat landje bezwijken moet onder <ien last der oude en nieuwe schulden. Het gerucht blijft in omloopdat de groothertog de regering leii gunste van zijnen neef nederleggen zal. ENGELAND. Londen, den 1 December. De admiraliteit heeft eene commissie van vijf vlagofficieren benoemd, belast met liet opsporen van middelen otn kennis re krijgen van liet loi der expeditie van sir John Franklinen uiet het nemen van die maatregelen welke geschikt zouden kunnen zijn om een goeien uitslag te verzeke ren aan de eerlang uit te zenden nieuwe expeditie t aar de Noord Poolstreken. In een artikel in de Times wordt volgenderwijze over de goudproductie van Californie gesproken Met is inderdaad zonderling, dat, in weerwil der aanzienlijke hoeveelheid goud. die van Californie zijn uitgevoerdde groote wereld markten daardoor zoo weinig zijn aangedaan. Van de talrijke ontdekkingen, die aldaar hebben plaats gehad, verwachtte men twee resultaten vooreerst de snelle kolonisa-ie van de kusten der Stille of Zuidzee en vervolgeus een voorbeeldelooze overvloed van het kostbaarste der rnetaUn. Het eerste vooruitzigt is verwezenlijkt in .al zijne uitgestrektheid, net tweede in geeneii deele. Zelfs op den stand van het geld te New York is de invloed der Californische mijnen onbemerkhaar, en onze jongste brieven uit die s'nd vernielden, a s eenig gevolg van de aankomst eener aanzienlijke hoeveelheid goud en van de aankondiging, dat er eerlang nog meer zal aangevoerd worden een verhoogd vertrouwen der kapitalisten en eene grootere vastheid in de markt. In Engeland is de invloed nog minder merkbaar geweest; op den prijs van het goud te Londen hebben noch de aanvoeren noch de berigren van Californie eenigen invloed uitgeoefend. Kortom, wij houden ons overtuigd, dat, ofschoon de in Cali fornie gedane ontdekkingen ten slotte voor de beschaving en den handel zeer gewigtig kunnen zijn, zij geene plotselinge of schadelijke verandering in den prijs van liet goud zullen brengen. FRANKRIJK. Parijs, den 1 December. I11 de laatste dager, trek ken twee gewigtige politieke omstandigheden de alge nieene aandacht, namelijk eene toenadering tusschen de zuiver Bonapartistische partij en de corservatieven, en een verbond tusschen de legitimisten en de iiltra-repu blikeinendeze beide feiten kriigen met iederen dag meer zekerheid. Uit den toon der dagbladen is zulks overigens toereikend op re maken. Aan den eenen kant schijnt de Cimstitntionneld.-n conservatiever, te gemoet te komen en le Dix Decembrt, liet ijverigste der Bona partistische dagbladen, hetwelk nimmer nagelaten heeft de reactie ten heftigste te bekampen, bewaart het stil zwitgen. Aan den anderen kant laten de organen der legiiimistische partij zich zeer duideliik uil over de kwestie der herkiezing van Lodewjk Bonaparte als president der republiek en verklaren ronduit, dat zij zijne herkiezing bes.rijden zullen. Op dit punt zullen zij liet dus eens zjju met de republikeinen van alle kleurdaaronder zelfs de bergpartij en de socialisten begrepen. Die kwestie van de herkiesbaarheid van den president wordt door alle dagbladen besproken met eene heftigheid, welke zou kur.nen doen geloovendat die herkiezing liabij is; en echter moeten er bevorens toch nog min stens twee jaren verloopenindien de zaken geregeld en op constitutionele wijze blijven voortgaan. Zoo veel is zeker, dat Lodewtjk Bonaparte, indien de toe stand over een paar jaren zoodanig niogt zijn als dezelve zich reeds thans begint te vertoonen, eene zware laak zal hebbenom te zegepralen over de vereenigde krachten van socialistenaanhangers der bergpartij gematigde republikeinen en legitimisten. Doch het is dwaas, bij de tegenwoordige tijdsomstandigheden, zich nu reeds bezig te honden, met hetgeen in twee jaren kan gebeuren. Parijs, den 1 December. Dat de voorzitter der republiek er pujs op stelt om deze zijne waardigheid, ook na veiloop van den tijd te behouden, welken de constitutie hem toekent, wordt als zeker gesteld. Meer verschil van denkbeelden bestaat er ten aanzien van den weg dien hij denkt in te slaan om daartoe te geraken. Men spreekt veel van eene algemeene wa penschouwing «au al dc troepen die thans in en om Parijs leggenen steeds op honderd duizend man van alle wapenen worden begroot, en van de nationale garde, tegen den 10 December, den verjaardag van 'smans verhelling tot zijne tegenwoordige waardigheid. Mei) heeft dadelijk deze wapenschouwing in vei bind willen brengen met het ontwerp, om, bij wijze van maatregel vati geweld, den Voorzitter een groi t.r en duurzamer gezag 10e te kennen maar de b'adendie als de or ganen zijner aanhangers worden aangemerkt, ontkennen dit hoogelijk en verzekeren, dat de door den Voor- ziiter gesprokene woorden, dat Frankrijk op zijn woord kan vertrouwen en dat hij de Constitutie zal hand haven geenszins als ijdele klanken zullen worden be vonden. Sedert een paar dagen spreekt men weder van ijverige pogingen, om de zaden van tweedragt; welke tus schen de leden der Wetgevende Vergadering die te voren de meerderheid uitmaaktenzijn gestrooid en wortel hadden gevat, weder uit te roeijen, ten einde de voorstanders vaneen algelte>-ien ommekeer der maat schappelijke orde niet te veel in de hand te werken en men meent zich te mogen vleijen, dat deze pogin. gen niet vruchteloos zullen zijn. Aan den anderen kant gaan de hevige republikeinen voort, mer de gemoe- deien in de departementen in het voordeel hunner partij, welke dergelijke ommekeer maar al te zeer blijft wen schente bewerken en zoo men meent, met meer vrucht, dan in Parijs. Veel wordt er gesproken van het herkiezen of niet herkiezen van den Voorzitter; maar onpartjjdigen oorieelen dat menin de tegen woordige dagen, gernsielijk eenigen tijd kan wachten, alvorens ziel) te bekommeren over iets, 'twelk eerst iva verloop van twee jaren moet plaats hebben. Intus- schen zal er nu eerlang een allergewigtigst vraagstuk in de Nationale Vergadering worden behandeld het behoud namelyk van de consumtive belasting op de dranken; waarvan de beantwoording, weliigt in de helft der Fransche departementen, gunstig of ongunstig, ten aanzien van het bestuur van den Voorzitter, kan werken. Reeds hebben zich 35 leden aangemeld, om daartegen het woord te voeren, en heliben zich slechts zes opgedaanom het behoud der belasting te verde digen. Parijs, den 2 December. De instructie der onlangs in hechtenis genomen legitimisten, is thans afgeioopen. Zeven en twintig beschuldigden werden daarna in vrij heid gesteld de negentien overigen blijven voorloopig in hechtenis. Het zijn allen lieden, die in deze legï- timistische associatie een zekeren graad bekleedden. Onlangs heeft men in het departement van de Marne een man ontdektdie wegens tot dus ver on bekende redenen door zijne moeder eene reeks van ja ren is opgesloten gehouden. Door de bevoegde mag: is van het onderzoek dienaangaande een verslag gedaan, dat nagenoeg op het volgende nederkomtToen wij het huis door waren, kwamen wij in een naauw slop, en op het einde daarvan in een soort van stal waarin eer. dakvenstertje niet zeer kleine ruitjeswaarvan de meesten gebroken waren, het eenige licht doorliet. De deur was met een touw en een. stuk ketting, met een hangslot er aan, gesloten. Hier vonden wij achter in eenen hoek, op eenen hoop vuil hooi of liever mest, een mensch in elkander gekromd, die, zoo men zeide. Potelet heette. Hij bad niets anders aan dan een' ouden kielwelke men hem had aangedaan omdat men ons wachtende was. Achttien jaren lang heefc hij in dat hok, nacht en dag, winter en zomer, naakt en zonder licht of vuur doorgebragt, terwijl hem zijn voedselmeestal in droog brood en raauwe vruchten bestaandedoor een zijgat werd toegeworpen. Alle aanwezigen werden door medelijden bewogen, behalve zijne moeder. Wij noemden den ongelukkigen Potelet bij zijnen naam en spraken hem vriendelijk toe, doch hij scheen dit naauwelijks te merken. Zijne moeder wierp hem eenige appelen toe, even als aan een wild beest, welke hij onverschillig opraapte en in zijn stroo verborg. Daarop lieten wij hem een glas wijn geven, hetwelk

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1