IN". 98. 1849. GOESS C II E C O li R A IN T, IN' 6 li UI W STIJ 8>ï N G K N Donderdag 29 November De mi gave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per A wartaal is f J Ja; Franco per Post f .1,90. J Gewone Adverteniten worden it HO e/s. de regel geplaatst. Geboot Ie-, ff uwe/ij hs~ en Doodberigie.n j van J 6 regels a J,tO, behalve hef ZegelregtlJ .vV DUÏ.TSC1IL VND. WrênEN den 22 November. Naar luui van bij 7.01,dere berigren uit Konstantinnpe, zou de O toman- ni-clie Porie, sreunende op de haar door Engeland en Frankrijk toegezegde hulp, van Rusland de onmidde- hike ontruiming der Donau-vorstendommen gevorderd hebben. Indien dit berigt bevestigd wordt, is het te vreezen dat hieruit moeijeiijk heden zullen ontstaan. Hamburg, den 22 November. Men meldt uit Christians dat de kroonp-ins, onmiddelijk na zijn hu welijk met de prinses Hilhdmina Louisa der Neder landendat in Februari) e. k. te 'sGravenhage zal worden voltrokken benopmd zal worden tot onder koning van Noorwegen en dar Z. K, 11. en zijne jeugdige gemalin te Christiania hunne residentie zullen vestigen. Frankfort, den 25 November. De berig'en ui Baden luiden bij voortduring hoogst uiuuiisrio gemis aan vertrouwen staat de handel stil. Vele ld milieu verlaten het land en begeven zich naar Ameril; 1. Deze emigratie zal in het aanstaande vooij..ar nog ve.l beduidender wordennadat velen eerst hunne vaste goederen zullen verkocht hebben. Eene beslissing van de Engelsche admiraliteit, ten opzigte van bet fregat Gcfionzal door het centraal bestuur riet word-n erkend. Aan kapitein Poppet ijn dezer dagen bevelen gezonden, om liever het schip in de lucht te doen springen, dan te dulden, dat het betreden worde door andere troepen, dan die, welke onder zijne bevelen staan. - Het Pruissische regeringsblad van dtn 24ste!) heeft het protocol der zitting van den raa 1 van admi nistratie openbaar gemaakt, waarin besloten is, de ver kiezingen voor den üuitschen rijksdag op den sisten Januarij aanstaande te bepalen. Dar dit stuk welks 'inhoud reeds vroeger bekend was juist nu officieel wordt openbaar gemaakt wordt opmerkelijk geaclv in verband met de tijding, dar Oostenrijk nieuwe ver- toogen tegen de bijeenroeping van den rijksdag aan ie Prtiissisehe regering bei It ingediend. De Köllnischc Zeitung deelt deswege het volgende door den rele maaph uit Berlijn ontvangen berigt mede: Voor eenige dagen heeft Oostenrijk een formeel protest in gezonden tegen de bijeenroeping van het parlement en met eene gewapende tusschenkomsr gedreigd. De raad van ministers heeft daarop eergisteren de wet voor de veikieziogen tot het parlement in Pruissen vastgesteld, en daarop een antwoord aan Oostenrijk afgezonden, waarbij de regten van Duitscliland 11 er nadruk gehand haafd worden, onder verklaring, dat men eene geweld «iadiye tusschenkomst zoude afwachten." liitusschen gelooveti bezadigde liedendat die bedteiging van de zijde van Oostenrijk niet ernstig gemeend is en dat het alleen betfi willen beproeven on Piuissen door vrees aarjaging den ingeslagen weg te doen veriaten. Is dit wezenlijk zijne bedoeling geweest, dan heeft het zijn oogmerk 1 iet bereikt; wam aan baar krachtig antivoord op de Oostenrijksche depêche, heeti de Pruissische regering nog meer beteekenis ge geven door de openbaarmaking van het laatste pro tocol van den raad van administratie in de Sraats-Cou- ran', die heden avond verschenen is." EIS GELAND. Londkn den 24 November. De Nourd Aineri kaaitsche dagbladen behelzen de volgende opgave, die de onmetelijke ontwikkeling der landbouw nuverheid in de Verecnigde Staten doet zien. De opb-mgst van dut orgs' van 1849 wordt begroot op: 126 millioen mudtt'eh tariVe, 185 millioen mudden haver, 114 mil linen mudden aardappelen, 33 millioen mudden rogge, 12millioen mudden boekweit, 6,220,000 mudden geis', 15.735000 ton hooi, 20.330 ton hennep, j 066 millioen ponden katoen, 219 millioen ponden tabak. 119 millioen ponden rijst en 200 millioen pon den suiker. De Times bevat den volgenden brief, gereeketid Jmi-socialiste Karl Heinzen een der hoofden van de Duitsciie deuiokratisch socialistische partij, die tegenwoordig ais vlugteling in Engeland is met Gr/staf Struve en iimV ren van die soort, heeft inde Deutsche Lond- Zei tang eene beschouwing laten plaatsen onder den tirel van onderrigt der omwenteling. Twee of drie uittreksels van dit kostbaar voortbrengsel zijner overtuiging kun nen tot proef dienen, vati hetgeen men te wachten hebbe van de plannen van deze vrijzinnige partij. In het nommer van 9 November ontvouwt Heinzen liet plan van zijn groot omwentelingsweik voor geheel Europa en laat dan daarop tot slot volgen: het is wel mogelijk, dat deze Europ?sciie omwenteling een paar millioen koppen kostmaar het leven van een paar millioeii ellendelingen komt immers niet in aanmerking bij liet geluk van tivee maal honderd millioen nienschen. E11 verder: Neen J de tijd zal komen, dat liet volk liet geweten verband, die verrader van zich zelf, wan neer liet rondwaart met het zwaard der verdelging in de hand, zoekende in alle hoeken, welke tot schuilplaats van vijandige stervelingen strekken kunnen, ten einde het feest der wrake te vieren op eenen berg van l'iken." I11 liet nommer van 16 November ontvouwt Heinzen eerst lier plan van verkiezing eens dictators voor ieder land. De eerste pligt van den dictator is de tfitroeijing der tegenstanders (dat zijn dezulken, die niet denken zoo als bij); en verder zeg; lleinzen: moei de die taior terstond een verbond van aanval in verdediging maken met alle omwenteling»- en -gemeenvbestsezinde regeringen, om de eenhoofdige regeringen, die nog voU hou tenvan kant te maken en liet gelieele vaste land hun juk re doen afwerpen. B,j dir verbond moet nog bepaald worden dat alle voortvlugtige tegenstanders moeien worden uitgeleverd en vervolgd. Voor de tegenstanders mag geen schuilplaats bestaan, want eene schuilplaats ka» slechts het gevolg zijn van eene partij. Eene uitlevering weigeren, moet voor eene oorlogsver klaring gelden. Al zonde men ook jigt maken op de hoofden der tegenstanders tot op de kruinen der bergen Chimborazzo en IJimmalayamen moet hun geen rust gunnen dan in hei eraf'; en dewijl het beslist is, dat de tegenstandirs, vooral ue vorsten, geld en goed be- zitten, moet men hetzelve opeisclier. en verbeurd ver klaren des noods met geweld ten behoeve van den Staar." FRANKRIJK. Parijs den 24 November. De vechtwoede die zich sedert eenigen tijd van de volksvertegenwoordigers heeft meesrer gemaakt, maakt op het publiek een zeer onaangename!) indiük A He bezadigde burgers, van der. president der republiek tot aan den werkman van de voorsreden, zijn eenparig in liet gispen van die ge woonte. Vooral keurt men de handelwijze van deu beer Pierre Bonaparte afdie voornemens schjjnt te zijn. zich aan al de misslagen schuldig te maken, welke de 40 of 50 personendie hem in de laatste maanden in liet strijdperk zijn voorafgegaan, bedreven hebben. Zijne uitdagingen, die hij door middel eener soort van circulaire doet. zijn ongelukkiglijk doorgaans in zulke grof beleedigende woorden vervat, dat alle minnelijke schikking onmogelijk wordt. Om zich niet in een bdagclielijk daglicht te stellen, is hij verpligt om al zijne tegenstanders te dooden, of minstens te kwetsen. Zal dan de magistratuur niet eindelijk tusschen beiden komen, roept een b'aci uir, om den mannen, die belast zijn wetten te vervaardigen de zedelijkheid te doen eerbiedigen, den vrede te prediken en buiretisporighe. den te keer te gaan het geven van zoo verderfelijke voorbeelden te belettenDeze voorvallen bedroeven alle weldenkende;!zii winden de drifren op en zetten aan menigeii reeds bekoelden wrok nieuw leven bij. Het zijn voorreekenen van burgeroorlog; wanneer bij zondere personen aldus alle perken re buiten gaan, dan is het tuir nabii. waarop de partijen handgemeen wor den. En is niet reeds inderdaad gesproken van een gevecht vat) drie tegen drie; eene afschuwelijke navol ging van de gevechten -der middeleeuwen, die nog den aanvang tier regering van Lodewijk XIII noteerden en aileen door de onverbiddelijke strengheid van den kar dinaal de Richelieu en Lodewijk XIV Uondtn onder ilrtiki worden Zoo de afgevaardigden, die aldus hu.ine waardigheid bezoedelen, wisten hoezeer (ie werklieden uit de voor steden deze manifestatie!) vetaciiteu; hoe nietig zij zich maken door dit gedrag zoo zij wisten, dat zij in den «ogenblik, wanneer zn hunne eer denken te wie ken, zich ligtvaardig b'niv.sreilen aan de bespotting en de beleedigingi 11 des volks, dan zouden zij zich waar schijnlijk in het vervolg wel onthouder, van uitdagingen te doen. Parijs den 25 November. De Franscite akademie beeft eene medaille toegekend aan den lieer F. Michel voor eene proeve van vergelijkend taalkundig onderzoek over de gaauwdieventaa! in Frankrijk, en andere derge lijke dialecten in Europa in «eb-uik. De akademie roemde des schrijvers vlijt en geleerdheid hoewel be treurende, dat hij zulk een onwaardig onderwerp gekozen had, In den boezem der commissie voor de petitiën moeten hevige debatten geloopen hebben over de pe- r ririo van den heer Charton (behandeld in de zitting tier wetgevende vergadering van gisteren), waarin ver zocht werddat liet standbeeld van den hertog van Orleans weder op het plein vat) de Louvre zou ge p'aatst worden. De legitimisten en de Orleansgezindeii. in die commissie zitting hebbende, geraakten in bevigeu woordenstrijd over dit onderwerp. De eersten lieten- regt wedervaren aan de schitterend? verdiensten van den hertog, doch verk aarden, dat zij tegen den maat regel zouden stemmen die aan den graaf van Parijs schooner spel zou geven dan aan den hertog van Bordeaux. Zoo gij dat standbeeld weder op wilr rig- ten zeide eender legitimisten, dan zullen wij vragen om de weder oprigtiiig van liet monument voor de hertog van Berry in de straat Richelieu. Tot op heden kende men gte i middel tegen de dolheid. Hit eenigste wat men voor den dollen honds bett wis;was het uitbranden der wonden met een gloeijetul ijzer; maar voorbeelden van genezing der wa tervrees bestaan er niet. Thans echter heeft de lieer Rochet d'Hdricourt gunstig hekend wegens zijne reize door Abyssinie, de academie des sciences met een onfeilbaar middel tegen bovengenoemde vreesselijke kwaal bekend gemaakt. Hij heeft de plantwelker wortel het geneesmiddel bevat, uit Abyssinie medegebragr. Tot gebruik moet men den wortel dun schillen, dan laten droogen en ver volgens to; poeder stampen; van deze poeder geeft men den zieke to h is grein met eenen lepel honig of melk in. Een uur of anderhalf daarna, wanneer hij veel out. lasting en brakingen lieefr gehad, kan men hem hui te drinken geven en als hij door de ontlasting erg verzwakt is, geve men hem een hoen in d' boter gebraden met veel pimenthetwelk de werking van het geneesmiddel doet bedaren. Bij zijne aankomst te Deuratabor bad een dolle hond drie andere honden en een' soldaat scheren. De Bas- Ali of koning liet den beer Rochet d'Héricourt roepen en zeide hem nu is er gelegenheid om de kraclif en uit werking te zien van hei geneesmiddel waarvan ik u gesproken heb. Hij liet al de honden afzonderlijk op» sluiten. Den anderen dag liet hij aan den dollen hond, die de andere bonden en den soldaat gebeten bad. terwijl hij in een oogenb'ik van bedaren waseen* lepel vol poeder met honig ingeven; spoedig zag men de uit werking daarvan en de hond was behouden. Acht dagen daarpa nam men gelijke p oef met ééti der drie gebeten bonden die ook dol geworden was, en hersielie ook itt weinig tijd». De derde bond, waarvan men eerst den i2den dag dol heid bespeurde, werd op gelijke wjjze genezen doch de vi-'de hond stierf aan zitne dolheid op den twee en veertigsten dag na den beet; doch aan deze had mer. lier middel nier beproefd om de proef te leveren, dat de beet doode'ijk was.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1