J\". 94. Donderdag 23 November» GOESSCHE COURANT. NIEUWSTIJDINGEN. iiBITii - Courant geschiedt Maandags avondsDe Prijs per A wartaal I per Post f .f,90, J f Gewone Adverlentiën worden h 20 ets. de geplaatst. Geboorte-, Hu welijks- en V van J 6 regels a f f.20, behalve het ITALIË. Het dagblad van Rome behelst een verslag nopens de audiëntie welke de door de Romeinsche kamer van koophandel aan den Paus afgezondene deputatie den 29 October bij Z. Heil. gehad heeft. Op het door die bezending aangeboden adres, waarbij de Paus ver zocht werd om zijnen terugkeer, ook in het belang van den handel, te bespoedigen, is volgens dat ver slag door Z. Heil. geantwoordWij zijn zeer ge voelig voor de; wenschen der kamer van koophandel te Rome; wij begrijpen, dat de materiele belangen aldaar veel geleden moeten hebben. Wij hebben altijd gewenscht naar onze hoofdstad terug te keerenen hadden gehoopt, dat de politieke gebeurtenissen ons niet zouden beletten om aan dien wenscli te voldoen. Thans schijnt het dat de Voorzienigheid onzen terug keer wil toelaten, en wij zulien ons beijveren om den zelve zoo spoedig mogelijk te bewerkstelligen." DUÏ TSCHL AN I Weenen den 16 November. Terwijl in Enge land en Frankrijk de geschillen tusschen Rusland en Turkije reeds op den achtergrond geraakt zijn be schouwt menigeen deze zaak hier nog alles behalve uit een gunstig oogpunt. Als gronden voor dit ge voelen voert men aan de wapening der Russische vloot en het nog niet wederlegde berigt, dar admiraal Parker tot opperbevelhebber der Engelsch-Turksche vloot be noemd is. Over de onveiligheid der wegen in Hongarije verneemt men bij voortduring ongunstige bijzonderhe denallervvege worden kooplieden en reizigers door ronddwalend gespuis, zelfs bij beideren dag beroofd en uitgeschud. Te Pesth zijn dezer dagen de gewezen Hon gaarsche minister van justitie en eender chefs van zijn departement in hechtenis genomen welke laatste ver dacht is van de hand geleend te hebben tor verduiste ring van de sieraden der Hongaarsche kroon. Frankfort, den 17 November. Verschillende, in andere Duitsche provinciën verschijnende almanak ken, zijn in P>aden verboden geworden. Onder an deren heef: dit verbod den alhier verschijnende Hin kende Bote voor 1850 getroffen. De redacteur van dezen jaargangis de geestige schrijver van den be roemde Strowel Peterdie eenige jaren geleden aan de Poolsche grenzen in beslag werd genomen, om dat de Russische ambtenaren in de afbeelding van Sr. Nicolaas, die stoute knapen in het inktvat stopt, eene pt rsiflage meenden te zien, op den keizer, van Rusland. Brrujn den 19 November. Onze dagbladen zijn vol van allerlei geruchten nopens de houding der de wocraten en de maatregelen van voorzorg, welke door de regering genomen worden. Hoewel in dit alles veel overdreven is, schijnt er echter iets op til te zijn. Men verzekert stellisdat reeds in den avond van eergisteren, 17 November, door den Raad van bestuur van het Duitsch Prnissisch Verbond is beslo- ten, om den dag der vetkiezing van de leden van het Dtiitsehe Parlement op den 31 Januarij aanstaande te b- palendaartoe de vereischte verordeningen uit re vaartiigenen de stad Erfurt bepaaldelijk aan te wijzen, als de plaats, in welke dit Parlement zfjnen zetei zal vestigen en vergaderen. Van den Rijn den 19 November. Bijzondere bcrigten uit Berlijn maken gewag van voortdurende pogingen van de zijde dergenen, welke de bestaande oTde van zaken willen omverre werpenten einde zoo al geenen republikeinschen regeringsvorm dan toch eene Monarchie^ roet nog veel meer democratische verordeningen te erlangen, dan reeds aan de bevolking van Pruissen zijn verleend en verzekerd, om onder de mirsrgegocde klassen der maatschappij eene gisting te onderhouden die vroeg of laat tot eene uitbarsting zoude moeten komen. In deze berigten worden de gewerendie op dit «ogenblik nog met meerderen of minderen krijgsvoorraad, in handen van bijzondere personen zouden zijn, op 12000 stuks begroot, en wordt verzekerd, dat men zich nog dagelijks in 't ge heim met de vervaardiging van schietgeweer bezig houdt. Men meldt verder uit Berlijn dat van de zijde van Oostenrijk een gemagtigde naar Kopenhagen is gezonden, met de vertrouwelijke zending, om de Deen- sche Regering zoo mogelijk te bewegen tot het betoo» nen van eenige matiging in hare eischen, betreffende de regeling der Sieeswijksche aangelegenheid, en daar door het tot stand brengen eener zoo wenschelijke overeenkomst dienaangaande te bevorderen. Frankfort, den 19 November. Volgens dejong ste berigter. uit Bern heeft de Zwhsersche regering aan de voornaamste Dtiitsehe vlugtelingen verklaard dat het enkel ten gevolge van een misverstand is ge weest, dat hun d >r den hoofd lireceur van policie het bevel was gegeven out liet Z .virsersrhe grondgebied onverwijld te verlaten; de bondsraad had integendeel besloten aan al zoodanige vlugtelingen die in hun vaderland eene geregtehjke vervolging te vreezen heb beneen ongestoord verblijf in Zwitserland toe te staan. Het schijnt echter dat de regering voortaan niet meer in hunne huisvesting en voeding voorzien zal. In den Elzas schijnt nvn daaremegen met des te meer gestrengheid tegen de Dtiitsehe vlugte'ingen te werk te gaan. Bij de ingezetenen worden dikwerf huiszoekingen gedaan, op liet vermoeden dat zoodanige vlugtelingen bij hen verborgen zijn, De tegenwoordige toestand van het groot her togdom Baden geeft aan onderscheidene Zuid Duitsche dagbladen aanleiding, om te twijfelen aan de mogelijk heid. dat hetzelve op den duur als onafhankelijke staat zal kunnen bestaan. Eenige derzelve spreken van eene inlijving met Beijeren een plan waartegen Pruissen zich natuurlijk met nadruk zal verzetten. Van de zijde der Fransche regering ziet men mede emstigen weêr stand re gemoet. tegen elk plan, waarbij bedoeld wordt 0111 Biden met eenigen anderen Duitsche staat te ver eenen. Zoo als de zaken thans aldaar staan moet Baden, vroeg of laar, een ernstige twistappel tusschen onderscheidene mogendheden worden. Intusschen wil men reeds weren, dat aan den groo'hertog voorstellen zijn gedaan, met Iter doel om hen te bewegen, de regering neder te leggen; een gerucht welks gegrond heid zeer in twijfel is te trekken. Frankfort, den 20 November. Volgens bijzon dere berigten uit Fiar.kfort van den 19 dezer, ver. wachtfe men aldaar, dat de nieuw ingestelde bonds commissie hare functien zeer spoedig zou aanvaarden, en maakte de Aartshertog Rijksstedehoudet de noodige voorbereidselen om in de eerste dagen van December te kunnen vertrekken. „Men vleit zich, zoo heet bet voorts in die berigtendat liet nieuwe centrale bestuur de teugels der regering met eene krachtige hand zal aanvattenen meent dat dit het eenige middel isombij de menigte zaden van opstand waarvan herhaaldelijk de sporen worden aangetroffen met eenige gerustheid de toekomst te kunnen te gemoet gaan. Uit hetgeen de prins van Pruissen onlangs zoowel hier ter stede als te Munsteropenlijk heeft verklaard, is her gebleken, dat de Pr.uissische regering er nog geenzins op vertrouwt, dat zij, ondanks de groote strijdkrachten welke zij in Baden heeft ver- eenigd, bij magre zal zijn, om daar de orde op duur zame grondslagen te vestigen. Men houdt liet er hier wel is waar voor, dat de maatregelen der Pruissische regering niet doeltreffende kunnen worden geachtuit hoofde zij in Baden meer vrees dan vertrouwen inboe zemen, en dat toegefelijkheid en zachtzinnigheid wel- ligt tot een beter gevolg zouden leidendoch men onveins: zich tevens niet, dat in Baden nog zeer vele kwalijk gezinden gevonden worden, welke het-volstrekt 1' noodig is in bedwang te houden. ENGELAND. Londen, den 17 November. .Ofschoon, gelijk reeds gemeld is, nog nier alle hoop is opgegeven, dat het sir John Franklin gehikt is, of nog zal gelukken, om uit de noordpo9l-zeeën eenige bewoonde landstreek te bereiken, en dat hij alzoo nog behouden kan terug komenherzij dan dat hij west- of oostwaarts door de met ijs bezette wateren zich een weg heeft kunnen banen, zoo is men toch, ten gevolge van de mislukte togien, die in cien laatsten tijd door sir John Ross en anderen vo'bragt zijn, om de reeds bijna vijf jaren af wezige expeditie opresporen, thans tot de overtuiging gekomen, dat, indien al een doortogt ten Noorden van Amerika bestaatdeze zoodanige moeijelijkheden oplevert, dat daarvan voor den handel en het verkeer geen gebruik te maken is en dat de oplossing van bet geographische vraagstuk., omtrent het al of niet bestaan van zoodanigen doortogt, geen praktisch nut heeft't welk in evenredigheid staat tot de daarmede verbondene kosreti en gevaren. Londen, den 19 November. Gisreren is de stoom b tot Europa te Liverpool binnengeloopen met berigren van New York van 7 November. Te oordeelen naar den toon dien de Atuerikaansche bladen betnffende de kwestie van Nicaragua aanslaan, zou nien eene aanstaande vredebreuk tusschen de ka binetten van Washington en Londen moeten te gemoet zien. Het eerstgenoemde schijnt besloten te hebben iu deze aangelegenheid eene zeer ferme houding aan te nemen, en bet gouvernement van Nicaragua te on dersimmen tegende aanmatigingen van den koning van Mo-quuodie door Engeland wordt bijgestaan. Uit de Mexicaansche dagbladen verneemt men. dat de maatschappij, die van de Mexicaansche regering verlof heeft gekregen om een spoorweg over de land engte van Tehuantepee aan te leggenzich ijverig bezig houdt niet de noodige toebereidselen tot de uit voering dezer groote onderneming. Vóór nog vijf jiren verloopen zijn, zullen de Atlantische Oceaan en de Zuidzee, vermoedelijk veib-mdin zijn door drie groote wegen van gemeenschap, namelijk den spoor weg van Panama, den spoorweg van Tehuantepee en het groote kanaal van Nicaragua, FRANKRIJK. Tarijs, den 17 November. De president der re publiek schijnt zich te willen verzetten tegen de uit voering van het vonnis, hetwelk doorliet hoog geregts» hof te Versailles geveld is en volgens hetwelk denamen en vonnissen der voorrvlugtige deelnemers aan den opstand van 13 Junij jl. hier ter stede aan schandpalen zullen genageld worden, Zonderling is de houding van den president der republiek en de meerderheid der wetgevende vergade ring tegenover elkander. Voor drie weken waren meerderheid en gouvernement het eens om het voorstel van den heer Napoleon Bonapartebetrekkelijk de amnestie, te verwerpen, eenige dagen later werden, tot groote verbazing van de meerderheid, 700 gevangenen van de pontons alleen door den wil van den president op vrije voeten gesteld, welke zich op die wijze al de populariteit v-3n zulk een maatregel wilde toeëigenen. De meerderheid, hierover ontevreden, schynt een voor stel te willen aannemen, strekkende, om de vonnissen der 500 overige gevangenen aan eene herziening te onder wei pen. D,en president schiet tot verijdeling van dit plan nu niets anders over, dan ook aan die anderen genade te verleenen. Men noemt de 10 December als de voor dien maatregel bestemde dag. Die soort van wedstrijd in edelmoedigheid tusschen den president en de meerderheid zou nu op zich zeiven niet afkeu- renswaardig zijn, ware liet niet te vreezen, dat er ook ernstige gevolgen uit zullen voortspruiten. - Verscheidene personen van aanzien hebben Teeds een bezoek afgelegd bij den heer Guizot. Hij zal den gebeden winter binnen deze hoofdstad doorbrengen. Men zegt dat in het begin van Januarij onder zijne redactie een nieuw dagblad verschaften zal.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1