GOBSSCHE 1849. OU RAW Té v SS". 98. Maandag 19 November. '-ui-n W® De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags n Donderdags avondsDe Prijs per A wartaal I en Donderdags «w -j- \is f dj 5; Franco pei' Post f d,90. s w* <*v? is S f Gewone I geplaatst. Geboorte-, J1u weiijks- en Uoodhërigle \van d --6 regels d f d ,20, behalve het Zegelregt. J V" ,v i Advert entién worden a SO cis. de regjéJ\ Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten I" NIK U WSTIJ B) IN G K N ITALIË. Turin, den io November. In bijzondere berigten uit Portici woidt gemelddat de Keizer van Rusland aan Pius IX de verzekering heeft doen toekomen, dat, zoodra hij naar Rome zou zijn teruggekeerd, alle gel delijke ondersteuning, welke hij mogt behoeven hm door Z. M. zoude worden verleend. De prins Wo lowskywelke deze tijding aan den Paus had overge tnagtwas tevens belast, om aan den Koning van Napels de hulp van Rusland aan te biedeningeval lord Palmerston volhardde in zijne overdrevene vor deringen ten opzigte van Sicilië. DUITSCHLAND. Frankfort, den 14. November. Het tremfeest ter nagedachtenis van Robert Blumgisteren avond alhier gevierdis zonder eenige verstoring der open bare rust afgeloopen. De zaal was met zvvait laken behangen, en onderscheidene redenaren hebben op eene roerende wijze gesproken over de verdiensten di s doodén; er werden ook onderscheidene toepasselijke liederen door treurniuzijk afgewisseld, gezongen. Alles liep 111 de beste orde af, en de militaire autoriteiten had den zich de moeite kunnen sparende hoofdwacht ster ker dan gewoonlijk te doen bezetten. Naar men verneemtzal de Badensclie kamer waarschijnlijk ontbonden worden. Dit wordt echter vrij algemeen als een, in de gevolgen, nadeelige maat regel voor de belangen der regering beschouwd, daar dezelve onvermijdelijk nieuwe vijandelijke elementen in de kamer zal brengen. Men beweer:, dat eene mag» tige Oostenrijkschgezinde partij hierbij de handen in het spel heeft, met het doel. om de Pruissische magt aldaar te fnuiken. Wat hiervan het gevolg moge zijn, dit staat vastdat de tegenwoordige staat van zaken in Baden niet 1 p dien voet kan blijven zonder tot ernstige geschillen geschillen tusschen onderscheidene Duitsche vorsten aanleiding te geven. ILt lor der kleinere Duitsche staten is thans niets minder dan be- nijdenswaardigen zij loopen groot gevaar hunne on afhankelijkheid geheel te verliezen. Frankfort, den 15 November. Uit Triest wordt van den 7de» dezer geschreven, dat de Oostenrijksche marine eem n Nederlandsche zee-officier, zoon van den generaal Des Tombein dienst genomen hei ft. Hij is als luitenant op het Oostenrijksche fregat Bellotia aangesteld. Daar liet aan bekwame constructeurs ont brei kt, schijnen vreemdelingen, in dit vak bedreven, aldaar uirzigt te hebben op eene spoedige en voordee» liae plaatsing. Men verzekert, dat onze regering, vvelligt nog in den loop van dit jaar hare troepen uit Slees-wijk zal terug roepen, en zich in allen gevalle in geen oor- leg met Denemarken zal wikkelen, daar eene hervatting van denzelven allergevaarlijkst voor de Oostzee provin c;en zou worden. Te Kiel is het gerucht in omloop, dat de lands vergadering in hare laatste geheime zitting zou besloten hebben, het stadhouderschap te verzoeken, des noods door eene hervatting van den oorlog aan den onvvet tigen staat van zaken ir. Sffeswijk een einde te maken. Ook de Pilt. Mere, spreekt van eene hervatting der vijandelijkheden tegen Denemarken, doch alleen door de -hertogdommen. Dezer dagen is de godsdienstoefening der Duitsch 1 atholieke gemeente te Dresden op eene ergerlijke wijze gestoord geworden, doordien eenige der aanwezigen een groot misbaar aanhieven, toen de voorganger der ge meente in zijn gebed den zegen afsmeekte voor koning Frcderik August, zoo als tot dien tijd toe steeds had plaats gehad. Deze gebeurtenis schijnt over 'talgemeen een ongnnstigen indruk op de menigte te hebben ge- maakt. Frankfort, den 16 November. Een groot aantal d.r Duitsche vlugtehiigen moet thans, op bevel der policie liet Zwi'sersche grondgebied, binnen het kortst mogelijk tijdsbestek verlaten. Onder deze bevinden zich de bekende Fenntr vnn Pennersberg. Peter Mor des, ZitglerSchimmelpfiuningSchloffelenz. Deze maatregel wordt voornameink aan Oosieiiryksclien in» vloed toegeschreven. De Zwitsersche regering schijnt, overigens zelve gewenscht te hebben, zich van deze lastige gasten te ontdoen. De Badensclie vliigtelingen in het kanton Zurich hebben besloten naar Baden terug te keeren, om Zwit- seriand niet langer tot last te zijn. Zij hopen op een genadig vonnis van de Badensclie regtbanken waarin zij zich echter wel eens konden bedriegen. Van den Ri]N. den 16 November. Bij gelegenheid, dat de aartshertog Johann dezer dagen eene groote wilde zwijnen jagt op liet aan den Groot-Hertog van Hessen Darmstau toebehoor ende kasteel Kranichstein bijwoonde, heelt deze laatste een daar aanwezigen eik, welke be kend staat als een da 011 iste en schoonste van geheel Duitschlanden welks ouderdom op meer dan icoo jaren wordt geschatals een blijk van vereering van den aar sliertogden naam vat] Johannes-eik pegeven. De omvang van den stam van dezen boom bedraagt 36 voeten. Prins Albertde gemaal der koningin van En geland, het ft ais naaste agnaat van het liertoglijk huis, bij liet hoogste regterlnk collegle dezes lands eene klagt ingeleverd tegen een besluit der thans verdaagde kamer van afgevaardigden. Bij dit besluit namelijk zijn alle domeinen, die tot nu toe ten behoeve van het vorstelijk huis geadministreerd werden, als staatseigendom ver klaard. Reeds vroeger heeft de hertog tegen dit be sluit geprotesteerd. Daar hij nu geene kinderen nalaat, vreest prins Albertbij zijn overlijden, zijn regt op gezegde domeinen te verliezen en heeft alzoo tot hand» having van hetzelve bovengenoemden weg ingeslagen. ENGELAND. Londen, den 14 November. De leden der mili taire en marineclub hebben eenige dagen geleden, door tussclienkomst van den Franschen gezantden heer Drouyn de L'huysvan den president der Fransche republiek eeu kostbaar tapijt uit de fabriek der Gobe lins omvangen waarbij gevoegd was een brief van den volgenden inhoud: „Aan den secretaris der mi litaire en marineclub! Mijnheer! prins Lodewyk Na poleon Bonapartepresident der Fransche republiek, heeft mij gelast u kennis te geven van zijn voornemen, om aan de nieuwe militaire en marineclub een tapijt uit de fabriek der Gobelins aan te bieden. De presi sident der republiek hoopt, dat heeren leden der club dit wel zullen willen beschouwen als een bewijs, dat hij steeds met genoegen aan zijn verblijf in Engeland en aan zijne veie oude vrienden onder de officieren der Engelsche armee en op de vloot blijft denken." E. Drouyn de L'huys. Gisteren ochtend heeft in deze stad eene onge wone beweging en opschudding geheerscht, bij gele geilheid der voltrekking van de doodstraf aan Fred. Manning en diens vrouwwelke veroordeeld waren wegens gepleegde» moord, In de laatste dagen waren in de nabijheid der strafplaats eene menigte getimmerten voor toeschouwers opgerigt. waarop voor 1 p. st. en meer per persoon plaatsen verhuurd werden. De policie heeft echter, vóór de strafoefening, al die getimmerten laten afbreken, en bovendien buitengewone maatregelen van voorzorg genomen om een al te groot gedrang te verhinderen en de orde te handhaven. Er hebben, zoo ver men weet, geene belangrijke ongelukken plaats gehad. De gisteren ochtend hier plaats gehad hebbende uitvoering der doodstraf geeft aanleidingdat over de vraag, of de openbare uitvoering van die straf al of niet is goed te keuren,, weuHr veel gesproken wordt. Onder de personen, die opeildjjkin een der dagbla den, ern3tig tegen die openbaarheid opkomen, behoort ooit de bekende Charles Dickens. Hij grondt zijn ge voelen op de zeer ergerlijke houding van de ontelbaar groote volksmenigte voor en gedurende de strafoefe ning. De schrijvers- van de Times oordeelendat daarin geene voldoende reden te vinden is, om tot een ander stelsel overtegaan. Londen, den 16 November. Te Woolwich zijn dezer dagen proeven genomen niet eene nieuwe soort van lichtkogels, uitgevonden door kapitein Boxerdie er een valscherm aan heeft weten te verbindendat zich van zelf opent. De kogel werd geschoten en op eene aanzienlijke hoogte gekomen zijnde, ontplofte hij als eene raket, waarbij zich een valscherm van zes voet in doorsnede ontplooide, terwijl een heerlijk biaatiw licht een groot gedeelte van den omtrek begon te be schijnen langzaam en statig daalde het werktuig ne der. Het valscherm is 7 of 8 voeten boven de brandende stof verhevenen van daar loopen zes touwen naar eene ketting, waaraan de doos met brandstoffen hangt. Bij de opvoering van de Romeo and Julietin de schouwburg te Sheffield, op jl. Vrijdag avond, geraakte Mrs. Savile (die bij deze gelegenheid eene mans rol speelde en als Romeo optrad) zoodanig in geestvervoering, dar zij den heer Rolfe die Tybalt voorstelde, in de passage waar hij door Romeo wordt doodgestoken, werkelijk een dolkstoot inde zijde gaf; de wond liet zich aanvankelijk zeer gevaarlijk aanzien; uien vernam echter later, dat de heer Rolfe er van her stellen zal. Te Saint-Louis heeft een verschrikkelijk e» tegelijk zonderling voorval plaats gehad. In het hotel van den heer Barnum aldaar wareii twee Franschen gelogeerddie voorgaven edellieden te zijn en Mon- tesque te heten. Men merkte in hunne wijze van doen en laten niets bijzonders op tot dat de jongste der beide jongelingen, in den avond van den 29 October, ten 11 ure, aan de glazendeur der kamer klopte, die door den heer Barnum bewoond werd. Deze ligtte het gordijn op om te zien wie er was, doch ontving te gelijker tijd een kogel in de borst, terwijl de eerste bediende die nog bij zijn patroon in de kamer was, door eenige hagels gekwetst werd. Op den knal van het schot snelde de heer Albert Jones rijtuigfabrie. kant, toe, doch werd aan de deur van het hotel door den anderen Franschman ontvangen, die hem een kogel doorliet hoofd joeg. Twee andere personen, de heeren H. M. Henderson en N. PI. Hubbledie mede het huis wilden binnen komenwerden mede gekwetst de een aan het hoofdde ander aan den arm. Men drong echter met geweld liet huis binnen, vervolgde de moordenaars en nam hendoch niet dan na een wanhopenden tegenstand gevangen. De policie brak hunne reiskoffers open en vond er brieven in, waaruit het moet binken, dat zij werkelijk tot eene rijke en voorname familie beliooren. De koffers bevatten buitendien nog ongeveer 1000 p. st. aan goud geld en verscheidene prachtige stellen kleederen. Men verzekert dat zij kort te voren te Alton eene bijna even gruwelijke daad bedreven hebben, en houdc het er overigens algemeen voor, dat het krankzinnigen zjjn. FRANKRIJK. Parijs, den 14 November. Een dagblad zegt, dat de president teeds voornemens zijnde, om de veroor deelden van Versailli s gratie te schenken of hunne straf te verminderenbereids daartoe het voorstel aan het ministerie gedaan heeft, doch dat de ministers bepaalde, lijk hebben verklaard, gezamenlijk hun ontslag te zullen nemenwanneer de president in dit zyn voornemen bleef volharden. Men is voornemens aan de wetgevende vergadering eene petitie in te dienen, strekkende om het tractement van den president der republiek tot 450,000 francs per maand te verhoogeti. Parijs, den 15 November. Heden heeft het hoog geregtsiiof te Versailles uitspraak gedaan in de zaak der

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1