GOESSCHE Donderdag 15 November JX°. 02. De uitgave de%er Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 1 is f J,75; Franco per Post f .1,90. J f Gewone F dv er tent ié n worden a 20 ets. de I geplaatst. Geboorte-, Hu welijks- en Doodberig V van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt. H ui mi n mizu WSTIJNG RjN DUÏTSCHLAM). Herlijn, den 9 November. De openbare orde is eenigzins gestoord gewordenter zake van de bijeen komst van voiksvereeniging, teneinde de nagedachtenis te vieren van den bekenden democraat Robert Blum, dienu een jaar geleden te VVeenen bij standregt is veroordeeld en doodgeschoten. Twee dezer vetee- nigingen zijn door de policie, met geweld uiteengedre ven; de eeneter zake van in dezelve gevoerd wordende taalde anderewegens het opsteken van cocardeu in dezelve, welke bij maatregel van po licie verboden zijp. Het heeft moeite gekost de menigte le verdrijven. Men heeft zich te weer gesteld en hier en daar zijn zelfs gekwetsten gevallen. Eene derde vereeniging is wel naatiwkeurig bewaakt maar onge stoord gsbleven, omdat, naar het scheen, in de/.elve alles betamelijk is toegegaan, en men zich heeft bepaald rnet de voortreffelijkheid eener wel geordende democra tie te verkondigen, zonder dadelijken aanstoot te geven aan de bestaande Regering, of de verdiensten van den overleden Blum te veel te verheffen. Herlijn den 10 November. Eene brochure van Joh. Rongeonder den titel: Europa mag niet Rus sischEuropa moet vrij worden>s heden door de policie vet boden; te gelijk is bevel gegeven, om dit geschrift allerwege 111 beslag te nemen, daar de inhoud als hoog verraad moet beschouwd worden. Berlijn den 11 November. P-rins Fredcrik der Nederlanden is gisteren op het slot Sanssouci aange komen. Frankfort, den 9 November. Ook de Hanno versche regering is thans toegetreden tot de overeen komst, welke tusschtn Oostenrijk en Pruissen gesloten is. betreffende de nieuwe centrale magt of' botidscom- aiissie. Zoo als de zaken thans staanzal zij weidra in functie treden. Veel is hierbij nog niet gewonnen, want deze bondscommissie gelijkt verbazend veel naar den voormabtreil bondsdag, welke daaruit waarschijnliik op nieuw zal ontstaan. Durschland zal zich vermoe delijk daarmede moeten te vrede houdenhet is daar thans tot ltus geworden: beter iets, dan niets. In derdaad verwacht men hier binnenkort de aankomst der leden dezer 'bondscommissie en dan zal hunne installatie onmiddelijk plaatsgrijpen. Ook Wurtem berg is, naar wij vernemen, thans tot dezelve toegetreden, welk voorbeeld alstni gewis ook door de kleinere staten zal gevolgd worden. Frankfort, den 11 November. Naar men ver neemt, zal dadelijk, nadat de nieuwe bonds kommissie 111 functie zal zijn getredenhet opperzigt over de Dnitsche vloot, aan de Hannoversche regering opge» dragen worden, Men weet op officiële wijze, dat het nieuwe Badensche legerin Pruissen zal georganiseerd wor den, natuurlijk op kosten van Baden, en dat de Piuis- sm het groothertogdom zullen blijven bezetten tot dar deze veeljarige arbeid geëindigd zal zijn. Eenige dagbladen spreken met. groote bitterheid over het volgende treuiige voorval, dat in den avond van den 6 dezer te Rastatt voorkwam. Een aantal bij de laatste revolutie gevangen genomen insurgenten zaten, 11a van hunnen arbeid te zijn wedergekeerd, om den kagchel hunner kazematten bijeen, teneinde hunne van den regen doornatte kleederen te droogen. De buiten geplaatste wacht hieldbij de reeds heerschende duis ternis den weerschijn van het vuur voor een brandend licht en gaf, overeenkomstig zijne instructie, zijn ge vveer door het venster plaatsende, in de kazemat vuur. Met sc-hot., dat uit hagel bestond, trof zes man; een jong mrnscb, in wiens hoofd een hagelkorrel was door gedrongen, is na verloop van een half uur daaraan over leden. Dtie andere zijn vrij ernstig, de twee overige minder zwaar gewond. De Deutsche Zeitung veroor. deelt deze handelwijze en her geven van dergelijke in structien in strenge bewoordingen. Tot zoo lang de regtbank geen vonnis geveld heeft over aangeklaagden, zoo a! met de zich daar bevindende personen het geval is heeft niemand het regt ben als veroordeelden te beschouwen. Frankfort, den 12 November. In het gronther. togdom Baden wordt thans alles op de Pruissche leest geschoeidzelfs prins IVilhelm van Baden zaln,;ar men verneemt, eerstdaags naar Potsdam vertrekken, om ill Pruissische dienst te treden. In de voornaamste ambten te Karlsruhe zullen mede belangrijke verande ringen, allen in den Pruissisclien geest, bewerkstelligd worden. Het bevestigt zich. dat onderscheidene Zuid Duitsche regeringen de uitbreiding van liet Pruissi» sclie gezag, door de inlijving derjbeide Hohenzollern, hoogst ongaarne zien en dat deswege reeds onder» sein idetie nota's tusschen dezelve gewisseld zijn. Naar welke zijde men thans zijne blikken rigt ziet men thans in Dtiitscliland, in plaats van de hoog opgevij zelde eenheid, niets dan twist en tweedragt heerschen, in voege het uitzigt voor de toekomst hoogst somber blijft. ENGELAND. Londen den to November. Lady Franklin heeft etiien brief gerig: aan den luitenant Gale, die had aangeboden om sir John Franklin door middel van een luchtbol rp te sporen zij noodigt hem uit, eenige deskundigen over de uitvoerbaarheid van zijn plan te raadplegen. Ons ochtenblad, de Times, levert een uitgebreid betoog betreffende de Sleeswiiksclie aangelegenheden. Het stelt daarbij de Deetische Regering allezins in het gelijk en beweert, op grond van oorspronkelijke be- scheiden, die in den laatsten tijd moeten zijn ontdekt, en onder goedkeuring van de genoemde regering open baar bekend gematk', dat de burger-oorlog, in welken de hertogdommen onlangs zijn gewikkeld geworden de onheilen die daaruit zijn geboren en de onberadene wijze, op welke Duitschland zich in dezen strijd heeft gemengd, alleen rp rekening moeten worden gesteld van de geheime kuiperijen en woelingen van het geslacht der hertogen van Augustenburgdie zich vroeger ais de grootste tegenstandets itebben gedragen van de volks, reg'en welke zij in tateren tijdin hun eigen belang, tegen de wettige overheid der bedoelde landen hebben willen doen gelden. FB ANKRTJK. Parijs den 10 November. Gisteren waren de geruchten, dat de Voorzitter der republiek maarregelen van geweld zoude nementen einde zich op de eene of andere wijze meer magt en gezag te verzekeren dan de Constitutie veroorloofdeweder zeer en alge meen verbreid. Men herinnerde zich dat het juist vijftig jaren geleden was dat wijlen Napoleon Bona parte de Fransche vertegenwoordigers te St. Cloud ten deure deed uitjagen. Men noemde zelfs een re giment dragonders, 't welk zich reeds in het bedwin. gen van oproerige bewegingen heeft onderscheiden en 't welk tot de bezetting van de hoofdstad behoort, als het corps, *r welk in dezen de hoofdrol zoude spe len. Men sprak verder van het herstel van de consu laire Constitutie van her jaar VIIImet een rijk be. zoldigden Senaat, en met 500 niet bezoldigde verte- genwoordigers, die zich dadelijk in de groote zaal van het paleis van justitie zouden vereenigenom het nieuwe bewind te constitueren. Anderen spraken weder van andere ontwerpendoch allen kwamen daarin overeen, dat er weder eene revolutie voor de deur stond. Het bewind van den Voorzitter heeft gemeend een einde te moeten maken aan deze telkens herhaalde ge» rucbrei), die altijd eene zekere onrust te weeg brengen, welke niet dan nadeelig kan werken. Het heeft daartoe ambtshalve de navolgende nota in den Moniteur doen plaatsen: De Voorzitter heeft in zijne laatste bood. schap gezegdIk wil mij het vertrouwen van het volk waardig maken, door de Constitutiedie ik be» zworen hebte handhaven. Deze woorden zijn dui delijk, bepaald en niet vatbaar voor verschillende uit. legging, of twijfel. Zij bevatten buna dezelfde woor den als de eerst afgelegde eed. Welnu, in sommige dagbladen; in de gezelschapszalen inde Wetgevende Vergadering, en verder alom verbreidt men het gerucht van aanstaande maatregelen van geweldmen laat die bedreiging boven de hoofden van lieden zweven die zoo lietelijk kunnen worden verontrust; men ver stoort met kwade oogmerken, liet openbaar vertrouwen. Wij zjjn gemagrigd te verklaren, dat dit bedrijf in zich bevat eene boosaardige bedoelingeen schandelijken laster en eene beleediging voor de goede trouw van hem die nog nimmer zijn woord heeft verbroken." De nieuwe prefect van policie, Carlierheeft de volgende proclamatie laten aanplakken: Inwoners van Parijs! Het hoog vertrouwen van den president der repu bliek heeft mij tot prefect van policie verheven. Het zal voor tnij eene onverwelkbare eer zijnin die ge» wigtige betrekking mijnen bijstand te verleenen aan de grootsche en onbewimpelde politiek die door de han delingen en verklaringen van het hoofd van den staat is ingewijd. Ik kom mijnen medeburgers om hunnen hijstand en hur.ne medewerking verzoekenwaartegen ik hun beloof al mijnen ijver en energie in liet werk te stellen. De welgezinden van alle klassen moeten in mij niet dan een vtiend zien; ik ben en zal altijd zijn, ik zeg niet de vijandmaar de stoutmoedige en onversaagde tegenstander der rustverstoorders, zoowel aanleggers als werktuigen. Wij verleenen bescherming aan de godsdienst, den arbeid, het huisgezin, den eigendom, de goede voornemens, ja zelfs het berouw; streng toezigt zal wor len uitgeoefend over het socia- lismus, de onzedelijkheid, de wanordede slechte geschriften-, de verstoirbeid der partijzuchtigen. Nationale gardes, werkbazen, huisvaders, hande laren arbeidershelpt mede tot de vervulling mijner taak! Het voorbeeld der goede burgers ntoetde wer king der wetten en van het gezag vergemakkelijken: de inwendige tuc^t der huisgezinnen en der werkplaat sen is het magtigst hulpmiddel voor de orde van den staat. Onze zaak is dezelfdegij wilt een bescher mend gezag, wij willen eene verstandige vrijheid. De gematigdheid, door de kracht ondersteund, zal on twijfelbaar de kwade driften beteugelen. De ramp spoedigste dagen zijn voorbij, maar men moet bij dien eersten goeden uitslag niet insluimeren. Nog is niets gedaan zoo lang er iets voor de orde en de veiligheid te doen blijft. Tegenwoordig is een verbond tegen het socialismus het gewigtigsiedat is de zaak van alle huisgezinnen en van alle b langen. Laat ons het bijzonder vertrouwen door de openbare veiligheid doen herleven; laat ons aan allen eene toekomst schenken door de bestendigheid der trottweljjk geëerbiedigde maat tevens krachtig toegepaste instellingen. Dit is voor ons allen een onderlinge waarborgwij hebben dus regt om op elkander te rekenenrekent op mij. Het schijnt zeker te wezendat de heer de Lamartine zich in het Oosten gaat vestigen; iiij had zekeren heer Rolland naar Konstantinopel gezonden om daar van den sultan een stuk gronds te koop re verzoeken de sultan heeft geantwoord, dat hij het niet verkoopen maar integendeel den heer de Lamar- tine schenken wildedie maar kiezen moest waar hij zulks verlangde. Langs eenige spoorwegliniën hadden in den laatsten tijd strafwaardige aanrandingen op de treinen plaats. Personen die dan eens hierdan eens daar post vat» teden, wierpen zware steenen op de Waggons, waardoor reeds herhaaldelijk reizigers gekwetst werden* Op de spoorweglinie van Parils naar Sceattx zijn zelfs geweer schoten op den voorbij stoomenden trein gelost, hetwelk ten gevolge had, dat een der inspecteurs doodelijk ge wond werd. De justitie doet het ijverigste onderzoefe om de bedrijvers dezer feiten in handen te krijgeo*

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1