iV'. 01. 1840. GOES8 CIIE CO CR AN T/ AFDAMMING DER OOSTERSCHELDE. Maandag 12 Kanaal door Zuid-Beoeland. De uitgave deter Courant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I isfJ,75; Franco per Post f .1.90. J 'a 'j Gewone Jtdvertentivn worden d SO ets. dè regel\ I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten 1 V van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt 01' de geconcedeerde afdamming, waardoor Zuid- Beveland aan het vaste land(en zóó na aan Belgiën) zal worden gehechteenen heilrijken invloed op dat Eiland zal te weeg brengenmag men zeer betwijfe len. de radicale regerings-hervormingenook in het buitenlandwaaronder meerdere onrustom wentelingen en verarmingen te wachten zijn bij het vooruitzicht om van velerlije landloopers uit gindsche streken bezocht te worden, in een tijd waarin iedere provincieieder eiland zich zoo veel mogelijk tegen het indringen van vreemdelingen tracht te vrijwaren, bij de toenemende pogingen der Belgen om een groot deel van Zeeland, niet door het zwaard te veroveren, maar door hun goud zich toe te eigenen, kan de bedoelde vasthechting voor Zuid-Beveland geene wen- schelijke zaak schijnen. Tegen over eenige ongerie- vtn heeft de Insulaire toestand ook zijne voordeelen. Komt evenwel de zaak tot stand dan zoude van de daarmede in verband staande doorgraving van het eiland, althands materieelpartij kunnen getrokken worden voor de Stad Goes zelve, wanneer het Kanaal langs die Stad gelegd werd hetwelk welligt zonder groot bezwaar zoude kunnen geschieden. Men heeft aanvankelijk voor het Kanaal genoemd het punt van Hanswest, regtlijnig naar de Wemeldinger haven. Die afstand zal nog geen 10,000 El bedragen. Men behoeft daarbij twee Sas Sluizen. Maar Hanswest is bij den veelal waaijenden zuid-westen en westen wind een lager wal't welk onderscheidene eigen- aartige bezwaren wegens golfslag voor de schepen en de sassingen zoowel bij het binnen komen als ook niet minder bij het uitgaan, oplevert. Wanneer men den zuidelijken ingang van 't Kanaal plaatste aan Hoedekenskerkedan vond men aldaar, bij vol- komeneja meerdere diepte eenen opperwalals zijnde tegen over 'tzuid-oosten. Wanneer men van dit punt regtlijnig het Kanaal richtte op de Goessche haven even benoorden of buiten de Havenpoort, dan had men schier geene groofere lengte dan de eerstgemelde richtingen zoude dan de Goessche haven als verlenging van hel Kanaal kunnen dienen. Konde men daarbij van de Sassing dier haven gebruik makendan werden de kosten van eene der beide anders te maken sassingen gemenageert. Voor Goes zoude deze richting niet onbelangrijk wezen als een aanmerkelijk vertier aan de Stad kunnende verschaf fen zoodat het daarom voor deze Stad wel eenige geldelijke bijdrage waardig zoude moeten wezen. Zee schepen grooter dan koffen, kunnen welligt niet door bet Ha vensas, doch de zoodanigen varen toch tegen woordig ook niet over 'tlnnd, en de Sloombootvaart van Antwerpen op Rotterdam schijnt evenwel, wan neer de Afdamming tot stand komt, hij iedere rich ting, welke aan het 'lKanaal zal gegeven worden, te zullen moeten worden gestaakt, wegens noodzake lijke vertragingen door oponthoud aan de sassen en ook om den grooteren omweg. Men zal bij de uitvoering van een en ander, nog al zwarigheden ontmoeten waaronder ook lieljra- versecren met het Kanaal (dat op hoog peil dient .gehouden te worden)., door twee groote waterleidin- ,gen (welke laag peil vorderen) mag gerekend worden. Steller dezes is geen Zuid-Bevelander en heeft ook ,geen belang bij de onderwerpelijke zaakwaarom trent hij echter meende eenige wenken te mogen pu bliek maken die mogelijk ter zake dienende zouden .kunnen bevonden worden. NI EU WSTJ JIÏING EN. DD1TSCIII.AND. We enen den 7 November. Radctzky zal een gedenkteekt-n beltonen, dar in hoogte en duurzaamheid i alle gedenkteekenen der oude wereld en den tegenwoor? digen tijd overtreft. Een berg in Opper-Oostenrijk zal, ter herinnering aan den overwinnaar in Italië, den naani bekomen van Radetzky-Alp. Frankfort, den 9 November. Op last der Beijer- sche regering zal het observatie-leger in Frankenland verminderd worden en zullen de troepen hare gewone garnizoensplaatsen weder betrekken. Deze maatregel is waarschijnlijk het gevolg van het voornemen der regeringom de nieuwe voorloopige centrale magt te kinnen, zoodat er bij gevolg voor 's hands geen con flict met Pruissen te vreezen is. Het bevestigt zich dat Nassausche troepen alsmede her Frankfortsche linie batail'011 reeds bevel hebben ontvangen zich gereed te houdenom naar Sleeswijk Holstein te marcheren, waar naar liet schijnt, de vijandelijkheden tegen Denemarken weldra weder hervat zullen worden. Naar men verneemt is het thans beslist, dat een groot gedeelte der Duitsclie oorlogsvloot in Geesteha- ven overwinteren zal. Op last der Harnnwrsche rege- ringworden reeds de noodige toebereidselen daartoe gemaakt. Aan de Weitnarsclien landdag is door de rege ring hare toetreding tot het Driekoningen Verbond ter sanctie aangeboden ten zelfden tijde heeft zij aan de kamer de officieele mededeeling gedaan vatv de verlo ving van den erfprins van Sakscn»Meinitige?i met de prinses Charlotte van Pruissendochter van prins Albrecht en prinses Marianne der Nederlanden Berlijn, den 9 November. Gisteren las men 'nier voor het raam van eene prentenwinkel de volgende bekendmaking: „Daar mij door de policie het uit stallen der portret en van de meest beroemde volks mannen verboden is, neem ik de vrijheid het geachte publiek hierbij kennis te geven, dat bij mij de volgende portretten verkriigbaar zijn enz." Nu volgt eene lange lijst van verbodene aitikelen, als: IValdek in den kerker Kinkel spinnend enz. enz. Keulen, den 9 November. Sedert eenige dagen worden door kwaadwilligen pogingen aangewend, om onder de bevolking dezer stad en omstreken gisting te verwekken, door bet verspreiden van geruchten, als zou de regering maatregelen beramen, gerigt tegen de Katholijke bisschoppenhetgeen zijdat dit gerucht in omloop brengen, zeer goed weten van allen grond ontbloot te zijn. De openbare wegen in Zwitserland, bijzonder in de grenskantons, zijn sedert eenigen tijd hoogst on veilig gewordenvele reizigers zijn dezer dagen aan gevallen en geplunderd. Ook in Geneve houdt zich thans veel vteeind gespuis op; de regering is door de Fransciie politie verwitigd .geworden, dat den t2den dezer, bij gelegenheid van de verkiezingen, door Fran sciie zendelingen de openbare rust gestoord zou worden. ENGELAND. Londen, den 10 November. Als een bewijs hoe de waarde der eigendommen itl denlaatsten tijd in Ier land verminderd is, strekke, dat dezer dagen eene hoeve met 154 acres land verkocht is voor nop. st., ofschoon er nog onlangs 1600 p. st. aan besteed is voor verbouwingen en andere verbeteringen. Voor eenige jaren was er eene hypotheek van 1000 p. St. pp genomen. Vrij ernstige ongeregeldheden zijn in den avond van jl. Maandag te Wakefield voorgevallen. De be volking vierde den verjaardag der ontdekking van het buskruidverraad, een feest, dat doorgaans door vreugde vuren, kunstvmnweaken, enz. gekenmerkt wordt, en sedert lang geen politiek of godsdienstig karakter meer draagt. l)e policie had titans echter last gekregen om deze demonstratien, die men onder de tegenwoor dige omstandigheden als gevaarlijk beschouwde te keer te gaan. Er is een gevecht op gevolgdwaarbjj vele personen uit de volksklasse zwaar gekwetst zijn door de stokken der constabels. Deze hadden eenige artes, tatien bewerkstelligdmaar werden zoodanig met een regen van steenen en andere voorwerpen begroet, dat zij wijken en hunne gevangenen loslaten moesten zelfs hebben zij zich verpligt gezien, zich in hunne wacht kamer ie barricaderen, ten einde zich tegen de woede des volks te beveiligen. Eerst te middernacht werd de rust hersteld. I'll AN KB KIK. Parijs den 1 o November. De lieer Carlier een der schranderste en meest onversaagde ambtenaren bij de poiicie is, voornamelijk door den invloed van ge. neraal Changarnierbij wien hij in hooge achting staat, tot prelect van policie benoemd. Hij is voor namelijk de schrik der roode republikeinendie niet zoo heimelijk vergaderen kunnen, of hij weet altijd naauwkeurig wat er in hunne bijeenkomsten voorvalt. Men verhaalt dat hij de volgende karakteristieke uit drukking zou gedaan hebbenZoo ergens drie za« menzweerdi'rs bijeen zijnis steeds een hunner mij toegedaan; dikwerf twee, soms wel drie." Wederom zijn hier geruchten van coups d' ét at in omloop geweesten zelfs sommige conservatieve bladen kunnen eene zekere vrees dienaangaande niet onderdrukkendoch anderen beijveren zich om het publiek in dit opzigt gerust te stellen. Bovendien begint men reeds weder te spreken van ministerieele wijziging. Naar meii wil zouden eenige afgevaardigden, naar aanleiding van een gezegde door den heer liarrot dat de nationale garde een element van wanorde was, hebben besloten net volgende voorstel te doen: De nationale gardes van alle stedenmet eene bevolking boven ia.coo zielen, zullen ontbonden en ontwapend worden. Het actieve leger wordt van 500,000 op 200,000 mali verminderd. NEDERLANDEN. 'sGravf.nhaoe demo November. Wij meenen met zekerheid te mogen niededeelen dat de HII. J. R. Thorbeckeminister van binnenlandsche zaken en Ne* dermeijtr ridder van Rosenthalminister van justitie, voornemens zijn hun mandaat, als leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal neder te leggenaangezien zij dit mandaatvoor zich zeivenincompatibel be schouwen met de door hen bekleedehooge waardig heid. Inderdaad zal men zich dan ook herinneren, dat de minister Thorbecke steeds geijverd heeft tegen de opname in de grondwetvan de bevoegdheid tot het bekleeden dier beide betrekkingen gelijktijdig. Twee belangrijke keuzen zullen dus weldra behooren gedaan te worden, om de twee vermelde plaatsen, naar waarde weder aan te vullen. Gorinchgm, den 10 November. Door den heer E. E. de Boerkunstschilder alhier, is eene aardige ontdekking gedaan zijnde eene verbetering aan den kaleidoskoopwaardoor de frappantste figuren niet alleen daargrsteld maar ook de schitterendste kleuren daarin aangebragr worden. Voor zoo verre men heeft kunnen nagaan, bestaat die ontdekking in de verande ring van het gewone spiegelglas in drie glazen van verschillende, zeer levendige kleuren en fijn glas, met aanbrenging van drie kunstmatige kltppen van verschil- lende figuur, welke dienen, om door opening en slui ting de lichtstralen te doen inbrengen en die, zoo een zelvig als gezamentijkhet wonderlijkste effect voort brengen. Goes den 12 November. Wij verwijzen onze lezers naar de hieronder staande annonce van den heer D. LBamberghof mechanicuswelke op morgen avond (Dingsdag) alhier eene voorstelling zijner toeren geven zal. Afgaande op de beoordeelingen, geplaatst geweest in de N. Rotlerdamschc Middelbargschc courantendurven wij onzen stadgenooter. een avond

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1