Maandag 5 November. W\ NI iV. 89. GOESSCIIE De uifgt I en Donder* \isf d,75; uitgave dezer Courant geschiedt Maandags Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal Franco per Post f .1,90. COURANT. 'W TE j V& (Gewone Adverlentién worden it 20 els. de rege.$\ j geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigleri 1 van J 6 regels d f J,20, behalve het Zegelregt. J Pil EU WST IJ DING E N DU1TSCI1L AND. Frankfort, den 31 October. Onze senaat beeft dezer dagen een sprekend bewijs gegeven van het voornemen, om met den geest des tijds mede te gaan. l)e rneö. dr. Crailshtim, een Israëliet^ is door denzei vin tot stadsgeneesheer benoemd voor zooverre ons bewust is, is dit het eerste voorbeeld, dat een belijder van de Mozaïsche godsdienst tot het beklceden van een openbaar ambt hier ter stede is toegelaten. Frankfort, den 1 November. Het bevestigt zich, dat de Badensche regering door eene kwasi vrijwillige verbanning of landverhuizing, zich ontdoen wil van een aantal minder gecompromitteerde staatsgevangenen. Uit plan der regering is reeds ter hunner kennis gebragt; de onbemiddelde» ontvangen 100 reisgeld per persoon, om zich naar Noord Amerika in te schepen, en allen die hiertoe besluiten, bekomen kwijtschelding vanst af. Men heeft hun eenen bedenktijd van 14 dagen toeae Siaan en het vertrek tnoet nog in den loop van deze herfst plaats grijpen. Deze maatregel vinoit hier alge meene goedkeuring en behoorde in alle Duitsche staten nagevolgd te worden. Naar men hier uit goede bronnen verneemt, heeft het rijksministerie het plan opgegeven om de Duitsche vloot in Antwerpen te doen overwinteren; er worden thans toebereidselen gemaakt, om dezelve gedurende het wintersaisoen in eene haven aan de Wezer in veiligheid te brengen. Een der prinsen van de famili e Holst tin. prins Frederik von Augustenburg Noer, heeft zich zoo men zegt eenige dagen geleden te Hamborg inge scheeptten einde zich naar Australië te begeven waar ia ij zich denkt te vestigen. Men verzekert, dat onderscheidene leden zijner familie, die door den oorlog in Sleeswijk geruïneerd zijnhem daarheen zullen volgen. ENGELAND. Londen den 1 November. De Amerikaansche dagbladen deelen een feit mededat gewis ongehoord is in de gescliiedboeken der transatlantische scheepvaart. Vier schepen vertrokken te gelijktijd uit de haven van Liverpool en arriveerden ook te gelijkertijd te New.York, zonder dar zij elkander in al dien tijd eene enkele maal uit het gezigt verloren hadden. Indien de bevolking der Vereenigde Staten in dezelfde mate blijft toenemenals zulks sedert eenige jaren het geval was, dan zal het cijfer der bevolking van dit uitgestrekte grondgebied, op het laatst dezer eeuw bedragen, ongeveer 101,400,000. FRANKRIJK. Parijs, den 31 October. In de zitting der wetge vende vergadering van heden, gaf de president der ver- gadering kennis, een brief ontvangen te hebben van den president der republiek, hoofdzakelijk van den volgen den inhoud De preside nt der republiek verandert zijn ministerie, „II u wil voortaan de stam meer eensgezind en fermer „bts'uurd hebben. De president der republiek, liet ministerie en de wetgevende vergadering moeten voor taan slechts met één en dezelfde bedoeling bezield zijn en gezamenlijk slechts naar één doel streven. De president der republiek heeft getracht, die gezamen. li ke belangen te vereenigen, doch heeft aaa'rdoor alleen ikn gang der zaken verlamd. Frankrijk ziet thans uit „naar de hulpbiedende hand van hem, die het tot het „opperste gezag riep. Het ministerie moet er thans aan arbeiden om de anarchie te vernietigen en om echt godsdienstige beginselen te verspreiden en te be. vestigen, zonder daardoor de republikeinsche vrijheid „in de waagschaal te stellen. De president der repu- bliek zal de constitutie weten te handhaven, zoo als hij gezworen heeft. De Moniteur zal overigens heden avond de offi. „eieele lijst mededeelen van die personen, waaruit het nieuwe ministerie zal zijn zatnengesteld." Parijs den 1 November. Een buitengewoon bij voegsel van den Moniteurgisteren avond verschenen, deelt medé, dat het nieuwe ministerie als volgt is za- mengesteld Generaal d'Hautpoulminister van oorlog. de Rayneval. minister van buitenlandsche zaken. Ferdinand Barrotminister van binneniandsche zaken. Rouherminister van justitie. Achille Fouldminister van iinantien. Bineanminister van openbare werken. Dumas (van het instituut), minister van koophan del en landbouw. Pariet1minister van openbaar onderwijs. De schout bij nacht Rorn ai n-Dos/os s ésminister van marine. Gelijk te begrijpen is heeft het plotseling ont slaan van het oude ministerie en de benoeming van een nieuwhier de grootste sensatie verwekt. De bladen der bergpartij zijn er woedend over, die der regterzrjde betoonen zich ontevredenterwijl de mid- d 1 of derde partij zwijgt en d n loop der gebeurtenis sen afwacht. Doch zij, die zich zoo hevig uitlaten, zien het eXCtptioneele standpunt, waarop de president der republiek geplaatst is, over het hoofd: het is dui delijk dat hij, verantwoordelijk zijnde voor ziitie rege ringsdadenook het regt beeft om eenen wil eene meening en eene persoonlijke politieke gedragslijn te hebben, en trachten mag, aan <1 zelve in de wetgevende vergadering den boventoon..te verschaffen. Dit nu kan niet geschieden dan door ttisschenkomst zijner minis ters en zoo deze weigeren er de organen van te zijn en slechts hunne eigene inzigten volgen dan ziet de president zich gedwongenhen te doen vervangen door anderen, die zijne instructien getrouwer opvolgen, vermits hij de verantwoordelijkheid niet op zich nemen kan voor dadendie noch met zijne begrippen noch niet zijnen wil overeenkomen. De president, verant woordelijk zijnde, heeft zich niet willen laten verplaat sen in den toestand van een onverantwoordelijk con stitutioneel koning. De verbazing over zijne handel wijze is minder een gevolg van deze daad zelve, dan wel van den tijd dien hij daartoe uitgekozen heeft t namDijk kort nadat het kabinet, en vooral de heer Dtifaure. herhaaldelijk zulk eene ontzagchelijke meer derheid in de wetgevende vergadering behaald had. Naar men verzekert zal het nieuwe ministerie debu teren met twee maatregelen, waarvan de eene bestemd isom den anderen minder onsmakelijk te maken namelijk het verieenen eener amnestie en het indienen eener aanvraag bij de wetgevende vergadering, om het jaarlijksch tractement van den president der republiek van 600.000 francs op 3 millioen francs te verïioogen. De Siècle deelt mede, dat de zonen uit de aan zienlijke familien, welke alhier in de voorsteden Saint- Honoré en Saint Germain wonenbesloten hebben op hunne eigen kosten een Fransch legioen op te rig- ten, dat den paus als garde zal dienen. Het gerucht is in omloop, dat de regering heden morgen nieuwe dépêches uit Su Petersburg ontvangen heeft, van een minder geruststellenden aard. Uit Rome schrijft men dat de kardinalen hebben laten bekend makenciat alle onderwijzers op de lagere scholen, zelfs de huisonderwijzers, die van een patent voorzien zijnmet het nieuwe schooljaardat met 5 November begint, hun onderwijs niet weder zullen mogen voortzetten indien zij niet voorzien zijn van eene toestemming van den kardinaal vicaris. In de omstreken van Philippeville (Algiers) heeft een groot onheil plaats gehad. Een brief meldt daar omtrent de volgende bijzonderheden Nadat het hier gedurende zes maanden zeer heet ge weest waszonder dat er een enkele droppel regen vielbegon plotseling de Sirocco te waaijenmet een tot dus verre onbekend geweld. De stad en hare om streken waren weldra met dikke stofwolken overdekt die de wind van uit de woestijn aanhragr. Al degenen, die gedurende gemimen tijd in Algiers wonenweten het bij ondervinding, dat de Arabieren nimmer eene gunstige gelegenheid laten voorbiigaan 0111 hunne vlak ten en gebergten ep eene barbiarsche wijze te ontginnen. Ieder vreesde dus voor een boschbrand. Weldra bleek her. dat die vrees niet ongegrond was. Een roodachtige gloed overtoog de toppen van het gebergte, waarin de vallei van Oued-Zerauima gelegen is. De wind, alsof hij in het vuur een nieuw voedsel vond, begon met een nog onweerstaanbaarder geweld te blazen en joeg de vlammen vonken en reusachtige rookwolken voor zich uit. Heuvelen, vlakten en valeijen waren weldra in een zee van vuur en vlammen herschapen. Het ge heeleland, van af de Oued.Zeramma tot aan de bij de Stad gelegen boomkweekerij en dus een omtrek van 3 mijlenstond in den brand terwijl de door niets te keeren vlammen al meer de om de stad aangelegde tuinen en schuren naderden. In de stad zelve was alles op de been, om al datgene aan te wenden wat slechts niet eenige mogelijkheid nuttig of doelmatig koude geacht worden. De moedigsten snelden naar buiten; niets hielp. De vlammen bereikten spoedig de muren der stad en biina in hetzelfde oogenblik stonden de binnenwaarts gelegen tuinen in lichte laaije vlam. Op twintig plaatsen te gelijk brak (ie brand uit. De heer Arthur, luitenant der artillerie, deed met een aantal kanonniers wanhopige pogingenom iets tot blussclien aan te wenden, doch al wat zij, zelfs met levensgevaar, ondernamen, mislukte. Men begon reeds naar de hooger gelegen tuinen de wijk te nemen; men zag vrouwen met bare kinderen aan de hand of in den arm, naar het strand vlug'eiidaar de zee het eenige toevlugtsoord scheen te zijn. De stad scheen met eene algelieele vernieling bedreigd toen de wind op het onverwachts eene andere rigring nam en de zee van vlammen met geweld van de stad verwijderde en haar naar de zijde joeg, waar zich de voorraadsmagazijnen der troepen bevonden. Het was toen 5 ure in den avond. De gebouwen des heeren Lcgayde valleijen bij het dorp Valeé de gouvernements landerijen, die van den heer Barrotde nieuw aangelegde goederen van den heer Marqué met al wat er op en om was over eene ontzagchelijke uitgestrektheid gronds, waren ten 8 ure door het vuur verteerd. Toen begon de wind te verflaauwen en de vlammen minder vernielend te woeden. Te middernacht zag men in de vlakten en valleijen nog slechts enkele gloeijende lioopen, treurige overblijfselen van fraaije gebouwen en voorraadschuren. Het hout op het gebergte echter brandde nog immer voort. Den volgenden morgen was de brandgeen nieuw voedsel meer vindende en door geen storm meer aangewakkerdvan zelf uitgegaan. Maar zoo ver het oog reiken konwas alles dan ook tot op den zwart gebranden grond toe, door het woedende element ver nield. Parijs den 2 November. Gisteren werd verze kerd dat in eene bijeenkomst van eene aanzienlijke fractie der oude meerderheid, voorgesteld was, om den president der republiek in staat van beschuldiging te stellen en de onmiddulijke schorsing te vragen van de geregtelijke vervolgingen tegen de beschuldigden van 13 Junij. Woensdag avond hadden zich eenige officiereu van een regiment infanterie in een lokaal op den hoek der rue St. Antoine en van de rue St. Paul vereenigd, om de terugkomst van een hunner kameraden te vieren. Ongeveer half tien ure, toen de hoofden door den wijn verhit waren en het gezang in de zaal eene menigte nieuwsgierigen voor het gebouw verzameld had, opende een der officieren het venster en riep leve Hendrik F! Zijne vrienden stemden onmiddelijk in met dien kreet en voegden en zelfs bij: weg met den President! leve de Koning! enz. De menigte voor het gebouw be antwoordde deze kreten door een leve de Republiek Weldra groeide het volk zoo aandat de passage ge stremd werd en het scheen tot ernstige ongeregeldheden

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1