N°. 87. Maandag 29 October. GOESS C1IE COURANT# csfe NIEUWSTIJDING KJN. 1 ,JgAjiLiV°*>>~T'- V'. 2De uitgave de%er Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f J,75; Franco per Post f ,1,90. J (Gewone Adver geplaatst. Geboor van J --6 regels I **V I fir Zegelregt.j DUÏTSCHL AN D Hamburg den 24 October. Een geruchtdat gis teren hier in omloop wasals zouden de [Denen den Gefioti in de haven van Eckernförde teruggehaald heb ben wordt in zoo verre door een berigt uit Altona bevestigd, dat twee stoomschepen in de haven van Eclrernlörde verschenen zijnom bovengenoemd vaar tuig te halen hetgeen lien echter geweigerd werd. Geheel Eckernförde was in beweging. Frankfort den 24 October. De commodore Brommybevelhebber der Duitsche rijks-marine, be vindt zich sedert eenige dagen binnen onze muren. Naar men verneemt, staat zijne aanwezigheid alhier in verbinding met de vraag, betreffende de overwintering dier vloor. Het besluit, dat dezelve den winter in eene Belgische haven zal doorbrengen, is niet, zoo als dit door eenige bladen wordt beweerd, door het rijks ministerie ingetrokken, hetzelve zal integendeel tegen het einde der maand November ten uitvoer gebvagt worden, indien intusschen de beirekkingen tot Pruis- sen zich niet zoodanig mogten verbeteren, om de vloot in eene Pruissische haven te doen overwinteren. I11 lien dit niet het geval mogt zijn dan zal zij den wit.ter in Antwerpen dooibrengen. Verder verneemt men dat het rijksministerie de nnodige stappen heeft ge daan, om het eigendomsregt van het rijk op de Gefion te handhaven. Aan onderscheidene gevangenen te Rasratt is het weder gelukt te ont vlugtenonder dezelve bevindt zich de zoon van den hoogleeraar Hillebrand te Gies sen, die op bet punt stond om voor de militaire com missie te verschijnen. Er zijn dezer dagen weder een aantal Badensche soldaten, tegen welke geene gegronde beschuldiging bestondin vrijheid gesteldvan de vreemde gevangenen worden slechts die terug gehou den. welke door hunne regeringen niet opgeëischt zijn. Onder deze schijnen zich ook eenige Nederlanders te bevinden. De democratische volksvereeniging te Stuttgart heeft dezer dagen eene plegtige lijkdienst gevierd, ter eere van de 23 personen, die reeds in Baden volgens het standrrgt doodgeschoten zijn geworden. Naar luid van brieven uit Konstantinopel d.d, ïo dezerhad de Oostenrijksche internuntiusgraaf Stnrmtreene depêche uit IVeenen ontvangen, van den inhoud, dat de Oostenrijksche regering zijne tot nu toe gevolgde handelwijs ten opzigte van de Hon gaarsche vlugtelingen volkomen billijkte, en hem last gaf, zoolang te Konstantinopel te blijven, tot dar de kabinetten van Weenen en St. Petersburg, betreffende de verder te volgen gedragslijn ten dezezouden zijn overeengekomen. Eenige dagen voor het afzenden van dat berigt, was de secretaris van Kossuth, te Smima, in de Oostenrijksche kerk St. Maria herkend en op aanzoek van den Oostenrijksclien consul in hechtenis genomen. Frankfort, den 25 October. Als maatregel van bezuiniging is de kapitein ter zee Struttuit 's rijks dienst ontslagen geworden. Naar men verneemt, zullen 110a andere zee officieren, om dezelfde oorzaak, hunne demissie ontvangen. Van lieverlede valt het gansche plan, om eene Duitsche ri jks vloot tot stand tc brengen, in duigen. De bijdragen tor derzelver onderbond worden door niemand betaald, en de rijkskas heeft meer tcliul den dan geld. ENGELAND. Londen den 25 October. De Globe bevat het volgende artikel Het is niet waar wat de Patrie beweertdat 11a. nrelijk de Britsche regering Frankrijk heeft willen me desk-pen in een oorlog met Rusland en Oostenrijk en dat de taal der Fransche regering tegen die mogend heden onvergelijkelijk meer verzoenend en gepast is geweest dan die van het EngeJsche kabinet. Tot heden heeft de volkomenste overeenstemming tusschen de gouvernementen van Frankrijk en Engeland plaat9 ge had met opzigt tot de te volgen gedragslijndit kan men ten minste afleiden uit hunne officieels handelingen. Mogelijk is het, dat het Fransche kabinet een of twee leden telt, die gewenscht zouden hebben dat Frankrijk in de Turksche kwestie onzijdig bleef; maar men moet wel een armzalig staatsman zijn zoo men be weert, dat Frankrijk minder belang dan Engeland heeft bij het bewaren eener waardige en eervoile houding in deze aangelegenheid. Waf den president der Fransche republiek aangaat, kunnen wij verzekerendat hij in allen deele instemt met de handelwijze van het Britsche kabinet. Dit is welbekend in de diplomatische kringen te Parijsen algemeen is men van gevoelendar de krachtige doch tevens gematigde taai der nota's van lord Palmerston en van den heer de Tocquevills een geluk kig gevolg zal hebben. De haringvangst is dit jaar op de kusten van Engeland uiterst overvloedig geweest; de markt van Billingsgate te Londen is sedert eenige dagen met dien visch overvoerd; hij kost dan ook slechts één shilling (60 cents) per 100 stuks. FRANKRIJK. Parijs, den 24 Ocsobsr. Te Straatsburg zijn zes muitelingendie in verband hebben gestaan met de zamengezworen van 13 Junij, vrijgesprokenna te zijn verdedigd door den beruchte:; ultra-republikeinsclien advocaat Jules Favre. Het berigt dezer gebeurtenis is aan de Regering dcor juichte! van den telegraaf over gebragt en maakt hier een vrij bngunstigen indruk. Hier ter stede ;s thans de brief bekend, welke door den Keizer van Rusland aan den Sultan is gerigt, ter zake der gebeurtenissen in Hongarije, mitsgaders de door de Oostenrijksche en Russische gezanten bij de Tutksche Regering ingediende nota's. Vroeger is medegedeeld, dat de Keizer een zeer korten en onheu- schen brief had gezonden. Het blijkt thans, dat dit geheel ongegrond is, en men meent, da; de geschillen tusschen Rusland en Turkije geenszins zoo ernstig zijn als vroeger is opgegeven. Aan de echtheid van den thans medegedeeiden brief des Keizers schijnt kwa lijk te knnnen worden getwijfeld. Men verzekert, dat de heer de Persigny onder anderen ook in last heeft gehadom de Noordsche Votsten te polsen nopens de weder invoering van het keizerlijke bewind in Frankrijk. De Noordsche mogend heden zouden zich echter niet gunstig omtrent dat denkbeeld hebben uitgelaten. Parijs den 25 October. Onder de geruchten aan gaande de zending van d<n heer de Persigny bij de Duitsche hovenhad men ook verhaald dat hij te Weenen om het lijk verzocht had van den hertog van Reichstadtkeizer Napoleons zoonten einde het naar Frankrijk over te voeren. De Patrie verhaalt dit gerucht thans voor geheel ongegrond. N»g wordt beweerd, dat het voorname doel der reis van den heer de Persigny wjis, de souvereinen te polsen over hun oordeel nopens eene herstelling van het kei zerschap in Frankrijkdat oordeel moet echter zeer ongunstig zijn uitgevallen. Men berekent, dat zich in dit oogenblik hier ter stede 105,000 zoogenoemde fatsoenlijke armen be vinden. In het eerstvolgende nommer der Revue des deux Moudes had een artikel moeten verschijnen, handelende over de staatkunde, welke Frankrijk in her buitenland in het algemeen en in het bijzonder tegenover Turkjje en het oosten van Europa moet volgen dit artikel is geschreven door een der prinsen van het verbannen huis Orleans. Het artikel was reeds grootendeels voor den druk gereed; maar toen is er, op verzoek van den schrijver, weder van afgezien uir voorzigtigheid of delicatesse, zoodat het niet het liclu zal zien, in allen gevalle niet in het nommer var. 1 November. NEDERLANDEN. Rotterdam den 27 October. De hoopdie wij hebben geuitdas Z. M de heeren Thorbeciie en van Rosenthal regtttreeksionder tusschenkomst van iemandtot de vorming van een ministerie zoude ontbiedenen zoo aan deze heerendia men door de intrigues der reactionnairen heeft getracht te doen vernederenop nieuw een vereerend bewijs van vertrouwen te geven is verwezenlijkt. Wij ontvan. gen zoo even het volgend berigt Heden middag ten a ureheeft er een ministerraad plaats gehad. De heeren Thorbecke en van Ro senthal zyn heden in de residentie teruggekeerd. De heeren Donker Curtiüs en Lightenvelt zijn door Z, M. op hun verzoek ontslagen, van den op hen verstrekten last en de heeren Thorbecke en van Rosenthal zijn van wege Z. M. uitgenoodigdom persoonlijk met H D. in overleg te treden, over de zamenstelling van een nieuw ministerie. Plet is nu te hependat geene nieuwe intrigues weder nieuwe belemmeringen doen ontstaan. (N. Rott. Cour.} Naar men uit Leijden verneemt, hebben HH. studenten dier boogeschool beslotenom in het begin der maand Junij van het volgende jaar het twee hon derd vjjf en zeventigjarig Bestaan der Leijdsche academie plegtig re vierenmet het houden eener luistervolle maskerade. Er moeten bereids vijf commissarissen uit hun midden gekozen zijn tot regeling der festiviteiten. - Men verneemt, dat den 19 November aanstaande roet de derde algemeene volkstelling een aanvang zal worden gemaakt. Medemblik den 20 October. Een treffend ver lies heeft, in de afgeloopen week, liet koninklijk insti tuut voor de Marine geleden door het overlijden van een zijner voornaamste leerarenden kapitein-luitenant ter zee J. C. Pilaarridder der orde van den Neder!. Leeuwlid der eerste klasse van het koninklijk insti tuut voor kunsten en wetenschappen, van het provin ciaal Utrechtsch genootschapvan het Bataafsch ge nootschap van proefondervindelijke wijsbegeerte, enz. In ruim vijftigjarige» ouderdom bezweek deze rijk begaafde man, sedert kor: tot eersten Officier benoemd aan de wetenschappelijke inrigting, waar hij bijna de helft van zijn kortstondig leven met onverzwakten ijvet en den gelukkigsten uitslag werkzaam geweest was; getuige hiervan dat groot aantal zee officieren, die het voorregt zijner leiding en vooi lichting genoten en die nog onlangs hunne erkentelijkheid en hulde aan zijne uitstekende verdiensten op de ondubbelzinnigste en vleijendste wijze aan den dag legden. Met de krijgs# eeraan zijnen rang verbondenwerd heden de ont# slapene door zijne civile zoowel als militaire atnbtgè- nootende adelborsten en eenige aanzienlijke burgers der stad, die hem hoogachtten en waardeerden, pleg. tig ter aarde besteld. Indrukwekkend schetste de mi litaire kommandant van het instituut, de kapitein ter ,zee P. GCrombetbij het grafin korte maar krachtige trekkende ongemeene begaafdheden van Pilaarals leeraar, en wat het instituut voor de Marine en de wetenschap aan hem verloren. „Maar ook de wetenschap," vervolgde hij, „ziet in hem een harer schitterendste lichten uitgedoofdop haar rust de verpligting zijne verdiensten naar waaïde re huldigen. Wal kunnen wij in dezen treurigen oogen blik meerdan het offer brengen onzer harten een handvol aarde op zijne lijkkist, een traan op zijn graf!" Even gepast als treffend merkte nu de spreker aan, dat op hetzelfde oogenblikdat voor Pilaar een uitgebreider werkkring geopend werd, zgn leven ein digde; een leven vol werkzaamheid en roemmaar ook vol zorgen en teleurstellingenvermaande elk het hart open te stellen voor de wenken en lessen, welke dit sterven oplevert, en spoorde ernstig de adel borsten aan, naar het voorbeeld van hun' ontslapen

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1