Donderdag 25 1849. GOESSCHE COURANT. ii Z>e uitgave deter Courant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f J,75; Franco per Post f .1,90. j ITALIË. Weenen den 19 October. In de acte van rati ficatie van het verdragden 30 September tusschen onze Regering en Pruissen gesloten wordt wel uit drukkelijk verzekerd dat liet tractaat van wege Oos tenrijk onverbrekelijk zal worden nageleefd, inzonderheid wat aangaat de verpligtingdoor Oostenrijk op zich genomen van gemeei schappelijk met de Pruissische regering de overige Duiische regeringen uit te noodigen, te eeniger tijd tot dir tractaat toe te treden. Frankfort, dtn 20 October. Het voornaamste orgaan der liberale partijde Deutsche Constitution. Zeitungheeft sedert eenige dagen opgehouden te ver schijnen; hierdoor ziet het ministerie zich van zijnen meest geduchten tegenstander verlost. De reactie maakt overal in Duitschiand zoo grooten voortgang, dat wel dra de vrijzinnige dagbladen geheel zullen verdwijnen of ten minste dermate in kluisters gelegd zullen worden, dat de vrijheid der drukpers slechts in naam zal bestaan. Frankfort, den ai October. Zekere dame te Bres'au die met toestemming van de professoren al daar, de openbare lessen over anatomie, physiologie, eiiz. bijwoont, heeft de jonge dames aldaar in de open bare dagbladen uitgenoodigdzich met haar te ver eenigt-n in eene petitie aan den senaat der hoogeschool, strekkende, dat ook aan personen van hare sexe moge tos-gestaan worden, te gelijk met de studenten, colle giën te houden. Parijs den 20 October. Heden morgen ten 10 nre zijn de ministers bijeengekomen in het hotel van den lieer Odillon Bar rot, president van den raad. Deze vergadering heeft tot iaure geduurd, als wanneer allen zich naar liet Elysée National, de woonplaats van den president der republiek, hebben begeven; die bijeen komst duurde ten 1 ure nog voort. Men meende, dat de ministers bij die gelegenheid hunne portefeuilles Parijs, den ai October. Iemand inde provinciën woonachtig, kwam, daattoe door zijne zaken genood zaakt, binnen deze stad aan, voorzien van een doosje waarin zich voor 15000 francs juweelen bevonden en betrok eene kamer, in eene der voornaamste hotels yan den Faubourg Saint Germain. Toen de man een paar dagen later de juweelen aan een juwelier wilde ter hand stellenwas het doosje uit de secretaire, welke zich in zijne kamer bevond, verdwenen. De politie deed vergeefsche moeite om den dief op te sporen. Eergisteren bragt echter eert koorknaap het doosje aan den eigenaar terug. Eene dame had het hem daartoe ter hand gesteld, zeggende het van den dief ontvangen te hebben, die zijn geweten, door de begane misdaad, bezwaard gevoelde. De poiiciemet dezen afloop niet te vrede, stelde nu andermaal een onderzoek in, met het gevolg, dat die dame ontdekt werd en bleek te zijn de vrouw van den eigenaar van het hotel en tevens de schuldige aan den diefstalzij boet baren misstap reeds voorloopig in de gevangenis. Zij be kent volstrekt geen geldgebrek of schulden te hebben, maar zegt bij het zien der schoone juweelen, aan de verleiding om ze weg te nemengeen wederstand te hebben kunnen bieden BELGTE. Brussel, den ai October. Eender werklieden bij den spoorweg te Luik vond dezer dagen in een der wachtkamers 16 tienguldenstukken, welke hij onver- wijld aan den stations-chef ter hand.stelde, door wiens bemoeijing de eigenaar weder in het bezit derzelve kwam. Meerdere zoodanige voorbeelden van eerlijk heid zijn in den laatsten tijd voorgekomen een wach ter bij den spoorweg te Gend, vond eene som van 60,000, francs in bankbiljetten, die. ineen rijtuig ach* tergelaten waren hij deed onderzoek naar den eigenaar en stelde hem die som onverwijld ter hand; twee an deren deden ook een soortgelijke vondst, de een van 600c francs en de andere van 5100 francs in bankbil jetten; zij overhandigden dat geld zonder aarzelen aan hunne chefs. Een werkman bij het spoorweg-station te Verviersvond 6000 francs in specie in een der rijtuigen doch bragt die ookoogenblikkelijk bjj den staiions-chef. NEDERLANDEN. Rotterdam, den 23 October. Bij de regering bestaat het voornemen, om, in navolging van eenige steden in ons vaderland en ook van hef buitenland, alle de banken van leeningwelke nu verpacht wor den onder het onmiddelijk beheer en administratie van de respectieve besturen te doen overgaan. Er worden deswege beschouwingen van de gewestelijke besturen gevraagdom later des aangaande eene wet aan de staten-generaal voor te dragen. AH. B.j Middelburg den 24 October. In de zitting van het provinciaal geregtshof van 11. Maandag, is door het openbaar ministeriebij monde van den heer ad- vokaat-generaalwaarnemende de functien van jiroku- reur-generaalgereqtiireerdde schuldigverklaring van den beschuldigde J. B. de Loeilaan de hem ten laste gelegde misdadenen dientengevolge zijne ver oordeeling tot de doodstraf, waarna de raadslieden van den beschuldigden concludeerden tot vrijspraak van denzelven wegens onbewezen schuld. 'JpSttJS f/A nr n xStS.ÜK2Ê8 SO ets. de regaf en Doodheriglcn 1 behalve het Zegeh'tgt. J i' - JSIEV WSTIJ DING 13 N Uit de instructie, die te Rome is aangevangen, blijkt, dat de eigenlijke moordenaar'van graaf Rossizich tegenwoordig bevindt te Augusta, een stadje in Georgia in de Vereenigde Statenhij heet Ramcti. De Istaëliaten te Rome zijn voornemens binnenkort eene deputatie naar den paus te zenden, met het doel om van de Paus eenige concessien te verzoeken. De commissie van kardinalen heeft ten hunnen aanzien de drukkende verordeningen herstelddie vóór de revo lutie bestonden; en welke herkomstig zijn uit den tijd van Benedictus VII. Tot nu toe hebben hunne des wege geopperde bezwaren geen gehoor gevonden. Zij zijn nu voornemens den paus te verzoeken, dat hij de herziening dezer verordeningen zal bevelen, voornamelijk de vergunning, om in alle wijken der stad te- mogen wonen en vrijelijk te mogen reizen zonder daartoe de toestemming, van het geestelijk bestuur noodig te hebben. DUITSCHLAND. Men koestert hier de hoopdat de afkeuring welke de handelwijze der Oostentijksche regering in Hongarije en geheel Europa te beurt valt, gunstig zal werken ten aanzien der personen, welke alsnog in P>aden worden gevangen gehouden en voorde krijgsraden zullen gebragt worden. Men is van meening, dat de geheele beschaafde wereld groote verpligting heeft aan de Otto- mannische Pot teter zake van hare weigering, om de naar Turki|e gevlugte hoofden van den Hongaarschen opstand uit te leveren. Zoo als bekend is heeft de Nassausche regering beslag op den Johannisberg gelegd, op grond, dar prins Mclttriiich reeds sedert onderscheidene jaren achterlijk was gebleven in het voldoen der belastingen. H-tzelfde heeft nu ook plaats gegrepen met ziin landgoed Königs war tb in Boheuiein naam der Oostenrjjksche rege ringen wel om dezelfde oorzaak. FR A JS KR IJK. hadden nedergelegd; ook sprak men er weder van, da de heer Dufaure met de zauifnstelling van een nieuw ministerie belast was. Gisteren avond gaf de Engelsche gezant eene groote soirée, waarop men de afwezigheid van den Rus» sischen en den Oostenrijbschen ambassadeur opmerkte. De op het plein Louvois geplante vrijheidsboom, werd gisteren nacht door eene onbekende band door gezaagd. Heden stortte, omver. Het Fransche eskader dat bij de Hyères eilanden lag, heeft den 16 October het ar.ker geligtmen meent dat het naar de Dardanellen is gestevend het bestaat uit zes linieschepen, twee fregatten en eene korvette zamen voorzien van 600 stukken geschut. Te Civita Vecchia wasvolgens berigten van daar, dd. 14 dezer, het gerucht in omloop, dat de paus werkelijk eerstdaags te Rome verwacht werd daar de Fransche regering zou verklaard hebben, dat zij het wat betreft de waarborgen aan het Ro meinsche volk te verleenen zou laten aankomen op de wijsheid van het hof van Gaëta. Men voegde er bjj, dat de troepen der iivervenieetende mogendhe den nog eenigen tijd in het land zouden blijven, ten einde het wereldlijk gezag des pausen te beschermen, die thans onvoorwaardelijk hersteld is. De inaire van Wlacnn, de heer Rollandis se dert eenigen tijd te Konstantinopel. Men beweert dat de sultan aan Lamartine zene uitgestrektheid lands heeft geschonken in een vruchtbaar dal nabij Smirna gelegenen dat Lamartine zich in het voorjaar daar zal vestigen. De heer Rolland is met Ahmed Efendi vertrokkenom ernamens Lamartinebezit van ts nemen. Voor die eerlijke handelingen zijn geldelijke beloonin* gen toegekend door den minister van openbare werken. 'sGravenhagr, den 22 October. Zaturdag avond en Zondag morgen heeft Z- M. met den heer staats raad directeur van zijn kabinet, langdurige conferentien gehouden. Heden ten a ure is bij den Koning een raad gehoudentot welks bijwoning Z. K. H. Prins Frcderik bereids heden morgen alhier was teruggekeerd en waaraan ook Prins Hendrik heeft deelgenomen. Daarna is ten 3 ure de ministerraad vergaderd geweest. 'sGravenhage den 23 October. Er zijn hier allerhande geruchten over de ministeriëele crisis in omloop Dan zou de koning diendan weder eeii ander met de zamenstelling van een ministerie belast hebben. Ik wil echter liever geene namen noemen daar men niet weetmet welk doel die geruchten verspreid worden en in welk verband zij met de ver- toogen van den Nederlander staan. (N. R. C.) - Het Journal du Limbourg deelt mede, dat het berigt door den Noord Brabander gegeven, betrekkelijk den gouverneur van Limburg geheel van grond ontbloot is. Niet alleen blijft de heer van Meeuwen aan het hoofd van het bestuur van liet hertogdom Limburg maar hij is in de laatste weken zelfs niet op reis ge weest. - Naar men zegt is door de commissie, die belast geweest is met het ontwerpen eener nieuwe inrigting voor het hooger onderwijs in Nederlandin haar uit gebreid rapport voorgesteld, de drie hoogescholen te behoudenechter zou alleen aan die te Leijden de Oostersche letterkunde worden onderwezenen het aantal hoogleeraren aldaar 42 en bij de overige 26 be dragen. Van drie rangen van hoogleeraren is voor de hoogste eene jaarwedde van 2800 voorgesteldde collegie gelden, voor semesters/10 bij herhaling/5. Het aantal faculteiten zou met eenedie der staats wetenschappen, vermeerderd wordenin het Grieksch zouden juristen en medicina het eenmaal afgelegde eerste staats examengeen nieuwen cursus te volgen hebben; even zoo met de wiskunde, ook voor theo loganten. De akademische examina zouden tot twee beperkt wordende verdediging van akademische ver handelingen in de latijnsche of Nederduitsche taal oq- verpligt zijn om den graad van meesterwelke dien van doctor in alle vakken zal vervangen, ook in de staats wetenschappen te verkrijgen, wordt het afleggen van een eind staats examen vereischt enz. Op den 19 October jl.is door den kapitein G. W. van Lelijveld van Cingelshouckin de heide, of zoogenaamde peel, der gemeente Maashees en O ver- loon geschoten een konings-Arendhebbende eene vlugt vpn twee Nederl. ellen. Het merkwaardigste is, dat deze vogel levend in zijn bezit is geraakt en tot heden eene volmaakte gezondheid geniet. Het hof heeft de uitspraak dezer zaak bepaald op morgen middag ten nvee ure.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1