1849= GOESSCHE CODRANTi Mjp,| p l i\". 85. Maandag 22 October. De uitgave de%er Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f d,75; Franco per Post f .1,90. is V A y\'y, ,j y .jf i Gewone Jdvertentien worden a 20 ets. d\pege/\ I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigierf I \van J 6 regels d f J ,20, behalve het Zegelregt. f NIEUWSTIJDING ISN. ITALIË. Alom in den Kerkdijken Staat worden op bevel van Rostolan de vestingwerken hersteld en de forten gewa pend. In het gesticht del Spirito Santo hebben 500 vrouwen, als zoo vele razende Eumeriiden, een' op stand gemaakt en het gebouw inbrand gestoken. Men heelt troepen moeten doen aanrukken, en is slechts met moeite het vuur en de beminnelijke sexe meester ge worden. De instructie over den moord van Rossi is ge ëindigd. Het vonnis in deze zaak zal echter niet geveld worden aleer de Fransche troepen Rome zullen verlaten hebbenwillende Rostolan de verantwoordelijkheid niet op zich nemen van rie feiten, die het gevolg van dat vonnis zouden kunnen worden. - Men meldt uit Rome van den 4 October Voor de derde maal is het Collegio Romanoliet Jezuïten-collegie, heden morgen in brand gestoken. De 'brand heeft 4 uren gewoed; het overgebh ven gedeelte des gebouws is vernield. De haat tegen de Jezuïten blijft in Rome voortduren." Uit Milaan wordt, dd. 4October, geineld„In Lombardije zijn giooie veranderingen op handen. Maar schalk Radetzky is belast met de uitvoering; hij komt uit IVeenen terug met onbeperkte volmagt. Hij brengt ons de ruime vrijzinnige gemeentelijke instellingen welke Oostenrijk ons geeft in plaats der ons beloofde politieke vrijheid. Ook geeft men ons vooruitziet op eene amnestie. Milaan zal niet langer de hoofdstad zijn van Lombardije': Verona zal de zetel der rege ring, de woonplaats des onderkonings zijn; in deze sterke stad vreest men niet voor oproer, terwijl in Milaan nog steeds op allerlei wijzen, door kleedingen en gebaren en spot. de haat tegen Oostenrijk wordt aan den dag gelegd Buitendien neemt Milaan af in bevolking: onze jongelieden verhuizen naar Amerika, Griekenland of Turkije, meestal naar Piemont. de wijk plaats van alle Italianen, die Italië en de vrijheid lief. hebben; maar zoo de oppositie in Piemont niet wijzer wordt, is het ook ddtb met de vrijheid gedaan." De berigten uit Rome spreken bestendig van de aanstaande terugkomst des Pausen in die stad en van eene bijna algemeene amnestiewelke zou bekend ge maakt worden te gelijk met de aankomst van den Paus in zijne staten. Hoewel deze mededeeling nog alles behalve zeker is maken eenige omstandigheden haar echter niet zoo onwaarschijnlijk. DUITSCIIL APs 1 Frankfort, den 17 October. Men ziet nu dage lijks van de zijde der Pruissische regering eene verkla ring te gemoet, nopens de ofiicieele inbezitneming der Hohenzollernsche vorstendommen. Zonder de vertra ging, veroorzaakt door de aangeknoopte onderhandelin gen betreffende de domeinen zou deze ofiicieele in bezitneming reeds plaats hebben gegrepen. Naar men verzekert, zal een gedeelte der Duit scbe oorlogsmarine te Antwerpen overwinteren op de aanvraag desaangaande aan de Belgische regering gedaan, verwacht men een gunstig aniwoord. Het ziet er ove rigeiis met de rijksmarine armzalig uitde kassen zijn ledigbijdragen worden niet betaald en de uitgaven gaan hun gang. Tegen het einde dezer maand moesien alweder 100,000 thaler naar Engeland overgemaakt wordenzijnde een gedeelte van het verschuldigde voor de laatst aldaar gebouwde rijks-oorlogsvaartuigen. Frankfort, den 18 October. Heden ochtend is een bataillon Pruissische iinietroepen, dat sedert eenigen tijd hier in garnizoen lag naar Baden gemarcheerd hetzelve zal hier vervangen worden door een gedeelte van het 31ste regement, dat eerlang zal binnenrukken. Men ziet hieruit, dat Pruissen in het besluit volhard', zoowel onze vrije rijksstad, als het groothertogdom Baden sterk bezet te houden. - Sedert eene reeks van jaren werd de 18 October hier als een dank- en bededag gevierd, ter herinnering aan de invoering der Frankforische constitutie. Dit heeft heden niet plaats gehad,"daar deze weldra door eene nieuwe grondwet staar vervangen te wordendie door hare vrijzinnigere strekking meer reden tot feest viering geeft dat? de vroegere. Naar wy vernemen verzet zich Pruissen tegen het plan om de Duitsche rijksvloot in eene Belgische haven te doen overwinteren deze mogendheid verlangt, dat zij den winter in eene Pruissische haven zal door brengen. Wij twijfelen zeer, of het rijksministerie hiertoe zijne toestemming zal geven. Naar men thans met zekerheid weet, beeftop het voorbeeld van Hannoverook Saksen plegrig ge protesteerd tegen het bijeenroep n van den door Pruissen geprojecteerden rtjksdag. Beide deze staten schijnen hoogst gebelgd te zijn over de willekeurige wijze, waarop Oostenrijk en Pruissen de vraag der centrale magt be handeld en raar eigen goeddunken beslist hebben. Volgens een Deensch blad is de gewezen koning Lodewjk Philips met de Deensche regering in onder handeling over den aankoop van het koninklijk lusislot Fredesborg, tusschen Kopenhagen en Elseneurwaar hij zijne laatste levensdagen wenscht door te brengen. Frankfort, den 19 October. Het is niet onbe langrijk na te gaan welke uitbreiding het Russische Rijk in de laatste 400 jaren, zoowel ten aanzien var. bevolking als van oppervlakte ondergaan heefr. Onder Iwan I, irw4Óa, was Rusland 18.494 vier kantemijlen groot, en bij zijn dood, in 1505. 35 137; bij den dood van Jwan II, in 1584, 115.465 Vterk. mijlen. Bij de troonsbestijging van Peter I, in 1689, eene bevolking van 16 millioen zielen en eene opper vlakte van 136 900 vierfe. mijlen. De bevolking bedroeg in 1763-, bij de troonsbestijging van Caiharina II. 25 millioen zielen en de grootte 319.538 vierk. mijler; bi) haren dood. in 1796. eene oppervlakte van 331,830 vierk. mijlen en eene bevolking van 30 millioen inwo ners. Bi) den dood van Alexanderin 1826. 55 millioen zielen en eene oppervlakte van 367.494 vierk. mijlen. En tegenwoordig 400,000 vierk. mijlen en 62 millioen inwoners. Hamburg, den 18 October. In Flensburgen elders durens de ongereldheden voort, welke sedert eenigen tijd door de Deenschgezinde party worden bedreven. Men beklaagt zich zeerover de onverschillige houding der Zweedsche troepen, die slechts me: moeite te be wegen zijn, om bij de dagelijks voorkomende onlusten tusschen beiden te komen. ENGELAND. Londp.n, den 17 October. Heden is voor de po licie-regtbank in Marlbourgh Street het proces tegen de gravin van Landsfeld Lola Monies), ter zake van dubbel huwelijk, weder tot den aksten dezer uitgesteld, op verzoek van den heer Davieseen der borgen, die beloofd heeft, dat zfj op dien dag gewisseiyk zal ver schijnen; en dat, ingeval zjj hierin falen mogt, de c£ 1000 borgstelling gestort zullen worden. By ver gissing was door een Zondagsblad gemeld, dat de sior ting dier som reeds geschied was. De meeste dagbladen spreken heden hoogst af keurend over de terdoodbrenging van den Hongaarschen graaf Batthyany en over de executiën, die op verschei dene andere hoofden van dén Hongaarschen opstand zijn uitgeoefend. Zelfs de dagbladen die zich steeds jegens Oostenrijk gunstig gezind betoonden, gispende regering van dar land thans op de scherpste wijze. De Morning Chronicle laat zich hevig uitregen hare onver biddelijke politiek en verklaart, dat sjj in het heelal slechts afgrijzen en verontwaardiging jegens de beulen en de levendigste sympathie jegens de slagtoffers zal opwekken. De Morning Herald vaart uit tegen den baron Haynau, en zegt,, dat ieder, die christelijke ge voelens koestertzich met walging afkeeren zal van eene zaak, die door zulk een man vertegenwoordigd wordthet blad vergelijkt hem bij een gemeenen moor denaar. Lady Franklin bevond zich mer hare dochter te Edinburg en hield zich onophoudelijk bezig met het zoeken naar de middelen om de expeditie, waarover haar echtgenoot bevel voert te hulp te komen en de koene zeelieden der expeditie uit hunnen gevaarlijken toestand te verlossen, toen zij met groote aandoening de berigten vernamwelke door de Trut Love daarover zfjn aangebragt. Zij besloot alstoen naar Londen terug te keeren. Bovenbedoelde tijdingen mededeelendeIaat de Mor ning Herald ze vergezeld gaan van de volgende op merkingen De Prins Regentstraat kan voor hen, die de Noord- pooizeeën bereizen, worden beschouwd als de eindpaal van hunnen togt; zij kunnen niet verder dan deze straat komen. „Sedert het einde van 1845 had men bij de admi raliteit geene tijdingen ontvangen nopens het lot van de Erebus en de Terroronder bevel van sir John Franklin en kapitein Crozier beide schepen waren het laatst gezien in Lancaster Sond. Gelukkig had men ze bij de uitreis goed van levensmiddelen voorzien. Het transportschip North Starwerd in de afge- ioopen lente, met provisien naar de Noordpoolstreken gezondenmen veronderstelt dat het naar Lancaster- Sond gestevend is. Daar de Eskimo's echter niets van het transportschip gezien hebbenmag men het voor zeker houdendat het de andere schepen niet bereikt heeft. Ook kapitein Parker heeft de NortK Star niet gezien. Het is waarschijnlijkdat het transportschip oin de west gezeild is, zoo dat het ge» durende 9 maanden in de Bariowstraat, aan den ingang van den Regentstraat, in het ijs beklemd kan zitten, en eerst over 9 maanden de schepen van sir John Franklin zal kunnen bereiken. Binnen de eerste 6 of 8 maanden kan men niets ondernemenmaar in de aanstaande lente zou de ad- miraliteit vier schepen moeten uitzenden, waarvan twee stevige walvischvaarders behooren te zijn. onder bevel van ondernemende officierenzoo als b. v. kapitein Parker. Deze walvischvaarders moeten bemand wor den met matrozengewend op de ijszeeën rond re zwerven, terwijl zich een agent der admiraliteit aai» boord moet bevindende lading zal uit levensmidde- lên en kolen moeten bestaan. De twee andere schepen behooren stoombooten te zijnin staat om 7 of 8 knoopen in het uur af te leggen300 400 ton me tende en van een diepgang van 11 d 12 voet. „In de lente, zoodra de stand van het ijs zulks veroorloven zalmoet eene stoomboot met een wal- vischvaarder naar Lands-Baai stevenen en van daar, met behulp der inboorlingen, trachten communicatien te openen met sir John Franklinwiens schepen zich aan de oostkust van de Regentstraat moeten bevinden. De afstand over land van Lands-Baai naar de oevers van de straatzal ongeveer e6o mijlen bedragen. De andere stoomboot met den walvischvaarder zullen om het ijsveld moeten heen trekken. De admiraliteit heeft in de lente van 1848, onder bevel van kapitein Moore, de Plover afgezondenom de schepen van sir John Franklin op te zoeken. De Plover zette koers naar Behringstraatdoch kwam er niet in tijds genoeg aan, 011» de voorgenomene operatien te beginnen. Dezen zomer zal het schip eenige belang rijke entdekkingen hebben kunnen doen. Onzes erachtens hadden al de schepen, die op de ontdekkingsreis zijn, den noordwestelijken doortogt moeten zoeken van het westen naar het oostenbeginnende bij Behringstraat en steeds naar het westen voortgaande. De schepen, die, komende van de Behringstraat, naar het westen stevenenzullen over het algemeen goeden wind en goed getij hebbenterwij de schepenwelke van de Baffinsbaai komen en naar het westen gaan, gewoonlijk te worstelen hebben met tegenwind en stroom. Er zijn nog geene tijdingen van de Ploverniettegenstaande kapitein Kellet met de Herald in Mei II. van de Sand wicheilanden is uitgezeid om de plaats op te sporen, waar zich dat schip bevindt.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1