JV'. 84. 1849?* GOESSCHE COURANT. Donderdag 18 October. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I isf J,75; Franco per Post f .1,90. J F Gewone Advertentiën worden a 20 ets. de geplaatstGeboorte-, Jluwelijhs- en Doodberig van J 6 regels a f J,Q0, behalve het Zegelregt. NIBS U WST1.11> S N G K N ITALIË. Het blijkt thans stellig dat de geruchten wegens eenen opstand te Napels ongegrond zijn geweest. Het Journal des Débats geeft liet volgende overzigt van de laatste berigten uit die stadwelke tot den 3 dezer loopen „De aankomst te Civita Vecchia Genua en Mar seille, van een groot aantal door defNapelsciie regering verbannen personen, of van de zoodanigen, die aan de vervolgingen onfvlugtte, had aanleiding gegeven tot geruchten aangaande het uitbarsten eener omwenteling ■in Napels, üe vlugtelingen die breed opgaven van de reactionnaire maatregelen tegen de oude constitution, nele partij, meenden te kunnen voorspellen, dat de gestrengheid der regering weldra eene volksbeweging na zicli zon slepenen dit heeft men zóö uitgelegd als of die gebeurtenis inderdaad reeds had plaats geha 1. „Thans kunnen wij op grond van brieven uit Na pels van den 3 dezer verzekeren, dat in die hoofdstad alles rustig was en dat niets eene storing dier rust scheen te voorspellen. Tevens is het echter zeker, dat niet weinig ongerustheid heerschte ten gevolge van de gestrenge maatregelen, die de regering tegen de liberale partij genomen had. Een groot aantal personen die volgens sommigen verbannen warenvolgens anderen ontvlugt zijn 0111 zich aan eme gevangenzetting te onttrekken, zijn den 5 dezer te Genua aangekomen; daaronder de gewezen minister van finantien R'uggiero en de gewezen minister van binnenlands'che zaken Con fortiZij zouden weldra door nog meerdere vlugte lingen gevolgd worden. Verscheiden voormalige afge vaardigden zijn te Napels in de gevangenis geworpen. Er is eensklaps een stelsel van gestrengheid en reactie aangenomen; hetzij de regering met het denkbeeld om gaat om de constitutie en het vertegenwoordigende stelsel geh-el af re scha ff. n, hetzij men zich alleen van de overdreven liberal, n wil ontdoen. Men zegt, dat de regering de gestaakte vervolgingen ter zake van de onlusten van 1848 wederom zal doen opvatten, dat de Koning zich naar de vesting Gaëta zal begeven en dat Napels in staat van beleg gesteld zal worden. Wij hopen intusschen dat die geruchten ongegrond zijn en slechts uitgestrooid worden door de partij die met vervolging bedreigd wordten herhalen, dat den 3 te Napels geenerlei spoor van vulksbeweging aan wezig was." Alle brieven uit Napels zonder de geruchten betreffende de revolutie te bevestigen, die uitgebroken zou zijnkomen daarin overeen, dat de nieuwe reac tionnaire maatregelen der regering daar eene geweldige gisting veroorzaakt hebben en dat nten den val van het constitutionneel bewind als aanstaande kan beschouwen, zoodat her koningrijk Napels weldra tot een absolute heerschappij zal zijn teruggekeerd. Intusschen gaat de Koning van Napels voort met alle Zwitsers, welke zich aanbieden bij zijne troepen in te lijven en hun aantal moet reeds aanzienlijk wezen. De recrurering van deze lieden geschiedt te Como. De Zwitsersclie regimenten te Napels zullen alzoo weldra op een aanzienlijken voet van sterkte gebragt zijn. De Italiaansche dagbladen behelzen weinig nieuws van eer.ig belang. Te Rome was het gerucht van de terugkomst des pausen in die stad, weder in omV>p; ook sprak men daar van oneenigheden tusscfien mar. Save/li en den heer de Corcelles betreffende liet be stuur der politie te Rome. Vo'gens de Resorgimcnto van Turin, zou mgr. Savelli zelfs zijn ontslag, als minister van binnenlandsche zaken, aan de diie kardina len tmbben aangeboden, doch was dit verzoek nier aan "genomen, hoewel de palts den heer de Corcelles en niet mgr. Satelli gelijk had gegeven in den twist, die tussclien deze beide personen gerezen was. Deze be rigten uit Rome loopen tot den 6 dezer. Het stoffelijk overschot van Karei Albertis den 11 ie Carignan gearriveerd. De deputatien van de beide kamers zouden zich aldaar vereenigen. DUITSCHLAND. We enen, den 11 October. Thans wordt verze- ketd, dat de bestaande verwikkelingen tusscfien Rusland en Oostenrijk, en de Verhevene Porte, wegens het niet uitleveren van de Hongaarsclie en Poolsche uitgeweke nen wel denkelijk zullen kunnen worden bijgelegd door de verpligtingwelke de Porte op zich zoude nemen otn aan deze vlugtelingen, welke de Mahome daansche godsdienst niet mogten hebben omhelsd, eene verblijfp'aats op het eiland Kandia, onder toezigt der Turksche overheden aan te wijzen. Wbenen, den 13 October. Het Duitsch-Katho licisniusheeft zijn hoofdzetel thans te Gratz opee- slagen en er zijn dan ook vut daar stippen gedaan, om aan de provisioneele positie van dit genootschap een einde temaken. Hier in Weenefi'hoort men zeer weinig van deze sekte. Het oude slot Qaranon in dei? kreitz Tarnow (Gallicië) is een prooi der vlammen geworden. Het slot was een der grootste sieraden des lands. Van de kostbare ga'erij van schilderijen werd niet een enkel stuk gered. Het werd door den koning van Polen Stanislaus Lessinsckimet pronte kosten gebouwd en was een beroemd s'edenkteeken van oud aristocra tische grootheid in Tolen. Frankfort, den 13 October. Een grondeigenaar in de nabijheid van Bern vertoont thans eene hoogst merkwaardige soort van tarwe, voortgekomen van eetlige korrels, bij eene Egyptische inumie gevonden. De halmen bereikten eene bnirehgewoone hoogte, terwijl de aren (die in Zwitserland doorgaarts slechts 18 h 30 korrels voortbrengen) van 70 tot 90 korrels bevatten. Deze honden daa'bii nog buitengewoon veel meelstof. Naar men verzekert, zal de aartshertog-rijksbe stuurder eerstdaags een uitstapje naar het Noorden doen, ten einde de rijksvloot in oogenschouw te nemen. I11 Beijeren worden talrijke verzoekschriften aan den koning gerigtmet de bede om eene algemeene amnestie voor 9'aatkundige misdrijven toe te staan. Men ziet dezelve eerstdaags, ofschoon met verscheidene be» perkingen te gemoet. De Karlsruher Zeitunghet officieel orgaan der regering dringt in haar jongste nommer er op aan dat alle Badensche onderdanen die aan den jongsten opstand deel hebben genomengedurende den tijd van zes jaren van alle politieke regten uitgesloten zullen worden. Men liottdt dit voor een voorlooper van een ontwerp van wetdat in dien zin aan de Badensche kamer zal worden aangeboden. Frankfort, den 14 October. Onderscheidene der uit Rastadt ontvlugte Wurtembergers, zijn eergisteren behouden ;e Sttittgard aangekomen, waar zij eene milde ondersteuning hebben gevondenom hunne reis naar hunne haardsteden te kunnen voortzetten. -Wat wij sedert eenen geruimen tijd nopens de tezatnenstelling van de nieuwe centrale magt voorspeld hebben, is op het punt zich te verwezenlijken; dezelve zal bestaan uit OostenrijkschePruissische én andere commissarissen, die onder den naam van bonds-corn- missietien voormaligen bondsdag vervangen zullen. Het door den krijgsraad tegen den gewezen Hongaarscheil eersten minister graaf Bathyany uitge sproken doodvonnis en het berigt wegens de uitvoe ring daarvan, is den 6 dezer te Pesth bekend gemaakt en v 111 den volgenden inhoud: Bodewijk graaf Bathyanygeboortig uit Presburg, 40 jaren oud, karholijkgehuwd, deels bekend heb bende, deels in regten overtuigd zijndevan in zijne voormalige hoedanigheid van eersten minister voor Ilongariie zoodanige besluiten genomen, uitgevoerd of derzelver uitvoering toegelaten te hebben, waardoor de bij de wetten van Maart vastgestelde administrative r g en van Hongarije verre overschreden j het door de Pragma'ieke Sanctie vastgestelde wettige verbond tus sclien Hongarije en de K, K. erfstaten verbroken, en de meest dreigende gevaren voor eene gewelddadige omverwerping der staatsinrigting veroorzaakt werden; voorts, van na het nederleggen van zjjne betrekking als minister op den 3 October des vorigen jaars, door zijne aansluiting aan de opstandelingen, door zijne openlijke oproeping tot gewapenden tegenstanden door zijne deelneming aan den door Z. M. ontbonden rijksdag, de revoiutionnaire partij te hebben ondersteund is ter zake van hoogverraadonder verbeurd-verklaring van zijn gcheele vermogen ter schadeloosstelling van de staatskas, tot den dood door den strop veroordeeld, en dit vonnis na ingekomen bekrachtiginglieden ten uitvoer gelegd." Wegens de uitvoeiing van dit vonnis bevestigen de nadere berigten uit Pesth dat dezelve in den morgen van den óden niet heeft kunnen plaats hebben, ten gevolge eener poging rot zelfmoord, die de graaf Bat. hyanyeven voor dat hij naar de strafplaats gebragt zou worden, gedaan had, d< cli dat hij den óden des avonds doo 'geschoten isna onderscheiden verliooren te hebben ondergaan aangaande de middelenwaardoor luj zich het wapen li.id weten te verschaftenmet hetwelk hij zich eene wond aan den hals had töege- bragt. De geestelijke, die hem zulks heeft gebragt, is in verzekerde bewaring genomen, gelijk mede de man schappen. welke voor zijne gevangenis de wacht hadden gehad. Men zag te Pesth eeistdaagsde uitvoering van meerdere doodvonnissen te gemoer. De stemming aldaar was dan o ik volgens alle berigten zeer ongunstig, en h t gebeurde werd door de ontevredenen als een welkom middel te baai genomen om den haa; tegen Oostenrijk op nieuw aan te .blazen, De weduwe van graaf Batthyani zal, volgens den uitersten wil van haren echtgenoot (krachtens eene order van de regering, zeggen anderen) Hongarije ver latten. Hamburg, den 14 October. In onzé voorstad St. Pu ui iheeft Donderdag avond tussclien Pruissische huzaren en burners, ondersteund door Sleeswijk Hol- steinsche dragonders, een bloedige twist plaatsgehad; de burgers vooral telden vele gewondennadat de strijd een uur had geduurd kwam een patrouille tusschen beiden en werden eenige belhamels gevaugen genomen. ENGELAND. Londen -den ia October. De pacha van Egypte het-ti aan de Jocluy club hier ter stede eene uitnoo- diging gezonden, om een wedloop van 10 mijlendoor hunne beste paarden te laten houden. Hij wedt 10,000 p. st. 120,000) dat de zijne het winnen zullen. De wedloop zal in Eeypte plaats vinden en de club ma» zoo vele paarden als zij maar verkiezen zal, der» waars zenden, otn naar 'ben vorsrelijken prijs te dingen. Londen, den 15 October. De stoomboot Hiber tiia iieefr tijdingen uit New York aangebragr, loopende tot den 29 September. De tusschen Engeland en de Vereeuigde Staten bestaande geschillen, betreffende de bezetting van het koningrijk Mosquito, hadden nog geen aanleiding gegeven tot liet wisselen van eenige diplomatieke nota. Het geschil met Frankrijk schijnt in der minne geschikt te zullen worden. De Fransche gezant, de lieer Poussin heeft erkend, dat zijn ge- brik aar. ondervinding in diplomatieke aangelegenheden, hem tot zijn leedwezen verleid heeft tot het uiten van onvoorzigre woordenwaaromtrent hjj bereid is vol doening te geven. FRANKRIJK. Parijs, den 14 October. De door den heer Na. poleon Bonaparte bij de wetgevende vergadering inge. diende voorstellen, strekkende om de verbanning, die tegen den ouderen en den jongeren tak der Bourbons gedecreteerd is, op te heffen, verwekken veel sensatie, zoowel in de onmiddelijke omgeving van den president der republiek als bij de legitimistische en Orleansge- zinde partij. Zeker is het, dat de voorstellen in de publieke opinie dagelijks veld winnen, ofschoon een algemeene kreet van afkeuring opging toen zij werden

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1