N". 83. GOESSCHE COCRA» T. 1849. Maandag 15 i rnüSm De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avo?ids. De Prijs per Kwartaal isf J,75; Franco per Post f .1,90. >a\ f"' G Gewone Advertenti'èn worden a SO ets. de reg(d ■i/te'rX geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J -- 6 regels d f JSObehalve het Zegelregt. mtëUWSTIJDlIYGKIV ITALIË^ Turin den 6 October. He: stoffelijk overschot van Koning Karei Albert, 'i welk gisteren uit Genua naar Pontedecimo is vervoerd, zal den ia dezer hiT ter stede aankomen en niet groote plegtigheid begra ven worden. üe generaal Rostolan heeft een besluit uitge vaardigdwaarbij alle inwoners van Rome worden gelast, al hunne wapenen uit te leveren, en des noods huiszoekingen wordui bevolen, ten einde hen daartoe te noodzaken. Deze verordening is een gevolg van de nerhaalde aanslagen tot moord, weke in den laatsten tijd in die stad zijn ontdekt. Men vetzekerrdat de Fransche troepen ijverig bezig zijn niet het versu-r keu van Civita-Vecclua, Todi en Rocca di Sirettnra. Berigten uit Napels van i dezer behelzen niets van eene poging tot opstand zoodat (ie daaromtrent in ontloop zijnde geruchten, waarschijnlijk onwaar gijn. De Kerkelijke Staat wordt weder door bandieten ge teistert)vooral maken eenige bendendie men de Masrtadieri noemt, de wegen onveiligeene dezer benden heeft den rijken advokaat Boffi opaeligr, tijdens bij zicii naar zijn landgoed begafzij hebben hem in een bosch op hel grondgebied van San Lorenzo ge- bragt en een losgeld van 15,000 Romeiusche sCudi van hem gevorderd. Vermits de familie van den heer Boffi die enorme som niet op de aangewezen plaats beeft kunnen nedetlepgen, is hij vermoord; men heeft hem in dat bosch gevonden, doorboord wet elf dolk steken. Te vergeefs vervolgen de militairen deze bandieten zij weten steeds te ontsnappen en ontzien niets zelfs niet de oogsten. Particuliere brieven uit Napels, del. 3 dezer, te Marseille omvangen, maken geen de minste mekiing van den opstand, die aldaar zou zijn uitgebroken; allen komen echter daarin overeen, dar er eene geweldige gisting lieerschtten gevolge van de hervatting van het geregtelijk onderzoek naar den opstand van 15 Mei, waarvan men meende, dat afgezien was en hetgeen waarschijnlijk weder aanleiding zou geven tot allerlei strenge maatregelen,, DU ITSC H L A ND. Frankfort den to October. Van de uit Rastatt outvlugte gevangenenschijnt tót op dezen oogenblik nog geen enkele weder gearresteerd te zijnonder de zelve bevinden zich onderscheidene zwaar beschuldig» tien. Zij zijn bijna hallnaakt uit hunnen kerker ont- viugr en men vermoedt, dat zij in verstandhouding stonden met personen buiten de vesting, die niet alleen hunne vlugt begunstigd, maar bun tevens de middelen vei schaft hebben, om over de grenzen te geraken. In bet kanton Zurich is aan de zich aldaar bevindende Duitsche vlugtelingen medegedeeld dat ingevalle zij naar hunne haardsteden wenschten terug te keerenzij den weg over Baden moesten nemen daa- liet hun niet meer geoorloofd was, het Fransche of Beijersche grondgebied te betreden. I11 de jongs-e dagen zijn vele dier vlugtelingen, bijzonder Bidetische infanteristen naar hunne haardsteden teruggekeerd. In weerwil van het reeds ver gevorderde saizoen, is onze stad nog druk door vreemdelingen bezocht waartoe' de staatkundige gebeurtenissen liet have bij dragen. Doorgaans rigten de reizigers hunne eersie schreden naar de Pattlskerk, die zoowel uithoofde van hare geschiedkundige beroemdheid als wegens hare f'raaïie boukvorde, zeer hunne aandacht trekt. Deze vieeinde bezoekers verzuimen zelden zich de plaatsen te doen aanwijzen, waar Robert BlumTrützler LichnowskyAeersvcalden andere bekende leden der nationale vergadering zaten. Allen stemmen overeen in hei gevoelen, dat men liez waai lijk in gansch Duitsch* land een tweede lokaal kan vindendat zoo geschikt is voor de zittingen van een parlement als de Pauls- kerk. In de jongste dagen is dan ook de hoop weder levendig gewordendar dezelve op nieuw de zetel zal worden voor de beraadslagingen der toekomstige nationale vertegenwoordiging. Frankfort, den 11 October. Per telegraaf is bier van Berlijn berigt ontvangen van de ratificatie van het met Oostenrijk gesloten verdrag, over de vorming der nieuwe centrale magr. Deze overeenkomst heeft mede reeds de sanctie van den aartshertog rijksbestuurder ontvangen. Zij zal niet te Mainrz, maar te Frankfort haren zetel hebben, Z. K. H. de prins van Pruissen, van Karlsruhe komende, is gisteren op zijne reis naar Berlijndoor deze stad gepasseerd. Naar wij verne men, staat deze reis in verband met de vorming dezer nieuwe voorloopige centrale ntagt, die nu eerstdaags zal plaats hebben. Men vleit zich dat deze voor loopige maatregel den weg banen banen zal tot de definitieve organisatie en regeling der Duitsche aange- genhedeu en waarover alsnu nader zal onderhandeld worden. Inmiddels verneemt men, dat Saksen, Hannover en Mecklenburg weigeren hunne toestemming te geven tot het bijeenroepen van den door Pillissen beoogden rijksdag. Algemeen heerscht hier her gevoelendat deze niet tot stand zal komendaar ook Oostenrijk Beijeren en Wurtemberg niets van dusdanigen rijksdag willen weten abitans niet overeenkomstig de grond slagen door Palissen aangenomen. In een brief uit Konstantittopel. dd. 25 Spptem- her. leest men, dat de brief van keizer Nicolaas van Rusland aan den Sultan van Turkije, die door Prins Radziwill overg bragt is, nagenoeg van den volgenden inhoud was: Het revolutionaire element is gedempt, en de oor log in Hongarije geëindigd. Ik zend u mimen adjudant, die 11 verschillende dingen zal vragen, welke tot hand having der orde noodig zijn." Des sultans antwoord, door tusschenkomst van Fuad Efendi verzondenwas even lakoniek en luidde on geveer aldus „Uw adjudant heeft tnij ont de uitlevering verzocht van de uitgewekenendie eene schuijplaats in mijne staten zijn konten zoeken. Daar de inwilliging van dit verzoek een blaam op beide mogendheden zou werpen, verzoek ik Uwer Majesteit, op dit punt niet verder aan te dringen." Frankfort, den 12 October. Veel sensatie maakt hier een werkje dat dezer dagen te Bern is versche nen onder den titel vande val van Hongarije en het verraad van Gorgey. üe schrijver van hetzelve ia het bekende lid der vroegere nationale vergadering, A. C. Wiesner Hetzelve verspreidt een helder licht op de nog raadselachtige gebeurtenissen, die de onder werping van Hongarije hebben ten gevolge gehad, en die zich enkel verklaren laten door het bestaan van de oude constitutionele partij, aan welker hoofd Gorgey zich heimelijk bevonden die, naar het schijnt, zelfs lot verraad de toevlugt heeft genomen, om de volks partij te vernietigen. Deze daadzaak vindt hare be vestiging in eene tot dusverre weinig bekende procla- ntaiie. door Gorgey, in zijne hoedanigheid als dictator, aan zijne troepen, den 12 Augustus, uit het kamp van Vilagos gerigr. In dezelve kondigt hij aan, „dat eene uit liet Russische hoofdkwartier ontvangene öepeche, het heugelijk nieuws behelst dat Rusland zich tegen Oostenrijk en voor de Hongaren heeft verklaard, en dat de Russische troepen zich weldra met de Hongaren zullen vereenigen, om gezamenlijk de Oostenrijksche hoofdstad te bezetten. Het voortzetten der vijandelijk heden tegen de Russen zoude alzoo strijdig zijn niet de belangen des vaderlands, daar deze willens zijn deszeifs aloude onafhankelijkheid te herstellen en te verzekeren." Het onmiddelijk gevolg dezer proclamatie was de onderwerping der Hotigaarsche troepen aan de Russen. Berlijn, den 12 October. Men verzekert, darde hoofden der volkspartij in geheel Duitschlandvoor nemens zijn in de eerstvolgende tnaand een democra tisch congres te Londen te houden. ENGELAND. Londen, den 10 October. Op grond van eene mededeeling uit Parijsmeldt de Timesdar de nota, welke ons kabinet aan den britschen gezant te Peters burg heeft toegezonden, betrekkelijk het geschil met de Pot'teeen magtig en vrij volk waardig isdat dezeive in krachrige, doch gematigde bewoordingen is opgesteld; dat daarin geene enkele bittere of beleedi- gende uitdrukking voorkomt, die kwetsende zou kunnen zijn voorden Keizer van Rusland; maar dat zit het vast besluit van liet brirsche gouvernement uitdrukt om de Porte te ondersteunen regen alle ondernemingen, welke haar, als onafhankelijke mogendheid, in hare waardigheid zou kunnen aantasten. Aan den Engel schen gezant te Konstantittopel zijn in denzelfden geest de vereischte voorschriften gegeven en tevens is de britsche vloot in de Middellandsehe-zee te zjjner be* schikking gesteld. Afschriften van de aan tien gezant le Petersburg gerigte nota zijn medegedeeld aan de britsche gezanten te WeenettKonstatninopel en Pa rijs. De berigtgever verzekert, dat het Fransche bewind het voorbeeld van liet Engelsche heeft gevolgd, en dat de volmaaktste overeenstemming tusschen de beide mogendheden beslaat. Ten aanzien van het Iialiaansche vraagstuk meldt een onzer ministeriële bladen, dat hei Fransche minis terie, verwachtende dat de meerderheid der Wetge vende Vergadering zich in den geest van den heerde Falloux zal verklarenbesloten beefrte berusten in de laatstelijk doornen Fans uitgevaardigde verordening,, omtrent de inrigting van het bestuur, en het leger uit Italië terug te roepen, met uitzondering van een regi ment't welk her kasteel van Sf, Angelo beze: zal houden, en van 10.000 man. die in Civita-Vecchia zullen blijven. Tevens zou lier Fransche gouverne» ment er staat op maken, dat de Paus de verleende amnestie zai uitbreiden et; gaandeweg de zaken zal brengen op den voetwaarop zij stonde» voor dat hij door de repitblikeinsche partij ui: Rome verdreven werd. De lieer Pierre Bonapartedezelfde die voor een paar maanden in de wetgevende vergadering den heer Gastier een vuistslag heeft toegebragtis dezer dagen met een geëmployeerde bij een der spoorweg» stations in twist geraakt over her wisselen van een bankbiljet (sommigen zeggendar Bonaparte het consigne van dien geëmployeerde heeft willen over treden). Zoo veel schijnt zeker te wezendat vuist slagen daarop van beide zijden gevolgd zijn waarbij de overwinning niet geheel aan de zijde van Bonaparte gebleven is, Van de hier ter stede aanwezige 27,300 werk, lieden, zijn thans nog 5000 buiten betrekking. FR ANKRIJK. Parijs, den 10 October. Heden is een ministerraad gehouden, onder voorzitting van den heer Lodewtjk Napoleon. In denzelven is beraadslaagd over de laatste gebeurtenissen te Rome en te Konstantinope), Men spreekt weder meer dan vroeger van het voornemen der bewindslieden 0111 Rome te ontruimen en de Fran sche krijgsmagt te Civita Vecchia te vereenigen. Er zijn hier nog aitijd verontrustende geruchten in omloop, nopens onlusten, welke te Napels zouden zijn voorgevallen. Men gaat zoover van te verzekeren, dat de Republiek aldaar zou zijn uitgeroepen. Over het algemeen vinden die geruchten geen geloof; doch het baart eenige bevreemding, in de veronderstelling, dat daar ter stede niets van eenig belang gebeurd is dat de Fransche Regering het stilzwijgen blijft bewaren, Ineen wijnhuis bij de stad heefteen arbeidsman.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1