209de Staats-Lolerij. 'sGraven'iiage den 9 October. De onderhande lingen omtrent de zatiunstellitm van nvt ministerie duren sfeeds voort. Gisteren avond is er aan liet ministerie van buitenlandsche zaken eene langdurige conferentie gehouden. Er zijn in de laatste dagen reeds zoo vele namen genoemd en er is van zoo vele soorten van mi- Bistenen sprake geweest, dat wij het overbodig, zoo niet voorbarig, rekenen 0111 de on diCs te vermeerderen; liever afwachtende, tot dat er met groot er zekerheid, dan tot dus verre het geval geweest isaangaande de meest vermoedelijke wijze van zamenstelling iets be paalds zal kunnen gezegd worden. Vee! minder raad zaam is-liet te achten om nu reeds in geruchten te treden aangaande de plannen hetzij van bezuiniging ol organisatie, welke een nieuw ministerie zon geacht kunnen worden op het oog te hebben. (N.R. C.~) Groningen den 8 OctoberDe sGravenh Nieuwsbode meldt liet volgende Onze lezers zullen zicit herinneren dat wijter voorkoming van bedrog en misleiding, in ons nonimer van den 10 Aug. jl. een afdruk hebben geleverd van eene adres kaart van den handelaar Kaufman, die veel overeenkomst heelt met een bankbiljet. Thans ver nemen wij, dar door een' schipper uit Vootburg, bij eene tapster op het Gtoeueweeje alhier eene zooda nige adreskaart voor bankpapier is uitgegeven. Uit handen van de tapster is het kaartje gekomen in handen van den broodbakker S.die hetzelve weder uitgege ven heeft aan een' koopman in aardappelen, die liet kaartje al wederom ie Brittle als een bankbiljet in be- taling heeft willen geven. Eerst daar ter plaatse is ontdekt, dat de banknoot ge ene andere waarde hoege naamd heeft, dan dat dezelve he; adres aanwijst van den koopman Kaufmaniu de Spuistraat te 's Hage, Van deze zaak is proces verbaal opgemaakt," Men leest in het Aflonbtnd van den 16 Aug., dat er te Stok hol 111 door «ie Consistorie een proces is gevoerd wegens afval van dc zuivere Evangelische leer, tegen Irma Shnltz eene gehuwde vrouw en moeder, welke tot de Katholijke godsdienst was over gegaan. Zij is veroordeeld om het land te verlaten, Een statisticus maakt de opmerking, dat het jaar 1848, ten gevolge der nitgrbroken opstanden, aan Europa een verlies van meer dan 30 duizend mil- lioen gekost beeft, zoowel ten opzigte van de vermin dering der waarde van eigendommen ais de stagnatie des koophandels en de toegenomen arnioede. imstCour Gors, dsn 11 October. De buireitlandsche bladen zijn schier opgevuld met beschouwingen over het nis- schen Rusland en Oostenrijk en Turkije gerezen ge schil, omtrent de al of niet uitlevering.tjer Ilnngaarsche en Poolsche uitgewekenen, liet antwoord van de Porte van den 17 September, luidde; „Eerder zal de Koran verscheurd worden, eer tie „uitlevering zal plaats vindei.; de Hom-aren en Polen „zijn met passen van bevriende volkeren, n.l. van „Ehgeland en Franlnijk, 111 Tuikiie gekomen, en er „bestaat alzo»geene reden tie zoodanigVn af ie wijzen, veel minder ze uit te leveren; zoo iets is 111 Turkije nimmer geschied en zal ook nimmer geschieden." De Londensche Globewelk blad als liet orgaan van her Foreign Office te boek staat, deelt niet in bet gevoelen van zoo veie bladenwelke rneenen „dat een oorlog wegens dc vermelde verwikkelingen .onvermijdelijk is," en zegt: „Aannemende, dat Rus land 7.00 als velen zeggen een voorwendsel gezocht heeft om he: Ottomannische Keizerrijk ie kunnen aan randen, is het vermoedelijk, dat liet de tegenwoordige omstandighedenwaarin Europa verkeertgunstig voor zijn oogmerk vindtmaar het staat te bewijzen, of op dit oogenblik de geest van Europa beter is dan opeen' anderen tijd. De zwakheid van de tegenpartij neemt het principe niet weg. De Czaar beeft niet meer regr om een nieuw volkenregt der wereld op te dringen dan de heer de Lamartinc. De onafhankelijk beid van liet Onomannische Keizerrijk is eikend en gewaarborgd door alle Europesche magten en liet is ie veel van hare zachtheid geviTgd om te lischen dat zij in die oneer zoude instemmen De Britsche vloot, in de Middellandsche zee, onder den admiraal Parkerbestaar 1 hans uit de volgende schepen: Caledonia var, 120, 11 owe van no, Queen van no. Prins Regent van 90Jiellerophon van 84, Powerful van 84 en Vengeance van So stukken be nevens bet fregat Thetisen ettelijke stoomschepen en kleinere vaartuigen. De Engelscire consul te Belgrado heeft eene scbrif teljjke lijst opgemaakt van die Hongaarsche vlugtelin gen, welke te Widdin tot de Mahomedaansche Gods dienst zijn overgegaan. Men herinnert zich, dar, volgens de bestaande traktatendie vlugtelingenwelke in Turkije het aldaar heerschende geloof ombelzen voor elke uitlevering bevrijd en onder .onmiddellijke bescher ming des Sultans staan. Op die lijst komen de naaien van vele edelen voor. Of het Islatnisnuts op deze wijze vele wanne en geloovige voorstanders gewonnen heeftis twijfelachtig - Ook te Weeneii spreekt men reeds van een' Engelsch-Ttirkschen oorlog tegen Rusland en Oosten rijk maar de ligtgeioovigste politieke dilettant kan het niet tot het geloof brengendat Oostenrijk zich met Rusland tegen het Oos'en zou vereenigen. „En inderdaad, de Russische staatkunde moet fijn zij", schrijft iemand uil Weenen, als zij tot loon voor hare interventie zulk een alliantie kon verwerven. Mctternich zou te Londen verwonderd de handen ineen slaan, als hij hoorde, dat Oostenrijk en Rusland te zamen den handschoen aan Turkije toewierpen en Oostenrijk met eigen hand den Noordschetl kolossus hielpom zijne eigene toekomst te bederven. Het is niei te denkendat het tot dit uiterste komtwant de Poolsche vlugtelingen zullen terwijl de diplomatie veel praat en schrijft wel naar Engeland ontsnap penmaar Oostenrijk moet er zelfs voor waken, dat er niet in het minst aan de onafhankelijkheid van Turkijs getornd wordt," Ofschoon de Turken op den bijstand en de sympathie van het beschaafde Europa rekenen vertrouwen zij echter niet blindelings o'p de moeijelijkheden en het noodlot; integendeel bereiden zij zich ijverig voor op alle eventualiteiten. Alle beschikbare troepen zijn naai de grenzen gezonden; her leger van Ru mei ftsterk 40,000 man, heeft last ontvangen zich gereed te hou den ten einde op itet eerste bevel te kunnen mare lie ren en bovendien zijn' de provinciale militiën opgt roepen. De kasteel.cn aan den Bosporus wonten verstetkthet grootste gedeelte der vloot is uitgerust en bemand en kan binnen eeltige uren het anker bij de Zwarte Zee werpen om den ingang tot den Bos portts tc verdedigen. Ook is het Turksche gouver nement niet ontbloot van de zenuw des onrlogs; de minister van financiën is namelijk in staat om 40 cnl- lioen piasters ter beschikking te stellen van den minister van oorlog; de sttkan heeft eene gelijke som uit zijne eigen middelen aangeboden en men verzekert, darde moskeeën van Konstantir.opeldie ontzaggelijke schat ten bezitten, bereid zijn tot het brengen der grootste offers, om het gouvernement te ondersteunen in eene kwestie, die door alle vrome Muzelmannen beschouwd wordt als eene kwestie nopens een godsdienstig be ginsel. Goes, den .id October. Ingevolge Koninklijk be sluit van den aden October (Staatsblad No. 50) wordt ter algemeene kennis goh ragt 1°. Dut van Maandag den 22 sten tol en met Zftlvrdag den 21 sten October aanslaande als mede op Maandag en Dingsdag den 29 en 30 dier maand, bij de Nederlartdsehe Bank en bij de Betaalmeesters in de Arrondissementen, met uitzon dering van dien te Amsterdam op de gewone kantoor uren ter inwisseling kunnen worden .aangeboden De stukken van drie-, een- en een-halve-gulden, naar de wet van den 28 September 181(5 {Staats blad No. 50) geslagen, te weten: Alle de drieguldens, guldens en halve guldens welke de beefdtenis van Koning Willem I voeren met uitzondering der guldens van 1840. 2°. Dat tot de inwisseling van de voorzeide munt stukken zullen gebruikt worden nieuwe zilveren mun ten, èn tot bijpassing tie nog oningewisseld blijvende stukken van 25, 1.0 en 5 cents. 3°. Dat de Ontvangers der Belastingen de inwisse ling zullen bevorderen door overneming tot en met den 30 October aanstaande, van de voorgemelde buiten koers gestelde specien. 4°. Dot de stukken van drie-, een- en een-halve- gulden onder primo hierboven vermeld met den 28 October aanstaande buiten omloop worden gesteld, en dien ten gevolge niet meer in betalingen voor de Schatkist zullen aangenomen worden noch door de ingezetenen zullen behoeven te worden aangenomen. De Slaals- Courant van heden bevat het vol gende Ten einde alle verkeerde uitstrooisels tegen te gaan, worden hier de volgende daadzaken opgegeven. De heeren Lighlenvelt en Donker Curlius hebben onmiddelijk na 'sKonings komst van liet Loo, verslag gedaan van hunne inzigten omtrent de vorming van een ministerie, dat het vertrouwen der Kamers zonde kunnen erlangen. Met mffnnen van onderscheiden kleur is gesproken, maar bepaaldelijk zijn de heeren Thorbecke en Nedcrmeijer van Rosenthal onge roepen en sedert ecnige dagen in de residentie, oin te beproeven eene combinatie lot stand Ie brengen welke den.Koning zoude kunnen worden aangeboden. Zij hebben zich met den heer van Rosse in verband gesteld de uitslag hunner werkzaamheden wordt af gewacht. Alle andere geruchten zijn van grond ont bloot. Naar men verneemtis eindelijk de lang be sproken concessie aan dén heer D. Dronhcrstot stand gekomen. Zoo wij goed zijn onderrigt, heeft Z. M. de Koningbij besluit van den 6 dezer de ministers van binnenlandsclte zaken en van financien geinagtigd tot het verleenen van concessie aan genoem den heer Dronkerstot afdamming van de Ooster- Schelde, beneden het fort Bath, bij het haventje van U oensdrechtonder verpligting, om voor den aan vang van dit werk een kanaal te graven naar het eiland Zuid-Beveland aanvangende op de YVester- Scheide, bij Hansweerd, en loopende langs de dorpen SchareYlake en Wcmeldingen naar de Ooster- Schelde, De overeenkomst deswege moet thans door de ministers van binnenlandsclte zaken en van finan ciën en den heer Dronkers zijn onaet teekeud. (Rolt. Cour.) prijzen van iooo en daarboven. Trekking der 2de KL Iste Lijst. No. 255 en 5024, ieder een Prijs van 1250. No. 11S59 en 17968, ieder een Prijs van iooo. 2de Lijst. No. 2601 een Prijs van f 20,000. No. 10532, 7490, 6648, 13831 en 5631 ieder een Prijs van f 1000. 3de Lijst. No. 16968, een Prijs van f 5000. No. 2113, een Prijs van 2500. No. 16906 en 3609, ieder een Prijs van f 1000. AD V ER TENTIEN PUBLISHED! VERPAGBTDVa. Op Donderdag den 25 Oc tober 1849, des morgens ten &SÊis ure' te '-v/feer Abtskerke, ten woonhuize van Gerard WagknaaR, door het ministerie van den Notaris G. Risselvjf, residerende te Goes, van 142 Perceelen ZAAI- WEIL&MBEUte zamen groot 90 Bund. 82 Boed. 44 Ellen ge legen in de Gemeenten van Goes \v Heer Abts kerke Sinoutskerke Nisse \s Gravenpolder Kapelle en Kloetingeaankomende de Kerk en Armen van 's Heer Abtskerke. Breeder bij uitge zette Biljetten vermeld. Hex KOLLEG IE van REGENTEN over iiet HUIS van ARREST te GORS, zal op IR oensdag den SJsten October J849des namid dags ten één ureten Stadhuize aldaarin het openbaar en onder nadere goedkeuring van Z. E. den Minister van Justitie aanbesteden Het ONDERHOUW DER «EVANGENEN in genoemd Gesticht, gedurende het jaar J800 en vijftig; en zulks in twee perceelen: Het eerste Perceelbevattende alleen de Leve rantie van het dagelijks benoodigde ROGGEBROOD, Het tweede Perceel, bevattende de verdere TOE- ding en VERPLEGING der Gevangenen, metal den aankleve van dien (uitgezonderd de leverantie van liet Roggebrood) benevens de VERLICHTING en VERWARMING van hel Kantoor van den Cipier. Zullende daas-na deze beide Perceelen vereenigd worden aangeboden. De voorwaarden voor deze aanbesteding, zullen van heden af tot den dag der aanbesteding; ter Stads- Griffie ter lezing liggen van des voormiddags tien tot des namiddags één ure. Goes, den 11 October 1849. Het Kollegie van Regenten voornoemd, J. C. van der MEER MOHR. Heden en morgen in Lossing: RUHR-en SCH AALKOLEN -- en eerstdaags BRABANDSCHE KOLEN voor rekening van Goes, 11 Oct. 1849. H. C. FÏEAAK. Te Goes, bii F. Ki.eeiiwens Zoon.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 2