GOESSCHE C O U li A M T. Donderdag II October. N\ 82. De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I isf J,75; Franco per Post f .1.90. J (Gewone Advert entién worden a 20 ets. de s{egt!. geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en IJoodberigtenJ, van J 6 regels a f d,20, behalve het Zegelrél N1EÜ WSTIJDINGESN, DU1TSGHLAN D. Hamburg, den 5 October. Een feit, dat onver klaarbaar is, en dat tevens de groote zwakheid van den Uee.ischen en den Pruissisclien commissaris in Sleeswijk 111 het oog doet vallenis de ligting van recruten in Sleeswijk, die zich dagelijks onder de vaandels van het stadhouderschap van Holstein komen scharen en overal op hunnen weg door het volk als bevrijders zijn ont- vangen en onthaald. Deze ncruren uit Sleeswijk wor- oen bij de Holsteinsche bataillons ingelijfd, om weder stand te kunt,en bieden bij een ntogelijken ir.val van lier Deensche leger in de beide hertogdommen. Frankfort, den 6 October. Nadat de voornaam ste aanvoerders en hoofden van den Badenschen opstand reeds het Zwitsersche grondgebied verlaten hebben komt thans de beurt aan hen, die eetie minder in het ooglonpende rol daar bij gespeeld hebben. Daattoe oehooren verscheidene voormalige Pruissische officieren, die op bijzonder verlangen der Pruissische regering mede niet langer in Zwitserland zullen geduld worden. Ten aanzien van vele andere minder gecompromitteerde vlugtelingen, heeft de bondsraad bepaald, da: het hun niet vergund zal zijn hun verblijf in de grenskantons re vestigen. Slechts in buitengewone gt vallen, en waar de menscheliikheid liet vordertzalevenwel altijd met toestemming van den bondsraad, eene uitzondering mogen gemaakt worden. Zelfs binnen 's lands blijven de vlugtelingen ouder het toezigt der policie deze bijzondere surveillance houdt alleen opzoodra deze vlugte i gen een vast beroep of bedrijf uitoefenen. Frankfort, den 7 October. Naar men verneemt, hebben Oostenrijk en Prtiissen zich thans vereenigd nopens de grondslagen, waarop de r.ienwe voor'.oopige centrale magt zal gevestigd worden. Dit berigt is tegelijkertijd uit Berlijn en uUMunchen ontvangen. De overeenkomst moet op 30 September te Weenen zijn geteekend door den prins von Schwart ztnberg en den Pruissischen gezant, baron von Bern storf, onder voorbehoud, dat zij binnen 10 dagen do >r de beide hoven moet zijn geratificeerd en ter goedkeu ring voorgelegd aan den rijksbestuurder en de andere Duitsche regeringen. De Pruissische generaal von Hirschleldwien de vonnissen der krijgsraden in Baden ter b< krachtiging worden voorgelegd, moet verklaard hebben, dat hij, nadat aan professor Kinkel genade is verleend, verder geen doodvonnis meer zal bekrachtigen. ENGELAND. Londen, den 6 October, In eenen brief uit Na pels aan de Timesdd. 27 September, leest men het volgende [jet is hier thans openbaar bekend, dat lord Pal merston de Siciliaansche kwestie op nieuw op het tapijt wil brengen, en het staat te vreezen dat zulks derege rintt ernstig zal verontrusten. D°nkelljk zullen nieuwe samenzweringen gesmeed worden, en zal het jonge Italië hier en re Palermo weder gaan woelen. Ik ver neem, dar de koning eene kopie van de nota des Brit- schen ministers, en van her antwoord der Napelsche regering, aan onderscheiden Europesche mogendheden heeft gezonden, en dat hij vast besloten heefr 0111 een berm p te doen op de Europesche vorsten, indien men zich nogmaals mogt bemoeijen met de uitoeFening zijner regten als onafhankelijk vorst. Het publiek Deemt ook dit voorval ter harte en vermits er onlangs verscheidene executien op Cep'na- lonia ziin geschied, ten gevolge van den jongsten opstand, zoo oppert men de vraagmet welk regt lord Palmer sion zich beklaagt over het gezag dat de koning op Sicilië uitoefent, terwijl hij zelf de oproerige loniërs laat ophangen Te Kirkwall zijn de kapiteins en 30 man van twee in Straat Davis vergane schepen aangeb rag t. Et 11 dezer kapiteins heeft eene flesch in zijn bezit, waarin zich eentge door den vermisten sir John Franklin aan de admiraliteit gerigte papieren bevindenen welke fiesch door de kustbewoners van Straat Davis was opgevischt. Men kent den inhoud nog niet. Mevr. Franklin bevindt zich op een naburig eiland en weet nog niets van dezen vond. (Volgens nader berigt, bevat de opgevischte flescb, die aan de admiraliteit is gezonden, slechts berigten to: den 3osten funij 1845 van sir John Franklin's schepen, waarvan men reeds latere tijdingen heeft ont vangen,) Londen, den 7 October. Volgens de Manchetter Guardian heeft eene somnambule, die geraadpleegd is geworden, verklaard, dat sir John Franklin in vollen welstand verkeert, en dat hij, zoo er geene onvoor ziene toevallen komen, in 9J maanden in Engeland zal terugkeeren. Zij gaf' het noordwestelijk gedeelte van de Hudsonsbaai op als de plaats, in wiu' omstreken de expeditie zich moet bevinden. De somnambule zeide, dat zij buiten sir John Franklin nog slechts drie le vende personen aan boord waarnam en tevens dat zij zeer duidelijk onder de sneeuw de lijken van ver scheidene mannen der equipage zag die doodgevroren warenook bespeurde zij een roofdierdat daar rond liep. Een der vaartuigen was onder water, het andere er boven. Vervolgens bespeurde zij sir James Ross wien het zeer hinderde, dat het ijs hem belette zijn schip te doen wenden. De somnambule verklaarde ten slotte, dat hij er beter uitzag dan sir John Franklin en minder mager was. Het stoomschip Europa is gisteren avond te Liverpool aangekomen, met rijdingen uit New-York van 25 September. Men verneemt daaruit, dat een diplomatiek geschil is omstaan tnsschen het Ameri- kaansche en het Engelsche gouvernement, op grond van het bezetten van een deei des koningrijks Mos quito door dit laatste; het kabinet van Washington wil deze bezetting niet als regtmatig erkennen. Eene zeer levendige briefwisseling is over dit onderwerp tusschen beide gouvernementen gevoerd. Het geschil tusschen de Amerikaansche regering en den Franschen gezant wekt weinig belangstelling meer in Amerika, en de vrees die men koesterde voor eene vredebreuk is voorbii gegaan. In een brief uit Washington van 23 September wordt verzekerd, dat de heer Poussinde Fransche gezant bij her AineriUaansche gouvernement, dat geschil, waartoe hij aanleiding heefr gegeven zeer betreurt, en dat hij aan een zijner vrienden, een inwoner van New» Y'uk, heeft opgedragen, voegzame verontschuldigingen voor hem bij dun president der republieken den secre taris van staat, Claytonte maken. FRANKRIJK. Parijs den 7 October. De beschuldigde in zake 13 Junij, hadden het voornemen te kennen gegeven, om bij de opening der debatten voor het hooge geregts» hof, het vraagstuk der schending van de grondwet op te werpen. De heer Proudhondie met hun in de cor.ciergerie gevangen wordt gehoudenheeft hen ten dringendste aangemaand om dit voornemen te laten varen; hij deed hun opmerkendat de strijd die hierover ontstaan zou(van welken buitendien de uitslag ge makkelijk te voorzien was)alleen koude dienen om de jury re ontstemmen en de eigenlijke hoofdzaak minder belangwekkend te maken. Het schijnt, dat het den heer Proudhon dan ook geluk: is de beschuldigden tot andere gevoelens te brengen. I11 de departementen beginnen de socialisten zich weder te bewegen; in eene kleine gemeente van het departement Opper Loire is de tusschenkomst der gen darmerie noodig geweest, om de inwoners te keer te gaan in het eigendunkelijk onderling verdeelen van de landerijen. Parijs den 9 October. De stoomboot Tartarc% den 5deti dezer te Toulon gearriveerdheeft allerge- wigiigste tijdingen uit Italië medegebragt. Bij derzei- ver vertrek uit Civita Vecchia Bamelijk, was daar het gerucht verspreid, dat te Napels een opstand uitge broken en Ferdinand de Bourbon daarbij het leven verloren had. Hoewel de stemming, die sedert lang te Napels heerschte en in het algemeen de wreedhedenwelke de regering van Ferdinand II kenmerktendit berigt eenigen schijn van geloofwaardigheid bijzettenzoo schijnt de echtheid van deze tijding echter voor alsnog in twijfel getrokken te moeten wordendewijl van regeringswege daarvan nog niets is bekend gemaakt, hetgeen stellig het geval zou geweest zijnindien zij berigt van deze gebeurtenis bekomen had. De berigten van Civita Vecchia, over den gewonen weg ontvangen, loopen niet verder dan tot 1 October; die van Napels lot 29 September. Men kan dus eerst na twee of drie dagen stellige berigten uit Napels te gemoet zien. In berigten uit Rome van den 28 September, door Turijnsche bladen medegedeeld, leest men het volgende „De staat van zaken verergert hier van dag tot dag, en meer en meer openbaart zich een onverzoenlijke geest van reactie. Al wat maar eenigzins aai) de vroegere liberale strekking en hervormingen van Pius IX herinnertwordt door het driemanschap der kar» dinalen zonder genade veroordeeld en afgeschaft. De gees', die in het geheim maar onvermoeid werkzaam is geweest, om de ontwikkeling van het liberale stelsel van 1847 tegen te houden, die de constitutie tot eene doode letter gemaakt heeft, vertoont zich thans open» lijken naar de handelingen te oordeelenwaarin hij zich openbaart, zou men zeggen dat iiij gevoelt dat het einde van zijn rijk nabij isen dat hij tijd te kort z.al komen om alle sporen der vroegere concession vari den Paus ui: te wisschen. De Fransche autoriteiten protesteren, maar de kardinaals gaan op den ingeslagen weg onveranderlijk voorten sluiten het oor voor alle vertoogen. Het gouvernement heeft, ten einde het smeden van valsche nieuwstijdingen tegen te gaan (eene indus trie die tegenwoordig al meer en meer toeneemt) door den prefect van policie aan de nieuwsverspreiders op de beurs, zijnde schier allen uitgewekenen, doen kennis geven dat, indien zij uai schandelijk bedrijf' blijven voortzetten, zij over de grenzen zullen gebragt wor» den. flet zal aan her gouvernement echter zeer moege» lijk zijn het vervaardigen van valsche berigten te be» letten want zij nemen niet alleen op de beurs hun» nen oorsprong, maar evenzeer in nieuwsbladen, koffij» huizen enz. NEDERLANDEN. 's Gravznhage, den 8 October. Het ministerieele vraagstuk schijnt tot beslissing te geraken. Wel zijn de berigten en geruchten dikwerf tegenstrijdig, maar toch schijnt een ministerie zijn beslag re erlangen. De heer Nedermeijer van Rosenthal wordt meer bepaald gedoodverwd als aanstaande minister van Justitie. He den avond wordt die heer alhier uit Arnhem terugver» wacht, en naar men verneemt, zal er morgen ten zijnent eene conferentie plaats hebben waaraan de verschil lende aanstaande ministers zullen deel nemen. Dat professor Thorbeckt deel van het ministerie uit maken zalschijnt buiten twijfel. Vrij algemeen houdt men ook de suppressie der beide departementen van eeredienst voor uitgemaaktalleen wordt betwijfeld wat door een dagblad gemeld is, dat de heer Mutsaers met de portefeuille van buitenlandsche zaken zou worden belast. Hoe het zij, hopen wij, dat spoedig een einde aan de te lange onzekerheid kome. De natie heeft behoefte aan een krachtig en homogeen ministerie, zamengesteld uit mannen, die het eens zijn in beginselen en inzigt over de groote belangen en aangelegenheden des vader lands. Dat het zamen te stellen ministerie daaraan bovenal beantwoorde!

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1