j\". 81. Maandag 8 October. 1849. GOESSCIIE C O U R A N T N18 2 U W STIJ D N G K N De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f d,75; Franco per Post f .1,90. f Gewone Advertentie». worden a °Z0 ets. de I geplaatstGeboorte-, Huwelijks- en \van J -- 6 regels a f J,^0, behalve het. TURKIJE. Volgens bijzondere berigten uit Weenenwas de heer Michanomtz naar Konsranticopel gezonden otn gedurende de schorsing der diplomatieke betrekkingen, de gewone loopende zaken van het Oostenrijbsch ge zantschap waar te nementevens wordt beweerd dat deze ambtenaar naar Triest het bevel zou overaebragt hebbenom de vloot zeilree te houden. De laatste lijk uit Konstantinopel te Weenen ontvangen berigten, waarvan echter de dagreekening niet wordt opgegeven, hielden in, dat de Porte, ofschoon niet aan oorlog zuchtige bedoelingen van den kant van Rusland en Oostenrijk geloovendeechter voorzorgen nam, en onder anderen last gegeven had om de kasteelen aan den Bosporus te bezetten terwijl de vloot gereed lag om elk oogenblik onder zeil te kunnen gaan ter ver dediging van den ingang dier zeeëngte. Her gerucht was te Konstantinopel in omloop dat de Britsche vloot reeds aan den ingang der Dardanellen lag. Intusscben wordt van eene gewoonlijk welonderrigte zijde gemeld dat het Britsche smaldeelvan welks vertrek uit Malta gisteren gewag werd gemaaktniet naar de Dardanellen maar naar de Jonische eilanden gestevend isvermits de opstand op Kephalonia nog altijd niet gedempt is kunnen worden. DUITSCHLAND. Berlijn den 3 October. De Eerste Kamer ver volgt hare beraadslagingen over de constitutionele ver ordeningen, betreffende de godsdienst en het onderwijs. Vrijheid van godsdienst en van godsdienst-oefening erkennende, heeft zij echter eene bepaling aangenomen, bij welke het beginsel wordt vastgesteld dat geene geestelijke vereenigingen zicli zullen kunnen vestigen, dan op bii de wet re bepalen voorwaarden. Men is daarbij uitgegaan van het beginseldar het ongeraden isgroote bezittingen in de doode band vereenigd re laten en dat men geene kloosters moet duldendan tot voor den Staat nuttige doeleinden. Berlijn den 5 October. Men verzekert bier, dat Bern met 20 andere Polen, in Turkije tot de Maho- medaansche godsdienst is overgegaan vele Polen staan op het punt, dat voorbeeld te volgen. Nog zegt men, dat 5000 Hongaren die eene schuilplaats in Turkije gezocht hadden, dat land zullen verlaten eu naar Hon garije terugkeeren, otn zich aan Oostenrijk te onder werpen. Frankfort, den 4 October. De prins van Pruissen heeft gisteren bij H. M. de Koningin der Nederlanden te Wiesbaden een bezoek afgelegd en bij H. M. tevens Z. M. den Koning van Wurtemberg aangetroffen en daarmede het middagmaal gehouden. De Koningin en haar vader verschijnen weinig in het openbaar, maai de beide jonge prinsen (de prins van Oranje en prins MauritsJ ontmoet men zeer dikwerf op de wandelingen. Wiesbaden is zeer druk door vreemdelingen bezocht; dagelijks komen er nieuwe aan. Het volgende wordt ons uit Dresden medegedeeld: Wegens deelneming aan den jongsten opstand waren onlangs drie soldaten ter dood veroordeeld en dit vonnis was dooi het hof van appèl bevestigd; aan den koning ter ondtrierkening voorgelegd zijnde, heeft deze gebruik willen maken van zijn regt van genade verleening, maar dit scheen te strooken met de inzigten van den minister van oorlog die verklaard moet hebben datingeval dit doodvonnis niet voltrokken mogt worden, hij zijne demissie zal nemen. De edelmoedigheid des kmiings wordt even algemeen geprezen, als liet gedrag van den minister gelaakt. Frankfort, den 5 October. Te Bruchsal is den 3 dezer eene poging gedaan om de politieke gevange nen aldaar met geweld te bevrijden, waarin eenige man schappen van de in genoemd stadje liggende kleine Nas sansche bezetting betrokken zouden geweest zijn. Die poging is echter door den Badenschen ridmeester von Glaubitz met eenige ir. der haast gewapende dragon ders, die zich tot het verplegen der paarden in Bruchsal bevonden, verijdeld, zijnde daarna eenige der belha mels in verzekerde bewaring genomen. Den 3den is Bruchsal door eene afdeeling Pruissisehe troepen bezet. ENGELAND. Londen, den 4 October. De admiraliteit heeft de volgende nota aan de avondbladen doen toekomen Volgens eene mededeeling, die door den uitgever van de Shipping and Mercantile Gazette heden aan de lords der admiraliteit gedaan is, bestaat er eenige hoop voor de gegrondheid der tijding, welke kapitein Parker van het te Hull van Straat Davis aangekomen schip True Love heeft medegebragtnamelijk dat de expeditie van sir John Franklin door de inboorlingen dier streken in de maand Maart jl. gezien is doch dat zij in het ijs der Prins Regent straat beklemd zat. Deze hoop is gedeeltelijk verwezenliikr door eene telegrapbisclie depêche van den mayor van Huil, waar de True Love gisteren avond is aangekomen. Londen den 6 October. Jl. Donderdag avond werd groote sensatie te Chiswick verwektdoordien het li kend werd dat een zoon op zijnen vader ge schoten had. Dit verschrikkelijke voorval droeg zich aldus toe Henry Baihurst Monkhouse, 27 jaren oud en zeeman van beroeptweede zoon van kapitein John Parmer Monkhousekwam ten lia'f tr ure in den avond, in een rijtuigaan de woning zijns vaders. De koetsier schelde aan en zeide, toen eene dienstmaagd opende, dat er een heer was om den kapitein te spreken. De dienstmaagd ging de boo Ischap overbrengen en een paar minuten later verscheen de kapitein. Zondra de jonge Monkhouse hem zag, sprong hij uit het rijtuig en onder den uitrenp: „Ik zie hein, daar is hij!" loste hij een pistoolwier kogel den vader in den hals trofzoodat deze viel. De zoon loste onmiddelijk eene tweede pistoolwaarvan de kogel echter in het hout vloogsnelde toen terug naar het rijtuigwierp er zich in en reed ijlings in de rigting van Acton weg. Een onmiddelijk ontboden chirurgijn bragt den lijder de vereisclue hulp toe. De policie bij wie terstond aangifte van het voorgevallene was gedaan zond on verwijld in de rigring welke de moordenaar had inge- slagenpolicie-agenten te paard af, zoodat men hem reeds ten uur later in handen had hij werd gearres reerd in eene herberg te Ealing. Men vond een pistool, eenig kruid, verscheidene kogels en percussiedopjes bij hem. Bij het voorloopig verhoor, dat hij onder ging, gaf hij geen antwoord op de vragen die men hem deecl; in zijne cel werd een policie agent bij hem ge plaatst, om te verhinderen, dat hij een zelfmoord bedreef. De oude heer Monkhouseofschoon nog in leven, verkeert in den meest zorgwekkenden toestand. Men kent de reden niet, die den zoon tot dezen afgrijselijken aanslag gedreven heeft. De Zweedsche schrijfster Frederika Bremer is hier aangekomen met het doel om zich naar Amerika te begeven. De heer Wardeigenaar van het schip True Love, dar van Straat Davis te Hull is aangekomen met berigten nopens sir John Franklin heeft den vol genden brief aan de lords der admiraliteit doen toe komen dd. Huil 4 October: Ik had de eer, u heden morgen per telegraaf eene depêche, betreffende de expeditie van sir John Frank lin toe te zenden. Thans zend ik u de kaart der Baffinsbaai welke kapitein Parkervan de True Lovemij heeft ter hand gesteld met de bijgevoegde aanmerkingen, die u welligt meer inlichting zullen verschaffen dan alle bijzonderheden, die ik u zou kun nen mededeelen alsmede eene grove teekening, die door een Eskimo vervaardigd en aan kapitein Ker van de Chieitain gegeven is, die haar aan kapitein Parker heeft ter hand gesteld. De Chieftain en andere schepen schijnen een paar dagen vóór de True Lovete Pond-baai te zijn aan gekomen bij hunne aankomst begaven eenige inboor» lingen zich aan boord en zonder dat men er het» »aar vroeg, maakte een hunner die teekeningen gedeeltelijk met reekens, gedeeltelijk door behulp van eenige vvoor den hunner taal, welke de kapiteins verstondengaf hij te kennen dat twee schepen sedert vier jaren in het westelijk gedeelte van Prins Regentsstraat in het Ijs beklemd zaten, en dat twee anderen zich sedert een jaar in het oostelijke gedeelte der zelfde straat in liet ijs bevondendat het langste van deze laatste schepen had gepoogd aan geene zijde van Kaap Rennal te komen, doch dit mislukkende, in de straat was teruggekeerd om er te overwinteren en dat er sedert dien tijd nog geene opening in het ijs van die straat was gekomen. Hij voegde er bij, dat hij zich in de maand Maart jl. met eenige medgezellen aan boord der vier schepen had begeven, en dat al de equipagie in leven en ge zond waren. Kapitein Parker overpeinsde, na dit rapport des kapiteins van den Chieftain ontvangen te hebben, hoe hij in Prins Regentsstraat zou kunnen doordringen, of ten minste Lancaster-Sound bezoeken, ten einde berig- len over den toestand der landstreek in te winnen en alle pogingen aan te wenden om aan de instructien der admiraliteit gevolg te geven. Daarom vertrok hij den sasten jolijen het schip Advice, van Dundee, ont moet hebbende, bewilligde deszelfs kapitein er in. de reis met hein tp maken; te dien tijde had de True Love 145 en de Advice 140 tonnen traan aan boord; maai de beide kapiteins meenden dat zijin weêrwil van liet gevaar dat deze rijke ladingen zouden loopen, ver- pligt waren otn alle pogingen in liet werk te stellen ten einde aan de vaartuigen der expeditie alle mogelijke hulp te brengen. L)en 5de» Augustus bereikten zij Crokers-baai, doch werden daar tegengehouden door eene groote ijsbank die dwars in de straat zich uitstrekte tot aan de ad- miraliteitsstraaten daar men in de rigting van het westen geen water kon bespeuren, waren zij genood zaakt terug te keeren. Den Ssten Augustus zette kapitein Parker aan kaap Hay een vat gezouten vleesch en 30 zakken steenkolen nederdie hem door lady Franklin waren gezonden. Ook legde hij er, ingevolge den last der admiraliteit, de brieven enz. neder; en na een Imogen paal geplant te hebben om de aandacht der schepen welke die streken voorbij mogten komen, te trekken keerden de beide kapiteins naar de plaats der vischvangst terug, waar zij den i/den Augustus aankwamen. Volgens een brief des kapiteins vati de North Star die naar de Poolzeeën gezonden is om levensmiddelen te gaan brengen aan de schepen van sir John Ross die de expeditie van sir John Franklin moesten op zoekenbevond de North Star zich op 19 Juljj jl. op 74° 3' N. Br. en 590 40' W. L.en werd daar tegengehouden door het ijs. FRANKRIJK. Parijs, den 3 October. Het tussehen Ruslanden de Porie ontstane geschil schijnt nog al bezorgdheid te verwekken, en heden zegt men, dat de FranscheRe gering verontrustende berigten van den generaal Aupick haren gezant te Konstantinopel, heeft ontvangen, welke niets meer of minder inhoudendan dat het zenden eener Fransche vloot naar de Dardanellen ten gevolge van de wending, die de zaken genomen hebben, eene noodzakelijkheid geworden is. Men voegt daarbij, dat ook de Engelscbe gezant, lord Stratford Canning bij lord Palmerston bepaaldelijk op het zenden van een eskader heeft aangedrongen. De laatstgenoemde gezant heeft tevens Engelsche officieren van Malta en Gibraltar ontbodenwelke als instructeurs van het Turksche leger dienst zullen doen en medewerken tot de verdediging van de hoofdstad. Het Turksche leger zal met 20,000 jonge soldaten worden vermeerderd. In de meeste goed onderrigte staatkundige kringen alhier vleit men zich dat het bedoelde geschil langs den vredelievenden weg zal worden bijgelegd, en meent men zich overtuigd te mogen houden dat de minister van buitenlandsche zakende lieer de Tocqueville

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1