Oordeel van de Lamartine over Lodewijk Bonaparte. dezelfde grondslagen berustende aan bet oordeel det geleerden zijn onderworpen. Plet stelsel van den lieer Collot schijnt het eenvou digste te zijn; hij heeft in den zomer dezes jaais België bezocht en te Mafles, in Henegouwen, proeven met zijn stelsel genomen op de koejjen, die hem gebragt werden. De ooggetuigen stonden verstomdtoen zij den heer Collot zonder aarzelen de hoeveelheid melk hoorden bepalen, welke iedere dezer koeijen geven zon. De ambtenaar, die den cursus in den landbouw houdt inde kantons Ath en Chièvns, heeft den onderwijzers Sn die kantons onlangs deze handelwijze onderwezen. Men verwacht groote voordeelen van de algemeene bekendheid dezer ontdekking. NE DEP. LAIN DEN. Delft, den i October. JI. Zatttvdag voormiddag omstreeks 10 uren, heeft aan 's Rijks laboratorium, en wel buiten den zoogenaamdén vuurwerk etst óren al- hiereen ongeluk plaats gehad. Eenige artilleristen waren aldaar bezig met bet ontledigen van hand- en spiegel-granaten herkomstig van gesloopte brand- en licht-kogels van verschillend vreemd kalibertoen op het onverwachtst, niettegenstaande alle gewoonlijk ge> bruikte voorzorgen, een derzelve sprong, waardoor een kanonnier, welke die inet beide handen onder water hield, zoodanig werd gekwetst, dat men verpligt is geweest de linkerhand en de duim en een der vingers tier regterliand te amputeren; de tweede, een onder officier bekwam een kwetsuur aan den linkerarm bij de pols en aan het regter heupbeende derdeook een kanonnier, ontving ligte brandwonden in het aan» gezigt. Allen (behoorende tot het ade regement vesting artillerie) zijn dadelijk na het gebeurde in de garnizoens infirmerie overge'oragt. Men koestert de iioophet overgebleven gedeelte der regterhand van eerstgenoem den nog te behouden. De Noorweegsche galjoot Haabet (Hoop), kapitein Joachim Bachedie in Mei 1849 van Ham merfest in Noorwegen naar Spitzbergen vertrok, stiet, niet ver van zijne bestemmingsplaats, op klippen en zonk. De kapitein en de bemanning, bestaand uit 9 man, redden zich op Spitzbergen, waar zij niet ver van 't strand eene onderaardsche woning maakten om zich tegen de koude en den storm te beschutten. Maar in den loop des winters stierf de geheele bemanning van honger en de kapitein bragt zich zelf om 't leven. Kapitein M'öllert vao de brik Eugenie, die in 't begin van Augustus jl. te Hainmerfest aankwam van Spitz bergen had iter lijk des kapiteins gezienhangende aan een strop. In deszelfs rokzak was een brief aan zijne vrouw en een aan zijn vaderwaarin hij ver- baalt, wat hij en zijne reisgenooten gedurende meer dan twee maanden al uitgestaan hadden en zegt aan zijn leven een eind te willen maken. Tn een andere zak was een stuk Russische zeep, waarin nog de in- drukscts van tanden te zien waren, en waarvan Bache blijkbaar gegeten had. (/V. R. C.) 's Graveniiage den 2 October. De geruchten winnen veld dat het ministerie zonde samengesteld zjjn. Ook zegt men steedsdat de heer Thorbecke er deel van uit zou maken. Gedurende de thans aanwezige ministeriële crisis mag niet uit het oog worden verloren, dat Z. K- H, Prins Frederik zich bijzonder aan den tegenwoordigen stand van zaken laat gelegen liggen. Z. K. H. werkt ijverig in zijn kabinet en houdt drukke conferentien met hoog geplaatste personen. Reeds voor drie weken had Z. H. naar Berlijn moeten vertrekken; maar out bet gewigt deï tegenwoordige gebeurtenissen is die reis uitgesteld. CZond. Bid) Z. M. heeft benoemd tot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw P. L. Ilazelbachzich ook noemende Jan Smit, en zulks ter zake van zijn vroeger vermeld gehouden gedrag bij gelegenheid van den opstanduitgebroken onder de bemanning van den Engelschen schoener Amelia. 's Gravenhage den 3 October. »Men verze kert, dat de heeren Lichtenvelt en Donker Curtius er thans in geslaagd zouden zijn een Ministerie zamen te stellen, en dat die heeren, voor het geval het zulks niet reeds heden is geschied, binnen kort van hunne bemoeijingen aan Z. M, rapport zullen uitbrengen. Gelijk in omstandigheden als waarin wij sinds ruim eene week verkeeren steeds het geval is, zijn hij voortduring allerlei personen als toekomstige Mi nisters genoemd. Wij hebben ons, sedert dat de tegenwoordige bewindslieden hun ontslag aan den Ko ning hebben ingezonden zorgvuldig onthouden van bet noemen der namen, welke werden opgegeven als hunne opvolgers. Thans echter gelooven wij het te mogen wagen aan de volgende combinatie geloof te hechten Professor Mr. J. R, THORBECKE Binnenl. Zaken. De Oud-Minister J. C. BAUDKoloniën. Mr. P. G. SEVENSTERN, Proc.-Gener. bij het prov. Geregtsh. in GroningenJustitie. De Schoul-bij-Nacht E. B. tan den BOSCH Marine. De gepens. Gener.-Majoor KNOL, Oorlog terwijl de tegenwoordige Minister van Finantien, Mr. P. P. van BOSSE; van Buitenlandsche Zaken, Mr. L. A. LICHTENVELT, en der beide Eerediensten, S. Baron van HEEMSTRA en Mr. J. A. MUT- SAERS hunne portefeuilles zouden behouden. Het geruchtdat sedert eenige dagen zoo hier als eiders is verspreid geworden als of bij Z. M. den Koning het voornemen zou bestaan om van resi dentie te veranderen, kunnen wij ten stelligste te genspreken. ('s Graven h. N. bode.) Het is bekend hoe zeer Lamartine een tegenstander van den tegenwoordigen president Louis Bonaparte plagt te zijn, en juist daarom is des te opmerkelijker de wijze, op welke hij zich thans in zijn laatst ver schenen werk over dezen uitlaat. „Ik was," zegt hij, „niet persoonlijk bekend met den president, welken de natie door middel van uw votum aan het hoofd van het uitvoerend bewind heeft gesteld. Ik stelde hem mij voorzoo als mijne republikeinsche vooroordeelen en de door hem zeiven bij liet weder zien van zijne vroegere gevangenis te Ham op zoo edelaardige wijze afgekeurde misslagen zijner jeugd hem mij voor mijn land deden vreezenligtzinnig onstuimig, eergierig en heerzuchtig. Ik bedroog mij. De jaren hebben zijnen geest doen rijpen en liet na denken bij hein opgehelderd. Het ongeluk heeft hem verbeterd. Ik heb later den president der republiek geziengadegeslagen en leeren kennenen aan de waarheid ben ik verschuldigdte verklaren dat in hem de man gevonden wordtdie den tegenwoordigen toestand van zijn land en zijne pligten daaromtrent begrijpt, een' staatsman met juisten en helderen blik met een goed hartveel praktisch verstand, opregte gemoedelijkheid en van eene bescheidenheidwars van alle praalzuchr. Ik zeg rondborstig mijne meening; ik heb er geen belang bij hem te vleijen want ik heb niets meer van hem te verwachten dan ieder uwer. Herhaaldelijk in mijn leven heb ik het een of ander afgewezen, nimmer aanzoek om iets gedaan. Maar ik betrouw, dat de republiek gelukkig in liare keuze geweest is en dat zq eenen wan gevonden heeft, waar zij dacht slechts eenen naam te zullen vinden. De Voorzienigheid heeft de uitkomst der stembus bestierd." (Grow. Cour.) De kamer, die Napoleon op St. Helena bewoonde, werd na zijnen dood veranderd in een paardenstal. Een in dienstal geboren paard is dezer dagen naar Frankrijk overgevoerd door den heer Leonce Lacosiceen Fransch koopman op 't eiland Mauricitisdie het in Julij jl, St. Helena aandoendegekocht heeft van kapitein Massonden tegenwoordigen eigenaar van Longwooci. Dit paardhetwelk de eigenaarzegt men aan den president der Fransche republiek ten geschenke wil aanbiedenis thans te Boulogne aan Zee het moet binnen weinige dagen naar Parijs worden gebragt. De heer Leonce Lacoste heeft insgelijks den grond, waarin het grai van Napoleon was, gekocht voor 55,000 fr. .-Jr De Noord-Brabander van den 27 September, behelst het volgende artikel Eindhoven24 September 1849. Heden nacht eclipseerde uit deze stad zekere C. B. dagloonerarmlastig en van tijd tot tijd bedeeld wor dende uit de armenkas van Amersfoort; terwijl, nage noeg op hetzelfde oogenblik in dezelfde buurt was verdwenen eene gezonde, frissche jonge meid van 28 jarenin reeds gevorderden gezegenden toestand ver- keerende. „Tot vergoeding dezer jonge meid is hier achter- gelaten de wettige huisvrouw van gemelden C. B. met drie kleine kinderen. De gemeente-besturen in het algemeenen elk in gezeten in het bijzonderworden dus gewaarschuwd tegen de eventuele aankomst dezer brave lieden, waar van eerlang een klein presentje te wachten is. „Het navolgende signalement van C. B, is kort, doch vrij naauwkeurigoud ongeveer 36 jaren, doch schijnt veel ouder, lang ruim 6 voeten, en is zeer mager, aangezigt rosachtig, zeer pokdalig en dus een type van leelykheid. Hij is voorzien van zijnen trouwbrief en militaire paspoort. Zegt het voort." De Noord Brabandersprekende van het aanhan gig wets-ontwerp op het lager-onderwijs, protesteert 1) tegen deszelfs atheïstische strekking, door de uitslui ting van alle godsdienstig onderwijs van de scholen 2) tegen deszelfs vryheidinoordende strekking, door de bijzondere scholen, die uit eigen fondsen daargesteld wordenaan dezelfde vereischten te onderwerpen als de staatsscholen; 3) tegen deszelfs schreeuwend on- r gtvaardige strekking, door het vergelijkend examen voor de onderwijzers en onderwijzeressen verpligtend te maken. Juist in die drie punten zien velen de onmisbare waarborgen van een goed openbaar volks onderwijs. (Nederlander.) De uitvinder van het zoogenoemde Zündnaaldge weer heeft, naar men uit Berlijn meldt, eene tweede uitvinding gedaanwelke niet minder belangrijk kan zijn, en bestaande in eene soort van draagbare kanon nen welke even ver dragen als een gewoon geweer, maar dertig kogels te gelijk afschieten. Deze Itanoi- nen hebben eene lengte van 3 it 4 voeten worden onder den arm gedragen en vinden ook aan den arm hun steunpunt; eer. tweede peisoon echter tnoet het rigten en afsteken. EXTRACT uit de Registers van den Bur gerlijken Stand der Stad Goes gedu rende de maand September 1849. Gehuwd: Arie van de Kis se en Magrieta de Jonge Geboren Den 4den. Cornelia, dochter van Paulina Jo hanna Strijars. den JOden. Anna Catharina dochter van Fredrik Willem Goossen en Catha rina de Waard. den Jóden. Anna Elisabeth dochter van Jacobus Sander se en Cornelia Maas. den J7den. Jacobadochter van Aarnout nan de Weert en Jannetje de Groojt. den 36sten. Adriuan, zoon van Anthonij Polter en Dina van Zweeden Pieterzoon van Adamus Meijler en Maria van der Does. Dus 2 van het mannelijk- en 4 van het vrou welijk geslacht, in het geheel 6. Overleden: Den3den. Johanna Sinke, oud 52 jaren, huisvr. van Gerard Kooman. den 6den. Johannes, oud 1 maandzoon van Johannes Breugelmans (overl.) en Adriana van Delft, den J2. Helena, oud2 maanden, dochter van Geerard Beijerse en Elise Le Febre. - Elisabeth oud J4 jotren dochter van Matlhevs de fVilte (overl.) en Conslantia de Bruijns. den JSden. Pieter, oud 3 maanden, zoon van Johari IViemer en Anna Catharina Hoffman, (beiden wonende te Nauort). den Jóden. Petrus oud 6 maandenzoon van Petrus Jacobs en Christina P erhage. Amandus de Brandtoud 30 jaren. Corneliaoud 9 maanden dochter van Pieter Dirk Bijkaart en Sara TIaffner. den 20sten. Jo hannes Wilhelmus Bussing oud 68 jaren, den 28sten. Johanna oud 7 jaren, dochter van Krijn Labeur en Aletta Jacoba den Boer. Dus 5 van het mannelijk- en 5 van het vrou welijk geslachtin het geheel JO. 1 Echtscheiding Den 6 Augustus is bij vonnis der Arrondisse- ments-Regtbank ontbonden verklaard, het huwelijk tusschen Hendrikus Adrianus F oorbeijtel en Krina Cornelia Zandee. AD VER'1'ENT I EN Te Kloetinge is den 3 October 1849 van een welgeschapen ZOON bevallen, K. M. SEPTER, Echtgenoot van ABR. de HEER, Onderwijzer. Familievrienden en bekenden gelieven deze al gemeene kennisgeving als bijzondere aan te nemen. Te Goes, bh F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 2