mm N". 80. GOESSCHE COURANT» JSIKU WSTIJDINGKNi Donderdag 4 October. V' - De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f d,75; Franco per Post f .1,90. J f Gewone Advertenli'èn worden d 20 ets. de régel I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks-en Doodberigleq van J --6 regels d f J ,20, behalve het Zegelregt. -i DUïTSCHLAND. Hamburg, den 27 September. Alle maatregelen van de Deensche regering bewijzen duidelijk, dat zij voor nemens is, Sleeswijk bij Denemarken in te lijven en er, zoo als vroeger, eene Deensche provincie van te maken. Denemarken, zoo aanmerkelijk verkleind door de omwenteling der beide hertogdommen, zou denkelijk te eenigen tijde van de kaart van Europa verdwijnen; en daarom bestaat bij de hoofden der Scandinavische partij in Zweden en Noorwegen, en bij die van de zelfde partij in Denemarken, het plan om die koning rijken onder éénen scepter te vereenigen. Dit denk beeld wint in beide rijken al meer en meer veld; de Zweedsche dynasiie verzet zich niet tegen deszelfs ont wikkeling, want zij hoopt er de vruchten van te plukken. Frankfort, den 30 September. Gisteren avond hebben hier weder bloedige gevechten plaats gehad tusschen de Pruissische en Beijerscliesoldaten. De Pruissen, die eerst eenige afzonderlijke Beijersclie sol daten hadden overvallen, wilden de Beijersclie kazerne te Sachsenhausen toen bestormen, doelt werden met de bajonet teruggedrevenwaarbij velen wonden ont- vingtn. Heden voormiddag stonden de Beijersche en de Oos'enrijkers aan den eenen kanten de Pruissen aan de andere zijdeweder tegen elkander overen verscheidene der laaisten werden mishandeld. Zij werden ten slotte uit elkander gejaagd door patrouilles Frankfortsche militairen. Heden namiddag werden de Beijerschen en PrttisSen geconsigneerd eti de brug van Sachsenhausen door de Oostenrijkers bezetsedert is het rustig gebleven; maar de verbittering onder de sol daten is zoo groot, dat een gedeelte zal moeten wordt n verlegd. De vechtpartijen op gisteren en eergisteren hebben aan verscheidene militairen het leven gekost, terwijl er 30 gewond zijn. Ook een jong burger werd gekwetst door een schor, dat eigenlijk op een Pruis* sischen soldaat gelost was. De militaire onlusten hier ter stede zijn niet her haald geworden; gisteren heeft de senaat in eene bui tengewone zitting besloten tot het doen van voorstellen hierover aan liet rijksministerie en aan de Pruissische militaire autoriteiten. Aan professor Kinkel werd gisteren zijn vonnis bekend gemaakt bij hetwelk hij tot levenslange ves tingstraf veroordeeld is. Hij werd vervolgeus op den spoortrein gebragr ont onder eskorte van een bataillon der landweer naar eene Pruissische vesting vervoerd te worden. Frankfort, den 1 October. Nopens de onder handelingen over de Dnitsche kwestie, loopen allerlei tegensttijdige geruchten. Volgens eenigen zoude Pruis senbij de twijfelachtige houding van Hanover (dat, naar men reden heeft te geloovenonder 's hands met Beijeren en Oostenrijk onderhandelt,) zich in de jongste dagen meer geneigd betoond hebbenom tot eene schikking te komen door anderen wordt dit zeer in twijfel getrokken daar het Pruissische kabinet reeds re ver is gegaan op den ingeslagen wegom terug te kunnen keuren. Tenzelfden tijde spreekt men van een nieuw voorstel, door Oostenrijk aan Pruissen gedaan, daarin bestaandedatterwijl eene dier mogendheden zich 3an het hoofd van het bestuur der binnenlandsche aangelegenheden van Duirscliland zou plaatsen tk andere zich belasten zou met het beheer der bulten landsche aangelegenheden. Ingeval echter Pruissen ook dir voorstel van de hand mogt wijzen, dan zou Oostenrijk in de overtuiging van al het mogelijke gedaan te hebbenom in gemeenschap met Pruissen deze gewigtige kwestie bevredigend op te lossen voortaan in gemeenschap met zjjne overige Dnitsche bondgenooten bet 11 nodige doen ter regeling en vast stelling dier aangelegenheid. ENGELAND. Londen, den 29 September. In een brief uit Konstantitiopel, dd. 17 Septeatnberptn de Times voor- komendeleest men liet volgende Prins Radzivrillde adjudant van den keizer van Rusland is heden naar Petersburg teruggekeerd hij zou gisteren vertrokken zijn, maar stelde zulks uit, in de hoop dat het Turksch gouvernement zijn voorstel nogmaals in overweging zou nemen. De ptins verborg iet nier, dat het des keizers voornemen is, al de uit gewekenen, die hij in handen zal krygen, op te hangen. De geheele Turksche natie is er afkeertg van de ongeiukkigen in zulke handen over te leverende groote raad besloot dan ook eenparigden eisch van Rusland te weigeren en de gevolgen af te wachten. De sultan heeft in een gesprek met den prins zijne verontwaardiging te kennen gegeven over liet verlangen van den czaar en over den toon waarin het gesteld is. Gisteren avond laat, heeft de Porte aan de ambas sadeurs van Rusland en Oostenrijk niededeelir.g gedaan van de definitieve verwerping van den door den keizer van Rusland gedanen eiscit tot uitlevering van de Poolsclte en Hongaarsclte uitgewekenen. De Russische ambassadeur te Konstantinopel, von Titojfheeft dientengevolge de diplomatische onderhandelingen ge schorst en prins Radzivill isgelijk hier boven is gemeld, weder naar St. Petersburg vertrokken. Londen, den 1 October, Er zijn hier exemplaren van een dagblad uit Cahfornie ontvangengedateerd van 14 Junij, en merkwaardig door het aantal en den inhoud van deszelfs advertentien. Eene der zonder lingste is de aankondigingdat van Lowell eene lading van 800 ton vrouwen (800 tons of vromen') verwacht wordt, dat wil zeggen, dat een schip van 800 ton, uitsluitend bevracht is met dames, die zich naar het goudland begeven. De Times deelt mede, dat er een eskader zal gevormd wordenhetwelk bestemd zal zijnom op de rivier de Taag gestationnei rd te blijven en zicli zoo noodig naar de Middellandsclte zee te begeven. Dit escader, onder bevel van den commodore Martinzal zijn zamengesteld uit een linieschip van 92 stukken uit 4 fregatten van 50 stukken uit eene fregat van 36 stukken en uit 5 stoomschepen. Het geheel zoude 491 stukken steik zyn en 5000 strijdbare mannen aan boord hebben. FR ANKRIJK. Parijs den a6 September. De abt de Lamettnait houdt zich, naar men zegt, onledig met het schrijven van een boekjedat als vervolg op zijne bekende Woorden van eed geloovige" moet dienen en de Romeinscbe kwestie behandelt, onder den titel van: Geen Pausselijke kroon mesr Men meldt een* tegenhanger van den bekenden geographischen bok welken vroeger Ledru-Rbllin geschoten heeft, toen hij stoutweg de Adriatische Zee met de Oostzee verwarde en beweerde, dat Russische schepen zonder eenige moeite voor Venetië konden verschijnen en die stad bombarderen. Dézer dagen namelijk heeft in een klub een der roode republikeinen hevig uitgevaren tegen Rusland, dat sedert 18 jaren de Polen onderdrukt en dat ongelukkig volk van hon ger op hun eiland laat stervenEen der toehoorders viel den spreker in de rede,, om hem op zijne vergis sing opmerkzaam te maken, maar werd voor een* reactionnair uitgescholden en de deur uitgezet. Parijs den 29 September. Het gerucht wint veld, dar het expeditie-leger uit Italië zal tetug geroepen worden. Er wordt verzekerd, dat zulks reeds beslo ten is bij de regering, ntaar dat zij, alvorens bevelen in dien geest uit te vaardigen, eerst daarover het oor deel van de wetgevende vergadering wil vernemen. Heden, ter gelegenheid van den 29Sten verjaar, dag van den graaf van Chambord, zijn er bij verschei dene aanzienlijke familien in de voorstad Saint Germain partyen gegeven en vergaderingen gehouden. Eergisteren namiddag ten 5 ure begaf eene dame van zekere jaren en van een zeer voornaam voorkomen, zich in den winkel van den heer Giroux, in de straat Coq Saint Honoré, n°. 7, en, meenende dat niemand haar in het oog hield, maakte zij zïch meester van een kostbaar reisnécessaire van den prijs van 500 francs. Dit werd echter opgemerkt door twee bedienden, die zich in een naburig vertrek bevondenzij zagen het in de spiegelglazen waarmede deze winkel aan alle zijden versierd is, en toen de dame vertrekken wilde, hielden zij haar tegen. Dewijl haar ouderdom en ma nieren een zeker ontzag inboezemden en zij overigens geene moeite deed om te ontkomen, riepen de bedien den den raad van hunnen patroon in; deze won, naar aanleiding van de mededeeiingen die zij deed, spoedig berigten over haar in en vernam dat zij rijk was en sedert geruimen tyd op de Chaussée d'Antin woonde, maar dat eene ongelukkige neiging haar tot stelen dreef; om deze reden liet hare familie haar nooit alleen uit gaan, maar dezen namiddag had zij aan het toezigt van den bediende, die in last had haar te volgen waar zij ging, weten te ontkomen. De heer Giroux heeft haar desniettemin ter beschikking gesteld van den commis saris van policie in zijne wijk, en deze heeft haar naar de prefectuur van politie laten vervoeren. Parijs den 30 September, Zoo men geloof mag slaan aan de berigten, die de Concordia van Turin ntede deelt, dan gaat de commissie van kardinalen te Rome niet ongemeene hevigheid te werk. Een geacht man, Marini genaamddiende een verzoekschrift in bij de commissie, om eene schadeloosstelling voor liet nadeel dat hij geleden had, door liet afbreken van zijn buis, dat ten dienste der verdedigingswerken geslecht was. Kardinaal Ahieri tied hem aan, hoop" te voetten en na eeti korten tijd terug te komen, ten einde te vernemen, wat ten zijnen aanzien besloten was. Wanneer mag ik terugkomen vroeg Marini. Als de Romeinscbe republiek teruggekomen zal zyn", was Altieris antwoord. Een voormalig gouverneur of prefect eener provincie, vroeg verlof om te Rome te mogen blijvenwaarbij hij de aandacht vestigde op de gematigdheid die hij had aan den dag gelegd tijdens hij in functie was. „Zoo gij 11 als een eerlijk man hebt gedragen," antwoordde de kardinaal Altieridan hebt gij niets meer dan uw pligt gedaan; maar gjj hebt toch altijd het onvergefelijke misdryf ten uwen laste, <iat gij u op de plaats van eenen prelaat van Z. H. gezet hebt." Dezelfde kardinaal aantwoordde aan eenen Officier der gendarmerie welke verzocht om zijnen tang te mogen behouden onder aanhaling van zijne afwezig heid bij verschillende oproerenHet is niet genoeg, dat trij de wapenen niet tegen uwen sottverein opgevat hebt, gij Itadt Item belmoren te verdedigen. Maar gij deedt welvoor uw leven te zorgenwant gij zult het voor de galg bewaard hebben In de Esperanza, een dagblad van Madrid, van den 24, komt een lang adres aan den keizer van Rus land voorhetwelk in de Ftansche en in de Spaan- scbe taal geschreven is en tot onderteekening draagt: De Spaansclte koningsgezinden. De onderteekena- ren smeken deu keizer om met zijne legers naar het Westen te trekken, ten einde daar het absolutismus weder te herstellen en de laatste overblijfselen van den revolutionairen geest uit te dooven. BELGIE. Brussel den 30 September. Men zal zich her inneren, dat de Fransche landbouwer Guenon in der tijd eene ontdekking heeft gedaanstrekkende om met veel juistheid de hoeveelheid melk te berekenen, welke eene koe kan leveren; 11 jaren geleden maakte hij zijne handelwijze openbaarsedert is dezelve op last van den Belgischen minister van binnenlandsche zaken on derzocht door de professoren aan de veeartsenlj-school te Cureghem, die haar voor 2 jaren hebben goedgekeurd. Dat stelsel nu, heeft in den heer E. Collotgrond eigenaar in Auvergue en een zeer scherpzinnig opmer. kerop verscheidene punten een bestrijder gevonden, zoodat hun beider stelsels, schoon in de hoofdzaak op

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1