N". 79. GOESSCHE COURANT. Maandag I October H ïJ De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsDe Prijs per' Kwartaal 1 is f J,75; Franco per Post f .i,90J e i ,*i l nA 1 iï - j C'\ijj i Gewone Advertenti'èn worden d SO cis. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigten\.-. van J 6 regels a f J,9,0, behalve het Zegelregt. I - y' NIEUWSTIJDINGEN. DülTSCHLAND. Frankfort, den 27 September. Het is der Zwit- I sersche regering eindelijk gelukt de voornaamste Duit- I sclie vlugtelingen het land te doen verlaten. Brentano I is reeds naar Havre vertrokken om zich daar naar Noord-Amerike in te schepen waar hij zich in de I nabuurschap van ziiner, vriend Iiecker wil vestigen, j ThiebautMercy, Ziegler en andere bekende hoofden I van den Dadenschen opstand vergezellen hem dei waarrs. Velen zijner aanhangers in Baden zullen hem volgen, I zoodra zij hunne vaste goederen aldaar verkocht heb I ben. AHes duidt aan, dat er in het aanstaande voor jaar eetie groote landverhuizing uit Baden naar Amerika I zal plaats grijpen. I11 de jongste tijden heeft Brentano I zich onledig gehouden met het schrijven eener geschie- I detiis der Badensche omwenteling, maar de policie van I Lucern heeft hem nier vergund dezelve in Zwitserland j te voltooijen. ENGELAND. Londen, den 27 September. Uit Napels wordt aan de Times geschreven, dat daar den 16 dezer een paar personen, die vuurwapenen bij zich hadden, zijn gear vesteerd onder het volk, dat voor het groote balcon van het paleis wachtte op den zegen van den Paus, die zich met der» Koning van Napels op dat balcon den volke zou vertonnen. De bedoelde personen werden ontdekt, 1 door iiet bij toeval losbranden van de pistool van een j hunner. Men vermoedt, dat hun doel was. een dtr beide liooge personen of wel beidente vermoorden; zij zullen voor een krijgsraad teregt gesteld worden. De Paus en de Koning van Napels hebben zich in weerwil van dit voorval toch op het balcon begeven, en de plegtigheid heeft zonder verdere stoornis plaats gehad. FRANKRIJK. Parijs, den 25 September. De zoutgroeve van Gouhenans, die eene zoo treurige vermaardheid heeft verkregen, ten gevolge van het regtsgedmg't welk voor het geregtshof der Pairs in 1847 's gevoerd, zal dezer dagen openlijk worden verkocht. De eigenaar Parmentier is. kort na zijne veroordeeling, overleden. Dezer dagen is het eerste nummer van her nieu we dagblad 't welk onder den naam van la Vu'tx du Peuplc en als een vervolg van het vroegere dagblad Ie Peuple door denzelfden redacteurden bekenden Proudhon, wordt uitgegeven, in het licht verschenen. De schrijver vei klaart daarin, dat hij geen zoogenaamd programma of staatkundige geloofsbelijdenis zal voor dragen, uithoofde dit gewoonlijk niets dan leugens behelst, vermits men zijnen geest niet aan banden kan leggen en bepalen, hoe men toekomstige zaken en gebeurtenissen zal beoordeelen. De heer Proudhon verklaart echter, dat hij de thans bestaande Constitu tie zal ondersteunen, uithoofde deze telkens kan ver anderd en met den voortgang van den menschelijken geest in verband gebragt worden. Hij zegt verder dat hij zich vooral zal beijveren, om den regeldat even als de regeling van den arbeid de vernietiging van her kapitaalzoo ook het vestigen der vrijheid de onderdrukking van het gezag is", bij zijne lezers ingang doen vinden. Ten slotte verkondigt bydat men de slavernij als den eenigen regel van bestuur voor de maatschappij zal moeten beschouwen zoolang ce.en de vrijheid zoekt in het kiezen vau zijn meester, en nier in het leven zonder meester. Parijs den 26 September. De berigten nit Rome zijn nog alles behalve gunstig, en men begint weder weer dan vroeger te vreezendat de daar bestaande geschillen en moeijelijk lieden nog ver van eene schik king verwijderd zijn. La Patriehet orgaan van het E'yfée national (het vei bi ij f van den Voorzitter), welk dagblad ge wissel ijk eenig vertrouwen inboezemt, deelt heden mede, dar er weder ernstige geschillen z ijn gerezenen de heer de Bellune dientengevolge met nieuwe instruction naar Rome is gezonden. Tevens wordt door de schrijvers van dat blad veikondigd t, dat Frankrijk met de overige buitenlandsche mogend heden ééne lijn blijft trekken omtrent liet italiaansciie vraagstuk, en dat mitsdien van die zijde geene verwik kelingen te verwachten zijn. Een der italiaansciie dagbladen maakt de opmerkingda.t Frankrijk weinig of niets zal uitrigten, zoo lang het wereldlijke ambte naren en leken als onderhandelaren naar Rome zend' maar dat de zaken zeer zeker gemakkelijk geschikt zouden kunnen wordenindien het fransche kabinet er toe mogt overgaanom een prelaatbij voorbeeld den aartsbisschop van Parijs als gevolmagtigde afte vaardigen. Hier ter stede schijnt then geenszins over tuigd, dat een maatregel van dien aard iets hoegenaamd zou uitwerken, doch acht men her niet onmogelijk, dat de bewindslieden eene pioef ztnlen nemen. Wat de zending van de heer de Bellune aangaatook van dezen stap verwacht men over het algemeen weinig of niets. Hier ter srede is men niet vreemd van liet denkbeeld, dat de Paus eerlang een manifest zal uitvaardigen en daarin eene voor Frankrijk hoogst ongunstige tail voe ren. Men beweert dat liet kerkelijke opperhoofd zich diep gekrenkt heeft gevoeld door een'ige uitdruk kingen welke vervat waren in eene uit Frankrijk regt streeks tot hem gerigte depeche, en dat hij onder den invloed dier gewaarwording het manifest zou hebben opgesteld. Parijs den 27 September. Een jong publicist de lieer Latour Dumoulinheeft een financieel plan ontworpen volgens hetwelk de schatkist jaarlijks 100 miHioen francs zou kunnen erlangen, zonder de toe vlugt te nemen tot eene leeuing. Men zegt, dat weldra in Normandie een legi- timistisch congres zal gehouden worden. Reeds zijn de aanzienlijkste leden di*r partij er vereenigd, als: de hertog de Montmorency Robeek, de markiezen de La roche- Jacquelein en Pastorct, de prinsessen de Go ut a ut en de Beaufrcmontenz. De roode partij te Rome, die door ons dapper leger overwonnen is beeft bare hoop en ontwerpen niet opgegeven. .Men beweert, dat zij in dezen oogen- blik beproeft, hare strafwaardige p igingeii te herhalen. Hare onveranderlijke taktiek bestaar daarin dat zij poogt te handelen door ini 11. i fat ie. Herhaaldelijk heeft generaal Rostolan naamlooze brieven ontvangen, waarin men hem toevoegde, dat de dolk, die Rossi had ge- troffen, weder voor hem eewet werd. Die Italianen, welke bekend staan wegens hunne sympathie voorde Franschen, worden evenzoo vervolgd met brieven vol beleedigingen, wier schrijvers zich echter wel verbor 1 gen houden zoo als zich denken laar. Wij zullen van die laakbare handelwijzen slechts één voorbeeld uit duizend aanhalen. Een Romein die een in de schoone kunsten be* kenden naam draagt en dezelven volkomen waardig is, de lieer Visconti, een man van geest en kunde I had onlangs een gezelschap Franschen en Italianen in zijne salons vereenigd. Er werd muziek gemaakt en I de honneurs verder op de innemendste wijze waarge- 1 nomen door mevrouw Visconti. Den volgenden mor I gen ontvingen de lieer en mevrouw Visconti anonyme I brieven, waarin zij voor verraders des vaderlands ver- I klaard werden en men hun te kennen gaf, dat zij, 11a I het vertrek der Fransche troepen vermoord zouden I worden. Zoo verstaan de Italianen de vrijheid. I De aanhangers van Mazzini, naar bet schijnt stout. I moedig wordende door de mildheid van het Fransche bestuur, ppge.n door duizenderlei kinderachtige midde len den Franschen hunnen wrok te doen gevoelen. Er zijn er, die aar. hunne stroohoedén zwart fluweelen strikken of krip dragen, als teelten van rouw over de Romeinsche republiek. Anderen slaan de randen van die hoeden nederom zich een barbaarsch aanzien te geven. Nog anderen onderscheiden zich door hunne roode dassen. Uit Rijssel meldt men dat voor eenige dagen met a] Iiuij bagaadje en wapenen, derwaarts zijn ge deserteerd een en dertig Belgische ruiters, onder het geleide van hunne onder-officieren nadat zij hunne wapenrusting, kleeding en paarden in verschillende ste den van het departement du Nord verkocht hadden. Het schijnt, dat te Doornik een officier, die zeer streng stond op lie: handhaven der krijstucht, daartoe aanleiding heeft gegeven, door met de handde scliako van een brigadier der jagers af te slaan, die, naar hij meende, den betamenden eerbied uit het oog verloor. De onder officier beantwoordde ciie bejegening met een dticlitigen oorvijg, en nam de stoutheid, liet lot voor ziende dat hem wachtte, met behulp vat) eenige zijner vrienden den officier te binden en op te sluiten, Daarna steeg hij te paard, riep de misnoegden van bet regement tot zich en weldra renden zij allenin vollen galop, de poorten uit van Doornik. Op de grenzen gekomen, werden zij door de Belgische dtuia» uiers met geweerschoten tegengehouden doch spoe dig schaarden zij zich in slagorde en met den sabel in de hand, trokken zij de grenslinie over. Een paard had twee kogels ontvangen. De Belgische regering deed terstond pogingen tot hunne opsporing een daartoe afgezonden officier lie- loofde hun, dal, zoo zij wenscliten in hunne rangen weder te keerenhunne straf uitgedelgd zou wezen met veertien dagen correctie-zaal. Maar de deserteurs weigerden; met het oog op de strikte bepalingen van het militaire wetboek, hadden zij weinig lust de goe dertierenheid.van het gotivenjeinent te ondervinden of zich te vertrouwen op liet woord van een officier, dat zijne meerderen niet zouden erkennen. Zij draalden dus nier, zij maakten alles te gelde wat zij ter beschikking hadden en staan nu op bet punt naar Afrika te gaan, om in liet vreemden-legioen diens: te nemen. NEDERLANDEN, 'sGravenhage den 27 September. Eene com missie der Tweede Kanier heeft heden het adres van antwoord dier vergadering op de troonrede aan Z. M. den Koning aangeboden. Z. M. heeft daarop het vol gende geantwoord: Mijne Heerer. Het is mij aangenaam te ontwaren, dat de Tweede Kamer der Staten Generaal mijne bedoelingen omtrent de verwezenlijking der Grondwet juist heeft opgevat en gewaardeerd, en dat ik op hare medewerking kan staat maken ter bevordering en bestendiging van het geluk en den voorspoed des Vaderlands. „Indien ik het opregtelijk betreur.dat de gezamenlijke raadslieden, aan welke ik mijn vertrouwen geschonken bad, niet dezelfde overeenstemming bij de Kamer heb ben mogen vinden vlei ik mij nogthansde daaruit ontstane moeijelijkheid weldra te zullen kunnen ophef fen, en ook hierdoor den weg te banen tot eene wel willende en krachtige zamenwerking der onderscheidene takken van de Wetgevende Magt." De voo'zitter der Kamer en de leden der commissie, welke nut het aanbieden van het adres belast was geweest, hebben heden ten hove het middagmaal gebruikt. Z, M. de Koning zal, naar men verneemt, waar- schijnlijk morgen weder naar het Loo vertrekken. 's Gravenhaoe den 29 September. Men ver neemt, dat liet verblijf van Z. M. den koning alhier nog ongeveer acht dagen za! aanhouden. Men brengt dit in verband met de bemoeijingenwelke het tot dusver nog onbeslisre ministeriële vraagstuk vordert. Er is ook te dien opzigie nog niets met zekerheid op te geven. Het ontbreekt niet aan het noemen van namendoch alles is nog onbestemd. Velen houden het er voor, dat hel antwoord vat) Z. M. op het adres der tweede kanier nier alleen geen twijfel overlaat no pens de collective aftreding van het bestaande minis terie. maar her zelts onwaarschijnlijk maakt dat eenige der individueelf leden van liet afgetreden ministerie in het nieuwe optreden. In hoeverre die veronderstelling

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1