JY. 78. Donderdag 27 September. GOESSCHE COURANT. NI EU WSTIJBINGEN. De vit gave dezer Courant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De 'Prijs per Kwartaal is f d,75; Franco per Post f .1,90. J (Gewone Advertentiën worden a 20 ets. de redely geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherig van J 6 regels a f J,SO, behalve het Zegelregh,rj TURKIJE. Reeds sedert eenige dagen is in de dagbladen ge sprokenvan verwikkelingen welke, ten gevolge van de aanwezendhtid van BernDembinskiKossutt en andere hoofden van den Hongaarschen opstand op Turksch grondgebied, zouden ontsuan zijn naardien Rusland en Oostenrijk de uitlevering dier personen geëischt, en Turkije geweigerd zou hebben aan dien eisch te voldoen. Het gerucht heeft zich zelfs reeds verspreid dat de Russische en Oostenrijksche gezanten, tengevolge van die weigering der Porte, Konstantinopel zouden verlaten hebben. Thans leest men in een schrijven van den dikwerf goed onderrigten com spon dent van het Journal des Débats te Konstantinopel van den 5den dezer, omtrent dit onderwerp het vol gende De jongste gebeurtenissen in Hongarije hebben alhier tot ernstige tnoeijelijkheden aanleiding gegeven. Bijna al de leiders van den Hongaarschen opstand, met name Kossutt en Dembinskihebben in Turkije eene toevluet gezocht en bevinden zich thans re YViddin. „Rusland en Oostenrijk hebben aan de Porie eene nota gerigr, waarbij zijde uitlevering dier vlugtelingen vragen. De Russische nota is zeer dringend; die van Oostenrijk is in hevige bewoordingen vervat en behelst zelfs bedreigingen. Beide mogendheden vestigen hare vordering op art. z van her tractaat van Kutschuck Kumardji en op zeker artikel van het tractaat van Belgrad. De Porte heeft den Ttirkschen tekst dier verdragen geraadpleegd, en bevindende dat er tusschen dezen en de Fratfsche vertaling een voor baar gunstig verschil bestaatbegrepen de uitlevering der vlugte lingen te kunnen weigerenzonder van de letter der verdragen af te wijken, ïn dien zin heeft zij dan ook reeds geantwoordmaar Rus'and en Oostenrijk vol harden bij hunnen eischen deze zaak is nog niet afgedaan. De minister van Frankrijk en de Engelsche am bassadeur hebben met den grootvizier en den minister van buirenlandsche zaken eene conferentie gehad, waar na eene vergadering van den Divan alsmede eene raads vergadering bij den Sultan is gt houden; en uit al'es mag men opmaken dat de vlugtelingen niet zullen uitgeleverd worden. Men schijnt niet vreemd te zijn van het denkbeeld om hen naar het eiland Cyprus te zenden. Ten gevolge van den ongunsrigen afloop van den Hongaarschen opstand heeft zich te Konstantinopel een hevig misnoegen geopenbaard. Naar men beweert zouden zelfs bedreigingen tegen den Sultan gehoord en brieven in beslag genomen zijn waaruit van het bestaan eener zamenzwering zoude blijken hetgeen mén te baat genomen heeft om Riza-PachaSaid Pacha en eenige andere personen die men vijandig jegens het tegenwoordige ministerie gezind acht, uit Konstantinopel te verwijderen." DUITSCTILAND. We enen, den zo September. Naar men verneemt, zullen al de spoorwegen in Oostenrijk in hunne ge heele uitgestrektheid, van wiêrszijden met verschillende hoornen of struikgewas, in den vorm van levende omtuiningen beplant worden; daar, waar her klimaat zulks toelaat, zal men daartoe den moerbezieboom gf bruiken. De voordeelen van deze nieuwe inrigting zijn menigvuldig: vooreerst wordt daardoor van een groot gedeelte der oppervlaktedie door lier spoor wegennet aan den landbouw onttrokken is, weder een nuttig gebruik gemaakt, het vee kan niet gemakkelijk op de baan komen en de grond van weêrszijden van den weg wordt vaster. Bovendien zal de teelt der moerbezit-boomen in allen gevalle eene aanwinst voor de zijde industrie zijn. Hamburg, den 20 September. In Sleeswijk hcerschr nog geenszins eene wenschelijke rust. De duitsch- gezinden beklagen zich hoogelijk over den overmoed der Denen. Zij willen dss nieuwe Landsregering niet erkennenhouden zich aan het Stadhouderschap en weigeren gehoorzaamheid. Dg Landsregering heeft dientengevolge reeds eenige overheidspersonen moeten afzetten, en de militaire ma gr aanvoeren, otn derzei* ver opvolgers in het bewind te stellen. Dit schijnt echter voorshands nog weinig te baten. Z. M. de Keizer van Rusland heeft bij pro* clamatie zijnen onderdanen het overlijden aangekondigd van zijnen broeder, den grootvorst Michaël Sdwlowitz. Frankfort, den zz September. Het lijdt thans geen twqfel, of de aartshertog Johann zal binnen kort onze stad verlaten. Hij zelf heeft zich daaromtrent bepaald verklaard. Men brengt hiermede in verband de van goederhand afkomstige berigten, dat men wel dra gewigtige gebeurtenissen mag te gemoet zien en zoo men beweert, zal nu spoedig een nieuw centraal bestuur tot stand komen. Prins en prinses Frcderik der Nederlander, met hunne beide dochters, zijn weder op het slot Sans Sottci aangekomen. B halve Beijeren heefr ook Hessen Homburg te kennen gegevendat het niet voornemens is tot het drie koningen-verbond toe te treden. Ais beweegrede nen verklaart de landgraaf, dat hij voortaan zelfstandig Duitsch vorst denkt te b'ijven, Er is sprake, dat Pruissen het voorstel van Oos tenrijk bepaald heeft verworpen en dat men den bonds staat denkt te handhaven. FRANKRIJK. Parijs, den zz September, De afgevaardigden, die zich hier bevinden, in afwachting der heiopening valide Wetgevende Vergadering, houden menigvuldige bijeenkomsten. Heden maakte in de conferentie-zaal der Vergadering liet ifaliaansche vraagstuk het ouder werp der gesprekken uir, en werd verzekerd, dat het bewind ongunstige berigten had ontvangen uit Rome, welke zou len inhouden, dat de toestand aldaar nog uiterst gespannen was, en dat de commissie der kar dinalen zich niet kon verstaan met den generaal Ros tolandie steeds op zijn "ontslag b'eef aandringen. De Regering zou aarzelen om die berigten thans reeds openbaar bekend te maken, doch scheen zich te vleijen, dat zij spoedig meer gunstige tijdingen zou kunnen mededeelen. De gematigde partij houdt zich nog altijd overtuigd, dat, hoe vele zwarigheden de regeling van de italiaansche aangelegenheden ook moge opleveren de zaken op eene vredelievende wijze zullen worden geschikt. De bevolking dezer hoofdstad is en blijft steeds rustig. De ultra-reptiblikeitische partij heeft eene po ging aangewend om de menigte opteruijen en haar door eene hoogdravende proclamatie aangespoord tot het vieren van den 22 Septemberden verjaardag der Republiek van 1794. Die proclamatie heeft weinig of geen indruk gemaakt, en men heeft niet bespeurd, dat de ai beidende klasse meer in bet bijzonder hare aandacht daarop heeft gevestigd. De volksmenners hebben bet mede ongeraden ge oordeeld 0111 gevolg te geven aan hunne oproeping, en ingeval zij voor zich zeiven het tijdstip van de invoering der eerste Fransche Republiek hebben ge vierd hehbm zij dat zeer in het geheim gedaan. Men meent, dat zij den 13 Junij jl. niet vergeten hebben en nog altijd eene heilzame vrees koesteren voor den generaal Changarnier en diens goedgezinde krjigsmagr. Er is 'nier ter stede een stoutmoedige diefstal begaan. Zekere Nuzillardeen zeer vertrouwd be« diende van het nog gevestigde natinnale-escompte-kan to,or was gelast, om. op eene verklaring der bestuur» ders van dat kantoor100,coo fr. van de Bank te halen, en die te brengen naar het ministerie van finan ciën. Aan de Bank is hem die som ter hand gesteld in biljetten welke hij zorgvuldig heeft geborgen. In het ministerie is hem die som echter ontstolen. Men verzekert, dat de politie in liet zekere onderrigt is gewordendar een aantal beruchte gaauwdieveit uir Londen en de Vereenigde Staten zich thans hier ter stede bevinden. Reeds sedert eenige dagen heefr men. vooral in den omtrek van het departement van finan ciën vele verdachte personen opgemerkt. Parijs den 23 September. Bij de beoordeeling der schilderijen uie ingezonden zijn ter mededinging naar den grooren prijs der schilderkunst, hier ter stede, is een bedrog van de zeldzaamste soort aan liet licht gekomen. Het opgegeven onderwerp was: Milo van Crotoneeen biom met de handen willende vaneen rukken, raakt tusschen de opening beklemd, en wordt, alzoo wiêrlons zijnde, door de wolven ver scheurd." Een der mededingende schilders schijnt die groep door een bekwamer kunstenaar te hebben laten schilderen, en dezelve vervolgens op zijne schil derij te hebben geplaktwaarna hij daar rondom eet: landschap heeft geschilderd. Veel zorg was besteed om deze bedriegerij te verbergenmaar ongelukkiglijk werd de schilderij in een zeer helder licht geplaatst waardoor de aanhechting zeer duidelijk ill het oog viel. De gevolgen dezer lakenswaardige handelwijze zullen zeer ernstig zijn; wan: vooreerst blijft dit stuk van de mededinging uitgeslotenen vervolgens kan de schilderdie zif/i aan deze bedriegerij heefi schuldig gemaaktnooit den smet uitwisschen welke zij op zijn naam gedrukt hepft. - Eenige kapitalisten hebben bij het gouveme- ment aanvrage gedaan 0111 de speelhuizen weder te mogen openen (fit van de hand gewezen zijnde, heb ben zij eene uitvoerige memorie ingediend, waarin zij het nut dier inrigtingen pogen uiteeniezetten. Zij beweren dat het sluuen derzeive aan deze hoofdstad onberekenbare sommen heeft doen verliezendoor de vreemdelingen verwijderd te houden welke zich nu naar Wiesbaden Homburg enz. begeven waar de speelhuizen zijn in stand gehouden. Genoemde kapi talisten beloven, indien luin verzoek wordt toegestaan, alle groote schouwburgen van Parijs te subsidieereu en bovendien nog eene groote som als belasting tetbe- talen. Parijs, den 23 September. Er was lieden sprake onder de hier aanwezige vertegenwoordigers, dat eene vervolging zou aangevangen worden tegen de 12 ver tegenwoordigers der bergpartij, welke dezer dagen een manitest uitvaardigden, om het volk het vieren van den verjaardag der eerste republiek te ontraden, en die zich in de onderteekening Permanent Comitd noemden, een titel, die hun door de vertegenwoordigers var. de ge matigde partij wordt betwist. - In den afgeloopen nacht ontstond hier ter stede in de straat der voorstad Montmartre, brand in het magazijn van de boekhandelaars en drukkers Penaud uitgevers des Mémoires d'outre tombe van De Chateau briand. Het handschrift van dit werk is gelukkiglijk bewaard gebleven, schoon slechts, als bij toeval. Of schoon de brandspuiten spoedig aanruktenis de ge* leden schade aanmerkelijk. NEDERLANDEN. Rotterdam, den 25 September. Men leest in de Nederlander Het berigtook in onze courant medegedeeldals of er dezer dagen tusschen de heereri Donker Curtius en van liall eene zamenkomst had plaats gehad, in verband tot de ministerieële crisis, is onjuist. Het bevestigt zich daarentegen dat er zoodanige bijeenkomst tusschen eerstger.oemden staatsman en den heer Thorbecke gehouden is en volgens het loo- pende geruchtzou de heer Thorbecke zich bereid verklaard hebben een ministerie zamen te stellen. 's Gravenhage den 25 September. Z. M. de koning wordt heden in de residentie terugverwacht.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1