1849. GOESSCIIE COERAN TV Maandag 24 September. NI E U WJSTIJDING EN. rak w<r&? N°. De uitgave de%er Courant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I isf J,75; Franco per Post f .1,90. f r< r (Gewone Advertentién worden'a°20 ets. de geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodber van J '-6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt. DUITSCHLAND. Frankfort, den 18 September. In Beijeren, waar tot nu toe de vestiging vau de protesrantsclie Gustaaf- Adolf-vereeniging was verboden, is titans daartoe verlof verleend. De verjaardag van den barricaden strijd in deze stad, welke heden inviel, is zander rustverstoring af geloopen. Alleen hebben eenige democraten in den vroegen ochtendonder het zingen van bekende vrij heids-lieaerenzich naar het kerkhof begevenen daar de graven van de ten verleden jare gesneuvelden inet bloemenkransen versierd. Eene patrouille Oosten rijkers, welke derwaarts was gezonden, ten einde voor de handhaving der orde te waken, ontmoette deze te fugkeevendc lieden echter reeds op haten weg derwaarts. Verder is alles rustig gebleven. Frankfort, den 19 September. Het bevestigt zich dat liet groothertogdom Baden gedurende een tijdsbestek van 3 jaren door de Pruissen za! bezet blijven. Tot dat einde zullen deze in Heidelberg Manheim. Karlsruhe, Freiburg, Offenburg, Lorrach, Donatieschingeti, Stockach en Constants garnizoen hou den. In Rastadt zal, als bondsvesting, een gemengd garnizoen van Pruissen en Oostenrijkers gelegd worden. Hierdoor beoogt men niet alleen, om de Zuid»Wes telijke grenzen van Duitschland tegen eiken inval van buiten te beveiligen, maar tevens voor de toekomst eiken nieuwen opstand in dit land voor te komen en te verhinderen.. - Het schijnt, dat men de bij het departement der rijks-marine aangestelde Pruissen uit hetzelve wil ver wijderen; reeds heeft de lieer Kelts, secretaris generaal bij voorzegd departement, dezer dagen, op grond van bezuinigingzijn ontslag bekomen. De Pruissiscli gezinde dagbladen zijn hierover woedend, en beweren, dat zulks enkel geschied is, 0111 vrije hand te hebben bij liet verknopen der oorlogsvaartuigen aan Hannover of aan Oostenrijk. Dit verwijt klinkt zeer vreemd daar het genoegzaam bekend is, dat het ganscbe plan, om eene rijks-marine te vormen, van zelfs in duigen moet vallen, daar de voornaamste Duitsche staten bij voortduring weigeren hunne zeer aanzienlijke geldelijke bijdragen te leveren. Met den afloop der Sleeswijk- Holsteinsche kwestie was overigens het lor dier marine reeds beslist, ten zij men goed konde vinden, dezelve als een buit van Pruissen te beschouwen. Op de autorisatie door de Franscbe regering aan de hooiden van den Badenschen opstand verleend om zich in eene Fransche haven in te schepen, hebben KieperKaiser. Sigel en Germain Metternich reeds Zwiiserlamt verlaten, en zullen eerstdaags door Mördes en Brentano gevolgd worden. Gögg en Blenker wach ten mede op hunne passen0111 Geneve te verlaten hetgeen mede reeds door Struve en anderen zoude geschied zijn indien liet htm niet aan de noodige geldmiddelen ontbrak. Ten zelfden tijde heeft deZwit sersche bondsraad bevel gegeven de r.og onder de wapens siaande bondgenootschappelijke troepen uiteen te doen gaan, waarmede reeds gisteren een aanvang is gemaakt. Men moet der Zwitsersche regering het regt laten wedervaren, dat zij evenveel gematigheid als waar digheid aan den dag legten het mogelijke doetom niet Duitschland in goede verstandhouding te blijven. Frankfort, den 20 September. In eene bijeen komst die onlangs te Nordlingen, tusschen de leden der Beijeisclie en Wurtembergsche kamers plaats had, "hebben deze zich onderling verbonden aan de te Frank fort besloten riikscnnstitutie vast te houden, en dezelve zoowel tegen de Pruissische als Oostenrijksche plannen te verdedigen. Volgens directe berigten uit Geneve, heeft Struve geweigerd Zwitserland te verlaten. Dientengevolge heeft men hem naar Bern getransporteerd, ren einde de bonds raad nadere maatregelen neme, om het genomen besluit ten uitvoer te doen brengen. ENGELAND» Londen, den ai September. In de London Me dieal Gazette leest me:* bet voJgenrle Dr. Brit tan, professor in de ontleedkunde en pby- siologie te Bristol, beeft in eene reek» proefnemingen, welke hij met den heer/. G. Swayne had ondernomen, de aanwezigheid van zekere, tot nog toe niet beschre ven ligchaatnpjesals karakteristiek bij de uitwase mingen vancholera-ziekeii waargenomen; en doornieuwe proeven is het hem gelukt, identieke ligchaatnpjes aan te toonen inde atmosfeer der door de cholera besmette streken. Wij zijn in de gelegenheid geweestdie iigchaampjes te zieii. Dr. Brittan heeft de resultaten zijner waarnemingen onderworp, n aan het oordeel der uirstekendste patliologisten dezer hoofdstad en aan dat van mannen die een grooten naam verworven heb ben door limine studiën over de cholera. Allen houden deze resultaten voor zeer belangrijk en hebben bij den ontdekker ten dringendste aanzoek gedaan, om dezelve onmiddelijk openbaar te maken. FRANK K IJK. Parijs, den 18 September. Zonderlinge geruchten komen in omloop zegt de Siècle. Eenige personen zouden namelijk voornemens zijn geweest een socialis tiscli banket te houden n>! herinnering aan de stich ting der eerste republiek op 22 S'p'ember 1792, of, geluk men toenmaals zeide, isie Vendémiaire iste jaar. De aanlegg' rs van dat banket hebben zich rot eenige leden van de Bergpanij gewend, om dit banket onder hunne bescherming ie plaatsen; maar deze moeten geantwoord lubben, dat eene dergelijke feestviering onvoegzaam was, in een o«genb!iknu 30 leden dier parui in de gevangenis of in ballingschap zuchten. In den ministerraad is Zaturdag II. beraadslaagd, om bij de wetgevende vergadiring een crediet aan te viag'-n ten behoeve van den president der republiek. Zijne tii'gaven. die hoofdzakelijk ten doel hebben om de openbare ellende zooveel hem mogelijk is te lenigen, gaan zijne inkomsten verre te boven. Lodewtjk Na polcon heeft reeds tot dat doel al zijn zilverwerk te gelde gemaakt. Wanneer men al de aanvragen om onder» stand bijeen trektalléén van oudegebrek lijdende soldaten dan bedraagt dit reeds meer dan zijn geheel inkomen. Lola Montes (gemalin van den Engelschen lui tenant Ilcald) had tijdens haar verblijf hier ter stede een luisterrijk appartement i» de straat Rivoli gehuurd. Eens had zij 5 of 6 voorname Engelschen evenveel Parijsche dandys, een Beijerschen baron, een Russi- schen prins, twee voormalige pairs van Frankrijk en eei ige artistenbij zich op het souper genoodigd. Onder de prachtige bijóuieriën, die zij voor hare gas ten ten toon spreidde, merkte men een bracelet op, bestaande uit een driedubbele keten van smaragden waaraan een met diamanten omzet medaillon hing, het portret voorstellende van een man var, 60 jaren, wiens gelaat eene zachte en majestuetise uitdrukking had. „Dat is liet poitret van den koning van Beijeren," zeide zij zeer bedaard. De gasten kouden, in weêr- wil van hun savoir vivre hunne verbazing niet ge heel verbergenover de stoutheidwaarmede zij in tegenwoordigheid van haren echtgenoot dit portret ver toonde en van den koning sprak. Zij bemerkte dit en zeide zonder ontroeringDit is het portret van den koning van Beijeren. die een vader voor mij ge wrest is. Ik weet wel dat men eene andere verklaring aangaande de weldaden van dien uitmuntenden vorst geeft hij en ikwij hebben ten doel gestaan aan de aanvallen van lastetaars, revolutionairenlieden die niets eerbiedigen en er vermaak in scheppende koninklijke majesteit en den goeden naam der vrouwen met voeten te treden; maar de achtenswaardigste ge tuigenissen hebben die schandelijke leugens aan het licht gebragt en bewezen, dat de monarch, wiens gedachtenis ik in mijn hart gegrift heb en wiens beddrenis ik aan mijn arm draag, een vader en niets anders voor mij geweest i»»" Parijs, den 20 September. Een groot aantal Polen, voornemens zijnde Frankrijk te verlaten en zich naai' Amerika te begeven, heeft bij den prefect van policie aanzoek gedaan om verlof tot het houden van vergade ringen ten einde dat plan te bespreken. Dit is toe gestaan en gisteren heeft de eerste bijeenkomst plaats gehad, welke eindigde met de benoeming eener com missie van zes ledenbelast met het maken van de noodige toebereidselen rot een onverwijld vertrek. Parijs, den 21 September. Volgens de Siècle zou keizer Nitolaas van Rusland aan den keizer van Oos tenrijk en den koning van Pruissen eene nota hebben doen toekomen waarin de wensch wordt uitgedrukt Daar de behandeling der Duitsche kwestie op een con gres, dat bestaan zou uit de mogendheden, die aan het congres van Weenen hebben deelgenomen. Pruis, sen moet onvoorwaardelijk dit voorstel hebben ver worpen, volgens hetwelk Frankrijk, Engeland en Rus land in de Duitsche aangelegenheden zouden inrerve- uiëeren. Oostenrijk schijnr echter niet zoo afkeerig te zijn van het voorgeslagen middel, omdat iiet zich overtuigd houdt, dat op zulk een congres de meerder heid zich niet aan de zijde van Pruissen zou scharen. BELGIE. Brussel, den 21 September. Dezer dagen is op den spoorweg van Mechelen naar Brusseleene proef genomen niet een versneld vervoer van ruiterij, welke zeer goed is geslaagd. Twee divisien kurassiers, sterk 180 paarden, zijn met twee treinen, elk bestaande uit eene diligence voor de officieren, 4 wagens voor de soldaten, 15 wagens voor de paarden en 2 wagens voor d; beweegbare bruggen en toestellen tot het opladen der paarden, vervoerd. Het opladen heeft 30 minuten geduurdde togt van Mechelen naar Brussel en terug is in 70 minuten volbragthet uitladen te MeCheltn heeft 20 minuten gevorderd. De paarden hebben gee nerlei nadeel geleden en schenen in het tninst niet be vreesd voor de vervoerbare stallingen, in welke zij werden opgesloten. Onderscheidene generaals en andere deskundigen, zijn van deze ptoefneming getuigen ge weest. NEDERLANDEN. 's Graveniiage den 20 September. Wij verne men dat H. M. de koningin weduwe eene reis naar Italië zal aanvaarden en zich vervolgens met der woon in Rusland zal vestigen. 'sGravenhage den 21 September. Men ver neemt dat er gisteren, onder anderen, conferentiën ge houden zijn tusschen den heer Dirk Donker Curtius met de heeren J. II. Thorbecke en L. D. Stormen ook tusschen eersrgemelden met den heer F. A. van Hall. Men brengt deze conferentiën in verband met de zamenstelling van liet nieuwe ministerie. Naar de geruchten, die in omloop zijn, zou de heer J. M. de Kempenaer bij de nieuwe ministerieele combinatie bui ten aanmerking blijven. Aan den heer J. K. Thor becke zou zijn aangeboden deel van het nieuwe ka binet uit te maken, Z. M. de koning zal aanstaanden Woensdag van het Loo naar de residentie terugkeeren. Er was gisteren sprake, dat de Staats Courant eenige stukken zou publiek maken betrekkelijk het ingediend ontslag der ministers. Dit is echter nog niet het geval geweest. 'sGravenhage, den22September. Hedenmiddag ten twee ure is de commissie van de tweede kamer der Staten-Generaalbelast roet het ontwerpen van eeu adres in antwoord op de troonrede, vergaderd geweest. Men verwacht, dat die commissie aanstaande Maandag haar ontwerp ter tafel zal brengen en sommigen ver zekeren, dat zich alsdan de vraag zal voordoen, of er, bij de aftreding van het tegenwoordige en het nog niet optreden van een nieuw ministerie, wel met de behan deling van het adres zal worden voortgegaan. Nopens de zamenstelling van het nieuwe minis terie is lot hiertoe nog niets met genoegzame zekerheid

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1