GOESSCHE CODRAJ T. KIB U WSTIJDING EN. Donderdag 30 mi-Tt De. uitgave dezer Courant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 1 isf d,75; Franco p^r Post f .1,90. J ■s. f Gewone Advertentiën worden d 20 ets. 'te re*,r~\ J geplaatst. GeboorteHuwelijks- en I)oodhèrigten V van 6 regels it f J.20. behalve het ZegelYe.gt "i V'- v'-v v TT Al JE. 1 Turin. <&/z 12 September. Men meldt uit Rome van den 7 dezer, dat in die stad destijds eene ge- wenschte rust heerschte, doch dat liet meer en bleek, dat een groot gedeelte der bevolking geenszins was ingenomen met de voortdurende bezetting door de fransche troepen. Betreffende de terugkomst des pausen in die stad was nog niets beleend. De bekende Mazzini heeft uit Lausanne eene toe spraak gerigr tot de volken van Italië, waarin hij ver klaart, dat de beginselen, om welke hij thans voorde derde maal in ballingschap verkeert, door hem nog roet dezelfde volharding worden beledenals vroeger, en dat hij steeds alles zal aanwendenwat strekken kar. om dezelve ook bij liet algemeen meer ingang te doen vinden. Hij geeft daarop te kennen, dat bij en zijne vrienden voornemens zijn. om eene reeks van geschriften uittegeven, waarin zii zullen beginnen met den nieuwen toestand, waarin zij Italië willen brengen, uiteentezetten daarna de oorzaken zullen .opgeven, welke de ontwikkeling van dien nieuwen toestand voor Italië tegenwerken, en eindelijk de ondersteuning, welke zij in hunnen arbeid bij de overige Natiën ondervinden, kenbaar maken zullen. Ten slotte verkondigt hij, dat degenen, welke genegen zijn voor de vrijheid en onaf ha'.ikelijkheid van het itaiiaansche vaderland re strijden, daarin eenen leiddraad voor hun bedrijf zullen vinden, altijd vertrouwende op de woorden der Heilige Schrift, dat de overwinning niet ju één dag te behalen ,is. DU1TSCLILAND. Frankfort, den 16 September. Uit Bazel wordt gemelddat daar dagelijks vele der naar Zwitserland gewekene vlugtelingen aankomenwelke zich over Frankrijk naar Noord-Amerika begeven, Onder daateekening van den 29 Augustus 11. heeft Z. M, de Keizer van Ruslan 1 een manifest uit» gevaardigd aan zi.ine volken, en daarbij verkondigd, dat Rusland zijne heilige zending heeft volbraaten den opstand in Hongarije en in Zevenbergen heeft bedwon gen. Van alle zijden gedrongen (dus eindigt dit ma nifest). uit het noorden en het oosten door ons; uit liet zuiden en het westen door de O >steiirijksche krijg?» benden, hebben de Hongaarsche legerscharen voorde Russische krijasmagt de wapenen nedergelegd en onze bemiddeling ingeroepen, 0111 van hunnen regtmatigen opperheer eene grootmoedige verg fivnis te verwerven. Na aan onze beloften getrouw te hebben beantwoord, hebben wij onze zegevierende legers bevolen, huis waarts te keeren. Vervuld niet dankbaarheid jegens den Gever aller zegeningen, roepen wij uit grond onzer hartenja waarlijkmei ons is God I Hoort liet vól ken en erkent lietmet 011s is God Naar wij vernemenhoudt het rijksministerie zich mede onledig met het beramen der meest gepaste middelen ter bevordering der landverhuizing naar Ztiid-Amerika. Tot dat einde zijn in de onderschei- oene staten aldaar agenten belast geworden met het inwinnen van berigten en herdoen der noodiae stappen bij de verschillende regeringen aldaar. Ten gevolge hiervanheeft het rijksministerie dezer dagen eene mededeelitig van de Afgenfijnsche republiek ontvangen, waarbij deze zich zeer geneigd verklaart, om de ves tiging van Duitsche landverhuizers aldaar te bevorde ren zii biedt denzelven alle mogelijke voordeelen aan. die akkerbouw en veeteelt in ruime mate verschaffen. Het is voornamelijk de veeteelt, die in dat gewest ruime middelen van bestaan oplevert. FRANKRIJK. Parijs den 16 September. De generaal Mercier is naar Rome vertrokken, in last hebbende 0111 den generaal Rostolan te verzoeken liet opperbevelhebber schap te behouden. Men zegt, dat de insrructien des heeren Mcrcier weinig overeenstemmen met den brief van den president der republiek. Men schijnt aan de pausselijke regerings-commissie(genoegdoening te willen gevenzoodat het thans niet meer de heer Falloux maar de lieer Dujaure is, die voornemens zoude zijn uit het ministerie te treden. Het heeft hier dezer dagen geweldig gestormd. De vrijheidsboom op de plaats van de Bastilleis daardoor tnet wortel en tak omvergestort. Zondag jl. is te Aigues-Mortes het standbeeld van den Heiligen Lodeivtjk plegtstatig ingewijd. De geestelijke dagbladen geven hoog op van de bij die gelegenheid plaats gehad hebbende plegtigheden en van den godsdienstigen ijver der aanwezigen. De ultra republikeinen meesmuilen over de oprigting van een standbeeld ter eere van een Koning, en dat we! onder eenen regeringsvorm, die het koninklijke gezag heeft vervangen. Er is weder een lid van het geslacht Bonaparte hier te lande aangekomenen dat wel een zekere Antoine Bonaparte, broeder van den bertichten prins van Canino. Men zegt. dar de Voorzitter L. Napoleon zijn misnoegen heeft aan den dag gelegd over al de bloedverwanten die hem thans komen bezoeker. en zich vrij luide heeft beklaagd over de last, welke zij hem veroorzaken. Parijs, den 17 September. Thans wordt wederom beweentdat de zending van den liter Mercier niet in strijd is met den brief van den president fier republiek. Generaal Rosto/an zal op zijn post blijven en hem alleen aanbevolen worden, om meer ontzag voor de regerings commissie re hebben. De beer de Rayneval zoude zich van zijne zijde naar den Paus begeven, ten einde hem over te halen otn zijn volk eenige concessien toe te staan. Van eere andere zijde verzekert men echter, uit eene indirecte bron, doch die evenwel als bijna officieel ge» naanul mag worden, dat de regering besloten heeft, om geene liberale coticessien aan het volk te doen, zoolang deze zouden kunnen beschouwd worden, als te zijn een gevolg van de bemoeijingen der Fransche diplomatie. De Paus zou echter het voornemen hebben te kennen gege» ven, om hervormingen in te voeren, zoodra de Fransche» Rome zullen hebben verlaten, en hij alzoo geheel vrij in zijne handelingen zal zijn. In den handel en liet fabriekwezen wordt steeds eene toenemende levendigheid en bedrijvigheid opge merkt. Binnen deze hoofdstad wordt in de laatste dagen door stormen nog al schade aangerigr. Zoo werden de localen in de Champs Elysées, waarin de tentoon stelling gehouden is, bijna vernield. Gelukkig waren de meeste voorwerpen er reeds uitgebragt. Toulon wordt vreesselijk door de cholera geteis terd. De bevolking begint die stad te verlaten. Groote lof wordt aan de bezetting toegezwaaid, die uitstekende diensten bewijst. De spanning te Rome neemt van dag tot dag toe. De kardinalen weten geen middel om geld te bekomen en liet staat te vreezen, dat spoedig alle betalingen zu'len ophouden. Te Napels duren de inhechtenisnemingen voort en ook daar neemt bet geldgebrek toe. Men heeft eene aanzienlijke troepenmagr geconcentreerd, onder voor wendsel van bet feest van Pietra di Grotta. De paus zon zich na afloop van deze feesten naar Benevente begeven. Parijs, den 17 September. Nog altijd is de alge- meene aandacht gevestigd op de Itaiiaansche aangele genheden. Men zegt, dat generaal Rostolan zeer geacht is in Rome, en her schijnt, daMnen het betreuren zal, wanneer hij door een anderen vervangen wordt. Steeds beschouwt men liet er voor, dat eene schikking tus schen Pint IX en Frankrijk tot stand zal komenen v/el t°. door lier bijeenroepen van een congres te Bo logna, waarbij al de mogendheden vertegenwoordigd en ook de Paus tegenwoordig zoude zyn; a°. door Oos tenrijk als scheidman te kiezendaar men de vrijzin nige bedoelingen van dat land ten opzigte van liet Romeinsclie vraagstuk roemt; df 3°, door de onder handeling met hernieuwdfc kracht voort te zetten, die tusschen den Paus en de Fransche regering geopend zijn. Anderen beweren echter, dat de Paus nimmer ertoe zal overgaanom een congres te Bologna of waar dan ook, bij te wonen; voorts zoude Frankrijk zich nimmer willen onderwerpenna zoo vele schatten verspild en zoo veel volk verloren te hebben, aan eene beslissing door Oostenrijk zoodat men gelooft, dat men lier meest van onderhandelingen met den Paus zal trachten te verkrijgen, ofschoon dit ook geen gunstig en spoedig resultaat belooft. De Paus moet er wijders in bet minst niet op ge steld zijnom weder een eigen leger té bezitten, Hij zoude zich vergenoegen met een regiment karabinièfs en twee regimenten Zwitsers, terwijl Frankrijk, Civita Vecehia bezetten zoude eu in Rome, gedurende eenige jarer.een Spaansch garnizoen zoude gelegd worden. Er besjaat overigens niet den minsten persoonlijken wmk tusschen den Paus en den president der republiek, hetwelk eenigzints te danken moet zijn, aan de wijze raadgevingen van den koning van Napels. In een blad vindt men de volgende bijzonderheden over bet gilde der zakkendragers te Marseille: Dit gilde, begiftigd niet het voorregt van de lossing der granen, bestaat waarschijnlijk meer dan 18 eeuwen, en telt thans nageneeg 3000 leden. Er zijn er onder die een fortuin van 300,000 francs bezitten; onder bun getal noemt men Menentii, die. zakkendrager en tevens lid van de tegenwoordige wetgevende vergade ring ishij spreekt her echter tegen. Velen zijn er. die zich een vermogen van 60.000 ;i 80,000 francs hebben weten te verwerven, Tusschen die cijfers van 60,000 en 300.000 francs bestaan nog vele andere fortuinen, want de zakkendragers van Marseille geven dikwijls 25,000 60,000 francs bruidschat aan hunne dochter. Toen de Februarij-oniwenreling uitbrak wilde het gilde aan liet vaderland een offer brengen van 100,000 francs; met moeite bt ast men hen er toe om deze som tot 50,000 francs te verminderen. Dit gilde is onder alle opzigte» achtenswaardig: geen zakkendrager beeft ooit zijn woord gebrokennoch diefstal bedreven; men ontmoet er nooit een in be» schonken toestand en men herinnert zich niet, dat ooit een van het gilde heeft teregt gestaan. NEDERLANDEN. *s Gravenhage den 17 September. Het dezer dagen medegedeelde berigtbetreffende het plan om eene volontairs school te Harderwijk opterigtenis naar men verneemt, niet naauwketirig. Er zal name lijk niet eene bepaalde school van dien aard en wel in de genoemde stad. gevestigd worden, maar alle jongelieden van een onbesproken gedrag, van 16 tot 26 jaren zullen bij elk regiment in de gelegenheid gesteld worden, om als onder-officieren voor Oost-Indie te worden opgeleid, ten einde vervolgens, in vier ja ren, den rang van officier in Indie te kunnen bekomen. Eerlang wordt van regeringswege eene aankondiging daaromtrent verwacht. 's Gravenhage den 18 September. Gisteren avond is Z. K. H. prins Hendrikuit de residentie naar het kasteel Biljoen vertrokkenalwaar zich H. M. de koningin-weduwe bevindt. Volgens loopende geruchten zouden zich de leden der koniuklyke familie binnen eenige dagen van hier op reis begeven. Z. M. zoude naar het Loo terug, keeren, H. M. eene reis doen naar Wurtemberg en Wiesbaden; HH. KK. HH. prins en prinses Fre derik met hoogstdeszelfs dochters zouden naar Berlijn en voorts naar hunne goederen in Silesie vertrekken. Een officier, laatstelijk op transport tot geleiding van miliciens huiswaarts, had zich in overeenstemming

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1