Maandag 17 Sepiember IN". 75. Ij 18 If). GOESSCIIE Z)e uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f J,7ó; Franco per l?ost ,f .1,90. J C O 11 E A. N T. Gewone Adverlentién worden it SO ets. de regeX geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberigfen van J 6 regels a f .i ,20, behalve het ZegelregGl TV BE D WSTIJDING EN. ITALIË. Turin den 7 September. Men verwacht liter dagelijks de aankomst van liet lijk van Koning Karei Filbert. De toebereidselen zijn gemaakt, ter. einde hetzelve niet gepasten luister ter aarde te bestellen. Het is thans zeker, dat Garribaldi niet in Venetie is geweest. Dezer dagen is hij niet eene visschers boot te Porto Venere aangekomen, van waar hij zich naar Chiavari heeft beseven. Aldaar is hij herkend, waarop de koninklijke commissaris te dier stede hem naar Genua heelt doen overbrengenvermits zijne komst te Chiavari voor liet behoud der rust gevaarlijk dreigde te zijn. Men meentdat de sardinische Regering niet genegen zal zijn, om aan Garribaldi het verblijf in Sardinië toeresraan maar dat lieni de gelegenheid zal worden gegeven om te vertrekken wervvaarts hij verlangt. In bijzondere berigten ttit Rome van 2 Septem ber wordt gemeld, dat de vervvijdeting, dieniet slechts tnsscheti de Kardinalen commissie en den opperbevel hebber der fransche troepen te Rome, maar ook te Gaëia tussclien den franschen gemagtigde en den Pans bestaathoofdzakelijk haren oorsprong heeft in het mistrouwen van den Paus nopens de duurzaamheid der titans in Frankrijk bestaande staalkundige instelhn gen, en in de onzekerheid omtrent den rijd, gedurende welken de titans aan het bewind zijnde personen daar mede zullen belast blijven. Ook de weifeling der staatkunde van de fransche staatslieden moet veel daartoe hebben bijgebragt, terwijl de jongste brief van den Voorzitter niet heeft kunnen strekken om de goede verstandhouding te herstellen. Men zag met verlangen de berigten te gentoet. welke de heer de Rayneval. die den 4 dezer uit Gaëta te Ronte werd verwacht, zoude medebrengen. Te Parits was eergisteren het gerucht in omloop, dat de regering tijdingen ontvangen zou hebben, vol gens welke tie regerings commissie Rome verlaten en zich naar Gaëta begeven had 11a aan den generaal Rostolan een protest te hebben toegezonden regen de belemmeringen, welke de door den Paus ingestelde re gering in hare handelingen van de zijde van de militaire autoriteit ondervond, DUITSCHLAND. Frankfort, den 10 September, Men meldt uit Saksen dat de ultra-liberalen daar steeds de overhand hebben, en men de gevolgen daarvan, bij de aanstaande benoemingen van afgevaardigdenten duidelijkste zal bespeuren. Het Wurtembergsche ministerie blijft zeer vijandig ten aanzien van Pruissen gestemd. Van goederhand wordt verzekerd, dat binnen eenige dagen een besluit officiëel zal worden bekend gemaakt, waarbij zal worden bepaalddat hef groothertogdom Baden gedurende drie jaren door een corps Pruissen, uit 6 regimenten infanterie, 4 regimenten Itavallerie en 6 batterijen artillerie bestaande, zal bezet blijven. Het blijkt meer en meer, dat de Oostenrijkers een talriik corps troepen in Vorarlberg bijeenbrengen, om de democraten van Wurtemberg in 'toog te hou den, en tevens de Pruissen, welke Bader, blijven be zetten, op de vingers te zien. Frankfort, den 11 September. Men meldt uit Darmstadt, dat de democratische clubs in het district Starkenbnrg in druk hebben uitgeven een zeer uitge werkt programma van de vereischten voor de leden der wetgevende Kamers. Dit stuk, hetwelk is opgesteld door zekeren Wilhelm Schultzeen gewezen lid van het Duitsche parlement, baart groot opzien, uithoofde van de heftige bewoordingen, waarin liet is vervar. - Men schrijft uit Zwitserland, dat de generaal Dniour dezer dagen eene bijeenkomst heeft gehad met den Piuissisciien generaal die met het opperbevel in Baden bekleed is, welke ten gevolge heeft gehad, dat de alsnog door het Zwitsersclie Eedgenootschap onder de wapenen gehoudene troepen huiswaarts zullen ge zonden worden. Frankfort, den 13 September. Onderscheidene gevangenen, d:e te Rastadt aan de vestingwerken moes ten arbeiden hebben eergisteren gepoogd zich door de vlugt te redden. Door eenen koenen sprong over de palissaden gelukte bet hun, een nabijgelegen koren veld te bereikenmaar dnor eene patrouille ontdekt zijnde, werden vier hunner mededooeenloos nederge- schotenaan vijf anderen is het gelukt, zich in een naburig woud te vei bergen en aan hunne vervolgeis te ontkomen. Het lot dier ongelukkigen is hoogst beklagenswaardig; ofschoon reeds velen hunne vrij heid erlangd hebbensmachten nog duizenden die nog geen verhoor ondergaan hebben, in •den kerker, met dat gevolg dat liet aantal zieken dagelijks toe neemt. Volgens de jongste opgave bedraagt bet ge» tal dier zieken reeds ui eer dan tooo, een gevolg van liet ongezonde verblijf in (ie kazematten, de slechte voedingen de harde behandeling, die hun ten deel valt. In overeenstemming met de Duitsche grondregten is in Wurtemberg volgens eene beland gemaakte wetsbepaling, de doodstraf afgeschaft en vervangen door levenslange tucftiltuisst af; voor misdrijven voor welke vroeger levenslange tuchthuisstraf bestond is deze tot op 20 it 30 jaren verminderd. Bovendien bevat de nieuwe wet nog een aantal verzachtingen zoo als die nog nergens elders in Duitschland bestaan. Het schijnt dat tie vorsten der groore Zuid-Dnitsche staten hunne vroegere populariteit pogen te herstellen, en die willen bezigen ter verzekering van hunnen invloed op den gang der Duitsche Strngelegenheden. Het is overigens niet te ontveinzen, dat het groot aantal van doodvonnissen, onlangs in Baden geveld, dengenein wiens raam zij ten uitvoer zijn ge'oragt, in de openbare meening zeer benadeeld hebben. ENGELAND. Londen, den 12 September. De Globe meent te weten, dat gisteren te Parijs dep ches ontvangen zijn, ntekier.dedat liet collegie van kardinalen te Gaëta, verklaard heeft, dat in weerwil der openbaarheid die gegeven is aan den door den president der Fransche repubiiek aan den kolonel Ney geschreven brief, de paus dien brief nier als een officieel document zal be schouwen, zoodat er get tie prorestatie of vertoog tegen zal gedaan worden, en dat veel besproken stuk geener» lei stoornis zal te weeg brengen in de betrekkingen tussclien liet gouvernement van den paus en dat der Fransche repiib 'ek. Het schijnt tevens dat het Ons tenrijksche gouvernement ijverige pogingen heeft in het werk gesteld, ont de geschillen tussclien den paus en het Fransche kabinet uit den weg te ruimen. De bij den Oostenriikscheii gezant te Parijs ontvangen depe- ches leiden zelfs tot liet vermoeden, dat de brief van den president eer strekken z?,i tot bespoediging dan tot veriraging der oplossing van de aanhangige ge- schillen. Dat vier jaren geleden, eene expeditie, onder bevel van sir John Franklin, van hier naar de Pool landen vertrokken isten einde door het Noorden van Amerika een doortogt te vinden, is bekend. Van dien tijd af heeft men niets van deze expeditie ver nomen en verkeert men in de grootste onzekerheid aangaande het lot van Franklin's reisgenooten. De Engelsche admiraliteit evenwel, het ievendigst belang stellende in de moedige reizigers, droeg achtereenvol gens aan sir James Rost en sir Thomas Moore de taak op, om eenige berigten aangaande de onderneming in te winnen, en haar, zoo mogelijk, op het spoor te komen. Var. deze beide laatste expeditien heeft men sedert mede niets vernomen. Eindelijk in de maand Mei van dit jiar is liet schip de North'Star met groote kosten uitgerust en van alles voorzienwat tot eene reis in de IJszee gevorderd wordt. Dit schip, onder bevel van sir John Saundersmoet de onderscheidene expeditien opsporen. Engelsche regering .hééft eene aanzienlijke som toegezegd aan de schepen, die, van welke natie dan ook, de onderneming van sir Joh» Franklin zouden ondersteund hebben. Een brief van Augustus gedagieekend en bij de admiraliteit ontvan- gen zegtdat de North Star in het doel der zen ding nog niet geslaagd is. Volgens officieë e opgaven, zijn in deze jtoofd. stad, van t° Januari) 1839 tot dezen tijd, 64058 nieuwe huizen gebouwd, en 1652 nieuwe straten aangelegd te zanten eene lengte van aoo mijlen heb bende. De toeneming der bevolking, van 1839 tot 1849, wordt geschat op 525 904 hoofden, en (ie tegen woordige bevolking op omstreeks 2,336 960 hoofden. FRANKRIJK. Parijs, den 11 September. De minister de Fa/- loux heeft titans dagelijks drukke bijeenkomsten mee den minister dt J'ocque^ille, Beide staatslieden onder, houden zich voorts dikwerf niet den generaal Oudinot wiens niededeelingen, nopens den toestand der Romein sclie Statenzeer de belangstelling gaande maken. Heden is hier ter stede spraak van het zenden van troepen naar Toulon, die gereed zouden moeten wor den gehoudenom op het eerste bevel naar ltaiie te worden overgebragt. Men wilde vertier, dat ook liet leger der Alpen eene verandering zou ondergaan. Iets zekers is echter te dien aanzien niet bekend. liet schijnt zeker, dat de generaal Rostolan zijn ontslag lieert ingediend, doch nog geenszins, dat dit ontslag door de Regering is aangenomen. Eenige dag bladen verkondigen, dat de bewindslieden dien generaal hebben teruggeroepen en dat liet bevel tot den terug keer en de aanvraag tot ontslag elkander gekruist heb ben. Anderen willen, dat de ministers, na langdtfige beraadslaging, hebben besloten, om den generaal Ros tolan vnlmagt te verlssnen, ten einde de Romeinsche aangelegenheden ten spoedigste te regelen. Op welke wijze zulks zou kunnen geschieden wordt echter in het midden gelaten. Intusschen ontbreekt liet niet aan bedaarde lieden die het cr voorhouden, dat, naai het misbaar, 'twelk titans gemaakt wordtde brief van den Voorzitter geene gevolgen hoegenaamd zal hebben, en het hoofd der Fransche Republiek genoodzaakt zal worden, om te handelen, ais had hij geenszins eene zoo bepaalde verklaring ten aanzien van Rome afgelegd. Parijs, den ia September. In den bestaanden onzekeren toestand is tot dus ver geeue verandering gekomen. De beer de Falloux blijft voorloopig aan het hoofd van het d< pirtement van onderwijsdocli de voorwaarden waarop hij zich daartoe heeft ver bonden zijn niet bekend. De clericale dagbladen voeren steeds een hoogen toon en gaan thans reeds zoo ver van bepaalde voorschriften aan de Regering te geven, welke deze laatste behoort optevolgen, indien zij op hunne ondersteuning eenigen prijs stelt. Het vermoeden, dat de brief des Voorzitters geene belangrijke verandering zal te weeg brengen begint meer en meer veld te winnen. De beruchte verklaring in het half officiële dagblad la Patriewaarbij is verkondigd, dat al de ministers den brief hadden goedgekeurd, en welke in den A/o- niteur is tegengesproken, is mede het onderwerp der gesprekken. Van goederhand wordt verzekerddat die nota het werk is van den bijzonderen secretaris des Voorzitters, den heer Ferdinand Barrot% broeder van den minister O. Barrot. Diezelfde secretaris zou den Voorzitter den raad nebben gegeven om den brief aan den kolonel Ney te schrijven. Het dagblad Asscmblée Nationale'twelk, zoo als men weet, titans de partij der ultra-behouders heeft gekozen, verkondigt, dat op het oogenblilc, toen men den generaal Oudinot aan eenen schandelijken laster opofferde, men den invloed van Frankrijk in het romein sche vraagstuk zeer heeft verzwakt. De schrijvers van dat blad voegen daarbij, dat telkenmale, als zij'

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1