Maandag 10 September. .'-.,5 7 gfaGEW' iv. GOESSeiiE be vit gave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75; Franco per Post f .1,90. X. GOCRANW, iMiMifi: i i X fjb - t. f f Gewone Advertenti'èn wordend SO ets. geplaatst. Geboorte-, 17n wei ijks- en Doodbertgtmt£'4'* va.7i J 6 regels a f J,êO.behalve hel Zegelregt. f J> I IC U VTSTIJ IJVG IC N ITALIË. Turin, din September. Met schijnt, dat al het geen gemeld is omtrent de komst van Garribaldi in Yeneiie, ongegrond is geweest, en geschikt, om zijne vervolgers van het spoor te brengen. Waar hij zich bevindt, is niet bekend; dit alleen houdt men voor zeker, dat hij nog niet in handen der Oostenrijkers is gevallen In bijzondere berigten uit Rome. alhier omvan gen, wordt gemeld, dat onder de Fransctie bezetting dier stad in de laatste dagen eenige otitevredei heid was bespeurd tengevolge waarvan herhaaldelijk inbreuk op de krijgstucht was gemaakt en veie gevangennemingen onder hen hadden plaats geitad. De orde dér [esuiren is in Napels in hare regten hersteld en het provinciale hoofd derzelve heeft in de hoofdstad op nieuw bezit genomen van bet oHehuts. Volgens berigten van Franschen oorsprong uit Rome, is het de orde der Jesuiten, die zich thans altaar aan liet hoofd stelt van dar gedeelte der geestelijkheid, liet welk als vrijzinnig wordt aangemerkten zouden de hooiden der orde. tot dat besluit zijn gekomen, ter zake, dat het bun overtuigend was geb'eken dat men, bij geene mogelijkheid tot den tijd van Paus Gregorins XVI kan tentgkeeren. Naar iuid dezer berigten, zouden de genoemde hoofden de noodzakelijkheid bevroeden, om de romeinsche geestelijkheid te doen besluiten tot eene opoffering van een deel haver bezittingen, ten behoeve van den Staat, en inzonderheid ter ontlasting van de, bevolking. DU'JTSCHLAND. Weenen dm 4 September. De opstand in Bosnië neemt een bepaald karakter aan en men vreest, dat het den een of arderen Poolscln n revolutionnairna den ongunstige!) afloop van den Hongaarscnen opstand en bii de onmagt des stillans in de provinciën in liet hoofd zal komen daar eene militaire gastrol te ver- vullen, en Oostenrijk nieuwe ongeregeldheden te be rokkenen. De zaak wordt des te erger, dewijl zich een aantal Europesche vlugtelingen in de Turksche provinciën vereenigen, sedert hun het vei blijf te Kon statninopel ontzegd is. Hamburg den 4 September. Deensch Sleeswijk is thans door 4000 man Zweedsclie troepen bezet, die in last hebben, om eene naauwkeuriee onzijdigheid 111 acht te nemen. Het gedrag dezer krijgslieden is ,zeer loffelijk. Even als ten tijde van Gustaaf Adolj houden zij nog cotrpagnie's gewijze, des ochtends en des avonds,, godsdienst-oefening met koorgezang. Frankfort, den 6 Seplèmber. Sedert eenige da gen loopen hier vrij verontrustende geruchten nopens den aantogt van een Russisch-Oosrenrijksch leger naar Zuid Duitscliland; men wil weten, dat er eene de monstratie regen Zwitserland op handen is, en dat men eens voor altijd een einde wil maken aan de repu'bü Ueinsche beweging, die bij voortduring haren zetel in dat land bijzonder in Geneve heeft. Men gelooft hiel bij, zoo niet op de mede werking, althans op eene passive houding der Fransche regering te kunnen re kenen tenzij het Eneelselie kabinet deze regering overliaie om zich hiertegen gemeenschappelijk re ver zetten. Van den Rijn den 6 SeptemberMen meldt als zeker, dat de dappere I longaatscbe veldheer Görgcy door prins Paskewitz aan de Oostenrijksche regering is overgeleverd, entfat hij aliezios in genade is aangeno men, overeenkomstig de door Item bij zijne onderwer ping gemaakte afspraak. Alleen is hem bevolen, zich 111 Stiermarken met der woon te vestigen, en dat gewest nier te verlaren zonder toestemming der Oostenrijk sche regering. ENGELAND. Londen den 6 September. In de parochie van St. Saviour alhier leeft op dit oogenblik eene vrouw, die den ouderdom van 107 jaren heeft bereikt. Deze eerwaardige vrouw, met name Fosterwas drie malen gehuwd; zij brag; elf' kinderen te; werelJ die allen overleden zijn. In weerwil van haren hoogen ouder dom is zij steeds in het bezit van al hare zintuigen en des Zondags bezoekt zij trouw de kapel van Wa terloo road. Indien onze huirenlandsche betrekkingen zoo vredelievend blijven, als zij zich thans voordoen, zal H: M. de Koningin, met Prins Albert en eenig gevolg, in het aanstaande jaar een tog: naar de Middeilandsche zee ondernemen. In de ministeriële bladen wordt als zeker aange kondigt! da: er eerlang eene wet zal worden voor gedragen tegen het begiaven binnen de stad Londen, en bare voorsteden, ter zalte van detudeelige gevolgen, welke daaruit ontstaan en in den laais-en tijd ziin toe genomen. Men voeet er bij, dat alleen het buzonder belang van keikelijke bedienden tot dus ver dergelljken maatregel beeft weten te vertragen. FRANK HI.TK. Parijs den.4 September. De geruchten, nopens eene wijziging, van het bewindzijn sedert de laatste dagen weder aan de orde van dend,tg, et) van goederhand wordt verzekt rd*dat, niettegenstaande de b ■wimis- lierien on! ings oiiiciëd hebben verkondigddat er aan geene verandering van het kabinet te denken viel, vóór de weder-openuig der Wetgevende Vergaderinghe: zetr mogelijk is dat eenige ministers tioa dier. tijd tjiet zullen afwachten, otn af re treden, op grond, dat zij-aiclt met geene mogehjkiieid kunnen vereenigen met tie staatkundige beginselen hunner ambtgenooten. Reeds voor eenigen tijd is medegedeeld, dat de Mogendheden thans naauwketirig liet nog op Zwitser land gevestigd honden, in vvels gewest zich de socia listen en demociateti van alle landen vereenigen, en door tie Regering alJaar in niets hoegenaamd bemneijeliikl schijnen te worden. Men verzekert, dat zulks bij de Regeling hier te lande, zoo wel als bij de Duitsche kabinetten, meer en meer bezorgdheid baart, en dat er thans eene wisseling van nota's plaats heeft ter regeling dezer aangelegenheid. Nopens den inhoud dier nota's zijn verschillende opgaven in omloop. Eenige dagbladen vermelden, dat de Noordsche Mogendheden de Fransdie Regeling hebben uitgenoodigd, om geza menlijk bij liet Bondgenootschappelijk bewind aan te dringen eensdeelsop het nemen van maatregelen tot het herstel van het Pruissische gezag in het vor stendom Neufchatel, anderdeels, tot iiet uitdrijven van al de uitgewekenen, die onlangs aan de woelingen in Duitscliland hebben deelgenomen. Het schijnt meer en meer te blijken, dat de kre ten van leve de Keizerter eere van den Voorzitter, op zijnen togt naar Epernay, van vrij wat meer belang zijn geweest, dan men zulks aanvankelijk heeft willen doen voorkomen. De schrijvers van het hoofd-orgaaD der gematigde partij beweren, dar bijkans overal die kreet werd gehoorddoor duizenden en duizenden aangeheven, en het voor de ambtenaren van het open baar ministerie zeer onaangenaam moet zijn geweest, 0111 daarvan getuige te zijn. Zoo als men weet. zijn die ambt'naren, volgens hunnen pligf, gehouden, om deze en dergelijke kreten met nadruk tegen te gaan 't welk kaf) geschieden als dezelve door enkele personen worden aangehevendoch zeer bezwaarlijk als eene geilede bevolking daarmede instemt. Te Marseille hebben den 29 onlusten plaats gehad. De geestelijkheid aldaar heeft de begrafenis geweigerd van iemand, die, zonder de genade-middelen der gods dienst te hebben ontvangen, was overleden. Het volk heeft zulks kwalijk genomen en de kerk St. Martin opengebrokenen eenige geestelijken hebben op de openbare straat nog al last geleden, zoodat de gewapende maat hen heelt moeten beschermen legende woede der menigte. Volgens de laatste berigten was echter de overheid zonder moeite meester gelileven. Parijs, den 5 September. Gisteren is de acte van beschuldiging, wegens den aanslag van den 13 Juriijten doei hebbende, om de bestaande orde vait zaken otn verre te werpen, aan de daarin betrokken personen bereekend geworden. 1 Het aantal der aangeklaagden bedroeg 73. Daarvan 2ijn 7 van verdere vervolging ontslagen. Van tie overige 66 zijn 27 in verzekerde bewaring en 39, voortvlugtig. Zij zijn verdeeld in verschillende kathe- poriën voor her beleid en de uitvoering van den op stand, als; de commissie van 25; die voor de druk pers; voor de scholen; voor de volksvertegenwóor, digersvoor de uiterlijke bedrijven van den opstand, fen vour de artillerie en andere zaken. Onder deze t~. gearresteerden zijn elf volksvertegenwoordigers, en onder de vijfde katliegorie vindt men den naam van Etienne Ar a go, Men meldt uit Londen dat de vooiivlugtige aangeklaagden, die ziel) aldaar bevinden, zich zeer zeker niet zuilen aanmelden 0111 voor liet IJnog Geregtslmf te w-orden teregtaesield. lie partii der warme republikeinen.verwacht weinig goeds van dit regtsgeding. Bij de onmogelijkheid, om hetgeen gebeurd is en bewezen kan worden, te ont kennen, zal men zich bepalen tor het voorgeven dat de politie de oorzaak is van de beweging en dezelve heeh uitgelokt. Reeds h-bben vele departementale Raden hunne leden beurteind, welke als gezworenen in dit regtsge- ding regt zullen spreken. Omtrent de middelen, die zullen kunnen worden aangewendom van tien republikeinschen regerings vorm weder tot den iinmarciialen te geraken, verkeer: men zeer itr'toilzekete. Zoo men verzekertmoei de minister Pallotix hebben veiklaard, dat hij re dmn aanzien de «eniueikren ten platten lande, voor zoo verrp dit de openbare onderwijzers betreft, die aldaar nog al den roofl geven niet gunstig gestemd heeft gevonden - en me: de vrederegters moet het weinig beter zijn gesteld, N RllÈl, LANDEN. 's Gravp.niiagf, den 5 September. De Staats Courant b.he'st liet navolgt 11de Bu besluit van 4 Scp'ember N°. 66, beeft Zijne Majesteit goedgevondengoed te keuren en te agteërei) de opluimming der komniandeuren in de Duit» sche orde, Baiye vail Utrecht, welke, ten gevolge van het overlijden van graaf IV. van Quadt IVijkradt Isny, kan plaats hebben, alsmede- i°. van graaf IV. F. C. Bentinck tot kom mandeur van Schoonhoven en 20. van graaf G. van der Kecke Volmersteintot eer. sten jonkheer." Bij de mededeeüng van deze uit de Staats Cou rant vermelde opklimming van comniandeuren in de Duitsche Orde, berigt de Leijdsche Courant het volgende De Duitsche Orde werd ten tijde der kruistogten in 1190 door Frederik Hertog van Swaben, en eenige andere Vorsten ingesteld en in 1192 door Paus Coe lesiinus III bevestigd, in navolging der orde van de Tempelieren en vai; St. Jan van Jerusalem. Het hoofd- gesticht zou aldaar wezen en de roeping der Ridders, om de Kerk en 't Heilig Land tegen de ongeloovigen te beschermen. Sedert 1226 verkregen zij vele goe deren in Pruissen en ook hier te lande. Het bewind over de goedereu in eene landstreek werd Commandury- of Balcy genoemd van waar nog in de Heerensteeg alhier, bij de Sr. Pieterskerk, die in 1287, 160 jaren na hare inwijding, door graaf Floris Vaan de orde werd geschonken, eene zekere poort en dwarssteeg den naam vati Comrnandury poort en steeg dragenterwijl de op verscheidene perceelen in dien omtrek gevestigd ge. weest zijnde, maar in onzen tijd afgekochte erfpach ten ten behoeve der Duitsche Orde, ten bewijze kun nen strekken, dat zij aldaar verscheidene bezittingen had. „Hun hoofdgebouw was te Utrechtwaar het nog bestaat, en waar de rentmeester woont. In 1580 werd de orde, tengevolge der hervorming, onder het opper.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1