Besturen en Adrainistratien. ik stierf, zou de graaf van Parijs inv wettige koning, zijn." Te Milaan liep, volgens de Opinione van Turin van 09 Augustus, lier gerucht, dat Radtizky over leden was. Deze tijding vereischt ten zeerste beves- tiging. Te Triest werd bij wijze van gerucht verhaald dat de Venetianen geèn" genoegen willen nemen met de capitulatiedie hun stedelijk bestuur heeft aange gaan. Parijs den 2 September. De Reforme spreekt het berigt tegen door de Pairie medegedeeld als waren de heeren Ledru Rol li n ConsidérantFélix Pyat Boichot, Rottier en andere betrokkenen in het gebeurde van 13 Junij door het democratisch-socialistisch kom- mitié uiigenoodigd, 0111 zich te Versailles gevangen te stellen, op liet oogenblik dat de debatten voor het hooge geregtshof zullen beginnen. De Reforme maakt opmerkzaam, dat, wijl genoemd kommitré ontbonden is bovenstaand berigt onjuist moet zijn. De oud prefect der Seinede heer de Rambu teotiberigt in eene verzameling van statistieken, dat van 18331847, in veertien jaren tijds onder de Juli] regeringher cijfer der rijtuigen in Parijs van 'viyj en dertig tot zes en zeventig duizend bedragen heeft. Onder de kinderen in de school der Christelijke Zustersin de straat Epée-de-Bojs, is ook een klein meisje naauwelijks zeven jaren oudniet name An* gclina N., die, door hare gehechtheid aan haren vader, ten gevolge van het gebeurde in de junijdagen van 1848, tot transportalie veroordeeld, diens invrijheid stelling en gratie heeft uitgewerkt. Sedert de lieer N. zijne straf onderging, was zijn kind aan de bitterste droefheid overgegeven; hare gelaatstrekken ondergingen eetie aanmerkelijke verande ring; in weerwil van herhaalde aanzoeken, weigerde zij otn deel te nemen aan de uitspanningen van hare speelgenooten en verwijderde zich gewoonlijk onder her spelen, in een hoek, waar zij weende. De zuster-direcrricedoor de smart van Angelina getroffen, had alles beproefd om haar te vertroosten; dan voor al hare vermaningen had de kleine slechts één antwoord „Ik wensch mijn vader re zien." Nu kwam een gelukkig denkbeeld bij de waardige zuster opzich overtuigd houdendedat het onmogelijk zoude zijn, de beo'en van een zoo dhp bedroeft! en belangwekkend kind regtms-ajid te bieden, nam zij het bij de hand en begaf zich naar generaal Cavaignac destijds hoofd van liet uitvoerend bewind. Zii werd onniïddelijlc bij den generaal toegelaten, die, na vooraf door de christelijke zuster ingelicht te zijn, zicli wel. willend tot de kleine wendde en vroegwat zij ver langde. „Ik verlang nieis meer dan met miin vader opgesloten te worden." Neen lief kind sprak de generaal diep bewogen, gij zult niet opgesloten wor den met uwen vader, maar met; zal hem 11 teruggeven." Eeltige dagen later zag men Angelina als vroeger vrolijk en opgeruimd; haar vader was in vrijheid ge steld. Parijs, den 3 September. Uit de instructie, in zake 'van den opstand van 13 Junij jl. is de zonder linge omstandigheid gebleken dat Ledru Rol/in niet alleen een tegenstander van dien aanslag is geweest, maar dat hij zelfs nog des morgens ten R ure van den 13 Junij onkundig was van het plan. Dij schiint zich eerst later op den dag te hebben laren medeslepen door de aanleggers van den opstand, De president der republiek heeft zich genood zaalu gezien, uithoofde der geldelijke verlegenheid, waarin hij verkeert,'12 zijner rijtuigen te verknopen en 14 bedienden af te danken terwijl ditzelfde lot in de aanstaande maand nog verscheidene anderen zal treffen. Het armengeld dat geheven is var. de toegang- gelden bij de hier gehoudene tentoonstelling van voort brengselen van nijverheid, bedraagt 8o,coo frat cs; het bewaren van mantels, paraplitiën, rottingen, enz., leverde 17,000 frar.es op. De aanspraak, waarmede de heer de Lamartine de waardigheid van voorzitter in den Raad van de Saóne-en-Loire heeft aanvaard, geeft aan de dagbladen stof tot zeer verschillende opmerkingen. De anti-repu blikeinsche en clericale dagbladen laten niet na de menigte te doen opmerkendat er in de redevoering van den voornaamste!) bewerker der Februari) omwen teling een geest van diepe neêrslagtigheid heerscht en dat de beer de Lamartineever. als de groote mannen der middeleeuwen, die boete hebben gedaan, geene gelegenheid laat voorbijgaan, om de Voorzienig beid vergiffing af te smeeken, voor between hij heeft verrigt. Van de gematigde zijde wordt niet verzuimd, om hetalgecneen re doen inzien, dat die neersiegtigheid bij een.waarlijk verheven geest een droevig schouwspel is en dat het re hopen is dat zij die vroeg of jaar omwentelingen mogten willen beproeven zich aan den heer dc Lamartine zullen spiegelen. Parijs den 4 September. Volgens de Moniteur zou het gerucht van een aanstaand huwelijk van den president der republiek, geheel zonder grond zijn. Op den avond van Zondag hadden er op het plein Maubert en omstreken volksverzamelingen plaats, waartoe eenige jongens aanleiding gaven, die echter gelukkig zonder ernstige gevolgen zijn afgeloopen. BELGIE. Brussel, den 2 September. De stedelijke raad van Gent beeft besloten aan de geneesheeren daar ter stede getuigschriften op perkament uitte reiken, waar in 'hun 11 it naam der geheele burgerij dank betuigd zal worden voor hunnen ijver bij het woeden der cholera. Dit is een eerbewijs dat slecht? zelden gegeven wordt. Het bouwen van ijzeren huizen voor Californie bestemd, wordt nier ijver re Couillet voortgezet. Reeds zijn er vier derwaarts gezondenen nog tien andere zullen weldra volgen. Zij zijn voor twee of diie huisgezinnen ingerigt, en tiaar al de stukken genorr.. merd zijn en het vasthechten slechts met schroeven geschiedtis de iiieenzetting zeer gemakkelijk. Plet dat bestaat uit pannen van zink. NEDERLATN DEN. 's GravenHage den 2 September. De hoofd commissie voor het oprigten van een standbeeld'voor wijlen Z. M. Koning Willem 11 heeft de sub com missiën verzochthaar liet nog niet gemelde bedrag der inschrijvingen op te geven, vermits zij voornemens is, alle kunstenaars'op te roepen tot het mededeelen van plannen voor liet te vervaardigen standbeeld. Men verneemt, dat bij de commissie voor het oprigten van een standbeeld ter eere van wijlen Koning Willem 11 in deze residentie, tot dus ver reeds ruim f 20,000 is ontvangen. De Couranten maken op zeer verschillende wij- zeil melding van de reis van H. K. H. Piinses Al bert van Pruissen en het p'an 0111 die voort re zetten. Met zekerheid schijnt daaromtrent niets beltend te zijr. Welliat staat een en ander in verband met liet huwe lijksplan, dar er schijnr re bestaan tusschen hare dochter Charlotla met den Kroonprins van Saksenwaarin men toch wel vooronderstellen mag dat de moeder het hoogste en kartelt,ksre belang stelt, en waaromtrent zij op reis zijnde alleen kennis schijnt gekregen te hebben. Vroeger was daaromtrent hoegenaamd niets bekend. Of zouden de Koning van Pruissen en Prins Albert die zaak geheel naar Imr.ne inzigten willen rigten zonder de moeder daarin te kennen? "tIs mogelijk, iiet heeft zelfs eenige vermoedens van ze- iterlieid de naatiwe band tusschen den Koning van Saksen en den Koning van Pruissen, ten gevolge der jongste gebeurtenissen in Duitscliland, geeft er zelfs aanleiding toedoch wij gelooven niet, dat de moeder daarin zoo stilzwijgend zou berusten; en wij verklaren ronduit, dat wij het karakter van Prinses Albert niet kennen, zoo zulks het geval tnogt zijn. Wat er van de zaak zij, '1 is ons een raadsel; maar ééne zaak is zeker, dat er op Rusthof aanstalten tot hare ontvangsr gemaakt worden en dar er berigten zijn ontvangen, om op 'nare komst voorbereid te zijn. Of zij werkelijk tomen zalmoet echter evenmin zeker zijn. '1 Hangt alles, zoo 'tons voorkomt, van die teedere zaak af, {Zond. BI add) 's Gravenhage den 3 September. De vergadering van de Tweede Kamer der Staten Generaal, die op heden bepaald was. heeft geen plaats kunnen Imbben, daar liet vereischte getal leden niet tegenwoordig was. Tusschen de te Haarlem wonende heeren P. en Q. was eene weddingschap nangpgaan om 300, waarbij de laatstgenoemde had aangenomen, den weg van Haar hm naar Amsterdam te paard, in den draf, af te leggen in den tijd van 42 minuten. Heden ochtend vroegtijdig heeft deze wedrid plaats gehad. De heer Qlie ft de weddingschap gewonnen, vermits hij in het buitengewoon korte tijdsbestek van 4: minuten den weg heeft afgedraafd. Op den 31 Augustus 1.1. is liet water in het drooggemaakt wordende Haarlemmer-meer, bij de Oude Wetering, gepeild opeen el en negen en zestig en een hal ven N. duim beneden A. P. Men heeft dus, gedu rende de maand Augustus, op de geheele watervlakte negentien en een halven N. duim gewonnen. Indien al de stand van Rijnlands-boezem, in de eerste dagen dezer maand, eenige vertraging in den gang der pomp- werkniigeit heeft- veroorzaakt, is deze gering geweest. Men rekent, dat, sedert de afsluiting van liet Meer van Rijnlands-boezem, de waterspiegel in hetzelve on geveer een el en zes Nederlandsche duimen is gedaald. Uit Rotterdam wordt gemelddat daar valsche 25 centsstukken in omloop zijn kenbaar onder ande. ren aan de loodachtige kleur en den klank. Eenigen tijd geleden, kreeg een hoenderliefhebber van Kirkaldy een groot ei van een scheepskapitein die van Aiexandrië gekomen was. Hij plaatste liet ei onder zijne beste bcoeilien, en verwachtte minstens een groote Egyptische faisant te bekomen. Maar wie zal zijne verbazing en verslagenheid beschrijven, toen hij op zekeren dag eene levende krokodil von t De heer James te Londen heeft eene zeer kunstig vervaardigde miuiatuurbrug ten toon gesteldwelke voor den Keizer van Rusland is bestemd en tot voor. beeld moet dienen van de hangende brugwdke Z. Russische M. bij Kief óver de Dnieper wil doen bou wen, om de gemeenschap met Polen gemakkelijker te maken. Gelijk men zich herinnert, had de Keizer voor eenigen tijd bijna het leven in dien stroom ver loren -ten gevolge waarvan hij besloot eene kolossale brug over denzelven te doen aanleegen. Deze brug zal de langste ter wereld zijnnamelijk eene halve Engelsche mijlbij eene breedte van 40 voeten. Bij gelegenheid van liet Vredes-congres te Parijs sprak een der Amerikaansclie leden, de heer Allen uit Massachussetsde voltzens zeer juiste woorden; Wat aan Frankrijk ontbreekt, is noch liet versrand, nocli de wetenschap, noch de smaak, noch de letter kunde maar de kennis der groote waarheden van den Bijbel. Een Koning van Frankrijk wenschte, dat ieder boer in zijn rijk een hoen in den pot hadwij wen schendat ieder boer in Frankrijk ecid Bijbel in zijne stulp had." De Londensclie Medical Times van den 21 Juiij meldtdatzoo als reeds voor eenigen tijd is medegedeeld, maar nu met zekerheid blijkt, on langs in den staat van New-York door lier algemeen geneeskundig cohegie eene ongetrouwde juffer, miss Elisabeth Blackwell, nadat zij de lessen bij dat collegie behoorlijk waargenomen en haar examen door gestaan hadtot doctores gepromoveerd is. In liet haar als zoodanig verleende diploma wordt haar echter alleenlijk de titel van Domina (vrouwe) gegeven, de eenige, zoo het schijnt, welke de geleerde heeren heb- ben kunnen uitdenkenom de door baar verkregene waardigheid in liet vrouwelijke uit te drukken. Het Noord-Amerikaansche middel om den Cholera, lijders de zuivere zwavel in poeders toe te dienen beeft op vele plaatsen nu reeds geene geweiiscitte uit komsten opgeleverd, zoodat velen reeds met grond aan eene goede uitwerking, ook van dat middel twijfelen. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES, brengen ter kennis van de Ingezetenen dezer Stad en Gemeente; Dat op het uitgedrukt verlangen van Heeren RE GENTEN over den ALGEMEËNEN ARMEN dezer Stad, de KEKKKlKft en VEKAKTWOOK- BSIAC* van die Administratie over het jaar JtSAS zoo als die door den Stedelijke» Baad, in deszelfs Vergadering van lieden is gearresteerd, met bijlagen, .gedurende drie. wekente beginnen op IVoensdag den J2 dezer maandtTes W oensdags, Donderdags en Vrijdags in den voormiddag van 10 tot 1 ure op de Stads-Griffie ten S trui huize, ter inzage van de ingezetenen zal worden uedergelegd. En zal deze door aflezing aanplakking en plaat sing in de Stads-Courant worden openbaar gemaakt. Gedaan ten Raadluiize der Stad Goes, den 3 Sep tember 1849 Burgemeester en Wethouders voornoemd,' J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secrelaris L. de FOUVV, Jz. Tr Goes, bu F. Kle-f.uwens Zoon.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 2