i\ 72, GOESSCHG COURANT. Donderdag O MM De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f d,75; Franco per Post f .1,90. J f Gewone Adverfentiën worden a SO ets. de r, f geplaatst. Geboorte-, Huwelijksen Doodberig/eHj van J --6 regels a f J,20,behalve hel Zegelregt 3'. is&mC. iAl.Nl NIEUWSTIJDING RN» ITALIË. Uit Rome wordt onder dagteekening van 24 Ang. aan her journnl des Dóbats gemeld: De generaal Oudinot vertrekt lieden avond naar Napels. Bij eene dagorder aan het leger en eene pro* clamatie aan de Romeinen, heeft hij zijne terugroeping en de overgave van het opperbevel aan den generaal Rostolan officieel aangekondigd. Waarschijnlijk zal de generaal den Paus re Napels vinden. Het voornemen van den Paus is, zoo het heet, om 14 digen te Portici re blijven, en daarna naar zijne Staten teiug te keeten. lntusschen zon Rome zelf zich dan nóg niet in de tegenwoordigheid des Pausen mogen verheugen, mair Lorettohetwelk door Oostenrijksclie troepen bezet is, »ot zijn verblijf worden gekozen en wel tot zoolang de Franscbe troepen Rome ontruimd zouden hebben. „Gisteren heeft de Romeinscbe mnnicipaliteit op het Capitolium een feest tereere van generaal Oudinot bi,j welke gelegenheid de senator aan den generaal eene medaille ter herinnering van zijnen inrogt in Rome en een afschrift van het besluit overhandigd heeft, waarbij de mnnicipaliteit verordent, dat in de ga'e'ij der groore vaderlandsche mannen een opschrift ter eere van den bevrijder van Rome geplaatst zal worden. Het Parijssche ministeriele Wad la Patrie deelt het volgende schrijven uit Rome van den 25 Augus tus mede De klagten, waartoe de instelling en de handelin gen der regerings commissie aanleiding hebben gegeven, schijnen ten laatste te Gaëta ingang te hebben gevon den. Men verzekert, dat die commissie eerstdaags ontbonden zai worden. Reeds is zij zoo goed als werkeloos, en de leden zeiven schijnen te begrijpen dat hun rijk niet meer van langen duur zal wezen. De val van dit driemanschap zal te Rome mer dezelfde vreugde begroet worden als die van het republikeinsche triumviraat. De regerings commissie schijnt geen het minste denkbeeld te hebben gehad van de behoeften van den tegenvvoordigen tijdalle door haar gedane benoemingen dragen de bliiken daarvan, met uitzonde ring van die des heeren Savelli, die na lang weifelen eindelijk toegestemd beeft om het ministerie van bin- nenlandsche zaken en politie te aanvaarden, en als een braaf en welwillend man van vrijzinnige beginselen bekend is. Hij Zal in zijne betrekking veel te doen vinden, want in weerwil van de tegenwoordigheid des Fran scben iegers openbaart zich inde koffijliuizen en clubs voortdurend een zeer slechte geest. Het verrrek van den generaal Oudinot heeft hier veel opziens gebaarden te meer bevreemding verwekt, daar de generaal zelf nog kort geleden ver klaard had ons niet voor den winter te zullen verlaten, lntusschen geniet zijn opvolger, de generaal Rostolan het algemeen vertrouwen. DUITSCULAND. Hamburg, den 31 Augustus. De rust eu de open bare orde zijn te Flensburg niet verder gestoord. Dat de wanorde van de zijde der Denen is aangestookt, schijnt zeker, even als dat Deensche schepelingen zich daarbij op den voorgrond hebben gesteld. Verschei dene huizen zijn geplunderd en men spreekt van vier dooden. De stad heeft thans eene bezetting vaii 2500 man Zweeffsche troepen, die bepaald bevel hebben, otp, bij herhaling van dergelijke wanorden, des noods gebruik te maken van hunne vuurwapenen. Ween en den 1 September. Te Ktakau heeft zich het gerucht verspreid, dat Rusland voor zijne hulp in den Hongaarschen oorlog bewezen, een gedeelte va Gallicie in,het Oosten, en de stad Ktakau met haar grondgebied in liet Westen, als schadeloosstelling be komen heeft. Hoewel dit gerucht nog allen grond ontbeert, 200 vindr liet te Ktakau veel geloof en wordt zelfs reeds als een fait accompli beschouwd, hetwelk eene groote gisting veroorzaaktaangezien men daar alles behalve geneigd is, om de Oostenrjjksclie heer schappij met de Russische te verruilen. Frankfort, den 1 September. De Porte schijnt eene vaste houding tegenover Rusland en Oostenrijk te hebben aangenomen. Toen de Hongaarsche gene raal Bern in het Tursch gebied vieleischren beide bovengenoemde mogendheden van de Porte, dat zij vijandige maatregelen tegen de Hongaren zou nemen. Deze eiscli was volstrekt onregtvaardig, daar Rusland 'en Oostenrijk zelve de neutraliteit der Porte niet ont zagen en van het Turksch grondgebied(uif Wallacbije) tegen de Hongaren re velde trokken. De Porte her innerde aan deze omstandigheid en wees de vordering van Oostenrijk en Rusland van de hand verklarende tevens, dat men voortaan de neutraliteit vat\ het Turksch grondgebied zou doen eerbiedigen, Dit antwoord heeft natuurlijk een ongunstigen induik op de gezanten van beide mogendheden gemaakt; de heer von Tit off heelt eene gewapende stoomboot met ziine depêches na-ar Odessa gezonden en graaf Slurmer een bijzondereri koerier naar Weeneti. Men rekent er te Kottstantinopel op dat keizer Nicolaas van de eerste gelegenheid de beste gebruik zal makenom Turkije het gewigt van zijn' toorn te laten gevoelen Van den Rijn' den 2 September. Uit Weenen work gemeld, dar daar druk wordt gearbeid aan een algemeen regeringsreglement voor Hongarije waarbij, in de eerste en voornaamste plaatsitet behoud van de nationale instellingen zal worden in 't oog gehoti denen tevens aan eene a'gemeene amnestie voor bprgertiike misdrijven. Men ziet eerlang eenig berigt te gemoet, nopens den uitslag der onderhandelingen, betreffende de instel ling van een nienw centraal bewind voor Duitschland in '1 algemeen met inbegrip van het Duiisch-Pruis siscb Verbond tegen O >stenrijk Beijeren en Wur- temberg; hetzij vereenigd, hetzij op zich zeiven. Frankfort den 3 September. Voorshands schijnt er van de te Ëms vereenigd geweest zijnde Franscbe legitimisten niets te vreezen te zijn; zij zijn tot de overtuiging gekomen, dat thans niets ten gunste van Plendrik V te ondernemen isweshalve deze laatste dan ook deze badplaats heeft verlaten. Uit geloofwaar dige bronnen wordt ons verzekerd dat verscheidene hoofden der legitimistisehe partij stappen hebben ge daan bij etnige Noordsche en Duitsche hoven ten gunste van dezen prins maar dat zij overal zijn afgewezen, onder de verklaringdat bij de tegenwoordige vriend schappelijke betrekkingen tusschen dezelve en de Fran scbe regering, er geenerlei aanleiding bestond, 0111 zich in ds dynastieke geschillen van Frankrijk te mengen. De prins van Pruissen is in bestendige bewe ging; nadat Z. K. H. over het Pruissiscbe gedeelte van liet garnizoen van Mainz revue had gehouden heeft hij een bezoek bij den hertog van Nassau afge legd. Naauwelijks was de prins hier weder terugge keerd, of hij is naar Darmstadt vertrokken, mede om den groothertog te bezoeken. Velen willen hierin iets meer dan bloote pligtplegingen zien, en brengen deze bezoeken in verband met eene op handen zijnde crisis in de Duitsche kwestie. Dit staat vast, dat de prins van Pruissen reeds de noodige schikkingen heeft ge maakt tot een langer verblijf binnen onze muren. Ook de prins von Leiningen is lieden bier aangekomen, terwijl de aartshertog rijksbestuurder even voor het afzenden van dit berigtzijnen plegtigen intogt hier ter stede beeft gedaan, ENGELAND. Londen, den September. Jl. Maandagstonden te Henlt-y-in-Arden teregt de heeren E. Garrington C. Edwards, P. Farley en W. Fieldbeschuldigd van een paard bij eene weddingschap doodgereden te hebben. Dien ten gevolge werd eerstgenoemde ver oordeeld tot eene boete van 5.16 sh. 10 d.de volgende van 3 16,10, de derde van ajiö,io en de vierde van c£ 2.16. Bij niet-betaüng zouden zij gevangen genomen worden en twee maanden lang dwangarbeid moeten verrigten. Zij hebben echter de boeten betaald en zyn op vrije voeten gesteld, FRANKRIJK. Parijs, den 1 September. In liet departement van de Seine et Loire is de dichter de Lamartine tot voorzitter gekozen. Hij heeft deze waardigheid met eene vrij bedaarde aanspraak aanvaard. Het schijnt te bjijken dat de vroegere berigtennopens de zwak hoofdigheid van den heer de Lamartineeenigermate overdreven zijn geweest. Gisteren heeft de Voorzitter der Republiek eenen kabinetsraad bijgewoond, waarin, naar men verneemt, hoofdzakelijk over de Italiaansche aangelegenheden is gesproken. Mer, houdt liet voor zeker, dat de houding van het Oostenrijksclie gouvernement aan de bewinds lieden alhier bezorgdheid baart. Thans, nu ook Ve- netre zich heeft onderworpenkan Oostenrijk almede b schikken over de kriigsmagt, welke die stad heeft belegerd en welke wordt begroot op ongeveer 20,000 man. en zal deze, naar men wil, naar de grenzen van den Kerkelijken Staat oprukken, aan welke mitsdien een O >s enrijkscii leger sterk 6o.oco man, zou wor den vereenigd Aan eene gelieele of gedeeltelijke ont ruiming van Rome door de Franscbe troepen schijnt nog niet te worden gedacht. De Presse deelt eene opgave medewaaruit blijkt, dat van 1791 tot 1814 de ligtingen in Frankrijk bedragen hebben 4,556 000 man, Napoleon alleen heeft er 2,476,000 geligt. De opgeroepenen, die werkelijk uittrokken, werden nooir van de dienst ontslagen, ge lijk de heer Daru zelf bekende in zijn rapport over de conscriptie, ingediend bij het wetgevend ligchaam Moniteur van 30 Floréat, 10de jaar). Spanje werd werd liet graf der meeste oude soldatennagenoeg al de overigen verloren in Rusland het leveu. Het leger van 1813 bestond uit recruteu van 18 tot 20 jaren ziekte, vermoeijenissen en gebrek sleepten daarvan een tiende gedeelte ten grave. Van de 1,260,000 man die in 1813 geligr werden, waren in 1814 tot verde- diging van den Franschen bodem, buiten de garde, nog slechts ongeveer 100,000 man overig. En de vrucht van zooveel bloed? Ir. 17,9a had Frankrijk, even als thans. 86 departementen; de ver overingen der republiek vermeerderden dit getal tus schen 1794 en 1800 met 19 departementen, zoo dat er dus 105 inliet geheel w.uen. In ï8i£ werd Frank rijk weder binnen zijne oude grenzen beperkt, en verloor bovendien Marienbtirg, Pliilippeville en Landau. Dat was dus de vrucht van 20 jaren reusachtige oor logen, heldhaftige pogingen, onmetelijke opofferingen en bloed op alle slagvel ien van Europa vergoten! Een enkele verloren slag, die van Waterloo, was toerei kend om aan Frankrijk de voordeelen te ontnemen van twintig zegepralen, en om hetzelve in 1815 kleiner te maken dan het 1790 was. Maar dit is nog niet allesbij die vier en een half millioen menschen (hoeveel natiën tellen geen vier en een half millioen zielen roept de Presse uit), die door de kogels zijn weggemaaid, moet men nog in rekening brengen 700 millioen francs, die Frankrijk aan de ver bondene mogendheden in vijf jaren moest betalen, als mede 490 millioen francs voor den onderhoud van hec vreemde occupatie-legeren nog een aantal andere schadeloosstellingen, bijeen 2000 millioen francs be dragende. De heden morgen hier ontvangen dagbladen uit Zwitserland, maken niet liet minste gewag van het oprukken van twee Russische corpsen naar de grenzen van Zwitserland, waarvan het gerucht dezer dagen in de hoofdstad liep en veel sensatie maakte. De Gazette de France deelt het volgende mede „Toen de graaf san Chambord bij zijn vertrek van Ems overwoog, of hij over Keulen zou gaanmaakte iemand de aanmerking, dat de cholera daar heerschte. Dat doet er niets toeantwoordde-de prins, zoo

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1