GOESSCHE COURANT, Maandag S September IS IE V IVSTJJDING15 N» De uitgave de%er Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 1 isf J,75; Franco per Post f .1,90. J s :;.$iif» f -3 O Gewone Advertentiën worden a 20 nts. de règel\ \y I geplaatst.. Geboorte-, Huwelijks-en Doodberigteti 1 tion J 6 regels a f <1,20, behalve het Zegelregt. I ITALIË. De Augsburger Allgemeine Ztitung meldt uit Rome onder dag'eekening van den 19 Augustus: Wij kunnen verzekeren dar de Paus, ofschoon hij den generaal Oudinot voor het uitwendige zeer beleefd ontving toch niet heeft nagelaten hem te doen ge voekn, dat niemand de Fransche regering ooit uiige- noodigd of verzocht lieeft, om alleen en op zich zelve in den Kerkelijke» Staat tusschen beiden te komen en aldaar geheel onafhankelijk en zelfs in strijd met de besluiten der conferentie van Gaëta te handelen. Wij vernemen deze bijzonderheid uit eene zoo goede bron. dat het niet mogelijk is aan de waarheid daarvan te twijfelen. Aan den anderen kant is het thans boven allen twijfel verheven, dat de geïsoleerde, en met de belagcheirjke onderhandelingen van de maand Mei ge paard gaande tusschenkouist van Frankrijk door den heer Diouyn de Lhuys (toenmaligen Franschen mi nister van buttenlandsche zaken) aan den Paus is opgedrongen geworden. Wat betreft de tegenwoordige pogingen der Fransche diplomatie, om den Paus tot liet invoeren van vrijzinnige instellingen in zijne Staten te b< wegen, zoo houdt uien het daarvoor, dat zij vol strekt vruchteloos zullen blijven, Pius IX beeft wel btsloten hervormingen in liet bestuur in te voeren eeue consults met min of meer uitgebreide bevoegd heid daar te stellen, en de leeken in zekere verhouding tot de hoogere staatsambten toe je Ja tem; maar Eet is evenzeer zijn stellig voornemen geene constitutie en gei-n vet tegen woordigend regeringsstelsel te verleenen. De proeve, die hij daarvan 111 1848 genomen heeft, is voor hem en zijne onderdanen te smartelijk uitge vallenen de bevolking van den Kerkelijken Staat is ook inderdaad nog niet rijp voor eene volksvertegen vvoordiging. Dit is ten minste het gevoelen van het bof te Gaëta 0"fc de Romeinsche berigten. die de Fransche daar bladen oiededeelen, geven op den duur weinig uitzigt op het welslagen der pogingen van de Fransche onder handelaars, om den Paus tot het verleenen van liberale instellingen aan zijne onderdanen te bewegen. i)e laatste beiigren uit Rome maken melding van een nieuwen maatregel der regerings-commisssie waardoor groote ontevredenheid verwekt was. Bij een door haar uitgevaardigd besluit was namelijk in de geheele uitgestrektheid der Romeinsche Staten deont binding bevolen van aide vrijkorpsen en gemobiliseerde nationale garden zullende de daartoe behoorende man schappen naar hunne haardsteden teruggezonden en aan de officieren eene maand soldij voor reiskosten uitbetaald worden. Dit besluit waardoor de generaal Oudinot ineen moeijelijken toestand geplaatst werd daar hij aan de Romeinsche troepen beloofd had dat zij niet zouden ontbonden worden en aan de officieren da: zij liunne rangen zouden behouden, had eene zoo hevige verbittering veroorzaakt, dat men voor onlusten gevreesd en zich genoodzaaakt gezien had de Fransche troepen onder de wapenen te houden. liet schijnt thans zeker te zijn, dat de Fransche troepen Rome gedurende den geheelen winter zullen blijven bezetten. Geheel onbekend is het nog wanneer de paus weder te Rome komen zal. DU1TSCIILAND. Wiïenrn, den 26 Augustus. De dagbladen deelen thans den inhoud mede van een schrijven van Görgey aan de kommandanten van Kouiorn en Peterwanukin, waarin liil hen aanmaant deze vestingen over te geven. Indezen brief komen de volgende merkwaardige zin sneden voor: „De reet line is geworpen. Onze hoop js vernietigd. Het huis Habsburg Lotharingen heelt door zijne kracht, vereenigd met die van Rusland, onze magt gebroken alle onze moeiten, al onze rallo'oze opofferingen voor de zelfstandigheid onzer groote natie, waren vruchteloos en zoudenwilden wij cr verder mede voortgaan, slechts dwaasheid zijn. Generaal, gij zult mijne handelingen bij Vilagos raadselachtig ja ongelooflijk vinden. Ik za! n en de wereld dit raadsel oplossen. Ik ben Hongaar, bemin mijn vaderland boven allesvolgde daarom de inspraak van mijn hartom aan mijn ongelukkig diep geschokt vaderlandden vurig verlangden vrede terug te geven en het voor een totalen ondergang te bewaren. Dit is de o.orzaak van mijn stap bij Vilagos; de nakomelingschap zal over denzelven eens vonnissen." Berlijn, den 26 Augustus. Alexander von Hum boldl houdt zich tegenwoordig ijverig bezig met de laatste hand te leggen aan zijn reeds voor vele jaren begonnen werk, dat den titel voert van Ansichten der Natur. Binnen kort zal het laatste gedeelte van dit werk worden uitgegeven, terwijl daarvan bijna gelijktij? dig eene Engelsche vertaling te Londen moet verschijf nen. Zij, die in de gelegenheid waren dit laats'e gedeelte reeus te lezen roemen het als een der beste voort brengselen van den vermaarden geleerde. Op den 14 Seprember e. k. treedt Alexander von Humboldt in zijn 80ste levensjaar. Hamburg, den 28 Augustus. Te Flensburg, in Sleeswijk, is het 11a het vertrek der Duitsche troepen, den 26 en 27 Augustus tot ernstige eu bloedige bot singen tusschen de Duitsch- en Deenschgezinde inge zetenen gekomen waarbij de eerstgenoemdeti het on derspit gedolven hebben. Verscheiden huizen zijn geplunderd en eenige personen zgn in den twist om gekomen. De nieuw ingestelde regerings-commissie schijnt niet hij uragte. geweest te zijt; om de rust te herstellen; en de Zweedscbe troepen, die den 27 des avonds, bij het afzenden der laatsre berigten aangeko men waren, hadden de verschillende wachtposten bezet, maar waren nog niet tot herstel der orde tusschen beide gekomen. Hamburg, den 29 AugustusMen verneemt thans nadere bijzonderheden nopens de ongeregeldheden, waar van Flensburg het toonvel is geweest. I11 den namiddag van 26 dezer kwam het wegens het zingen van nationale Sleeswijk Hnlsteinscbe en Deensche liederen tot eene vechtpartij, die zich des avonds herhaalde, waarbij van de wapens werd gebruik gemaakt en eenige Sleeswijk Holsteinsche soldaten gewond werden. Eene afdeeling Pruissen zuiverde met geveld geweer de straten; doch daar de Pruifsische troepen spoedig daarna Flensburg verlieten, otn verder zuidelijk te marche ren kreeg de Deensche partij weder de overhand. Den volgenden dag kwam het tusschen de Deensche en de Duitsche partij andermaal tot eene vechtpartij, waarbij door eerstgenoemde in sommige huizen de glazen werden ingeworpen en zelfs onderscheidene winkels zijn geplunderd. De policie deed haar uiterste best om deze ongeregeldheden te beteugelen, doch zonder blijvend gevolgdaar zij over geene genoegzame magt te be schikken had. Tegen den avond kwamen de Zweden en betrokken op verschillende punten de wacht, zonder echter tusschen beiden te komen. Daar het doel der Zweedsche bezetting is, hfet bewaren der openbare rust, staat men verwonderd-, dat zij zoo geheel en al lijdelijke toeschouwers bij deze verregaar.de ongeregeld - heden zijn gebleven. Frankfort den 29 Augustus. Men komt hier meer en meer tot de overtuigingdat het voor het behoud van der. algemeenen vrede in Europa en het herstel der geschikte orde noodzakelijk is, darde tractaten van het jaar 1815, althans inde hoofdzaak, behouden b'ijvdn, en, zoo men meent, is dit ook de overtuiging der groote Mogendheden; zoodat al hetgeen gesproken wordt van het herstel van een zoogenaamd Heilig Ver bond, moet worden teruggebragt tot het aangaan van een verbond omtrent het 'handhaven dier tractaten. Men ontveinst echter niet. dar de staatkundige gebeur tenissen van den kaatsten tijd voor sommige Staten eene afwijking zullen noodzakelijk maken; doch voor Duitsóhiand en het overige Europa acht then het in werking blijven der algemeene grondbeginselen van die tractaten hoogst noodzakelijk, Ook'ten aanzien van het onderdrukken der democratische elementen schijnen de mogendheden geheel eenstemmig te denken. Frankfort den 30 Augustus. Heden namiddag is de prins van Pruissen uit Baden hier aangekomen en in het Hotel de Russie afgestapt. Alles schijnt aan te duiden, dat de vraag nopens de centrale magt, weldra op de eene of andere wijze beslist zal worden. De koning van Saksen die zich naar Leipzig had begeven, ten einde daar eene revue te houden over de troepenwelke vat; Sleeswijk terug kwamen heeft ten doel gestaan aan grove beleedigingen. Toen hij des avonds uit den schouwburg kwam werd hij, bij liet verlaten van het gebouw, door in het oogloo- pende bewijzen van vijandige gezindheid en beleedigende kreeten ontvangen. Het schijnt dat Oostenrijk her plan gevormd heeft, om zich aan het het hoofd van de Zuid Duitsche staten te plaatseningeval Pruissen in het voornemen moet blijven volharden de invoering der geoctroyeerde constitutie door te zetten. De berigten uit het groothertogdom Baden zijn bij voortduring van eenen zeer somberen aardhandel en vertier staan stil, en de bevolking gaat gebukt onder den druk der belastingen en de inkwartiering. Daarbij wordt van de zijde der regering niets gedaan, om den gezonken moed der ingezetenen weder op te beuren. Hare maatregelen dragen integendeel den stempel van wantrouwen en willekeur. Zoo is dezer dagen, zon derdat daarvoor eenige grond is aangegeven, het houden «'er voorlezingen van de professoren Hagen en Fried» Hinder gedurende liet wintersemester aan de universiteit van Heidelberg verboden, en zijn een sotal studenten weggezonden geworden. Daar tegen hen geene gereg- teltjke vervolging heeft plaats gehad, is het niet waar schijnlijk cl.it zij eeltig werkdadig aandeel aan den jongsten opstand hebben genomen. Intnsschen is deze maat regel even verderfelijk voor de Heidelbergsche hooge- school, als r.adeelig voor de belangen der ingezetenen. Het schijnt stellig te zijn, dat Beijeren officieel aan Hannover, hetgeen zijne tusschenkomsr had aangeboden, heeft kennis gegevendat liet geheel afziet van alle onderhandelingen betreffende zijne toetreding tot de Pruissische geoctrooieerde constitutie. Berlijn, den 30 Augustus. Uit Warschau wordt gemeld dat den 24Stendes middags ten 3 urebij eene bij Mokotow gelioudene parade de grootvorst Michaelaangetast door een aanval van beroerte, van het paard gestort is. In den morgen van den assten gelukte het den doctoren hem het spraakvermogen ge deeltelijk weder te geven. De keizer zelf had den geheelen nacht bij het ziekbed des grootvorsten door- gebragt. ENGELAND. Londen den 29 Augustus. Bij een kaaskooper zijn onder een hoop oude papieren gevonden ia deelen, behelzende de proces-verbalen van liet hoogeriiuis voor de jaren 1780, 1787, 1792 1798, 1799, 1801, 1803, 1805 en 1806. Deze kostbare documenten wer den gelukkig gered uit den branddie in 1834 het paleis van het parlement vernielde. De kamer van koophandel van New-York, zond een adres aan het Amerikaansche congres, waarbij het wordt uirgenoodigd het ontwerp aan te nementot het daarstelien van eenen ijzeren weg, waardoor het meer Michigan met de stille Zuidzee zal vereenigd worden. Gedurende de maanden Mei, Junij en Julij, zijn te New-York 99,941 emigranten uit Europa aangeko men, d. j 1.070 eiken dag. Prins Albert heeft zich aan het hoofd gesteld eener commissie voor eene Europesche tentoonstel ling van voortbrengselen van Nijverheidin 1850 alhier te houden. In liet Hydepark wordt daartoe een schoon gebouw in gereedheid gebragt. Als eerste 'prijs heeft de Koningin gegeven 5000 p. st. (ƒ60,000). Zonder uitzondering mogen alle volkeren vrij inzen dingen doen ter mededinging.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1