Openbare Verkooping Besturen en Administratief). gehoore ontvangen zijn, na reeds gisteren, onmidrl luk na aankomst, ten paleize u zijn geweest. Overigens heeft de prins langdurige conférentien gehad met den Franschen ambassadeur. Er blijft steeds sprake van de opheffing der beide jniliisterien van eerediensr. De regering beeft dezer dagen breedvoerig ge antwoord op de bedenkingen der afdeeiingen van de kanter op »1e kieswet. Naar men verneemt, zoude de Staatscommissie voor bet Ifooger Onderwijs hare zittingen ïe Haar lem volbragt hebben, en haar rapport eerstdaags wor den ingeleverd, waarbij onder anderen bet behoud der drie bestaande Academiën zoude zijn voorgesteld. (Men spreekt zelfs van eene vermeerdering van het aantal professoren). - liet Jownal des Dóbats meldt: Men schrijft uit Seville (Spanje) 8 Augustus „De Nederlandsche Prinses Marianne is van Gadix alhier aangekomen. II. K. H. heeft het voornemen nrii Palestina te bezoeken opgegevenvertrekt van bier naar Madrid en keert dan over Frankrijk naar de Ne der lande n terug." Deleden der Tweede Kamer van de Staren-Ge neraal zijn ter vergadering opgeroepen tegen Maandag den 3 September. 's Gravenhage, den 16 Augustus. Men verneemt, dat Zr. Ms. verblijf in de residentie van geen langen duur zal zijn. Z. M. zou zich nog vóór de opening der kamers op 17 September aanstaande, naar bei Loo begeven. i Heden verneemt men stellig dat H. K. H. mevrouw de prinses Marianne der Nederlanden zeer spoedig tiaar herwaarts denkt terug te keeren en der halve hare reis naar het Heilige Land heeft opgegeven. Ook II. M' de koningin weduwe vvoulr binnen kort alhier terug verwacht. HD. zal alsdan her paleis Bóschlust aan den Bezuidenboutschen Weg betrekken. Rotterdam /ten 05 Augustus Met het nieuw gebouwde brikschip St. George de la Minagevoerd door kapitein J. van der Ebhetwelk heden van deze stad vernokken is, keeren naar hun vaderland terug 48 Afrikaansehe soldaten, welke in de gelederen van het Indische leger gekwetst zijn, of hunnen dienst tijd volbragt en dus regr op pensioen erlangd hebben. Zij 'everen aan lninne landaer,noten het bewijs der goede trouw van de Nederlandsche regeringwelke hun her regt van terug te keerenbij den aanvang hunner dienst, had toegezegd, en ontnemen daar ze- keilijk aan velen het sedert eeuwen niet ten onregte vastgewortelde denkbeeld, dar de Afrikaan, welke door den Europeaan over zee wordt weggevoerd, zijn d<>od ot een bard lor te gemoet gaat. Misschien kan zulks later den weg banen tot eene vrijwillige landverhuizing van Afrikanen naar onze West-Indische bezittingen wanneer daar eenmaal de slavernij zal hebben opgebou den te bestaan. Met hetzelfde schip vertrekken ook een paar jonge lieden van fatsoenlijken huize uit deze stad, welke het voornemen .hebben, zich in onze bezittingen aan de kust van Guinea als handelaren voor eigen rekening neder te zetten. Wij beschouwen dit als een bewijs van toenemenden onderneniings geest bij het jongere geslachthetwelk een verblijdend teelten mag genoemd worden. (N. R. C.) De Ltijdsche Courant behels; eene vergelijkende beschouwingomtrent den gang der cholera te Leij- den gedurende dit jaar, en in bet jaar 183a, en voegt daarbij eenige opmerkingen, betrekkelijk de pestziekten, welke in de zeventiende eeuw aldaar hebben geheersclit. Uit deze opgaven blijktdar de ziekte dit jaar voor het eerst is bespeurd in het laatst der maand Mei, is toegenomen tot aan itet einde van Jttlij, en daarna al Jengskens in hevigheid is verminderd dat het hoog ste getal aangetasten in twee dagen is geweest 88, en dat der overledenen 41 dat liet geheele bediag der aangetasten gedurende omtrent drie maanden heeft tvdra'sèn 1330, en dat der overledenen 749 of I/5, geleelte der bevolking, ten bedrage van ruim 38,000 inwoners. In het jaar 1832 been de ziekte zich liet eerst ver- to nd den 4 Augustus, en heeft zij voortgeduurd tot 22 November; het grootste aahral aangetasten op ééncn dag is tóen geweest 44, dat der overledenen 18; als toen zijn in het geheel aangetast 1087 personen, over leden 485. - Bij vergelijking bliikt alzon, dat in drie maanden iiids van het loopendcjaar meer personen zijn aangetast dan in vier maanden van 183a en dat ook de verhouding der overledenen tot de aangetasten dit jaar ongunstiger is. Betreffende de pestziekten wordt gemelddat deze ie Leijden behalve ten tijde van bet beleg in 1574, waartoe echter de hongersnood en uitputting desajis 1 eenr bijzondere aanleiding gaven hoofdzakelijk heb pen uiiieersfht in liet begin,der 17de eeuw, en wel bepaaldelijk in de jaren 1601. 1602, 1624, 1625011 1635. en dat in die stad, van bei jaar 1669, als wan neer de laatste pestziekte daar eene menigte menschen ten grave heefi gesleept, tot het jaar 1832, geene der gelijke besmettelijke ziekten hebben geheerscht. De grootste sterfte, ten gevolge der pestziekten, is geweest in liet jaar 1635, toen van 23 Junij tot 27 December 14,582 personen daaraan zijn bezweken zijnde een zesde gedeelte der bevolking, welke te dier tijd op 70 k 80,000 inwoners werd berekend. In dai zelfde jaar bezweken te Amsterdam aan die ziekte 8000 pers men in bet volgende jaar ruim 17 000. In liet jaar 1655 zijn te Leijden ruim 13 000 per sonen aan de pestziekte bezwekenen in dat jaar is dientengevolge aldaar een groot hospitaal gestichtin hetwelk vele honderden zieken konden verpleegd wor den, In 1669, toen de ziekte zich het laatst heeft vertoondzijn insgelijks een aantal menschen bezwe ken en onder anderen 6 van de 14 hoogleeraren. Uit het bovenstaande wordt de gevolgtrekking ge maakt, dat, hoezeer de cholera inden verloopen zomer een aantal slagtofFers ten grave heefr gesleept, er echter reden voor dankbaarheid bestaatdat die ziekte r.iet zulk eene hevigheid heeft bereikt, als de aanstekende ziekten van vroegere dagen. Goes, den 27 Augustus. Ondermeerderen, heeft bet Z. M. behaagd, voor de provincie Zeeland, te benoemen Tot dijkgraaf van den .polder Klein Beddewaarde, J. IV. D. van Dongen. Tot dijkgraaf van den AnkerveenrpolderJ Verniet in plaats van wijlen G. Verburg. Tot dijkgraaf van den 's Heer Arendskerktpolder J. Fransen van de Putte111 plaats van wijlen D. Ver met. Tot dijkgraaf van den St. PierorspoiderM. J.de Jongein plaats van wijlen D. Vermet. Tot dijkgraaf van den AdomispolderJ. Dubois in plaats van wijlen J. Sanders. Tot dijkgraaf der Clara polderP. A. Thienpondt. Tot gezworen bij den SuzannapolderA. Bleek. Tot gezworen bij den polder van KruiiiingenM. de Jonge. Tot gezworen bij den Reigersbergscbenpolder, P. Bruinzeel. 'Bot gezworen bij de Robbemoreef-, Gouverneurs en Craaijenspolders B. de Diein plaats vail P. de Bruijnebenoemd tot dijkgraaf. Tor gezworen bij den Aan- en Genderdijkepolder Abr. Dielemanin plaats van Andr. Dielemanover leden. Tot gezworen van den Loven- en Willemskerke polder, J. de Feijter, Pznin plaats van A. Riemens, op verzoek eervol ontslagen. Tot gezworen bij den polder Nieuw-Kieldrechr. J. F. Verkauterenin plaats van wijlen van Poelen, Tot gezworen van de Willem Hendrik- en Klein- Kicldrechtpolders J. Truijman. Tot lid der centrale directie van Schouwen. Bnrgh en Westlandzoomede Zuider-Nieuwland nabij Zie rik zee C. L. Gast. Tot beheerder bij den Bastiaati de Langepolder, PI. D. Fock. Uit Wolfaartsdiik wordt ons gemelddat bef Z. M. den Koning behaagd heeft, iiet beschermheer schap te aanvaardenover de aldaar gevestigde hand boogschutten] van St. Sebastiaanonder de spreuk Naar Hooger." Dezer dagen is in het Pruissisch Genootschap voor Middelceiiwsche Kunst door den heer Waag en ver sla» gedaan van een door-omvang en gewigt hoogst belangrijk werk van graaf L. de Laborde, waarvan bet eerste deel in '1 Fransch onder den titel de lier- togen van Borgondiëeerst voor kort uitgekomen is. Deze zoo veelzijdig uitstekende schrijver heeft zich namelijk tot taak gesteldde tot nog toe zoo hoogst gebrekkige kennis van de groote Nederlandsche Schil derschoot der 15de eeuw, door nasporingen in de ar chieven te verritken. Reeds in dit eerste deel, hetwelk alleen de uittreksels bevat uit de rekeningen van het Archief der Oude Hertogen van Bourgondië te Lille, is hem dat op eene verrassende wijze geluktwant wij vernemen daaruit niet alleen nieuwe bijzonderheden betreffende Jan van Eyck en andere reeds bekende kunstenaarsmaar wij leeren de namen kennen van een buitengewoon groot aantal schilders in lijm- en olieverf, in miniatuur, ill email en op glas, van koper-graveerders en drukkers, tapijtwerkers, beeldhou - vvers, goudsmeden, bouwkundigen, dichters en toon kunstenaars, welke op nieuw en treffend in bijzonder» lieden bewijzen, hoe grootsch, hoe rijk en veelzijdig de kunst toen in de Nederlanden zich ontwikkelde. Nederlander Klonkong is de oudste sraat op Balie, dagteekenende uit den tijd derllindos; eenmaal was het geheele eiland aan den scepter van Klonkong ondergeschikt. Men zegt, dat de stamvader der vorsten van dat rijk, Bcv/a- Agong genoemd, van Java was gekomen; zijne af stammelingen worden door de Hindos nog steeds in hooge eer gehouden. Ten einde de linie van den vorst van Klonkong zuiver te houden, is hij door een oud gebruik verpligt, zijne eigene zuster te huwen, eene soort van verbindtenis, die aan alle andere vorsten op Balie volstrekt verboden iseen der koningen van Karang. Assam, die zulks toch gedaan had, haakL- zich hierdoor den algemeenen haat op den hais en werd ten slotte uit zijn rijk verdreven. AHe prinsen van Balie koesteren het diepste ontzag voor den vorst van Klon kong en hetzelfde gevoelen is bij hei. volk lieerschende. DIAKENEN der NEDERD. HERV. GEMEENTE binnen deze Stadverheugen zich, melding te kun nen maken van de bijzonder gunstige opbrengst der Collecten in de beide Godsdienstoefeningen op den dag van gisteren waaronder vele aanzienlijke giften zoo in Goud als in Zilver en ééne mei een zeer toepasselijk bijschrift, geteekendGezang 170: v. 3. Diakenen betuigen namens de non hunne zorgen toevertrouwde Armen, voor deze milddadigheid, der Gemeente hunnen innigen dunk en wensc.hcnon der voortdurende aanbeveling aan ieder der milde gevers in liet hijzonder dal hunne goede werken met de heilrijkste vruchten mogen worden bekroond. Diakenen voornoemd KQOMAN, P rceses. Ter ordonnantie van dezelven P. J. A. van DAM Secret. ADVERTENT! EN. MOp Zaturdag den 1 September 1849, des avonds ten zeven ure, zullen de Kinderen en benificiaire Erfgenamen van wijlen Mejuf- vrouw A. C. PEACOCK, Weduwe van C. KA- I&IACK, JZ.in de Herberg de Vriendschap bewoond bij de Weduwe J. de Jonge te Goes publiek en aan de meestbiedende presenteren te ver- koopen 1. Een WOONHUIS en ERF staande en ge legen aan de Oostzijde van de Korte Kerk straat, te Goes, Wijk A. N°. 119, Kadastraal Sectie D. N°. 373, waarin de Kruideniers Affaire gedurende vele jaren met goed succes is uitgeoefend. 2. Een PAKHUIS en ERF daar annex, Wijk A. N°. 118; deze twee Perceelen zullen ook te zamen worden opgeveilu. 3. Een WINKELHUIS en ERF aldaar, Wijk A. N°. 117, Kadastraal Sectie D. N°. 372 bewoond bij D. G. HARINCK. 4. Een WOONHUIS en ERF, staande en gele gen op den Molendijk, te Goes, Wijk B. N°. 230 Sectie D. N°. 556bewoond bij de Weduwe IJ. SMIT. Informatie zijn te bekomen bij den Heer Mr. M. P. ÜLAAüREENAdvocaat te Goes, en ten Kantore van den Notaris A. Siialle- GANGE aldaar. De Ondergeteekende heeft de eer te berigten, dat hij alhier is uitgepakt en tot den 1 1 September vertoeven zal op de Groote Markt bij den Timmerman MEKKEK met een groot assortiment PO RCELEIN EN, GALANT ERI EN, PARFUMERIEN, VRUCHTEN in ZUUR, SOJA, LIMOENSAP, Engelsche en Fransche MOSTERT, STOKJES RANILLE Zwitsersche KAASSAU- S1CES de BOULOGNE, en meer andere artikelen, te veel om te noemen. Verzoekt minzaam ieders gunst en recommandatie, en belooft eene civiele bediening. M. BE GEOOT. Te Goes, bii F". Kleed wens Zoon.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 2