1840. GÖESSCUE C O R A N T. Maandag 27 Augustus. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75; Franco per Post f .1,90. 0 Gewone Advert en)'iën worden a.SO els. de regeP,\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigten '1.0 van J 6 regels a f .1,20, behalve het ZegelregtJ WIE U VVSTIJ B> IV G E N ITALIË. Het Parijssche ministeriële avondblad van den 21 sten dezer behelst het volgende „De laatste tijdingen uit Rome melden, dar de hei r dc Corcellcs ernstig •ongesteld naar Castellamarc vertrok» ken is. Deze plotselinge ongesteldheid is te meer te betreuren daar de Oostenrijksche gezant te Gaëta da* gelijks conferentien houdt uiet eenige kardinaalsdie door den Paus gelast zijn zich met de gezanten der verschillende mogendheden te verstaan ten einde tot eene definitive schikking te geraken. In afwachting van den uitslag dier onderhandelingen, gaat de Paus eenige dagen te Napels doorhtengen, waar op last des Koning? alles voor eene luisterrijke ontvangst in gereedheid wordt gebragt. De generaal Oudinot beeft den last ontvangen om te Rome te verblijven tot dat de beer dc Corcelles gelieei hersteld zal zijn. De gezondheidstoestand des legers is uitmuntend en de krijgstucht allezins lofwaar» dig." De overige Parijssche avondbladen, dat beriat over» nemende, voegen er bij, flat de Fransche regering eene nota aan het kabinet te Weenen gezonden heeftom zich te beklagen over de handelwijs van den Oosten- riikschen gezant te Gaëta. die, niettegenstaande de afvvezendheid des heeren dc Corcellesvoortgaat met de kardmak-n te onderhandelen. De brieven die men te Parijs uit Rome ontvangt, behelzen voortdurend klagten over de maatregelen, door de herstelde pauselijke overheden genomen en deelen deswege bijzonderheden mededie allezins geschikt zijn om de reeds bestaande ontevredenheid nog te ver hoogen. Zoo wordt onder anderen gemeld, dat te Rome zelf, onder het oog der Fransche militaire auto riteit. een burger dier stad in de gevangenis geworpen is, als verdacht van ongodisterij, en dal aan deleden van den municipale» raad te Bologne, door den legaat eene zware geldboete was opgelegd, dewijl zij een stemmig in een adres den wensch hadden uitgedrukt, dat het constitutionneel statuut op den duurmogt wor den gehandhaafd, DU ITSCIILAND. Hamborg den 21 Augustus. De volgende be» kendmaking is door den senaat afgekondigd: Vermits liet vei blijf van een groot getal Pruissische troepen, ooit na den. afloop van den doormarsch, verkeerde denkbeelden en eene zekere bezorgdheid doet ontstaan, zoo ziet de senaat zich genoopt ter kennis van het publiek te brengen, dat volgens de bij denzelven ont vangen veiklaringen, de Pruissische regering de regren en onafhankelijkheid van onzen vrijstaat in elk opzigt zal eerbiedigen. De geheele maatregel heeft daarin zijn grond, dat na de ongelukkige gebeurtenissen van 13 dezer, het Pruissiscb gouvernement het noodzake lijk h eelt geoordeeld, een aantal troepen tot nader order hier te laten, ten einde alle hernieuwing van die tooneelen bij den nog verder verwachten doortogt van pruissische troepen uit Sieeswijk Holstein te verhoe den. De Pruissische regering heeft verder doen op merken, datalhoewel zij geen voornemen heeftom zich in onze inwendige aangelegenheden te mengen nogthans geen naburige staat bedaardelijk kan aanzien dat voortdurend uit Hamburg de schandelijkste aan randingen en ophitsingen plaats hebben en de stad zelve tot liet middenpunt wordt gemaakt van de woe lingen der revolmionnaire» in noordehik Duitscliland. Frankfort den 22 Augustus. Men had zich gevleid dat met de terugkomst van den groothertog van Baden her fnsileren eindelijk achterwege zou blij ven. In deze hoop ziet men zicli zeer teleur gesteld, want liet ter dood vcroordeelen is weder begonnen, en zelfs een teruggekeerde soldaat is eergisteren te Freiburg met den kogel gestraft geworden, Een student, die zich met eenen hoed la Hecker op de straat vertoond ha i is tot eene gevangenisstraf voor eene maand vetoordeeld geworden. De toevloed van bezoe kers aan het graf van Trutschler is te Manlieim zoo groot, dat schildwachten bij hetzelve zijn gep'aatst om te verhinderen dal men het niet bloemen bestrooije. B nu lijn den 22 Augustus. De belangrijke gebeur tenis, dat een groot geoeelte van het Hongaarsciie leger (men zegt 30,000 man) met een der dapperste en po pulairste aanvoerders de generaal Arthur Görgcy aan liet hoofd, de wapenen heeft neiiergelegd en zich op genade of ongenade aan Oostenrijk heeft overgegeven, doet een spoedig einde van den Mongaarschen oorlog te gemoet zien. Opmerkelijk is de wijze waarop d» Berliner Con- stitutiannelle Corresponcicnz die geacht wordt onder den invloed van het ministerie te staan zich in haar blad van den a 1 sten dezer over de zaak van Hongarije uitlaat. Na aangetoond te hebbm, dat vroegere op. standen in dat land altijd slechts ontstaan waren nit po gingen, om de nationaliteit der Hongaren te onderdrukken, zegt dat blad Wij zien thans een verdrag te gemoet, en ver wachten daarvan, dat het den vernielenden oorlog voor goed eindigen, lier heiligdom der natie redden enden vrede bevestigen zal. Wij verwachten, dat Europa op nieuw geleerd zal lubben, dat er een onderscheid moet worden gemaakt titsscjien avonturiers, voor welke niets te heilig is om liet voor v rwoestiug te beschermen, en een volk, dat voor zijn bestaan den strijd voerttusschen eenen brand die uit de verpeste holen van zedelijk bederf en wanhoop opslaaten eene vlam gevoed door va. derlandslielde en gevoel van nationaliteit. Den eersten moet men verstikken de laatste moet men matigen en leiden. Wij verwachten van de Oostenrijksche regering, dat zit, in her bewustzijn van hare zwakheid, in welke zij tot hare redding eene overmagtige tnsschenkomst behoefde, niet alleen het vredesverdrag met gematigd heid sluiten, maar ook met de meeste opregtheid naleven zal, otn den burgeroorlog in Europa eindelijk te doen ophouden. Wij verwachten noe zeer veel van zti'k een verdrag; maar nemen nog eenige dagen tijd, alvorens wij onze verwachtingen uitspreken. Pruissen heeft nooit met opstandelingen gesympathiseerdmaar voor eene on gelukkige r.atie. die een grooten naam in de geschiedenis verworven heeft, gevoelt het levendige deelneming, al is die deelneming ditmaal niet van politieleen, aard." Berlijn den 23 Augustus. Er loopen geruchten dat, op aanzoek der Beijersche regering. Oostenrijk eindelijk zou besloten hebben om ten aanzien van een volkshuis toe te geven, ja, dat het zelfs een voor» loopig Pruissiscb rijks bestuur zou willen erkennen. Zeker is het, dat in den laatsten tijd de Beijersche regering aanhoudend met Oostenrijk onderhandelde, en dat zij even als vroeger de onbetwistbare noodzake lijkheid van Duitschlands eenheid erkennende, de tot dusverre vrucluelooze pogingen, tot een gunstig einde hoopt te brengen. Frankfort, den 24 Augustus. Ter gelegenheid van eene jwtiedie de koning van Saksen dezer da gen te Leipzig gehouden heeft, werd hij door her volk zeer koel ontvangen. Men zong zelfs het Heckerlied gedurende de aanwezigheid des konings ontstonden er bloedige geschillen russchen de soldaten der bezetting. De Saksische regering bevindt zich in groote verlegen, beid wegens de ophanden zijnde verkiezingendie hoogstwaarschijnlijk democratisch en tegen de toetre ding tot de Pruissische alliantie uitvallen zullen. Ook in Hannover zijn de verkiezingen lot dusverre anti ministerieel uitgevallen, .Men spreekt veel van on derhandelingen tusschen Oostenrijk en Beijeren, nopens de sluiting van een bijzonder tolverbond. Ook beves tigt het zich, dat deze beide staten, in vereeniging met Wurtemberg, zich nadrukkelijk tegen de Pruissi scbe opperheerschappij zullen verzetten. ENGELAND. Londen, den 20 Augustus. Het aantal zendelin gen, werkzaam om het Evangelie in China te brengen, is reeds to: So geklommen zij hebben hun verblijf in de vijf havensteden en op het eiland Hongkong zij ondernemen wel kleine tugten in het binnnenland. maar kunnen zich daarin niet voortdurend vestigen hun arbeid wordt boven verwachting gezegend er be staat nu reeds een getal van 112 predikers uit de Chi nezen zeiven, die het Evangelie aan hunne landgenoo» ten zullen gaan verkondigen; ieder begrijpt, van hoeveel gewigr deze Chinesche predikers voor de goeie zaak zijn kunnen; de zendelingen leggen zich dan ook meer en meer op hunne opleiding toe. Boven alle zende lingen in China munt degeloovige en ijverige Gützlaff uit. De laatste berigten uit Califomie melden, dat er met groot ongeduld de aankomst verwacht werd van mevrouw Farnham die van Nieuw-York op specu latie met een talrijk gezelschap huwbare meisjes naar her goudland gestevend isde ontluikende kolonie is, even als Rome in den beginne, bijna geheel van vrou wen verstoken. Mevr. Farnham is als supercargo aan boord; baar correspondent te St, Francisco heeft reeds vele zaken gesloten. FRANKRIJK. Parijs, den 22 Augustus. Te Roeheforr is de onwetendheid onder de atbeidende klassen zoo groot, dat zij bij her heerschei) der cho'era de geneesheeren en de zusters der liefde beschouwden als vergiftigers en openlijk zeiden, da: de cholera eene ziekte is, welke de rijken verwekten om zich van de armen te ontslaan. Op 15 Augustus hadden dientengevolge oploopen plaats, en de rustverstoorders plakten ailerwege liet volgende belagcheliike geschrift aan In naam van het Fransche volk „Aan de burgerlijke en militaire autoriteiten wordt kennis gegeven, dat de stad te vuur er. te zwaard ver- woest zal worden, indien de cholera niet binnen 04 uren verdwenen is." De krachtige maatregelen, welke de overheid nam hebben de nadeelige gevolgen, die van deze bedreiging te wacliren waren, voorkomen. Parijs den 23 Augustus. Er is sprake van eene toenadering tusschen den generaal Cavaignac en de liberale partij var, het kabiner; de ultraconservatieven, van hunne zijde, beijveren zich om in den boezem der algemeene raden stemmen te winnen ten gunste van eene onmiddellijke revisie der constitutie. De groothertog van Buien heef: aan den presi dent der republiek eet? brief gezonden, waarin hij hem dank zegt voor de welwillendheid waarmede hij in Frankrijk is ontvangentijdens den opstand in zijne Staten. Volgens de Événement, zou de gezondheid van den president nog veel te wenschen overlaten, zoodat hem een verblijf op het land is aangeraden. Gisteren is hier een schoenmaker gevangen ge nomen, onder beschuldiging van in de Februari} dagen van 1848, even als zoo vele anderen, op de Tuile» riën gesiolen te hebben. Men vond ten zijnen huize een prachtig ingebonden bijbeleen gouden ring en meerandere voorwerpen, die aan de koninklijke familie toebehoorden. Parijs, den 25 Mei. Men spreekt alhier van eene bijeenkomst, die met toestemming der Fransche rege ring hier ter stede zou Behouden worden door vertegen* woordigers van alle Europesche mogendheden. Het doel zou zijn te beraadslagen over de bevrediging van Europa. Tot basis zouden de tractaten van 1815 ge. nomen worden. NEDERLANDEN. -'s Gravenhage, den 25 Augustus, In de residentie is aangekomen en in liet Hotel de l'Europe afgestapt, de prir.s Pierre Bonaparte. Heden morgen zou, naar inert verneemtde prins bij Z, M. den Koning ten

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1