Ü08ste Staats-Loterih Openbare Verkooping. Besturen en Adminisiraiien. voortdurend bezig met het onthaal hetwelk bij o|> de verschillende door liern bezochte plaatsen genoten heeft, en hetwelk bij uitzondering van andere steden te Havre vrij koel geweest schijnt te zijn. Op de reis is de President door eene vrij hevige ongesteldheid (volgens sommige berigten een aanval van cholera) aangetast, die echter na zijne terugkomst geweken was. De groote wapenschouwing, welke volgens lonpettde geruchten op den i5den dezer, den verjaardag van Keizer Napoleonte Parijs zou wordeu gehouden heeft geen plaats géhadL De regering heeft een bewijs gegeven van haar voor nemen om de nieuwe wet op de drukpers met nadruk te handhaven. Het dagblad la Reformedat gedu rende den staat van beleg geschorst was geweest en na de opheffing daarvan, deni3den, voor het eerst weder verscheen, is terstond in beslag genomen ter zake van een artikel over het gebeurde op den ijden, Junij, hetwelk strekte om het volk tegen de regering der re publiek op te ruijen. Gelijk lot heeft een nieuw de mocrarisch dagblad, Bibliothèque des Enfants du Pettple getroffen, waarin het leger tot ongehoorzaamheid werd aangezet. De dag van gisteren, op welke reeds voor lang was voorspeld dat ongeregeldheden voorvallen zouden, is zonder de minste stoornis der openbare oide afee loopen, Evenwel heeft de voorgenomen revue van het garnizoen en de nationale garde niet plaats gehad, daar men scheen te weten dat eenige personen gebruik zouden maken van deze revueom <le kreten leve de keizer! te slaken en wanorde te stichten. Parijs, den 17 Augustus. Men zegt, dat de heer Ledr-u Rollin zich weder hier bevindt, maar zich ver- borgen houdt. Parijs, den 18 Augustus. Her Fransciie gouver nement heeft in een half-officieel artikel in den Moni leur du Soir de talrijke geruchten doen tegenspreken, die in de laatste dagen ie Parijs in omloop zijn geweest nopens een beraamden coup d'état; tevens snaait in dat artikel de bedoeling doorom de manifestatien die eenige vertegenwoordigers der regterzijde tot her ziening der constitutie -schijnen te willen doen. af te keuren. Een brief in de Brusselsche Indépendance zegt, ten aanzien van de gevoelens der Parijssche be volking, dat die -mannen, welke door fortuin, naam of talenten eenen zekeren invloed uitoefenen, ten zeerste den val der republiek wensclien; en dat in het alge meen het overige gedeelte des volks ook ver is van liefde voor dien regeringsvorm aan den dag te leggen. Men kan te Parijs zoowel de burgerij als het volk, ieder in twee deeien splitsen Er bestaat eene burgerij, die de vrees voor de de mocraten zóó ver drijft, dat zij door de terugwerking moedig wordtdeze zal gaarne een nieuwen openbaren strijd uitlokken om hetgeen haar vijandig is te verdel gen. Een groot gedeelie dezer burgerij onttrekt hare kapitalen aan den handel en doet dit alleen, dewijl zij overtuigd is dat de wijze, waarop men thans regeert, niet de minste zekerheid biedt en men dus verstandig doet van een verandering van bestuur te bespoedigen. Daarentegen besraat er onder de burgerij eene klei nere partijnamelijk die der kleinhandelaren en win keiiers, die steeds elke gewelddadige omwenteling in den bestaande» stand van zaken verafschuwt en dus nederig liet hoofd boog, zoowel voor Lodewijk Philips. Ledru Rollin en Cavaignac, als thans voor Lodewtjk. Bonaparte. Deze partij ontwaakt alleen uit deu dood slaap, wanneer het haar eigenbelang geldt. Bij het volk vindt men hetzelfde contrast. Zij die van de weelde en den eigendom leefdenzooals de idiehsïbodenwaterdragers, tuiniers, metselaars en zoo vele anderen, wensclien de monarchie terug en waren steeds anti-repnblikeinsch gezind. Daarentegen zullen de arbeiders, welke reeds vóór de Febrtiarij dagen we gens hunnen ondeugden liartstogten kortzigtigheid, luiheid en de gevolgen der concmreniie in alle vakken van handel en nijverheid, zoo ellendig waren, wel door a'flë tijden heen de volgers der demagogen wezen. Particuliere brieven uit Parijs, bij ons omvangen, molden dat niemand er aan het standhouden der re publiek geloof slaat. Het is een regeringsvorm die zoodanig in strfid is niet de zeden en gewoonten des volks, dat men liern voor zeer wankelend houden mag -eene monarchie, hetzij dan van Bonaparteof wei van den ouderen of jongeren tak der Bourbonsschijnt op til te zijn. Inderdaad zegt een dier brieven, et bestaat hier wel eene republiek maar er zijn geene republikeinen." NEDERLANDEN. 's gteavf.nhage den 17 Augustus. De crfgèna men Wn'wi)!én Z. M. koning Willem II hebben zich dezer dagen op nieuw tot de arron'dissemeitf-regibaftlt alhier gewendter bekoming van een nieuw uitstel, ten einde zicli te kunnen beraden over de al of niet aanvaardinghetzij zuiver, hetzij onder het voorregt van boedelbeschrijvingvan de nalatenschap van den overleden koning. De regtbank heeft dat verzoek ingewilligd, en op nieuw een termijn van drie maan den derhalve tot den 17 November eerstkomende, verleend. Wij zijn wijders onderrigt, dat al hetgeen sommige dagbladen, door overname uit het Zondagsbladheb ben helpen verspreiden, wegens een op den 15 dezer te honden familieraadbij te wonen door H. K. H. mevrouw de prinses van Saxeo-Weimar-Eisenach waarbij alsdan de laatste band zou worden gelegd aan de regeling der nalatenschapten eenemale onge grond v/aszoo ook wat uit dezelfde bron werd ge hield, dat men er thans meer dan ooit van begon te spreken dat de nagelaten schilderijen-verzameling van dep koning, publiek aan de meestbiedenden zal wor den verkocht. JN. R. Q~) Rotterdam, dat 18 Augustus. Volgens tijdingen uit Lissabon bevond de stoomboot Willem 1aan boord hebbende H. K. H. Prinses Mariannezich den 4 Augustus aldaar in de haven. De prinses had den 24 Ju-lij Havre verlaten was den 29, na eetie reis van 150 uren, te L'ssalvon aangekomen, en moest daar een quarantaine van vijf dagen houden. Den 3 Angus tus was H. K. H. door eene sloep der koningin van Portugal, aan wal gebragt en dddr met eerbewijzingen ontvangen. Den 4iien dineerden de Nederlandsche ge zant, baron Sirtema van Grovestinsen de Neder landsche consulaau boord bij H. K. H. De prinses zou den zelfden avond de reis naar Cadix aanvaarden. - De Nieuwe Rott. Cour. meldtdat de kloek moedige en eeilijke zeeman, welke de Britsche schoe ner Amelia uit de magt der muiters en rooveis gered heeft (zie ons vorig nummer) niet Jan Smitmaar P. Smit llazelbach genaamd, en niet van Rotterdam, maar van den Bi iel geboortig is. Hij bevindt zich thans te Rotterdam, en ontvangt daar van reeders gezagvoerders van schepen en van allen die bii de zeevaart belang hebben, bewijzen van belangstelling welke zijn moed en trouw zoo zeer verdienen. liet genoemde vaartuig had eene som van 287.786 dollars J (ruim 719.000) in specie aan boord, welke te Ho nolulu in veiligheid gebragt en aan den Engelsclien consul ter bewaring gegeven is. Goes, den 10 Augustus. Inden nacht van Zatur- dag op Z'URiag 1.1., tusschen 2 en 3 ure, trol; een kort doch lievig onweder over onze omstreken. Op liet naburige dorp Heinkenszand is daarbij de bliksem in de aldaar staande korenmolen geslagen met dat ge volg dar dezelve dan ook totaal is afgebrand. Bijzondere ongelukken heelt men bij dit ongeval niet te betreuren. Het gebouw was voor brandschade ver zekerd. Als een staaltje van de naauwkeiiriglieid der berig ten in buitenlatidsclie bladen, over de voorvallen in ons land, laten wij hier een brief volgen uit liet Journal des Débats over het dooden van den oliFant in den Zoölogische» tuin Natiira Artis M agist rate Am sterdam. Deze olifant, heet het, welke zoowel merk waardig was om zijne grootte als om zijne buitenge wone-zachtmoedigheid, waarom hij nok vrijelijk inden tuin moge rondwandelen, had sedert eenige dagen vla gen van razernij, als wanneer hij in zijne woede schut tingen omverwierp, ijzeren staven van de hokken der overige dieren beschadigde en zelfs honderdjarige boo n-en uir den grond rukte. Teneinde noodlottige voorvallen te voorkomen, had de policie bevel gegeven, om dit prachtige dier te doo den. Ten dien einde werden drie stukken veldgeschut en een detachement van liet 4de regiment jagers te voer, des morgens vroeg afgezonden naar den Z"ölogischen tuin. Een wetonderhouden vuur werd tegen den oii fant gerigt, die eindelijk den geest gaf, na door een twintigtal kanonkogels en'ongeveer twee honderd ge weerkogels getroffen te zijn. (I11 het Handelsblad van Zaturdag 19 Augustus deelt de heer G. F. Westermandirecteur van liet genoot schap Natura Artis M agist rain een uitvoerig rap port de wijze mede waarop de arme Jack (dus was de naam des olifants) is afgemaakt, Daaruit blijkt, dat liet dier in den vroegen morgen van den 7den door zes bekwame schutters doorschoten is. en de ge. heele handeling naauwelijks vijf minuten duurde.) Te Venetië, waar thans, ten gevolge van het lang dufig beleg, velerlei gebrek begint te ontstaan, kost een pond vleescli ƒ1,50 en bet is slechts te bekomen óp een bewijs van den geneesheer. Wijn is er niet fnëér té krijgen, en liet water moet alzoo met wijn. geest, siroop, of bij gebrek daarvan met azijn drink baar gemaakt worden. Een patriot maakte op dezen toestand bet volgende bijscinif F'torheenten tijde der booze tirannen Dronken wij ouden wijn uit kannen; Doch thansnu Manin en T -umiaseo bevelen. Bevochtigen slechts water en azijn onze keelen. Met hartelijke dankzegging aan de edele gevers of geefstersmaken Diakenen bij de Hervormde Ge meente te Goes, melding van eene gift van a®,@® in Goud en een van f 2,5©de laatste met het bij schrift Job 1vers 21 laatste gedeelte en Psalm 103: vers 2 respectivelyk in de Collecten bij de voor- en namiddag-godsdienstoefening van gisteren gevonden. Namens Diakenen KOOMAN Presses. Mij bekend P. J. A. van DAM, Secret. prijzen van f iooc en daarboven. Trekking der Vijfde Klasse. 16de Lijst. No. 17209, een Prijs van 1000 en eene Premie van ƒ30,000. No. 10224, een Prijs van 1000. 17de Lijst No. 19305, een Prijs van f 70 en eer:e Premie van f 5000. ADV ER TENT1EN kun Op Zaturdag den 1 September 1849, des avonds ten zeven ure zuilen de Kinderen en beuilioi 11 ire Erfgenamen van wijlen Mejul- vrouw A. C. PEACOCKWeduwe van C. 1ia- KIK€K, JZ., in de Herberg de Vriendschap) bewoond bij de Weduwe J. dk Jonge te Goes, publiek en aan de meestbiedende presenteren te ver- koojjen 1. Een WOONHUIS en ERF, staande en ge-r legen aan de Oostzijde van de Korte Kerk straat, te Goes, Wijk A. N°. 119, Kadastraal Sectie D. Nu. 373. waarin de Kruideniers Affaire gedurende vele jaren met goed succes is uitgeoefend. 2. Een PAKHUIS en ERF daar annex, Wijk A. N°. 118; deze twee Perceelen zullen ook te zamen worden opgeveild. 3. Een WINKELHUIS en ERF aldaar, Wijk A. N°. 117, Kadastraal Sectie D. N°. 372 bewoond bij l) G. H ABINCK. 4. Een WOONHUIS en ERF, staande en gele gen op den Molendijk, te Goes, Wijk B. N°. 230 Sectie I). N° 556, bewoond bij de Weduwe SMIT. Informatie zijn te bekomen bij den Heer Mr. M. P. Blaaubeen Advocaat te Goes, en ten Kantore van den Notaris A. Sm alle- gange aldaar. VERKOOPING in de LEENBANK te GOES, OP DONDERDAG 2» AUGUSTUS E. K. van alle de onafgeloste PANDEN in de maanden JANUARIJ FEBRUARIJ en MAART van het jaar 1848. W- B. WALLA0H, Bof- Tandmeester fan Z. M. den Koning, verwittigt het geëerde publiek dat hij wederom drie dagen, van Don derdag 23 tot en met Zaturdag 25 Augustus, te spreken of te ontbieden zal zijn bij den Heer Breker, in de Korenbeursover alles wat zijn vak als Tand meester betreft. Te Goes, bii F. Kt.eeuwens Zoon,

Goessche Courant | 1849 | | pagina 2