GOES S CIIE COURANT. Maandag 30 Augustus. frankrijk. De uitgave de%e,r Courant geschiedt Maandags\ I en Donderdags avondsDe Prijs per fx wartaal J ■isf J,15; I'innvo per Post .1,90. J f Gewone Advertenliën worden a £0 ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks-en Doodberigten 1 yfWM J 6 regels a f .1,20, behalve het Zegelregl.J m E UWST IJ OIN G 8<: N IT ALT F.. Den iöden dezer was te Parjjs het gerucht in om loop dat PjUS Pitts IX overleden zou zijn. Volgens de Nationaleen Fransch dagblad, dat te Turin uit komt, zou Z. H. te Gaëta aan de gevolgen vat) eene hersenziekte bezweken zijn. Het is echter vreemd dat eene zoo gewigtige gebeurtenis niet door de tele graaf naar Parijs is overgebragt, en er bestaat dus alle reden, om vooreerst aan de echtheid van djt.berigtte twijfelen. De tijdingen uit Rome loopen tot den 7 Augustus. Generaal Oudinot was derwaarts teruggekeerdzeer getroffen over de bewijzen van welwillendheid die hij van den paus ontvangen had. Men zegt, dat de post van groot dignitaris der orde van Pius voor generaal Oudinot bestemd is. In weerwil dezer goede gezind heid var. den paus jegens den generaal, blijft de groot ste tvveedragt heerschen tusschen laatstgenoemden en de gouvernement.* commissie der drie kardinalen. De handelingen der drie kardinalenverwekken te Rome op den duur eene groore ontevredenheid. Gelijk te verwachten was wordt het nieuws val) den dood des Pausen niet bevestigd. DUÏTSCHLAND. Berlijn, den 15 Augustus. Tot den i3den heeft de terugtogr der Pruissische troepen uit de Hertog dommen tamelijk rustig plaats gehad; doch dien dag is het in Hamburg tot eene uitbarsting gekomen, en beeft men, bij de aankomst van een bataillon van het 35de regiment infanterie, aan de steeds aangevuurde vijandige gezindheid jegens Pruissen den vrijen teugel gevierd. De manschap van dat corps is door eene groote menigte beleedigd en dadelijk aangerand, en heeft noodweer moeten doen waarbij een tiental soldaten gewond zijn geworden. De soldaten hebben geene inkwartiering kunnen bekomen. De burgerwacht heeft haar pligt niet betracht. Des nachts zijn nieuwe onge regekiheden gepleegd, en is de orde niet dan bezwaar lijk door de hanzeatische troepen hersteld. De minister van binnenlapdsclie zaken heeft lieden deze gebeurte nissen aan de Tweede Kamer bekend gemankt, en tevens verkondigd dat de generaal V. Prittwitz de meest bepaalde bevelen heeft erlangd, 0111 de Pmissisciie troe pen voortaan voor zulke aanrandingen te vrijwaren en voor hetgeen heeft plaats gehad de meest volledige voldoening te eischen. De vergadering heeft mer ten luid gejuich van hart* goedkeuring doen blijken. Dezer dagen was hier het gerucht in omloop dat Engeland, bijjl-'ien Oostenrijk in den strijd tegen de Magyaren de bovenhand niet umgt behouden, niet ongeneigd zmi zijn, om voorden Hongaarschen troon eenen Cobtirgschen prins voorteslaan. Urnen krat zullen te Dresden een aantal leden van onderscheidene vorstelijke familien bijeenkomen, zon men zegt met liet doel, om een reeds sedert eënigen tijd b staan f p an zijn beslag te geven volgens het» welk de keizer van Oostenrijk in het huwelijk zou treden met de prinses Sydonia van Saksen (dochter van piins JohanJ en puns Albert van Saksen met pri' ses Charlotte van Pruissen (dochter van prins AlbrcchlJ. Men voegt er bij. dat nog een derde hu wrlnksplan hesraat, en wel tusschen prins George van Meckelenburg en de jongste dochter van de grooivors tin Plelena. Lady Franklin, te Londen, beeft aan den kei- zer van Rusland eene memorie gcrigtwaarin zij de mogelijkheid betoogt, dar de voor vier jaren onder bevel van baren echtgenoot, sir John Franklin, naar den Noordpool vertrokken expeditiewaarvan men tor nu toe geene tijdingen ontvangen hetftop de kusten van Siberie of Nova Zembla kan geworpen zijn De keizer heeft terstond besloten nasporingen in die afgelegen streken te laten doen en reeds is bij de keizerlijke academie van wetenschappen te Sr. Petersburg aanzoek gedaan, op) inlichtingen over de rigting, in welke dat onderzoek zal moeten geschieden. Hamburg, den 15 Augustus. Gisteren avond is hier het derde bataillon van het 15de Pruissische regi ment infanterie gearriveerd hes werd roede met beige dtging ontvangen. Men zegt, dat een sterk Pruissisch korps nabij Hamburg zal geconcentreerd worden; ook spreek? men vati de aankomst van eene commissie van onderzoek uit Berlijn. Sedert den afgeloopen nacht is de rust niet verder gestoord geworden. Hamburg den 16 Augustus. Men verneemt thans nadere bijzonderheden nopens de ergerlijke tooneelen welke eergisteren nacht hebben plaats gehad. Men heeft herhaalde malen op onze dragonders geschoten, terwijl een hoerawerd aangehevenzoo vaak zich de gewapende burgers vertoonden. Onderscheidene winkels, waarin wapenen verkocht werden, zijn ge plunderd; hier en daar gaf men ze vrijwillig over, terwijl zij elders met geweld werden weggenomen; eene poging daartoe op de Ganzenmarkt mislukte échter. Op dit punt vitlen de grofste buitensporigheden voor; niet alleen ontving hier een dragonder een doodelijk schot in de zijde, maar ook de chef der burgerweer werd hier persoonlijk mishandeld. Men zegt, dat ook nog een tweede dragonder doodgeschoten, eenderde gevaar lijk gewond en onderscheidene paaiden gedood zijn. De infanterie moet één man verloren hebben. Gedurende den nacht werd door het volk, niet ver van het gebouw waarin de Pruissen gehuisvest wareneene barricade opgeworpendie echter des morgens weder was uit den weg geruimd. In ondersclieiiiëftè huizen ziet tnen de sporen van kogels en gebroken glasruiten. De Pruis sen moeten, zoo men .zegt. 10 gewonden tellen. Over liet aantal slagtoffers onder de burgers loopen de op gaven uiteen. Men roemt algemeen de zelf beheersching der Pruis» sische militairen, die slechts in den hoogsten nood van hunne wapens hebben gebruik gemaakt. Frankfort den 16 Augustus. Uit Bern wordt ons medegedeeld dat ofschoon ook de onderhande lingen met de Badensche regering, nopens de weder toelating der vlugtelingen, nog nier afgeloopen zijn, twee derde deel der zwitsersche troepen verlof hebben bekomen, om naar hunne haardsteden terug te keereu. Terzelfder tijd heeft de Zwitsersche bondsraad besloten op 's lands kosten in het onderhoud der vlugtelingen te voorzien. Uit dit alles blijkt genoegzaam, dat van de zijde van Zwitserland bet mogelijke gedaan wordt, om eene vredebreuk met tie naburige Duitsche staten te vermijden. Intusschen hebben de meeste hoofden der opstandelingen Zwitserland niet kunnen verlaten daar de gezanten der vreemde mogendheden weigeren iitinne passen te viseren. Het schijnt echter dat de Fransche regering velen dier vlugrelingen oogluikend, over Straatsburg naar hunne haardsteden laat terug- keeren- Hamburg, den 17 Augustus. De oproerige too neelen die in den avond van den isden en op den I4<ien hier zijn voorgevallen bij het binnenrukken der Pruissenhebben ten gevolge gehaddat niet alleen die troepen hier blijven vertoeven, maar een nog veel grooter aantal Pruissen (7000 manj voor geruimen tijd hier ingekwartierd zal worden; zij worden heden middag verwacht. - Jl. Maandag avond zijn in het geheel 14 personen gewond. EKGELAND. Londen, den 13 Augustus. De directe linie der nakomelingen van Olivier Cromwellden vermaarde protector, is dezer dagen uitgestorven in den persoon van mrs RusseJdochter van wijlen Olivier Cromwell ciie het leven van zijnen beroemden voorzaat heeft beschreven. Volgens officiële documenten ztjn in de vier eerste maanden van 1848, 487,746 emigranten uit Engeland en Ierland vertrokken van dit getal begaven zich 201,390 personen naar de Vereenigde Staten 48,776 naar Canada en andere Engeische bezittingen van Noord Amerika17,580 naar de volkplantingen in Australië, in hetzelfde tijdstip van 1848 telde men slechts 104,704 emigranten. Gistenn moest- het proces tegen Lola Mantes t beschuldigd van dubbel huwelijk, behandeld worden. Uithoofde der afwezigheid van de beschuldigdedie met haren echtgenoot over Parijs naar Rome df Na» pels vertrokken isheeft de regtbank de zaak eene maand uitgesteldwanneer zij aisdan niet verschijnt zal hare borgstelling van 1000 p. st. in de schatkist gestort worden. Londen den 14 Augustus. De Caledonia heeft berigten uit Boston aangebragr van den eersten Au gusMis. Uit dezelve blijkt, dar de cholera nog bij voortduring treurige verwoestingen aanrigt: in de Ver eenigde Staren. In Boston en Pniladelphia heeft me» zicii het minst te beklagen. In Nieuw,-York is, zoo men meldt, de zirkre niet toenemende, ofschoon het aantal der sterfgevallen, daardoor teweeggebragtnog dagelijks op meer dan honderd wordt begroot. In de westelijke landschappen is liet treurig gesteld. InSi. Louis en Cincinnati zijn reeds duizenden aan de ziekte bezweken. De president Taylor beeft de geestelijke besturen uitgenoodigd, om eenen bededag te dier zake te bonden. De algemeene Synode van de nederdtiit» sche hervormde Kerk heeft veel tot liet nemen van dit besluit bijgedragen. In het dorpje Bromsgrove, graafschap Worcester, is de vrouw van een arbeider onlangs van vier dochters bevallen, die allen zeer welvarend zfjneen jaar gele» den was zij van drie kinderen bevallen. Parijs, den 15 Augustus. Naar nten van alle zijden verneemt, is de ongesteldheid van den Voorzitter, die thans echter weder geheel hersteld is van vrij wat ernstiger aard geweest, dan de dagbladen het hebben doen voorkomen. De geneesheeren, welke den Voor zitter op zijnen togt hebben vergezeld, schijnen zelfs gedurende eeuigen tijd ernstig bezorgd te zijn geweest, dat de ziekte eene gevaarlijke wending zou nemen. - Men verzekertdat de bewindslieden het ver zoek van Koning Lodcwijk Philips, waarbij hij verlof vraagt tot het bezoeken van de graftombe te Dreux, hebben afgeslagen. Parijs, den 16 Augustus. Onder de in het hotel der Invaliden «en toon gestelde overwinnings reekenen, prijkt thans ook een vaandel, dat op de verdedigers van Rome, bij de inneming dier stad behaald is. Er moet sprake zijn van een huwelijk tusschen den president der republiek en eene prinses uit het noorden van Europa. Een blad meldt, dat de heer de Lamartinedie reeds eenigen tijd in lijdenden toestand verkeerde, thans krankzinnig is geworden. Eergisteren dineerde hij b'\j een zijner vrienden en men nam reeds tijdens den maaltijd eene zekere opgewondenheid bij hem waar; bij het dessert nam hij eenige confituur en wreef er zich mede over het gelaat, waarbij hij allerlei onza- men'nangende woorden uitsprak; de aanwezigen poog den hem tot bedaren te brengen maar dit gelukte niet. Men bragt hem naar huis en liet hem eene laiing onder gaan doch alles bleef vruchteloos. De heer Thiersdie thans te Dieppe de zee* baden gebruikt, was eenige dagen geleden met eene door vier ervaren zeelieden bemande boot, ter visch» vangst uitgezeild. Er kwam in den avond echter een geweldige storm op zettenzoodar de boot elk oogenblik dreigde te zinken en de equipage den moed liet zakken en aan niets minder dan sturen dacbr. De heer Thiersvoor wien dit geen vreemde arbeid was. was verpligt zelf het roer in handen te nemen. Hij bragt boot en equipage behouden in de haven van Dieppe terug. De President der republiek is in den avond van den 13de!) dezer van zijne reis naar Rouen en Havre te Parijs teruggekeerd. De dagbladen houden zich

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1