Donderdag 16 GOESSC IIE COURANT, NIEUWSTIJDINGEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsDe Prijs per Kwartaal I is f J,7ó; Franco per Post f .f.90. J f Gewone Advertenti'èn worden a 20 ets. I geplaatst. Geboorte-Huwelijks- en V van J 6 regels a f d ,20behalve het ITALIË. Alle brieven uit Rome verheffen eenparig hunne stem tegen de eerste handelingen der commissie van kardi nalen wilke namens den Paus op dit oogenblik het bestuur in handen heeft. Alle ambtenaren, boogere en lagere, die na den i6den October II. benoemd zijn, zijn bijeen besluit afgezetalle wetten, alle besluiten, na dien tijd uitgevaardigd, zijn mede buiten kracht ver klaard de waarde van het papieren geld is tot opeen derde verminderd en dit is nog maar alleen geschied op aandrang van generaal Oudinotdie, gelijk men weet, dit papier had geguarandeerddoor het van een bij zonderen stempel te voorzien want de commissie wei gerde aanvankelijk het in weerwil van dien stempel te erkennen. Men zegtdat zelfs de generaalwiens concessien de terugroeping der pauselijke niagt te weeg gebragt hebben, de reacrionnaire houding dezer com missie afkeurt. Men vraagtwat liet einde van deze maatregelen der kardinalen moet vezen VVelligt eene nieuwe revolutie. Een berigt uit Rome meldt, dat niet alleen daar, maar ook in de provinciën zeer veel ongenoegen bestaat over alle door de regeringscommissie genanten besluiten. Alleen de tegenwoordigheid van bet Fransc'ne leger moet thans, naar men beweert, eenen nieuwen opstand in den weg staan. In een gesprek, dat generaal Oudinot met kardinaal Antonelli had, verklaarde deze, dat de paus gaarne zou ziendat een Franscli generaal en eer.ige Fransche officieren dienst wilden nemen in het pauselijke leger. Oudinot antwoordde, dat hij er kennis van zou geven aan zjjn gouvernement. DUÏ TSCHL AND. Frankfort, den ii Augustus. Tussclien de offi eieren van ons garnizoen had eergisteren avond een zoogenaamd verbroederingsfeest plaats dat echter zeer mager is uitgevallen slechts een klein aantal Beijersche en nog minder Oostenrijksche officieren hebben hieraan deel genomen doch van de zijde der Pruissische offi eieren waren, biina alle, waarschijnlijk op honger bevel, daarbij verschenen, t iet feest heeft plaats gehad in een naburig dorpen het geheele gezelschap kwam des avonds in de stad terugvoorafgegaan door een corps muzijkanten, met het zigtbare oogmerk, om het pu bliek in den waan re brengen, dat de goede verstand houding volkomen hersteld is. Het was eene politieke komedie zoo als er thans zoo veel gespeeld worden, om zijne ware oogmerken te verbergen. Hoe weinig h> t met de zoogenaamde vetbroe dering tussclien de Pi ttissische en Opstenrijksche troe pen alhier ernstig gemeend ishiervan hebben wij gisteren avond weder een nieuw bewijs gezien. De kermis in het naburige Bornheim is, wel is waar, "tegen alle verwachting, zonder bloedige tooneelen af gelopen een gevolg van een uitgevaardigd verbod luidetts hetwelk geen soldaat zich derwaarts mogt begeven maar om zich hiervoor eenigermate schade loos te stellenzijn de Pruissen en de Oostenrijkers itt andere nabij gelegen dorpen handgemeen geworden, ten gevolge waarvan de alarmtrom werd geslagen en talrijke patrouilles afgezonden werden, om de gestoorde Tttst te herstellen. Niet zonder bezorgdheid ziet men het op handen zijnde honderdjarige geboortefeest van Gölhe te gemoet, dat hier plegtig zal gevierd worden. Bn een groot gedeelte onzer bevolkingvooral bij de g ingere klassen, staat deze dichter, uithoofde van ziine aristocratische gevoelens, in eenen zeer slechten reuk en bij de tegenwoordige verbittering der gemoe deren is er weinig noodig om de optnbare rust op eene ernstige wijze gestoord te zien. Bij voortduring komen hier nog Pruissische troepen aandaar onze stad echter vol soldaten is, betrekken zij kantonnementen in de naburige dorpen. De protestatfe der centrale magt tegen het door Pruissen met Denemarken gesloten verdrag heeft veel sensatie verwekthierbij zal het ecluer waarschijnlijk wel blijven, want algemeen gelooft men dat het bestaan dier centrale magt zijn einde met rassche schreden na dert. Drie vierde gedeelten vaö de Duitsche staten hebben reeds het Pruissische protectoraat erkenden het overige gedeelte zal, willens of onwillens, weldra dit voorbeeld moeten volgen. Van eene Zuid-Duitsche coalitie laat zich bij den zwakken toestand van Oos» tenriik weinig of iets verwachten. Frankfort, den 12 Augustus. Volgens berigten uit Baden wordt liet onderzoek naar de schuld of on schuld der talrijke gevangenen met grooten ijver voort gezet, en worden dagelijks een aantal personen ontsla gen en naar hunne haardsteden gezonden, van welke het gebleken is, dat zij slechts ten gevolge van dwang in de rijen der opstandelingen gestreden hebben. Intusschen, zegt de Ober Pasiamts Zeitungblij ven er nog duizenden over, wier gedragingen van dien aard zijn, dat men hen onmogelijk eenvoudig naar huis kan zenden zonder daardoor het zaad voor nieuwe beroerten uit te strooijen, In dit opzigt schijnt eene landverhuizing op groote schaal het beste middel te zijn, en het is te hopen, dat men de duitsche oorlogs schepen, die toch noodzakelijk oefenings reizen moeten dot 11, bezigen zal oin vele dezer gevangenen voor altijd van den Duitschen bodem te verwijderen. Voor geheel Duitschland zou het een groot geluk wezen wanneer het op deze doelmatige wijze van eeltige duizenden onrustige lieden bevrijd wierd. ENGELAND. Londen, den 11 Augustus. In het begin dezes jaars is berigt gegeven van de muiterij aan boord van het schoonerschip Ameliadat met 60,000 p. st. goud en zilver var. de kust van Mexico naar Hong- Kong bestemd was. Drie van het scheepsvo'k dat uit 19 personen van verschillende natiën bestond vermoordden den kapitein den tweeden stuurman den super carga en een passagiernamen het bevel van het schp op zich en dwongen de anderen op verbeurte van hel levenhun te gehoorzamen. Daarop verdeelden zij het geld onder de manschap vernietigden alle papieren, die hnn schadelijk konden ziin, en gingen zich ten laatstè aan den wijn re buiten. Vijf man der ekwipaadje, aangevoerd door Jan Smit een Rotterdammer, namen 1111 het besluit zich van de mui'ers te ontdoen, welke alle drie door den heldliaf tigen Nederlander werden van kant gemaakt. Deze w=rd hierop tot gezagvoerder aangesteld, en de schoe ner kwam den 12 October jl. behouden te Honolulu (een der Sandwichs eilanden) aan. Zoodra de muite- litig^n waren gedood, had men het geld, dat uitgedeeld was, teruggegeven en in de kajuit gebragt, een op merkelijk bewijs var. eerlijkheid en goede trouw onder personen van verschillenden landaard. Deze moedige en trouwe daad is thans op eene schitterende wijze beloond. Aan den timmerman Jan Smit werd door verschillende Londensche assurantie-maatschappijen eene gezamenlijke som van 1100 p. sr. (f 13.200) ten geschenke gegeven, alsmede een kostbare sextant, uit de beroemde fabriek van Ashdovvn met een toe passelijk opschrift. De bladen deelen het verslag mede van het proces, ten gevolge van hetwelk op 31 Mei 1842 te Londen eene ontbinding van het tussclien Lola Monies en kapitein James van het Indische legerbestaande hu welijk uitgesproken is. Zij had zich dit op den hals gehaald door eene zeer ergerlijke en ongeoorloofde ver keering, die zij met zekeren kapitein Lennox had aan geknoopt. In de processtukken komt zij voor onder den naam van Eliza Rosanna Gilbert, stiefdochter van majoor Craigie FRANKRIJK. Parijs, den ia Augustus. Onlangs hebben 83 vertegenwoordigers een voorstel bij de wetgevende vergadering ingediend, strekkende oin de onafhanke. Hjkheid van Hongarije te erkennen. De commissie van onderzoek heeft na eene korte discussie beslistdac dit voorstel niet in overweging moet genomen worden. De heer de Lesseps beeft gisteren van den raad van state eene berisping ondergaan over bet gedrag dat luj als Fransch gezant te Rome gevoerd beeft. De Tribune des Peuples en de Démocratie Pacifiqueschijnen de eenige der in Junij geschorste dagbladen te zijndie na de opheffing van den staat van beleg dezer hoofdstad weder in het licht zullen verschijnen. Het gouvernement heeft zekeren James Brett een Engelschman, vergund om tussclien Calais en Bou logne een onderzeeschen electrischen telegraaf naar de overzijde van het kanaal, te Dover, aan te leggen. De regering is voornemens bij de wetgevende vergadering de noodige credieten aan te vragen, ten einde een uit gebreid stelsel van electrisclie telegrafen in Frankrijk tot stand te brengen. - Men schrijft uit Lhnogesï Gisteren had in deze stad eene treurige gebeurtenis plaats; een officier van het 46ste regiment van linie, de heer Lachevaierie een jong mensch van veel verwachting» heeft zich het leven benomen ten gevolge van eene uitspraak der offi cieren van zijn corps, die hem liet doe! met een jong mensch uit de stad van wien hij een slag ontving ontzegd hadden. De jonge officier, het punt van eer overdrijvende, kon het denkbeeld, otn voor de regtbank herstel van eer te zoekenniet verdragen. Parijs, den 13 Augustus. De Réforme ziet heden weder het lichtle Peuple kan niet meer verschijnen, daar deszelfs borgstelling reeds lang versmolten is door de vele boeten, waartoe dat blad veroordeeld was. In het antwoord op een toast, re Rouaan door den maire aan den president der republiek gebragt vindt men onder anderen Mijne heeren, hoe beter ik de voornaamste steden van Frankrijk leer kennen, hoe sterker mijne overtuiging wordt, dat al de elementen van de publieke welvaart in dit land voorhanden zijn. Wat belet dus op dir oogenblikdat onze wel vaart zich meer en nteer onrwikkele en vruchten drage „Veroorlooft mij het te zeggen: het is een kenmerk van onzen leeftijddat wij ons door droombeelden laten misleiden, in stede dat wij ons aan de werkelijk heid vastklemmen. „Mijne heeren, ik zeide het in mijne boodschap, hoe duidelijker de rampen der maatschappij voor liet oog open liggen, hoe meer sommige personen geneigd zijn zich aan mystieke theorien over te geven. Maarinderdaad waar komt het hier op aan Daarop, dat men zegge: aanbidt wat gij vernieldet en vernielt wat gij sedert zoo vele eeuwen hebt aan gebeden. Het komt er op aanom rust en vastheid aan de maatschappij te schenken, en, zoo als een door u allen geliefd persoon (de heer Thiersheeft gezegd liet ware genie van onzen leeftijd is uitsluitend in lier gezond verstand gelegen." Men zegt, dat de president der republiek te Havre ernstig ongesteld is geworden. Aanstaanden Woensdag zou hij hier ter stede eene groote revue op het veld van Mars moeten houden over de nationale garde en verscheidene legetcorpsen. Bij die gelegen heid zouden kruisen van het legioen van eer uitgedeeld worden. Generaal Cavaignac lijdt aan eene borst aandoe- ning. waarvoor de geneesheeren hem hebben aangeraden eenigen tijd in een warm klimaat te gaan doorbrengen. Twee Grieksche dagbladen, Nemésis en de Opinion Publiquebehelzen het volgende berigt: De Grieksche natiegedurende den roemvollen worstelstrijd, dien zij voor hare onafhankelijkheid voerde, heeft den bijstand van alle vrijheidsvrienden mogen ondervinden. Het is billijk, dat zij heden hare dankbaarheid betuige voor al het ontvangene. Dien ten gevolge noodigt liet Grieksche volk a/le refugés die voor de vrijheid van hun vaderland streden, tot

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1