KLfÖSTERZAME LAÜ1ZWAARDE. 208ste 8ta^ts-Loterij. Ingezonden. Besturen en Atlminislralien. KERMIS door li tzi'lve gevoerde dreigende taal tegenover het oostenrijksclie kabinet. Men meentdatindien de vrede bepaaldelijk gesloten ware, de Regering thans tegenbevel zou hebben gezonden, betreffende het verder oprukken der troepen. Heden is het lijk van den maarschalk Molitor plegtstatig bijgezet in de kerk vau de Invaliden. Het baart nog al bevreemdingdat de gouverneur van dat lió'elJerome Bonaparteevenmin bij deze begrafe nis plegtiglieid tegenwoordig is geweestals vroeger 6ij die van den maarschalk Bugeaud. Bij het naderen van het tijdstip, waarop de staat van beleg in Parijs zal worden opgeheven begint er weder leven te komen onder de roode republikeinen en beginnen dezen zich weder uitternstenom door middel hunner dagbladen den strijd tegen de thans be staande orde van zaken voorttezetten. Het dagblad van Considérantgenaamd la Democratie Pacifiquc heeft reeds 50 000 francs bijeen om weder in het licht te kunnen verschijnen. Ook het dagblad la jiéforme is voörloopig gereconstrueerden tal voorshands ook door. Proudhon worden geschreven. I let blad la Vraie République van Thoré schijnt de hetzelve toegebragre slagen niet te zullen overleven daarentegen zal de beruchte Tribune des Pcuplés weder in het licht verschijnenen wel ditmaal ondersteund door de kapitalen der bekende democraten, de graven Braniski en Olinski. Parijs, den 8 Augustus. L* Opinion Publique deelt mede, dat de heer Armand Marrastvoormalig pre sident der nationale vergadering, er. de heer Duclerct gewezen minister van Financien, vervolgd worden door de administratie der civiele lijst wegens een aanzienlijk getal flesschen wjjn. die zij na de plundering van 24 Februari) 1848, uit de koninklijke keldersten hunnent hebben laten bezorgenzonder er de waarde van te betalen. De genoemde administratie heeft hun door deurwaarders de rekening doen aanbiedendie 4000 francs belooptmaar genoemde heeren weigeren ten stelligste te betalen. De administratie is nu voornemens hen geregtelijk te vervolgen, en zal, wanneer dit pro ces voor haar met eengunstigen uitslag bekroond wordt, nog meer regrsgedingen aanvangen tegen verscheidene ambtenarendie vele maanden lang geene andere dan de koninklijke paarden en rijtuigen gebruikt hebben. Parijs den 9 Augustus. De dagbladen spreken verschillend over de terugroeping van den generaal Oudinot. La Patrie verhaalt de terugroeping zonder eenige aanmerking. VÉvénement geeft eenige inlich tingen over deze omstandigheid. Het voorwendsel 0111 den generaal terug te roepen zou dit zijn daar het leger zijne zending raar Italië volbragt heeft, is het de taak der diplomatie om het begonnen werk in den Kerkdijken Staat te voleindigen. De ware oorzaak intusschen zou te vinden zijn in het decreet van den generaal Oudinotom her vicariaat er. de geestelijke geregtshoven re herstellen." Anderen willen dat de Paus zelf de terugroeping verzocht heeft, wijl hij ongaarne naar zijne staten zou terug keeren, in gezel schap van den generaaldie Rome belegerd heeft. Parijs, den 10 Augustus. Het wetsontwerp tot heffing eener belasting op de inkomstendat gisteren bij de nationale vergadering is ingediend, is heden het onderwerp van alle gesprekken. Deze wijze om het enorme deficit te dekken, verwekt onder alle standen evenveel afkeer. Vooral de beursbezoekers gispen dezen stap van den heer Passy Men zegr, dat een vertegenwoordigerdie een groot redenaar en tevens beroemd dichter is, getroffen is door eene hersenziekte. De overgeblevenen van het keizerrijk worden da gelijks schaarscher. Een der dapperste kapiteins van Napoleons leger, de ridder Lenoiris dezer dagen overleden te Monrereanvverwaarts hij zich na den val des keizers, begeven had. Lenoirdie 32 wonden lelde, was la neen tijd kameraad geweest van den on langs gestorvenen generaal Sonrd. Voor eenigen tijd spraken beiden'over hunne vorige dagen. „Ik. geloof, dat ik het niet lang meer maken zal zeide Lenoir „ik ga den keizer opzoeken." „Ik heb hetzelfde denkbeeld zeide de generaalmaar wacht wat laat ons zamen gaan." Gisteren werd generaal Sourd begravenlieden begraaft men den ridder Lcnoir. Parijs den 11 Augustus. Lola Montes is niet haren echtgenoot, den luitenant George TrafortT Heald bier ter stede aangekomen. Deskundigen verzekeren, dat de kosten van per ceptie, der door den lieer Passy voorgestelde belasting van 1 pCt. op de inkomsten, nagenoeg zoo groot zqu den zijn als het bedrag dier belasting zeff. NEDER I.ATS 1)EN. 's Gavenijage den 9 Augustus. Men verzekert, dat het ontwerp van wet tot helling eener buitenge wone belasting, ten gevolge van den tegenstand, dien liet in de afdetlingen der Tweede Kamer heeft gevon den, ingetrokken zal worden, en dat derhalve, gedurende de tegenwoordige zitting, aan dat ontwerp geen verder gevolg zal worden gegeven, llaarlCour.*) 's Graveniiage den-10 Augustus. Z. Exc. de heer TVicbers heeftuithoofde van den staar zijner gezondheid, Z. M. den Koning zijn ontslag verzocht, als minister van justitie, en zal als zoodanig aftreden, zoodra Z. M. een opvolger zal hebben benoemd. I;: den tuin van J*.D. JFagenaar te Stiens grietenij Leeuwarderadeelstaat eene aardappelplant, welke een omtrek heeft van 21 oude voeten en 5 voet hoog. Zij pronkt met 64 pmchtige bloemen en zal met niet minder dan 50 van dezelve vermeerderd worden. Dagelijks komen vele nieuwsgierigen om dit zeldzame wonder te aanschouwen. (Pr. FrCt.) Als een bewijs van een krachrigen ouderdom deelt de Drentsche Courant mede, dat Hendrik Mulder oudvolgens zijne opgave, 93 jaren, wonende op het Aardsche veld, onlangs, gedurende den namiddag, inde nabijheid zijner woning hei koren van mud lands heeft afgemaaid, terwijl zijn kleinzoon Hendrik Mulder welde en zijn zoon Engbert Mulder de schoven bond. Eerst zou zijn zoon maaijen en hij zelf wellen, doch spoedig verklaarde hij liever te maaijen, nam de zeis en toonde, dat hij deze, niettegenstaande hij reeds 93 oogsten had beleefd, nog even goed als voor drie kwart eeuw of 111 1774, wist te hanteeren. Rotterdam,^/? \o Augustus. Dezer dagen zijn er weder vijf haringbuizen aangekomen als twee te Amsterdam, met 251 ton, en drie te Vlaardingen met 267 ton. Uit deze opgaaf mag men afleiden dat de vangst sedert de laatste dagen verbeterd is. In het Heilige Land -is thans, door de vereenigde zorg van de Bntsche Koningin en den Koning van Pruissen, de eerste Protestantsche kerk binnen J rnza lem voltooid. Deze is den 21 Januaiij dezes jaars geopend en ingewijd. De Syrische bisschop woonde met eenige zijner priesters en diakenen de plegtigheid bij. Ook waren er velenden van de Grnksche en Armenische geestelijkheid tegenwoordig. De bisschop Gobat heeft hij de inwijding eenen predikatie gehouden. Rotterdam, den 12 Augustus. Een geacht En gelsch rijdschrift zegt het voigende Londen telt slechts één diamant slijperde Ilollaii ders hebbeneeuwen achtereen bijna uitsluitend het vak der diamant bewerking uitgeoefend. Hunne kennis, ie dezen opzigte, is zóó merkwaardig, dar bij het een voudig zien van eene ruwé'diamaiit. zij met de grootste juistheid kunnen b palen, welke zijn vorm za! zijn na de bewerking, en nagenoeg tot op een hundersie grein kunnen berekenen, welk gewigt het edelgesteente, ge slepen zijnde, zal hebben. (N. R. C.) Of de vvensch tot verbetering der Snelschrijverïj voor de Tweede Kamer, hetwelk weder eenige Tien duizenden Guldens zal kosten, van de Na'ie is uit gegaan, of van de Kamer, weten wij niet; het eerste is niet waarschijnlijk. Het is niet te verwonderen dat ge Regeering, met het oog op een deficit van 15 Mil lioenaarzelde om tot zoo kostbare inrichtingdie toch eigenlijk de moeite niet loont, voorstellen te doen. Wij voor ons zouden het wenschelijk achten dat daar mede nog gewacht werd tot dat de verhandelingen in die Kamer eenen graad van belangrijkheid zullen ver kregen hebben, ten minstegeëvenredigd aan de onkos ten op de niededeeling vallende. Tot dusverre is de behoefte aan die oogenblikitelijke niededeeling nog niet zóó zeer gevoeld. Als men toch enkele hoogstbi lang- rijke discussien b. v. over het Reglement van orde, uitzonderd, is er nog weinig bij verloren al bleef het relaas van 't verhandelde wat achter. Ja, tegen over de anders gevorderde groote uitgaven voor de Stiel schrijverij zoude men, op de tegenwoordige hoogte, zich „bijnaJiever het githêele achterblijven- van alle mededeeling getroosten. V. BEKENDMAKING. Achtervolgens artikel 3 van Zijner Majesteits besluit van den 6den Januari) 1831, <N° 68 (Staatsblad N°. a)heeft Zijne Excellentie den heer Minister van Financien, hij resolutie van den 9 Augustus 1849, bepaald de prijzenhet opgeld daaronder begrepen waarvoor de collecteurs splitters en debiranten der Kojniiiklijke Nederlandsclie Loterij, de loten en gedeel ten van dien, voor de vierde week der trekking van de taaiste klasse der 208ste Loterijzullen mogen uitgeven te' weten BIJ VERKOOP: Geheele Loten f 82,00. Halve - 41,00. Vijfde - 16,40. Tiende - 8,20. Twintigste - 4,10. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zijner Mtijesteits besluit, uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Split ters en Debitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Goes, den 11 Augustus 1849. De Gouverneur der Provincie Zeeland, Bij delegatie van denzelven De Burgemeester der Stad Goes, J. C. van der MEER MOHll. te BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente HONTENISSE, brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen en van alle verdere daarbij belanghebbenden Bat de Gemeente-Raad uit aanmerking van de reeds in deze Gemeente heerschende Cholera en als maatregel van algemeen welzijnheeft vastgesteld dat de in dit jaar invallende Kermissen op de dor pen Klooslerzan.de en Lamzwaarde binnen deze Gemeente GEEN PLAATS ZULLEN ÏIEBBEN. Gedaan te Hontenisse, den 8 Augustus 1849. Burgemeester en Assessoren voornoemd E. F. NOiiL. Ter ordonnanantie van dezelve, A. I. V. WATERSCHOOT. BURGEMEESTER en ASSESSORE\ der Gi~ meente KORTGEEN, hebben op aanzoek van een aantal Ingezetenen vergunning verleend om op den 25sten aanstaande KI\C TE KI^UEIV en andere gepaste Volks-Vermaken te mogen houden. Met schriftelijk consent van den Burgemeester zullen, alleen op dien dag, worden toegelaten, Neringdoende Personen ingezetenen en woonachtig zijnde in het 3de District Goes, Provincie Zeeland, om hunne waren te koop aan te bieden. Tevens zullen alle Spellen ZangersTrommels Orgels en alle andere Rariteiten, geene uitgezonderd, alsmede Bedelaars, ten strengsten verboden blijven. Kortgeen, 9 Augustus 1849. Brieven franco. Burgemeester en Assessoren A. van DAMME, Ter ordonnantie van dezelve, J. SCHRIER. prijzen van f iooc en daarboven. Trekking der Vijfde Klasse. 12de Lijst. No. 12431 een Prijs van 5000. No 10081 en 71G9 ieder een Prijs van f 1000. ADVERTENTIES. 4 Heden beviel van eenen ZOONVrouwe M. C, W. van der MAPiDERE, Echtgenoote van Kapelle mr b y van dei1 bilt Eenige Kennisgeving. 10 Augustus 1849. Heden morgen verloste van een' welge schapen ZOONSOPHIA CAROLINA PICKÉ geliefde'Echtgenoot van Goes, M. J. HARINCK. 13 Augustus 1849. Men verlangt een SCHAAP- van de Hervormde Godsdienst, die al hetgeen tot zijn vak hehoort zoowel het Scheren als de verdere Verzorging, Aan- kwëeking en Behandeling der Schapengrondig verstaat. Adres, met overlegging van bewijzen dien aangaande, zoo mede van een goed zedelijk gedrag, bij de uitgevers dezer Courant, of wel bij den Eige naar van den Anna-Jacoba-Polder tegenover 't Zijpe aldaar. Fe Goes, bh F. Ki.kf.uwrns Zoon.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 2