Donderdag 6 N". 64. 1849. GOESS CII De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per fi wartaal is f J,75; Franco per Post f t .90. I CODRAN T. t 1 *17 —».-■» 1 Gewone Adverienii'èn worden a °Z0 cisde ?egefr\ geplaatstGeboorte-Huwelijks- en Doodberigtqn 1 f van J 6 regels a f Jt20, behalve het Zegelregtf miSUWSTIJDIJVOtiN. DUÏTSCHLAND. Hamburg, den 3 Augustus. Uiï Sleeswijk-Hol stein schrijft hiendat de troepen, op bevel van ge neraal von Prittmtz den terugtogt hebben gestaakt. Aanleiding daartoe zou gegeven hebben een verschil van naeening over de uitlegging der artikelen van den wapenstilstand, vooral wat betreft dtn eisch der De nen, dat zij de Sleeswijk-Holsteinsclie krijgsgevangenen zullen behoudenterwijl de Deensche zouden uitge leverd worden. Hamburg, den 4 Augustus. Men zegt. dat ge neraal von Prittvtitz, bij zijn afscheid, aan de Pruis» sische officieren verzocht heeftdat zij hun oordeel over de wijze, waarop de oorlog tegen Denemarken onder zijn bevel gevoerd is zouden opschortentot dat de sluijer, welke daarover nog ligt uitgespreid, zal zijn opgeheven. HQ verzekerde bij deze gelegen heid op zijn woord van eer, dat hij als opperbevelhebber gedaan had, wat hij doen Uonde. De dagbladen van Kopenhagen deelen eene koninklijke proclamatie aan de getrouwe Jutten mede, waarin de koning zijne blijdschap te kennen geeft, dat Jutland van de oproerige scharen en de vijandelijke legers bevrijd is, welke gedurende zoo langen lijd deze streken verwoestten, tegelijk de Jutten dank zeggende voor het geduld en de standvastigheid, waarmede zij al de rampen van den oorlog hebben gedragen. Daarbij geeft de koning het voornemen te kennenaan den eerst volgenden rijksdag een wetsontwerp aan te bieden, waarbij het verlies, dat de Jutten in dezen oorlog voor de Deensche zaak hebben geleden, door een algemeenen overslag over alle inwoners van Denemarken zal ver goed worden. Frankfort, den 3 Augustus. Men vleit zich nog steeds niet de hoop, dat, in zoo verre de doodvonnissen betreft, die over Badensche onderdanen mogten geveld wordende groothertog gebruik zal maken van zijn regt, genade of strafvermindering te verleenen. Aan reizigers, die Baden bezoeken is veel voorzigfigheid aan te bevelen. Zoo werd een vreemdelingdie 's avonds laat in een der eerst? Iió'els te Mannheim was aangekomen, midden in den nacht tut zijn bed gehaald en gearresteerdnaar men zegt, zoude hij zich aan de table d' höre nadeelig over den koning van Proissen uitgelaten hebben. Advocaten en amb tenaren die aan rit n jongsten opstand op eene of andere wijze hebben ri?el genomen, zijn zonder uitzondering jn hunne fnnctien g schorst of afgezet geworden de laaisten met verlies van hun regt op pensioen. Frankfort den 4 Augustus. Men verneemt, dat Prnissen op liet punt staat de vorstendommen Hohenzollern en Sigmaringen formeel in bezit te nemen, hetgeen noodwendig tot ernstige verwikkelingen, bij zonder met Wurtemberg, aanleiding moet geven. De verkiezingen in Wurtemberg vallen grooten- deels in een demorrarischen geest uit. Te Mannheim hebben dezer dagen weder bloedige botsingen tusschen Beijersche soldaten en Pruissische kurassiers plaats gehad, welke laatste onmiddelijk bevel hebben gekregen, naar Frankfort op marsch re gaan. Op bet berigt hiervanalmede dat nog meer Pruissi sche troepen in aantogt zijnheeft het rijksministerie aan de Beijersche troepen bevel gezonden, den marsch te bespoedigenzoodat wij heden rog Beijersche ka vallerie en artillerie verwachten. De burgets alhier verkeeren in de grootste vrees, vooral wegens de ver bntering, die tusschen de Pruissische en de Beijersche S' (daten bestaat en welke hoogst waarschijnlijk tot b'oedige tooneelen aanleiding zal geven. Frankfort den 6 Augustus. De Fratikforter Ober Postamts Zeitung meldt, dat al de Pruissische onder danen welke ten gevolge van hunne deelneming aan den Badenschen opstand in verschillende steden gevan gen zitten, naar Rastatt worden overg-bragt, 0111 aldaar voor de militaire regtbank te regt te staan Ook de Bonnsclie hoogleeraar Kinkel, die in de rjjen der op standelingen gestreden heeft (en van wien reeds ver keerdelijk gemeld is dat hij dood geschoten was) is uit Karlsruhe naar Rastatt vervosrd. Overigens verzekert genoemd bladdat de krijgsraad te Rastatt geenszins eene noodelooze gestrengheid aan den dag legt, en dat reeds een groot aantal gevangenen van welke het ge bleken wasdat zij gedwongen waren geworden, om zich aan de opstandelingen aan te sluitenin vrijheid gesteld zijn. —7 Men verhaalt te Weenen eene anecdotedie eenige ongerustheid onder zekere klassen heeft te weeg gebragt. Twee dames in. deze stad namelijk, moeten in een staat van Clairvoyance eene zeer ongunstige voorspelling omtrent den uitslag van den Hongaar schen oorlog, gedaan hebben. Deze voorspelling luid', dat het Hongaarscit? leger den 15 September Wee nen zal binnenrukken en dat de groote Danubische re publiek nog vooc liet einde van die maand zal zijn uitgeroepen. Frankfort, dm 6 Augustus. Herbevestigt zich, dat de Pruissische troepen den 3den dezer de Hertog dotnmen Hohenzo'lern en Sigmaringen bezet hebben. Men verwacht elk oogenblik de officieele aankondiging dat zij bij den Pruissischen staat ingelijfd zijn. Uit Bern wordt medegedeeld dat de Fransche gezant aldaar, in naam zijner regering, aangedrongen heeft op eene spoedige minnelijke schikking tusschen Zwitserland en de naburige Duirsche staten onder bijvoeging dat Frankrijk ongaarne het onder de wa pens roepen van zoo eene beduidende krggsmagt ziet, daar zulks nadeelig op de gemoederen in de naburige Fransche departementen moet werken; Wijders dat Zwit serland in geen geval op eenige ondersteuning van de zijde der Fransche regering kan rekenenindien het tot vijandelijkheden met de Pruissische troepen mogt komen. De Duirsche vlugtelineen hebben veelal den El zas verlaten. Ook uit het Badensche zullen eerlang vele familien zich naar Noord-Amerika begeven, het geen bij den tegenwoordige!) staat van zaken aldaar, gewis niet bevreemdend is. De groothertog laat zoo weinig of liever niets van zich hooren dat ztjn land bijna als eene Pruissische provincie mag beschouwd worden. - De Keurhessische kanier heeft zich den 4 dezer verdaagdalvorens uil een te gaan heeft zij besloten, nadrukkelijk te protesteren tegen het sluiten van eiken vrede met Denemarken, waardoor de regten van Slees- wijk-Holstein en de eer van Duitschland verkort zou» den kunnen worden. ENGELAND. Londf.n, den 4 Augustus. Het stoomjagt, waar op H. M. de Koningin me: haren gemaal en hare kinderen naar Ierland zijn vertrokken, is reeds donder dag avond in de haven van Cork aangekomen. Het heeft het anker laten vallen naast het linieschip Gan ges. Al de in de haven liggende schepen zijn terstond geïllumineerd; op de bergtoppen bij de kust zijn op verscheidene plaatsen vreugde vuren ontstoken. Gis teren ochtend was het te Cork nog niet bekend, wan neer het koninklijke gezin aan wal zou komen. De eerebogen en andere toebereidselen voor H. M. ont vangst waren nog niet alle gereed, want er was aan gekondigd dat de Vorstin eerst zaturdag (heden) hare intrede in de stad zou doen. De gisteren uit Lissabon en Oporto aangekomen Stoomboot heeft de tijding medegeb'"igt, dat de gewe zen Koning van SardiniëKarei Albertden 2Ssten Julij in de laatstgenoemde stad is overleden. - De schout bij nacht sir Charles Napierdie onophoudelijk in den laatsten tijd zijne pen wijdt aan het aantasten en ontmaskeren van misbruiken, die bij d Engelschezeemagt bestaan, heeft thans weder eenen brief aan lord John Russell het licht doen zien, waarin hij uiteenzet, dat het bestuur over 'srijks zeemagt, zoo als het thans isingerigt, het kwaad maai veiergert in plaats van verbetering aan te brengen; hij betoogt, dat, al had de admiraliteit de bekwaamste, werkzaamste en ijverigste mannen uit de drie vereenigde koningrijken aan het hoofd, deze nog niet toereikend zouden zijn, om de taak, die thans hun is opgedragen, naar belioo ren te vervullen. Hei eenige redmiddel is, zijns inziens, eene radicale hervorming, zoo men een stelsel wil doen ophouden, dat zoo verderfelijk voor de Britsche vloot werkt. De hoofden der beweging ten gunste eener po litieke en financieele hervorming maken zich gereed om aan dezelvede meest mogelijke uitbreiding te geven. De associatie, die met dat doel hier ter stede gevormd is, zal op 13 Augustus in liet Druiylane tlu-ater hare eerste algemeens vergadering honden. Londen, den 6 Augustus. Het Londensche rege ringsblad behelst eene proclamatie der Koninginvan 30 Julij, waarbij mastiging wordt verleend tot het in voeren van eene nieuwe zilveren munt, ter waarde van 2 Engelsche schellingen, die den naam van dra gen en aan de eene zijde liet gekroond horst beeld dei- Koningin met het opschriftVictoria Kegina" en het jaartal, vertonnen zal, terwijl de keerzijde de vier gekroonde wapenschilden van het Vereemgd Koningrijk, met de roos in het middelpunt en de nationale zinne beelden van de roos, dé distel en het klaverblad, be nevens de benaming der munt, bevar. FRANKRIJK. Parijs, den 3 Augustus. De Conseiller du Peuple bevat een uitgebreid artikel over de coups d'état, ge- teekend Lamartinehij valt daarin den heer Thiers zeer hard over diens gedrag, en besluit met te zeggen: „Gij hebt de revolutie veroorzaakt; wij hebben slechts de republiek opjerigt." Parijs, den 4 Augustus. Up Montmartre worden thans proeven genomen met eene nieuwe soort van nacht telegraaf, werkende met electrisch lichr. Eenigen tijd geleder» deed zich het zonderlinge geval op, dat eene voorname dame. wier echtgenoot het ambt van kamerheer bekleedt, bij den vorst van eenen nabij Frankrijk liggenden staathier ter stede gearresteerd werdomdat zij gepoogd hadvan eene vroedvrouw een jonggeboren kind te koopen, dat zij. zonder dat men naauwkeurig weet niet welk doei naar haar land wilde medenemen. Een soortgelijk geval heeft zich hier dezer dagen opgedaan. Eene elegant gekleede dame, van een deftig uiterhik. die zich liet doorgaan voor eene gravin van Wittenbachhad in de laatste dagen bij verschillende vroedvrouwen aanvraag gedaan om een jonggeboren kind, waarvoor zij eene som gelds wilde betalen. De commissaris van policie in de wijk Ste A'voie kreeg kennis van die pogingen en vond de gravin, na eenige nasporingen in liet hotel Ie Lion d' Argent, in de Cour Batave. Toen hij zich bij haar vervoegde was zij van een kind voorzien dat zij gekocht had; maar te gelijkertijd verbaasde het hem zeer, dat zij zwanger scheen te zijn en op het punt van te bevallen eene omstandigheid, die niet in overeenstemming stond met het vurig verlangen.dat zij aan den dag had gelegd, om een kind te bezitten. De commissaris, zijn on derzoek voortzettende, bevond dat die staat van zwan gerschap slechts voorgewend was en een brief, die hij in hare papieren vond, onthulde hem het geheim dezer zonderlinge zaak. De gravin heetie kortweg König is eene boerendochter uit Wittenbach in Zwitserland, en de maitres van een rijk landbewoner, dien zij nog meer gehechtheid voor haar wilde inboezemen, door voor te wenden dat zij moeder was geworden. Der- halve had zij zich naar Parijs begeven, om tot eiken prijs een kind meester te worden, en eindelijk had zij te Belleville eene vrouw ontdekt, die haar eigen kind aan haar verkocht had voor den spotprijs van drie francs! De gewaande gravin is naar de gevaDgenis der prefectuur gebragt. Parijs, den 4 Augustus. Een der te Algiers uit komende dagbladen behelst eene mededeelinginhou-

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1