208ste Staatfs-Loterij. Van den dó tot den 3d Julij d849. Rotterdam, den 30 July, Men verneemt, dat de Synode der Nederi. Hei vormde kerkthans te 'sHage vergaderd, naar aanleiding der alom in het va derland heerschende ziikte, besloten heeft tot het uit schrijven van een bede- en dankdag door de geheele Nederi. Hervormde kerk op Zondag den 26 Augustus 1849, en tot kennisgeving van dit haar besluit aan de overige Protestantsche kerkgenootschappen in Neder land. (IJl. Cour,j - Door het hoofdbestuur der maatschappij Tot Nut van Algemeen is aan Z. M. den koning een adres aangeboden, om deszelfs verlangen te kennen te geven, dat, by de behandeling van de kwestie der wetgeving op het lager onderwijs, de navolgende pun» ten ill de wet mogten opgenomen worden 1. De aanneming van iiet onderrigt in vreemde talen als grensscheiding tusschen middelbaar en lager on derwijs. 2. De omschrijving van het doel of de strekking van het lager onderwijs, welk doel behoort te omvatten: „De evemedige ontwikkeling van het ligchaam den geest en het uemoed der jeugd, de gestadige opwekking en aansporing tot Christelijke deugd en plichtbetrach ring en de tijdige voorbereiding tot maatschappelijke werkzaamheid." 3. Uitbreiding van het school-onderwijsdoor a's verpligte leervakken aan de tegenwoordige toe te voegen, de zangkunstde gymnastiede natuurkunde her regtlijnig teekenen en het onderligt in de kennis der grondslagen van handwerken en bedrijven. 4. Erkenning van het onderrigt in de godsdienst als bestanddeel van het lager onderwijs, met vrijlating der toepassing van het beginselnaar plaatselijke otnstan digheden. .5.'' Wettelijke verpiigting voor alle ouders en voogden om hunne kinderen of pupillen lager onderwijs te doen genieten. 6. Het openstellen der gelegenheid voor alle onver mogenden tot het kosteloos verkrijgen van lager onder wijs.. 7. Onderscheiding der lagere scholen, in staats-scho- len, die van staatswege, door tusschenkomst der ge meenten ondernomen en bekostigd worden, en in bij» zondere scholenals ondernemingen van bijzondere personen of corporatitn. 8. Stellige verpiigting voor alle gemeenten tot het vestigen cn ondi ruouden van voor het minst déne, of van meer staats-scholen, naar de mate van hare bevol king en uitgestrektheid, met het uitzigt op piH&tS&u liipg van 's rijks wege, ingeval van behoefte. 9. De bepaling waarbij de onderscheidene thans bestaande lagere school-inrigtingen, de bewaarscholen, avondscholen, zondagsscholen, hethalingscholen, leer» of werkschoten en dergelijke, als lagere- of hoogere klassen, hetzij van de staatsschool, hetzij van de bij zondere schoolmet deze in onmiddeljjk verband ge- bragt en gelijkelijk onder hetzelfde toezigt der wet betrokken worden. 10. Hervonning en uitbreiding van het tegenwoor dig schoolbestuur in diervoege, dat er een organisatie van toezigt en bestuur tot stand kome waarbij de regering en venegenvvoordigers van provinciale en plaatselijke schoolbelangen met vertegenwoordigers van den onderwijzersstand, in gemeen overleg zamenwerken. 11. Opbeuring van den onderwijzersstand, doorhem een aandeel te geven in het schoolbestuur; door de wettelijke en meer gunstige regeling van het bonora» rium, aan zijne betrekking vetbonden; door de ver helling van den onderwijzer, die in de staatsschool zal werkzaam zijn, tot staats ambtenaar en eindelijk door liet uir/igt op gestadige veibeteiing van zijn lot, bij toenemende bekwaamheid of verdiensten. 12. Behoud van liet vergelijkend examen voor hen, die naar den post van sraats-schonlonderwijZer dingen. 13. Strenge bepalingen en voorschriften omtrent de sc hooi local en, in dier voege, da: zij door omvang en inrigting waarborgen bevatten, voorde gezondheid der schoolbevolking en de gelegenheid tevens, om alle verpligte leervakken behoorlijk te onderwijzen. 14. Onbelemmerde toegang ren allen tijde tot alle school inrigtingen voor her erkend schoolbestuur, en wettelijke verpiigting voor hen, die aan het hoofd dier inrigtingen staan tot her geven van alle gevvensclite inlichtingen omtrent den staat van de school en den gang van het onderwiis. 15. Vestiging van ééne of meer onderwijzers-kweek scholen van rijkswege. 's Gravf.niiage, den 1 Augustus. Sedert de laat sre dagen is hier meer bepaald sprake van de vermoe delijke aftreding des lieert» IFichers. als minister van Justitie. Redenen van gez'-ndlieid schijnen steeds hoofd-aanleiding tot die aftreding te zijn. Goes, den 1 Augustus, Heden had alhier de Pi o- motie van de Leerlingen der Latijnsche School op de gebruikelijke wijz plaats, welke feestviering door den Rector met eene redevoering behelzende eenige wijs- geerige aanmerkingen over den tegenwoordige» tijdgeest, werd geopend. Daar bij het winter examen door Heeren Curatoren bepaald wasdat E. Callentels met een' prijs en C. H. Swalue naar de hoogste orde der tweede klasse j en C. J. van der Meer Mohr met een prijs en H. A. Cal'lctifels naar de hoogste orde der derde klasse zouden overgaan; en bij het zomer examen besloten was, om E. Callenjels en C. li. Swaluc met prijzen naar de laagste orde der eerste klasseen C. J. van der Meer Mohr met een prijs naar de laagste orde der tweede klasse te bevouleren; ontvin gen nu alle leerlingen, welke gedurende liet schooljaar een prijs waardig gekeurd waren, denzelven uit handen van Heeren Curatorenen bedankten in Latijnsche versmaat voor de genoten eer. Een fraai orgeluiuzyk hetwelk zich van tijd tot tijd hooren lietbragt niet weinig bij tot veraangenaming van dit feest. Bestuien en Adminisiraiien. BEKENDMAKING. Achtervolgens artikel 3 van Zijner Majesteits besluit vatr den 6den Januarij 1831, N°. 68 Staatsblad N°. 2), heeft Zijne Excellentie den heer Minister van Financien, bij resolutie van den aösten Julij 1849, bepaald de prijzenhet opgeld daaronder begrepen waarvoor de collecteurs, splitters en debitar.ten der Koninklijke Nederlandsche Loterij, de loten en gedeel ten van dien voor de tweede week der trekking van de laatste klasse der 208ste Loterijzullen mogen uitgeven te weten BIJ VERKOOP: BIJ VERHURING: Geheele Loten 28,00. Halve - 14.00. Vijfde - 5.60. Tiende 2 80. Twintigste - 1,40. Geheele Loten 74,00. Halve 37,00. Vijfde - 14,80. Tiende - 7,40. Twintigste - 3 70. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zijner Majesteits beslui:, uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Split ters en Debitanten gehouden zijnom zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Goes, den 30 Julij 1849. De Gouverneur der Provincie Zeeland, Bij delegatie van denzelven De Burgemeester der Stad Goes, J. C. van der MEER MOHR. PUBLICATIE BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES brengen ter kennis van een ieder die het aan gaat Dat de Raad, overwegende dat in afwachting van het definitief vaststellen van een vroeger geprojecteerd algemeen REGLEMENT van POLITIE voor deze Stad, vooral de tegenwoordige omstandigheden meer bepaaldelijk voorzieningen vorderen tegen ontijdige en scha delijke openbare vekmakeeb.ik- is eden eii vertoon in gen'dewelke ook ten allen tijde van toepassing zullen zijn bij delibe ratie van den 30sten dezer maand, heeft goedgevon den te bepalen en vast testellen het navolgende: ten eersten. Openbare Dans- en Muziekpartijen, openbare 'looneel- of Knnstvertooningen en soortgelijke open bare vermakelijkheden, mogen, zonder schriftelijke toestemming van Burgemeester en Wethouders, niet plaats hebben. ten tweeden. Deze toestemming kan voorwaardelijk ten opzigten van tijd plaats en duur gegeven worden. ten derden. De Directeuren en Ondernemers zonder voorschreve toestemming, voormelde vermakelijkheden begonnen hebbende, worden met eene geldboete van vijf en twintig tot vijftig gulden, en ingeval van onver mogen tot betaling der geldboete, met gevangenis van drie dagen gestraft. Ingeval van herhalingmet eene geldboete van vijftig gulden en eene gevangenisstraf van drie dagen. Aan de gestelde voorwaarden als vermeldniet voldoende, zullen Directeuren en Ondernemers, met eene geldboete van dertien tot vijf en twintig gulden en ingeval van onvermogen met gevangenis van twee dagen gestraft worden. TEN VIERDEN. De Gebruikers of Eigenaarswelke hunne ge bouwen afstaantot het houden van vaorzeide ver makelijkheden zonder de hiertoe vereischte toestem ming van Burgemeester en Wethoudersworden daarenboven met eene geldboete van dertien tot zes en t wintig gulden en ingeval van onvermogen met eene gevangenis van een dag gestraft. Bij herhaling met eene boete van dertig gulden en eene gevangenisstraf van twee dagen. ten vijfden. Geene Muziekanten, Zangers, Goochelaars, Sprin gers, Vertooners van Kijkkasten, Orgelspelers en dei- gelijke meer, zullen op Straten Pleinen Markten ol andere openbare plaatsen, noch ook in Koffijhuizen, Hei bergenof voor ieder openstaande Gebouwen toegelaten worden, tenzij voorzien van een schriftelijk verlof des Commissaris van Politie. ten zesden. De overtreders van deze bepalingen worden ge straft met eene boete van drie guldenen bij on vermogen met één dag gevangenis. Ingeval van herhaling met eene boete van zes gulden en twee dagen gevangenis. ten zevenden. Vroegere hiermede strijdende verordeningen zijn afgeschaftzullende de vorenstaande van het Raad huis worden gepubliceerd aangeplaktin de Stads- Courant geplaatst en op maandag den zesden der volgende maand in werking komen. Aldus gedaan ten Raadhuize der Stad Goesden 31 Julij 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris, L. de FOUW, Jz. MIDDENPRIJZEN uatt bc uoigcubc Sïrtiïiclcii tc (Soes. Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe/ 8.75. Rogge 5,00. Vroege Gerst/4,17. Late Gerst 0,00. Boekweit 0.00. Haver 0,00. Witte Boonen f c,oo. Witte Erwten f 00,00. Groene Erwten j 0,00. Graauwe Erwten 1 0,00. Tarwe Meel f 10,75. Kogge Meel ƒ6,65. allen per Mudde. Boter f 0.82. Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. Stolk- sclie Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 305 cs. Tarwe Brood ;8 cj. Rogge Brood 125 cs. Osse- Vleescli 55 cs. Koei-Vleesch 55 cs. Kalfs-Vleesch 55 cs. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs. Vcrsch Varken-Vleesch 70 cs. GerooktVarken-Vleesch 80 cs. allen per Ned. Pond. Vroege Aardappelen f 3.00. Late Aardappelen 0,00. de Mudde. Jenever f 60,00. per Vat. IJ pen Hout 7,50. Esschen Hout f 7,5c. per Wisse. Groote Takkebossen 14,00. Kleine Takkebossen 7,00. de Honderd. Steenkolen f 2.50. de 100 Potuien. Turf 70 cj. de dubb. Mudde Knol O'ie f 44,00. Lijn Olie 40,00. het Vat K 'olzaad 11,55. Lijnzaad f 0,00. de Mudde. Kaarsen 65 cs. het Ned. Pond. PRIJZEN VAN IOOC EN DAARBOVEN. Trekking der Vijfde Klasse. 5de Lijst. No. 6572, een Prijs van f 1000. 6de Lijst No. 15266, een Prijs van 1000. 7de Lijst. No. 3030, een Prijs van f 25,000. No. 13814, een Prijs van 1000. ADVERTENTIES. Die iets te vorderen beeft vanof verschuldigd is aan den boedel en na latenschap van wijlen Mejufvrouw A. C. PEA COCK Weduwe C. HARINCK, Jz., wordt ver zocht, daarvan ten spoedigsten opgaaf en betaling te doen ten Kantore van den Notaris A. SmaLlegange, te Goes. Tr Gors, bi 1 F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 2