N". 62. G O E S S C II E COURANT. N1EU WST! JDI1VGKN» Donderdag Augustus. WsSè--' De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs -per kwartaal I is f' d,75; Fianco per Post f .1,90. J Gewone Advertentïèn worden a 20 ets. de regel\ I geplaatst. Geboorte~, JIuwelijks~ en Doodberigteji 1 behalve het Zegelreg't. Jl van J 6 regels a f J, C*-f Een congres van diplomatendie toevallig te EmS bijeen zouden komen, zou den gang dezer zamen* spanning regelen. NEDER LAIN DEN. Zwolle den 27 JulijVermeerdering van wel vaart is reeds verblijdend uit welke geringe oorzaken ook beslaandedezelve wordt verhoogdwanneer dit het gevolg is van handenarbeid, en dat van menschen, die anders de schamele hand uitstrekken men kon zich heden daarvan op de Zwolsche markt overtuigen. De russchen of biezen juncuselders als verachte plant beschouwd, omdat deze veelal op lage moerassige gronden groeijen worden in de voornaamste lage stre ken van Mastenbroek en 's Heerenbroek jaarlijks gesne den voor de mattenmaker^)hetgeen in den winterdag een belangrijk werk verschaft aan de landlieden en hunne kinderenvooral in die lage oordenwaar men des winters aan de landerijen niets van aanbelang kan uit> rigten en dus het voordeel van dit werk zoo kan mede- nemen. Door de meer alaemeene makerij dezer matten en het goede vertier, dat dezelve blijven ondervinden, zijn de arme daglooners er hoe langer hoe meer op uit, om russchen of biezen- te snijdenlangs de sloten moerassen en poelen, terwijl de ijverige landman er zijn werk van maakt, her otituig uit het land als handelswaar aan de markt te brengen, dat steeds een geveeden aftrek vindt; getuige, dat er heden misschien 100 vimmen op 104 bossen in de vim gerekend aliiier aan de markt waren gebragt, van Ootmarsum, Borne, Almelo, Vrieseveen, RijssenWierden, Raalte, Heino en meerdere afgelegene streken van Overijssel. Dit artikel, althans ten vorigen jare in die streken een onnutte plant, braai beden nog meer dan f 1000 aan de verkoopers op, een voordeel, dat men dus mag beschouwen alleen door handenarbeid, veelal door broodeloozen uit de opgenoemde streken verkregen. De statistiek van een jaar lang zou een zeer belang rijk kapitaal vertegenwoordigen, eerst door den verkoop der russchen of biezen, dan door den uitgebreiden han del in matten. Lit yd en den a8 July. Meermaal, en thans we der, viel aan 'srijks museum van natuurlijke historie alhier het voorregt ten deel, door vriendelijke tnsschen- komst en ijverige bemoefjing van den vice-consul der Nederlanden te Alexmdrië, den heer S. W. Ruysse nacrs, begiftigd te worden met geschenken van natuur voortbrengselen uit Egypte, tot dat einde door Clot Beyinspecteur der geneeskundige dienst aldaar, belan geloos bijeengebragt. Onlangs werd die wetenschappelijke inrigting aan genaam verrast door een nieuw geschenk, van den heer Ruysscnaers zelve» besraande in eene hoeveel heid mineralen, doch voornamelijk in eene uitmuntende verzameling Conchyliën en Koralen uit de Roodezee. De groote moelijkheden in die oorden, aan het bijeen brengen van zoodanige verzamelingenen de belang rijke kosten, daaraan noodwendig verbonden, verhoo- gen hare waarde niet weinig, en geven regtmatige aanspraak op dankbaarheid en loffelijke vermelding. Terwijl aar. die verpligting langs dezen weg openlijk voldaan wordt, gaat daarmeê de wensch gepaard, dat door den heer Ruysscnaers, 11a zijn terugkeer te Alexan dria, bij de behartiging der handelsbelangen van zijn vaderland met al den ijver die hem eigen is ook die der wetenschappen niet zal worden uit liet oog verlorendat het hem noch aan gezondheid noch aan de gewenschte ondersteuning moge ontbreken, om op 1 en ingeslagen weg te blijven voortgang, dat zijn voorbeeld tot navolging moge strekken aan de Neder- landsche consuls, wier woonplaatsen daartoe gunstig geleeen, doch verstoken zijn van natuuronderzoekers, te kostbaar om in de tegenwoordige omstandigheden, voor rekening van den lande te kunnen worden uitge rust en onderhoudeneven als dat van den heer van Lansbergheconsul-generaal te Caraccas, aan wiens ijveren kunde het rijks museum insgelijks, reedssedert vele jaren zulke groote verplig-.iug heeft. (Z. C.) ITALIË. De terugkomst van den Paus te Rome zal vroeger dan men dacht plaats hebbenindien ten minste de aankomst aldaar van den generaal Wimp f enop deze aangelegenheid .betrekking heeft, die de sleutels van Bologna en Ancona aan den Paus te Gaëta was wezen overhandigen. Het groote vraagstuk, of Pius IX, bij zijne komst te Rome eene constitutie zal verleenen, houdt tegen woordig aller aandacht bezig. Men beweert dat de denkwijze van den keizer van Oostenrijk en van den keizer van Rusland op dit punt volkomen overeenstemt met die van de meerderheid van het ministerie te Parijs, en dat Pius IX uit vrije beweging zoodanige vrijheden zal verleenen, als bij voegzaam acht. Te dien opzigte zou men dus volkomen gerust kunnen ziinware het niet dat men den invloed van sommige kardinalen op den Paus vreesde. DUÏTSCHLANI >- Frankfort, den 27 Juiij. De jongste berigun uit Bern luiden zeer oorlogzuchtig; de bondsdag heeft een leger van 64,000 man onder de wapens geroepen. Hiertoe schijnt aanleiding gegeven te hebben, de steeds toenemer.de afsluiting der Zwitsersche grenzen, en liet gerucht, dat de Oostenrijkers zich gereed maken, om de bergetigten van den Simplon te bezetten. Men vermeent ook vijandige oogmerken te ontdekken in de houding van Frankrijk. Ten zelfden tijde volliar den Bern. Zurich, Lucern en Aargau, in hunne pro testatie tegen het besluit des bondsraadsbetreffende de verbanning der Duitsclie vlugtelingen men wil dezelve in het land behoudenen in geeneti gevalle een inbreuk op het regt van gastvrijheid gedogen. Het aantal dier vlugtelingen beloopt thans ongeveer 10,000, waarin men, ingeval van oorlog, verdedigers des lands vinden kan. Uit dit alles blijkt dat zich ernstige gebeurtenissen aldaar voorbereiden. Velen in Zwitserland gelooven dat genoemd leger bestemd is om aan Duitschland het teelten tor eenen nieuwen vrijheidskrijg te geven. Reeds lu bben 27,000 man het bevel ontvangen, om naar de noordelijke gren zen te marcheren; ook zullen de zuidelijke grenzen bezet worden. Men verwacht eene buitengewone bijeenroeping der bondsvergadering. Hamburg, den 28 Julij. Uit Sleeswijk meldt men, dat de graaf Reventlow, den 25 dezer uit Gastein terug gekomen, aldaar van den aartshertog Johan de verze kering zou hebben bekomen dat hij trachten zou van het Pruissische kabinet eene wijziging van de vtedes. voorwaarden te verkrijgen; mogt dit niet gelukken, dan zou hij de interventie van Beijeren ten gunste van de Hertogdommen inroepen en trachten te bewerken, dat eene aanzienlijke krijgsmagt ter ondersteuning van de Hertogdommen werd gezonden. Het berigf. als zou door eene deputatie uit Slees- wijk aan den hertog van Brunswijk de regering zijn aangeboden, wordt bepaald tegengesproken. Rastatt den 28 July. De Protssen gedragen zich bier meer als vijanden dan als bevrijdershunne aanmatigingen ziin zeer groot. Daarentegen worden zij ook door vele burgers als viianden beschouwd, hetwelk tot groote spanning aanleiding geeit. De druk der in kwartiering is omzettend; vele burgers hebben-20, 30, ja zelfs 60 man in huis. Van vele zijden wordt ge zegd, dat het zoo niet blijven kan en dat men op eene nieuwe revolutie hoopt, om van dit bezwaar ontslagen te worden. Het aantal der gevangenen beloopt tegen verwachting meet dan 5500 man; 180 bruikbare stuk ken yeschut van allerlei kaliber lie-It oen gevonden; zoomede meer aar 5300 geweren, even zooveel sabels, en a rzi I-tic hoeveelheden ammunitie, waaronder ruim 600 vaten buskruid De verdedigingswerken hebben weinig geleden, zoodat deze bondsvesting nog in goe den staat verkeert. Het verlies van het tweede Pruis sische corps bedraagt aan dooden 10 manen aan ge wonden 4 officieren en 86 man. ENGELAND. Londen den 29 Julij. Jl. Zaturdag kwam de Fransche stoomboot Phenix van Havre bij Brighton aan. Een passagier verliet terstond het vaartuig. De consul van Frankrijk, die op da kade stond, sprak dezen passagier aan en vernam dat hij zich onmiddelijk naar Londen wilde begeven. De chef der Douanen naderde hem en vroeg zijn naam waarop de passagier mede deelde dat hij Karei Bonaparte prins van Canino was en zoo men zijn paspoort verlangdehij er ver scheidene kon toonen. Toen genoemde chef antwoordde dat hij geen paspoort vetlangde, riep de prins uit: „Goddank J dan ben ik eindelijk in een land van we* zenlijke vrijheid gekomen waar men geen paspoort r.oodig heeft!" Hij voegde er bij, dat het tegenwoor dig gouvernement van Frankrijk het afschuwelijkste is, dat men kan bedenken. FRANKRIJK. Parijs, den 28 Julij. Een der conservatieve bla den bevat heden morgen een artikel, waarin het on verholen vraagt om eene onverwijlde herziening der constitutie. Met hetzelfde doel is bier een genootschap gevormd, dat tevens beoogt, het volk aan te sporen, om Lodewijk Bonaparte voor zijn leven tot president te benoemen. Men duchtdat deze handelingen tot vervolgingen aanleiding zullen geven. Parijs, den 29 Julij. Frankrijk heeft een van zijne oude militaire sieraden verloren. Den 28 dezer is de maarschalk Molitorgrootkanselier van het Le gioen van Eer, de overwinnaar van Sweitz, Mirten en Glansin den ouderdom van 78 jaren overleden. Ook in ons vaderlandvooral door de treurige gebeurtenis van Woerdenis deze veldheer 1 vel bekend De heer Guizot heeft aan onderscheidene zijner vrienden zijn voornemen te kennen gegevenom bij den aanvang van den nieuwen cursus, zijne geschied kundige lessen te hervatten bij de Sorbonne, waarvan hij nooit heeft opgehouden titulair hoogleeraar te zijn. Parijs den 30 Julij. Er wordt gezegd, dat twee prinsen van de verbannen familie Orleansop last van den ex-koning Lodewijk Philips een schriftelijk ver zoek aan den president der republiek hebben doen toekomenom te Dreux voor de laatste maal de be granfplaats van hun geslacht te mogen bezoeken. Dit schrijven zou in den raad der ministers zijn gelezen en na de terugkomst van den president te Parijs, zal te dien aanzien een besluit worden genomen. Te Angers worden groote toebereidselen gemaakt voor het feest ter eere van den president der republiek. De toevloed van volk is verbazend. Een reiziger be- rigt geheele familien op karren ontmoet te hebben, die beladen waren met voorraad, uit vrees van in de stad niet onder dak te komen. Ook afdeelingen ku rassiers en infanterie zijn de stad binnengerukt. Pi us IX heeft eené proclamatie gerigt aan het volk van Rome, waarin hij zegt, vurig naar den dag, te verlangen, die hem ih iKS't midden van zijn volk zai wederzien en dat hij de vrijheid en onafhankelijkheid van liet hoofd der kerk, zo» noodig voor de rust der, katholijke wereld, wenscht gewaarborgd te zien. De Paus verklaart voorts, dat hij eene commissie benoe men zalwelke met eene algeheele volmagt bekleed en daarin geholpen door. een ministeriede regering van den staat zal regelen*. Er is hier veel sprake van een coup d'dtat,(\ie op handen moet zijn en ten doel heeftin overeen stemming met de meerderheid der wetgevende verga dering en met den bijstand der legitimistische en der Orleans partij, den republikeinschen regeringsvorm af te schaffen* De reizen, die de president der republiek voornemens is in de departementen te doenzouden de uitvoering van dit plan moeten vergemakkelijken.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1