iV'. «I. 1849 G E S S C IIE C O II R A M T Maandag 30 ]S 1U W ST IJ I) IN G I? N De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f dj! 5; Franco per Post f -1.90. ijf fa m Gewone Jdvertenti'én worden <tc20 cis. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen 1 van J regels k f J,20behalve het Zegelregt. ITALIË. Turin, den 01 Julij. De berigten uit Rome tot den iöden, over Duitscliland aangebragtmelden, dat de kerkelijke plegtigheid welke liet herstel van bet pausselijk gezag is voorafgegaan, door de geestelijkheid is verordend, en dat daarop d n ijden en jöden liet pausselijk gezag, op last der Fransche militaire over hei is hersteld, en op deze.wijze aan de romeinsche omwenteling een einde is gemaakt. Volgens deze be* vigten, iiad de bevolking van Rome zich in deze ge beurtenissen, waatbij nog al militaire pracht was ge toond, met de meeste kalmte gedragen. In bijzondere berigten, door Italiaansche b'aden mede gedeeld komr voor, dat er in 'sPausen geheimen raad groot verschil van gevoelen bestaat, nopens bet geen die kerkvoogd aan de vorderingen des tijds kan en mag toegeven. De berigten uit Rome leveren niets bijzonder belangrijks op. Gelijk men weer, In eft generaal Oudi- not meteen enkelen pennetrek al de dagbladen gesup primeerd, niet uitzondering van her officiecle dagblad, dat onder zijn toezigt geredigeerd wordtdoch deze- maatregel belet niet, dat alles bekend wordt, wat te Rome voorvalt. Zoo deelt de Prcssc een brief uit Rome mede, waaruit blijkt, dat de geestdrift der Ro nieinen over de herstelling van het pauselijk gezag niet zoo groot geweest isals men het heeft willen doen voorkomen. De ministerieele dagbladen, zoo leest men in dien brief, o. a. hebben veilig eene luister rijke beschrijving kunnen geven van de feesten, welke de stad gevierd heeft en van den regen van bloemen waaronder generaal Oudinot als liet ware overdekt werd; zij zijn zeker, dat, ten minste te Rome, niemand ben zal logenstraffenwant generaal Oudinot heeft al de dagbladen, op één na, gesupprimeerd. Inliet nieuwe koffijhuis, het grootste van Rome, misschien van Italië, waar drie achtereenvolgende jaren alle oproerige bewegingen werden voorbereidtraden onlangs twee Fransche officieren binnen en vonden er eene menigte van demagogen, allen habitués van deze inrigting. Zij verlangden koffij. De eigenaar antwoordt koel: Koffij die is niet meer voorhanden," Geef dan chocolade." Die geven wij niet." Welnu, dan zullen wij een glas rum drinken, „Wij houden er geer. rum op na." Zonder een woord te spreken ver. laten de olficieren liet koffijhuis. De gebaarde dema gogen liefFen een spottend gelach aan. Intiisscher., na efènige oogenblikki n komen de officieren andermaal binnen, maar ditmaal vergezeld door 8o gewapende soldaten. De kastelein versclnikte en niet zonder reden. •„Koffij is niet meer voorhanden." voerden hem nu de olficieren re gen.oer, „chocolade geeft gij niet, en rum houdt gii er niet op na. Welnu, dan is dit ook geen geschikt locaal voor een koffij huishouder. Wij zullen er met meer nut eene kazerne van maken» Bij het woord voegen zij de daad. Zonder veel omslag werpende soldaten liet geheele meubilair, tafels, stoe len. enz., op straat en de verzamelplaats van anar cliisten uit de grijze wereldstad was ijlings in een post van Fransche soldaten gemetamorphoseerd. DEUTSCHE AND. Keulen, den 24 Jnltj. In weerwil van de stren gere verordeningen der nieuwe wet op de drukpers, behelzen onze radicale dagbladen bestendig de hevigste aanvallen tegen den koning en de regering en prediken ongestoord de omverwerping van her bestaande. De regterlijke niagt alhier schijnt te zwak ofte vreesachtig te zijn om zich tegen hunne onvoegzame taal te ver zetten. Een voorname grond voor hare werkeloosheid ligt echter welligr daarin, dat de procureur des konings bij ondervinding weet, datdf jtnyin drukpers delicten, toch nimmer het „schuldig" uitspreekt Frankfort, den 04 Jnltj. Per koerier is hier lieden liet berigt aangebragt, dat Rastatt zich onderworpen heelt. Het garnizoen heeft zich op genade en onge nade overgegeven en de Pruissen hebben gisteren namiddag deze vesting bezet,De generaal von Holle ben is rot derzelver gouvemeür benoemd, en de man schappen der oproerige bezetting zijn voorloopig in de kazematten opgesloten geworden. De Pruissen zijn met gejuich door de ingezetenen ontvangen, daar deze zicli nu verlost zagen van den angstden schrik en de mishandelingen, waaraan zij gedurende al dien tijd blootgesteld waren. Door de onderwerping dezer be langrijke vesting, heeft de opstand in Baden zijn laatste steunpunt verloren en is als volkomen gedempt te beschouwen. Naar men verneemt heeft onder de man schappen der bezetting veel oneenigheid bestaan en j hebben kwaadaardige koortsen gelieerschthetgeen gevoegd bij een volslagen gebrek aan geneesmiddelen, veel heeft bijgedragen tot derzelver onderwerping. Frankfort den 25 Jul ij. Volgens berigten uit Mannheim van den 23 dezer, was het aldaar den vori- gen avond tussclien Beijer«che en Pruissische sol laten der bezetting onder welke zich reeds sedert cenige dagen c-ene hevige spanning geopenbaard had, tot bot singen gekomen waarbij van weêrszijden de wapenen gebruikt wareu. E<n aanval van Beijersclie soldaten op een Pruissiscben wachtpost, waar een hunner ka meraden gevangen was gezet, had met de bajonet af gekeerd moeten worden. Oolc elders vertoonen zich sporen van verregaaiiden naijver tussclien de troepen der genoemde Staten. Uit liet Badensclie bovenland meldt men, dat voort durend Pruissische kolonnes door liet land trekken, en de ingezetenen vau allc plaatsen ^mtwapeuen» Er hadden nog altijd veie inhechtenisnemingen plaats. Berigten uit Altona van den 24 melden, dat dien dagdeaftogt van het rijksleger en van de Sleeswijk-I lol steinsche troepen uit Jutland ingevolge de bevelen van den generaal von Prittwitz eenen aanvang ge nomen heeft, en dat den 14de!! Augustus in Sleeswijk door de troepen die stellingen moeten ingenomen zijn, welke bij de overeenkomst nopens den wapenstilstand bepaald zijn. Reeds was een deel Beijersclie en Keur- hessische artillerie door Altona getrokken. Uit het volgende artikel van de oificiele Neue Münchener Zeitung blijkt, dat de Beijersclie regering weigert den tusscheii Pruissen en Denemarken gesloten wapenstilstand te ratificeren Naar wij vernemen heeft Pruissen, overeenkomstig art. 9 der overeenkomst betrekkelijk den wapenstilstand, ook de Beijersclie regering tot bekrachtiging daarvan uitgeiioodigd. Wij zijn in staat gesteld te berigten dat de Beijersclie regering, zoowel 0111 formele als materiele redenen, gemeend beeft op deze uitnoodigmg een wei gerend antwoord te moeten geven. Wat den vorrn betreft, omdat liet centraal gezag, als alleen bevoegd om eenen wapenstilstand niet Denemarken te sluiten, d >or Pruissen in dezer, volstrekt niet gekend is wat de zaak zelve aangaat voornamelijk omdat juist op liet regt dtr Hertogdommen, om met elkander vereenigd te blijven, bij den tussclien de kroon van Pruissen en Denemarken gesloten wapenstilstand geenerlei acht ge slagen en hetzelve integendeel grcotelijks benadeeld is. Wat de Beijersclie brigade betreft, die aan den strijd tegeli de Denen een zoo roemrijk aandeel heeft geno men, dezelve zalnaar men niet zekerheid verneemt, worden teruggeroepen, om niet bij een langer verblijf in de Hertogdommen in het onaangename geval te ko men. van tot handhaving van den wapenstilstand tegen de Hertogdom men gebezigd te worden alsmede om tot geene verwikkelingen met Pruissische en andere Dbitsclie Staten aanleiding te geven, waarvan de Beijer sclie regering de verantwoording noch tegenover haar eigen land noch tegenover Duitscliland op zich zou willen nemen." Te Karlsruhe en Mannheim worden bij voort dining vele personen gearresteerd, die eenig bijzonder deel hebben genomen aan de jongste volksbeweging. Ouder de aangeklaagden bevinden zicli een dertigtal katholieke en evangelische geestelijken alsiijédtj v"el| schoolhoudt rsdie voorloopig in hunne functiéiV ge schorst zijnonder de beschuldigingdat zij van den kafisel of bij bun onderwijszich ten gunste van de voorloopige regering geuit hadden. De denunciation zijn aldaar thans aan (ie orde van den dag, en de reac» tionnaiie dagbladen dringen er zelfs op aan dat de bezittingen v3ii allen, dit: aan volksvereenigingen heb ben deel genomen, in beslaggenomen en gtconfiscecrtl moeten worden Frankfort, den 26 Jtilj. De p ditieke geschillen, die tussciiiii Be.ieien en Pruissen ontstaa 1 zijn, open baren zich zelfs in de vijandelijke stemminguie tus sclien de troepen dezer beide staten heerscht. Te Mann heim, waar reeds sedert een' geruimen tijd een bataillon Beijeren in garnizoen lagis liet tusscuen deze en de Pruissen reeds tot een eins ig gev.cn; gekomen. Ter verzekering van de openbare rust aldaar, heeft dit ba taillon bevel ontvang-11, die stal re verlaten, en in Frankfort garnizoen te houden. O >k hier heeft men reeds bemerkt, dat de Qostenrijkeis en Pruissenniet meer gelijk vroeger, op een zeer vriendschappelijke!! voet met elkander staar. Overigens se 'uinr men in Baden zicli niet over het gedrag der Priiiss sche militairen 'e beklagen. Onder <1e krijgsgevangenen, w. Hte te Rastatt ge maakt zijn noemt uien' o a. den gouverneur der ves> ting, Tiedemann, den dictator Werner Wekker, zoem van den Badensclie afgevaardigde, te Frankfort en meer andere bekende p.rsonen. Alleen Willich heeft het geluk gehad naar Zwitserland te ontkomen. Al deze peisoneh zullen tiaar Ka-lsruhe gebragt worden, ooi aldaar voor een* krijgsraad teregt te staan. Alvorens zi :li te onderwerpen, hadden zii van den Pruissischen generaal von Gróbtn de toezegging verlangd, dat inge- valle een doodvonnis tegen hen mogt geveld worden men hetzelve in levenslange verbanningsstraf zou ver anderen. Deze toezegging niet hebbende kunnen ver werven bleef hun niets overig, dan zicli op genade en ongenade over te geven. De beruchte Zwitsersclie en Poolsche legioenen waren beide nog in de vesting, lievige, aanstekende ziekten lieerschten gedurende de laatste weken in een lioogen graad onder liet garnizoen. Toen het de wapens nederlegde. verwijderde de Prir.s van Pruissen zich. met de verklaring, dat hij deze mensciien niet zien wilde. Uit Bun wor Ir imdegedeeld (iat de Fransche gezant aldaar geweigerd heeft de p issen te viseren, die door (ien bondsraad aan onderschei kne Duitsclie vlug- telingen waren verleend 0111 zich naar Frankrijk ie be geven. Zoowel in de buiténlandsche als binnenlandsche betrekkingen komr eene steeds toenemende verwarring, die zeer ernstige gevolgen moet na zicli slepen. Met gevoelen wint hier meer en meer veldda» liet nog tot hevige botsingen, tussclien Pruissen en Oostenrijk zal komen. ENGELAND. Londen, den 25 Julij. Te Birmingham heeft eergisteren avond eene talrijke volksvergadering plaats gehad, waarin verscheidene sprekers ten gunste van de Hongaren en ook van de Romeinen, als strijdende voor hunne onafhankelijkheid en vrijheid, het woord gevoerd hebben en verklaringen in dien geest zijn opgemaakt. Het gouvernement heet' besloten elk schip der zeemagt dat te missen is, paar de Middellandsche Zee te zenden. Men zeide, dat het kabinet een gunstig antwoord zon geven op een aan hetzelve gedaan verzoek om de onafhankelijkheid van Hongarije te erkennen. Op ver schillende plaatsen waren bijeenkomsten gehouden, waarin de sympathie voor de Hongaarsche zaak werd te kennen gegeven. Men is algemeen van gevoelen, dat het Arnerikaansch kabinet genoodzaakt zal zijndeszelfs inzigten ten aanzien van den stand van zaken in Europa bekend te maken. De bevolking der Vereenigde Staten stelt

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1