Bestüreh en Administration. techeetd, betrapte 11. Donderdag op beeterdaad ene elegant gekleedde dame, befaamd wegens hare vlugheid en bekwaamheid in liet zakkenrollen en beursligten bekend onder den naam van Filettc de Nathan, anders Fatmy Duperret. De geschiedenis van dit meisje, is even zonderling als treurig. Zich kenmerkende 'door ongemeen fijne manieren en keurige kleeding, voorzag Fanny Duperrèt uitsluitend door diefstal in hare be hoeften en hare ervarenheid hierin ging zooverdat zij steeds, zonder ooit hare beurs te trekken, haren smaak, hansrogien en luimen kon bevredigen. Wel is waar, werd zij nu en dan bij hare bezigheden lastig gevallen door de politie, maar zij maakte het de hand. langers der geregtigheid even moeijeltjk, als dit een stam van Arabieren zijnen cheik kan doen. De geregtelijke rampspoeden van Fanny begonnen in Belgiewaar haar eerste vonnis haar tot drie jaren gevangenis veroordeeldewelke straf zij daar te lande ook ondergaan heeft. Hierop naar Frankrijk gekomen, werd zij kort daarop te Parijs tot een jaar opsluiting veroordeeld wegens eenen bewezen diefstalnog later te Versailles voor drie maandentoen zij hare zuster Minetteover wélke een vonnis van zeven jaren ge vangenis was uitgesprokenhad heipen ontsnappen. Eenige jaren geleden te Brussel op diefstal betrapt, wist Fanny hare voorloopige invrijheidstelling uit ie werkm', cioor middel van een borgtogt van aoco frs.welk- som zij stortte, ten einde hare industrie in Franktijk voort te kunnen zetten en zich te onttrekken aan de gevolgen van een later uitgesproken vonnis, waarbij zij bij verstek andermaal tor 3 jaren kerkerstraf veroor deeld werd. Sedert dat tijdstip onderging zii te Paris eene andere straf van zes maanden, wegens poging tot diefstal in de magazijnen van la Ville de Paris; later is zij bij herhaling gearresteerd bijzonder in December a. p., dr ch kwam toen vrij zonder gevonnisd te wonier. Zeker heeft geene familie ooit eene zoo ruime blad zijde ingenomen in de annalen van liet regr. als de familie Nathan, welke achttien leden telde; vader, moeder, zes dochters hare echtgenooten en kinderen al die personen werden bij herhaling corrtctionneel tn crimi neel vervolgd en vijftien hunner zijn veroordee'd tot gevangenisstraffendie te zamen ren geheel leveren v3ti 209 jaren en 10 maanden, waaronder 100 jaren dwang arbeid, 35 jaren opsluiting zonder toegang en 74 jaren en 10 maanden gevangenis. In één woord, de gereg telijke oorkonden zijn mei aanteek' ningen aangaande deze familie opgevuld. De helft van dit gezin heeft op dit oogenblik Frankrijk verlaten; de meesten namen de wi;k naar Engeland en de Vercenigde Staren. De overigen boeten in de bagno's of in de gevangenissen voor hunne vroeger gepleegde misdaden. NEDERLANDEN. Rotterdam, den 23 Julij. De eerste haringbuis is gisteren (Zondag.) te Maassluis binnengekomen met 87 ton; de tweede re Vlaardingen met 57 ton. De berigten uit zee nopens de visscherij luiden gunstig. 'sGraveniiage den 25 Julij. Blijkens de heden aangekomen Javascbe couranten tor 26 Mei was de tijding van het overlijden van Z M. Koning IVillcm II den i3den dier maand te Batavia ontvangen, en den i4den bij eene buitengewone courant ter algemeene kennis gebragr Omtrent de aangelegenheden van Bali behelzen de Javasclte Couranten de volgende belangrijke tijdingen; De overwinning, op den 15 en 16 dezer behaald, mag in liet algemeene doel der expeditie van Balie als beslissend worder. aangemerkt. De vorst van Beliling is geheel ilit zijn rijk verjaagd, en de onderworpen bevolking heeft reeds vnnrloopig eenen anderen pro- visionnelen bestuurder aangenomen. De met het gouvernement bevriende Vorst var. Bangli is weder in her bezit gekomen van het hem vroeger door Beliling en Karang-Assam ontnomen land van Batour. Het landschap Djambrana vraagtom eenen nieuwen vorst, afgescheiden van Beliling, over hetzelve te sollen. De verdedigings weiken van Djaga Raga, met inspan ning van krachten eener geheeleen talrijke bevolking, sedert 1848 ontzettend uitgebreid en vergroot, hadden den vijand in den waan gebragt van onverwinnelijk re zijn de schrik en liet ontzag voor onze wapenen is llniis over geheid Bah zoovee) te grooter. DERDE BALISCHE EXPEDITIE. Batavia, den 18 Mei. Berigten van den generaal majoor titulair, opperbevelhebber der derde Balische expeditie', loopende tót 10 Mei, houden in-, dat de bevolking van Beliling zich geheel geschaard heeft aan de zijde van liet gouvernement; hebbende zij, even als die van Djembranamagtigir.g verzocht, om zich jn massa gewapend te mogen hegeven naar de grenzen, ten einde eenen inval te doen in Ka rang-Assam die bevolking, en .in'her bijzonder de hoofden, zijn ver vuld met wrok tegen hunnen vorigen Vorst, die, op de lijding, dat zij bij den opperbevelhebber in onder werping gekomen waren, hunne naastbestaanden, die hem waren gevolgd onmenschelijk heeft laten ombrengen. De vorst van Gianjar beeft dien van Banglie laten vragen, zich bij hem te mogen voegen, om te zamen eenen inval te doen in liet land van Karang-Assam hem is geantwoorddat meer officiële bewijzen van zijne onderwerping werden verlangd alvorens zijne medewerking kon worden aangenomen. Een plegtig gezantschap van de vorsten van Sela- parang, op het eiland Lombok, was aan den opper bevelhebber zes ofaclit duizend man komen aanbieden, te bestemmen tegen Ivarang-Assam. Hetzelve zoude de vloot volgen en ter plaatse antwoord bekomen. Op Banjoewangie ontving de opperbevelhebber brie ven van Baóong, houdende, dat Gianjar openlijk met Klonkong gebroken heeften dat Dewa Agoong van zijne zijde den Goestie Djielantiek verdreven heeft die zich derwaarts had_, begeven waarschijnlijk was zulks geschied uit vrees dat deszelfs tegenwoordigheid onze wapenen naar Klonkong zouden lokken: het werd echter desniettemin geacht gelijk tesraan aan eene vrede breuk tussclien Klonkong en Karang Assam. Onder den vijand was de ontsteltenis groor. Op den 9den waren alle troepen wederom ingescheept, met uitzondering van bet halve 5de bataillon, hetwelk met de hulptroepen van Madura gekampeerd lag nabij Beliling. Uit het rapport van wege het departement van Koloniën ontvangen, deelen wij nog liet volgende mede: Deoorlogs- en transportvaartuigen wateti den ia in de Amokbaai vergaderd en de gelegenheid, 0111 daar te landen, gunstig bevonden zijnde, werd daarmede een aanvang gemaakt op den volgenden dag, den 13 Mei. Het ontschepen werd ongestoord volbragt doch toen de eerste afdeelingen zich een weinig landwaarts in opstelden. Werd ontwaard, dat de nabij gelegene hoogten geoccupeerd waren door eene vijandelijke linie van naar gissing aooo 3000 man, tegen welke van de regter zijde de luitenant kolonel Le Bron de Vexela met 3 kompagnien van het 7de bataillon en links de luitenant kolonel Poland met 3 compagnien van het 3de bataillon algezonden werden. Na eene korte scher mutseling, waarbij de vijand eenige dooden en gekwet sten bekwam zonder eenig verlies onzerzijdswerd hij verdreven van den link-er vleugel, de kampong Pa- dang, aan tie cove of kleine baai van dien naam gelegen, binnengerukt en nog dienzelfden avoud aldaar het hoofdkwartier gevestigd. In den nacht werden de vijandelijke bivouac vuren nog bespeurd op de bergkruinen ten noord westen maar in den morgen bij eene verkenning, door den luitenant kolonel van Swietcn, derwaarts gedirigeerd onder bevel van den majoor Liborelwerd geen vijand meer bespeurd. Verscheiden hoofden der omliggende kampongs kwamen dienzelfden morgen zich onderwer» pen, terwijl de rijksbestierder van Karang Assam, door niemand der bevolking gevolgd, de vlugt had genomen. Deze bijval en tweespalt in Karang Assam werd be nuttigd, om den rijksbestuurder met de zijnen, in ver eeniging met de hulprroepen van Lombokover de gebergten naar de zijde van Oedjong te zenden dat ook tot omwenteling voorbereid was, en dien rnarsch zoodanig in te rigten, dat zij dAAr aankwamen in den vroegen morgen van den 21 wanneer ook een deel van het eskader, bestaande uit 2 fregatten, 7 stoom- schenen, 4 schoeners6 kruisbooten en 3 transport schepen, zich daar zouden bevinden. Heden morgen bij komst op de reede van Oedjong werd bespeurd, dat van alle zigtbare kampongs aan de kust de witte vredevlag wapperde. Een zendeling van den rijksbestuurder van Karang- Assam kwam direct aan boord met het berigrdat reeds den vorigen avond de Radja van Karang-Assam, door een gedeelte zijner eigene onderhoorigengeza n.enlijk met de voorhoede der Lombokkers, aangevallen er,, door allen verlaten, om het leven was gebragt; dat de vorst van Beliling en de Goesu Djilantiek de vlugt naar het gebergte hadden genomen en van alle zijden vervolgd en opgezocht worden. Hun staat ge volgelijk hetzelfde bloedige lot te wachten, ofschoon onmiddellijk last is gegeven, hen zoo mogelijk levend in handen te leveren. De oorlog met Karang Assam is hiermede geëindigd en de vorstelijke dynastie van dat land en van Beliling heeft opgehouden te bestaan of althans te regeren. Gerustelijk kan dus de verzekering worden gegeven, dat de zaken eene volledige en gunstige beslechting nabij zijn. Groningen, aen 24 JulijTot geruststelling van ouders, welke kinderen hebben op het instituut voor Doorstommen alhier, kunnen wij mededeelcn, dat nog geen der kweekelingen door de Cholera-ziekte isaan< getast, en dat het Instituut, zoowel als de weeshuizen hier ter stede, tot dusverre, even als vroeger bij het heerschen der Cholera alhier, van die vreesselijke ziekte bevrijd is gebleven. De kweekelingendie in deze week met het invallen der vacantie van hier naar Amster dam zullen vertrekkenom zich van daar verder naar huis te begeven zullen derwaarts vergezeld worden van eenen medicinae doctor, voorzien van de noodige geneesmiddelen,*" out dadelijk hulp te kunnen aanbieden, indien zulks onverhoopt noodig mogt zijn. Gr.Ct A^55oïi5ï5ïie. De COMMISSIE van BESTUUR over de Pro vinciale School tot aankweeking van HEELMEES TERS en VROEDVROUWEN in de Provincie Zeelandte Middelburg gevestigd, brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden VooreerstDat de zooJanigendie verlangen met den eerstvolgenden Cursus, in de maand Augustus 1849, als Leerlingen bij gezegde School te worden ingeschreven, zich in persoon of met vrachtvrije brie ven van itenzelven, of'van-hunne Ouders of Voogden, zullen behooreti aan te melden bij den Secretaris der Commissie en aan denzelven zullen behooreti over te leggen of te doen toekomen een Extracr uit liet Register van geboorte en een Certificaat van goed gedrag, afgegeven door den heer Burgemeester hunner woon plaats, als wanneer hun nopens hunne verdere ve - pligtingen de noodige teregtwijzingen zullen worden gegeven. Ten Tweede: Dat de aanvang der Lessen van den eerstvolgenden Cursus zal plaats hebben op Dingsdatj den 7 Augustus 1849, 11a dat op Maandag den 6 Augustus, des middags ten één uur, in hei gewone Lokaal der School, zal zijn geregeld de rangschikking der Leerlingen bij welke een ieder hunner zal be hooreti tegenwoordig te zijn. En, Ten derde: Dat onder goedkeuring der Com missie bij onderling overleg van Heer.en Professor en Lectoren, en van den Heer Docent inde Latijnsche Taal, is vastgesteld, dat de Lessen zullen worden gegeven op zoodanige dagen en uren als omschreven zijn in de Aankondiging, welke aan de Voorpoort van het Lokaal der School zal zijn aangeplakt. Middelburg, den 2 Julij 1849. Namens de Commissie voornoemd VAN BAKELGEM Secretaris. U08s,e ^taats-Loterij. prijzen van iooc en daarboven. Trekking der Vijfde Klasse. lste Lijst. No. 10044, de Prijs van f 100,000. 2de Lijst. No. 15511, een Prijs van 2500. No. 1955 een Prijs van ƒ1500. No. 3980, een Prijs van f 1000. 3de Lijst. No 1G689, een Prijs van 1500. A D VER TENTI EN °p. Woensdag den 8 Augustus 1849, des glgg namiddags ten 5 ure in de Herberg bij p. DE BnoEKERT te 's Gravenpolder zullen Kerkvoogden en Notabelen der Her vormde Gemeente van 's Gravenpolder op daartoe bekome magtiging ten overstaan van den Notaris E. P. Lenshoek, residerende te fVolphaarsdijh, publiek en aan den meestbiedende presenteren le verkoopen 80 Hoeden 90 Ellen E S £5 Sï~ cmoiD, met het daarop ssaandc üS©fJ1^1- dUlaiifiLS, liggende in Oost-Kerkboekin de Gemeente van \t Gravenpolderzijnde Kadaster Sectie A N°. 385. Information zijn te bekomen bij Hecren Kerk voogden en Notabelen voornoemd en ten Kan tore van voornoemden Notaris. Ten Kantore van B. I>. 41051 liN in de Lange Vosstraat, en bij den gead- mitteerden Debitant ,5. E. BE JOODE, in de Rozemarijnstraat, is getrokken in de thans trekkende 5de Klasse der 208ste Staats-Loterij de Prijs van 15«©op No. 1955. Dev ies IVeluan weer moed geval Ik trek misschien een schat. Bij de bovengemelden zijn le bekomen IIEELE en GEDEELTEN van LOTEN volgens Prijs-Courant. Te Goes, bi 1 F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 2