i\\ 60. G O E S S C II E COURANT. NI 15 U YV 8 T J J I> IN G10 N Donderdag 36 Juli/. I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigteri ly, De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De 'Prijs per A wartaal is f J,75; Franco per Post f .1,90. V-i i-V' f Gewone Adverlentiën worden a 20 cis. de rqgel\ \van J 6 regels <i f J ,20, behalve het Zegelregt* t ij j V—i V h.ï V. H r\ v t ITALIË. De Fransche regering beeft den 20 dezer de volgende belangrijke telegraphische depeclie ontvangen en open baar gemaakt: Rome 16 Julij. De generaal Oudinot aan den minister van oorlog. „Gisteren is het herstel van her gezag des Pausen geproclameerd geworden, te midden van de levendige toejuichingen der menigte. „In de kerk van St. Pieter is ter viering van deze gebeurtenis een Te Deum gezongen. De rust en het vertrouwen bevestigen zich dage lijks meer en meer. Tnssclien onze soldaten en de be volking heerscbt de beste verstandhouding." Ten aanzien van de wijze, waarop deze restauratie beeft plaats gehad van de onderhandelingen, die haar zijn voorafgegaanvan de voorwaarden, waarop zij is geschied isbij het stilzwijgen der depeche daarom trent nog niets bekend. Uit de bewoordingen van dat berigt maakte men intusschen te Parijs vrij algemeen opdat de Paus geheel onvoorwaardelijk was hersteld geworden. Daardoor, zegt etn bijzonder beriet uit Parijs, zou bet gevoelen bevestigd worden dergenen die seder: eenigen tijd beweerden, dat er geene reden bestond om te dezer zake voor botsingen tnssclien Frankrijk en Oostenrijk te vreezen, vern its die beide mogendheden zich voorat oattrent de regeling der Romeinsche aan gelegenheden onderling hadden verstaan. Wat Engeland betreft, heeft men insgelijks beweerd, dat hetzelve de zienswijze van Frankrijk en Oostenrijk ten volle deelde; intusschen strookt dit weinig niet heigeen de Consti- tilt ionnel, die als een der tolken van het minst liberale gedeelte van het ministerie beschouwd mag worden gisteren zeidedie het Brirsche bestuur beschuldigde, van voor en na de inneming van Rome steeds eene vijandige rol tegen Frankrijk te hebben gespeeld. Hoe dit zij, het pudselijk gezag is dan nu in aide Romein sche Staten hersteld, te Rome door de Franschen, te Ancona, Bologna en in de legatien door Oostenrijk. Indien zulks, geliik het thans meer dan waarschijnlijk is, overal onder dezelfde voorwaarden, of beter gezegd geheel onvoorwaardelijk, geschied is, dan zouden daar door de moeijelijkheden vermeden worden, welke men vreesde dat tnssclien Frankrijk, Oostenrijk, Napels e» Spanje te dier g. tegenheid zouden ontstaan en dan zou voor Pius IX alleen de laak zijn voorbehouden, om aan de Romeinen het genot te verzekeren der vrij hedendie zij ten gevolge van de buitensporigheden der demagogen gevaar liepen te Verliezen. Men mag zich vleijen dat de Pausdie in Italië het eerst als hervormer optrad en aan zijne landgenooten hpt uitzigt op eene regtmatige vrijheid opende, aan zich zeiven geüjk blijven en het 200 roemrijk aangevangen werk niet onvoltooid laten zal." DUITSCHLAND. Berlijn, den 18 Julij. De Pruissische Regering heeft aan Oostentijk een verdrag van Uuie voorgesla gen. De deelneming van beide staten aan één bond» staat eene onmogelijkheid zijnde, b'edr Pruissen een verdrag aan, hetwelk de wenschen van vele voorstan ders der Duitsche eenheid zou bevredigen, door eene volkenregtelijke vereeriging van den Duirschen honds staat met het groote Oostenriiksche staatsligcltaam zonder beider innerlijke ontwikkeling te stremmen. Het beginsel van 't verdrag is het volgende Er zal eene eeuwigdurende volkenregtelijke ver eenigine bestaan tussclten den Duitscheti Bondsstaat en de Oostenriiksche monarchie, tot behoud der in-en uitwendige veiligheid der beide groote sraatsligchamen de aanval eener buitenlandsche tnogendirid op't gebied van eene der beide zich verbindende mogendheden, is een aanval op beide." De Oostenrijksche regering heeft dit voorstel echter tot nog toe niet aangenomen, noch tegenvoorstellen gedaan. Men meldt de volgende belangrijke tijdingZoo als men weet, is Ërfnrt besteftid voor den zetel van den Duitschen Landdag; thans verzekert men, dat Pruissen gemeld zoude hebben aan de belanghebbenden, dat het gereed was Erfurt aan het verbonden Duitschland af te staan als bondsvesting en den bevelhebber van wege het rijk te doen benoemen. Nadat de den 10 Julij geslotene overeenkomst over een' wapenstilstand met Denemarken en de den zelfden dag ondetreekende vredes preliminairen door den Koning van Pruissen en door den Koning van Denematken goedgekeurd waren, heeft den 17 de uit wisseling der acten van ratificatie alhier p'aats gehad. Volgens de bepalingen des wapenstilstands, moeten nu de vijandelijkheden te land en ter zee geheel gestaakt worden. De Pruissische en Duitsche troepen zullen eene stelling innemen ten zuiden eener scheidslijn, die zich van Flensburg naar Tondern uitstrekt: te gelij kertijd met liet innemen dezer stelling zal de opheffing der blokkade worden bevolen. De vredesvoorwaarden zijn, hoewel nog niet officieel, reeds geheel bekend. De afloop van den oorlog is voor de Duitschers ongunstig. Sleeswijk toch wordt niet met Holstein vereenigd niet van Denemarken gescheiden. - Wat Duitsch lands belang aangaat, zijne toekomst als zeemogend beid hing aan Sleeswijk-Holstein hetwelk havens en schepen kon geven nu is door den vrede, zoo als bij voorloopig gesloten iswel Sleeswijk-Holstein tegen Deensche onderdrukking beveiligd, maar de uitbreidings plannen van Duitschland ziin geheel verijdeld. Het stadhouderschap van Sleeswijk Holstein heeft reeds den 15 tegen den wapensriistand en de vredes- preliminairen geprotesteerd„als met de regten en belangen der hertogdommen ten eeneroale strijdig." Volgens berigten uit Bern van den 17 bad het Zwitsersche opperbestuur, ten aanzien der Badensche vlugtelingen, nota's aan de Fransche en Badensche rege ringen doen toekomen ten einde van de eerste te verwerven dat zij aan die lieden het verblijf in, of althans den doortogt door Frankrijk mogt toestaan en van de laatste de vergunning tot den terugkeer en eene amnestie voor dezelve te erlangen. Inmiddels was door den bondgenootschappelijken raad aan de verschil» lende kantons het bevel gezondenom de leiders der Badenschp opstandelingen, waaronder BrcntanoStrli ve GotggMieroslawskiSigel en eenige andfcren genoemd worden van het Zwitsersch grondgebied te verwijderen. Uit de berigten uit Sleeswijk en Holstein blijkt meer en meer da: de bepalingen der tttsschen Dene marken en Pruissen gesloten overeenkomsten aldaar een hoogst ongunstiger, indruk gemaakt hebben. Te Sleeswijk zelf is den i6den dezer eene openbare ver gadering der burgerij gehouden en daarin besloten een protest tegen den wapenstilstand te onderteekenen en het stadhouderschap te verzoeken onverwijld de noodige oorlogstoerustingen te bevelen, ten einde de regten van de Hertogdommen met kracht-van wapenen tegen De- nemarken te handhaven. Frankfort, den 22 JulijDe verbittering tegen Pruissen neemt in Zuid Duitschland zeer toe, waartoe de jongste gebeurtenissen in Sleeswijk Ho'stein mede niet weinig bijdragen. De Beijersche regering is zoo gebelgd over den willekeurigen wapenstilstand door Ptuissen, zonder de bewilliging der overige Duitsche mogendheden met Denemarken gesloten, dat zij bare troepen heeft teruggeroepen. Nopens Rastatt is geen nieuws; de prins van Pruissen is in den avond van den 19 bij het belege ringskorps aangekomen en men zie: iederen dag het begin van bet bombardement te gemoet, Berlijn den 22 JulijVolgens sommigen Is Zwitserland op dit oogenblik het onderwerp van le vendige diplomatieke onderhandelingen; zoowel aan Oostenrijk, als aan Frankrijk en Sardinië zouden van onze zijde voorstellen gedaan zijn, ten einde gemeen schappelijk maatregelen te nemen, dat Zwitserland niet langer een toevlugtsoord voor woelgeesten van allerlei aard oplevertdaar dit land op deze wjjze voor de rust en veiligheid van Europa als gevaarjijk moet be scliouwd worden. Hoe uiteenloopend de denkwjjze van ons kabinet en die van Munclien en Weenen ook zijn moge, zoo moet toch de gemeenschappelijke vrees voor de democratische propaganda bewerkt hebben, dat gezegde staten gereedelijk de Pruissische voorstellen hebben aangenomen en hierin zou de oorzaak gelegen zijn van de concentrering van Beijersche en Oosten rijksche troepenop de Zwitsersche grenzen. Men is van meening, dat Frankrijk ten opzigte van dit vraagstuk slechts eene passive houding zal kunnen aannemen. FRANKRIJK. Parijs, den 21 Julij. Voortdurend komen talrijke vlugtelingen uit Italië aan, onder anderen is de drieman Armellini te Marseille aan wal gekomen. Ook Char les Bonaparte, prins van Caninodie, zoo ais men weet, eene belangrijke 10) bij den opstand te Rome heeft gespeeld, is hier aangekomen, en op iast der Regering, onder toezig; der politie naar Havre vervoerd, alwaar hij naar Engeland scheep zal gaan. Hij beklaagt zich luide over de onvrijzinnige handelwijze der Fran, sche Regering te zijnen aanzien. Het verdient inmiddels vermelding, dat de genoemde democraat te Havre van de zijde der lagere volksklasse met luide geestdrift is begroet. Bijkans :e gelijker tijd is daar ter stede aangekomen de heer Guizot, die thans na eene afwezigheid van bijkans 17 maanden, uit Engeland in zijn vaderland is teruggekeerd. Deze beroemde staatsman is te Havre op eene zeer ongun- stige wijze ontvangen geworden en dezelfde volks, menigte, welke den Prins van Canino juichend heeft begroet, heeft den heer Guizot zeer kwalijk bejegend en hem uitgejouwd derwijzedat deze voormalige bewindsman zich genoopt heeft gezien het voik toe te spreken en hetzelve te verkondigendat hij niets anders was dan een Frar.sch burger, die in zijn vader land terugkeerde, en zulks geene aanleiding kon geven tot eene gisting en opschudding, als die, welke hij om en bij zich bespeurde,»' Het schijnt, dat de heer Guizot zelfs gevaar heeft geloopen om persoonlijk te worden mishandeld, en dat eenige welgezinde burgers item slechts metmoeire tegen de woede van het gepeu pel hebben kunnen verdedigen. Een aantal deftige burgers, eene deputatie uit het stedelijk bestuur en de kommandant der nationale garde zijn daarna bij den heer Guizot ontvangen, en hebben hem de verzekering gegeven, dat zij de onaangename tooneelenwaarvan hij getuige was geweest, ten hoogste afkeurden. Zij hebben niet geaarzeld om, namens de geheele burgerij, openlijk tegen het ten zijnen aanzien gepleegde geweld te protesteren. Te Honfleur is de heer Guizot bij uitstek goed ont vangen door alle klassen der burgerij. Men zegt, dat de voormalige minister van Koning L. Philips zich naar deze hoofdstad za! begeven. Sommige opgaven hou den in dat hij reeds hier is aangekomendoch dit laatste blijkt niet met zekerheid. Binnen eenige dagen schijnt te Versailles het pro ces geopend te zullen worden, tegen de deelnemers aan den opstand van 13 Tunij jl. Uit de instructie zijn weder bezwaren gerezen tegen nieuwe vertegenwoordi gers, echter niet van dien aard, dat zij tot verdere vervolgingen aanleiding zullen geven. Heden nacht hebben hier ter stede weder nieuwe arrestatien plaats gehadallen in verband staande met het complot van 13 Junii. Parijs, den 23 July. Men schrijft uit Montau- ban, den 19 Julij: Li. nacht, kwam hier een geheim zinnig persoon aan, in een postchais gezeten en door 2 gendarmen vergezeld. Allerlei geruchten zijn over d zen gevangene in omloop. Algemeen is het vermoe den dat het een persoon van aanzien is. De policie aan de dienst der spoorwegen geüc-

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1