GOESSCII E COIIBAN T, Maandag 33 Juli}. N' De uitgaf e deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per fi wartaal is f Jf75; Franco j>er Post f .1.90. «i, wzur. t -"4 Gewone Adverlenti'èn worden kW ets. de regel geplaatst. Geboorte-. Hu welijks- en Doodbcriglen van J 6 regels a f J,20. behalve het Zegelpegli ««5» v spoedig in zijne vroegere onafhankelijkheid zal herste'd worden. -Uit Bern verneemt mendat de Pruissische ge» zant van daar is vertrokken. Naar de krijgstoerustingen fe oordeelendie daar gemaakt worden, schijnt Zwit serland een aanval te dochten. Volgens berigten nit Karlsruhe van den 18 dezer was den vorigen dag de laatste bezending zwaar geschut, die verwacht werd, voor Rastatt aangekomen en zou aisnu die vesting met meerder nadruk b.sclnnen worden. Naar hetgeen men intusschen uit die suid vernam, begon aldaar groove moedeloosheid te heerschenin den avond van den 17 hadden de belegerden door venen par lementair vergunning laten vragen» om tenen officier el| eenen burger tier stad naar het Bovenland te mogen aizenden, ten einde zieft te overtuigendat de Pruis sische troepen in de daad van het gansche land mees ter waren. Door den Pruissischen bevelhebber was dit verzoek toegestaan hetwelk men beschouwde als den voorbode eener spoedige capitulatie. Frankfort, den 19 July. Men ziet ieder oogen blik de overgave van Rastatt te geutoet. lür is nog maals aan liet garnizoen verklaard, dat nu hei geheele land van de rebellen gezuiverd was en alleen Rastatt nog wederstand bood. De belegerden verklaarde" daarop, dat zij zich zouden overgeven, wanneer zij ziel) van de waarheid van deze opgave konden over tuigen. Dien ten gevolge zullen twee gedeputeerden uit de vesting, onder Priiissisch eskorte eene reis door liet Badensche Oberland noen en men mag alzoo hopen, dat na hunne terugkomst, de vesting zich zal over- geven. Hamburg den 19 July. Als men de berigten uit Sletswijk alhier in omloop, kan geloovenis de menigte in dat hertogdom zoodanig tegen Pruissen in 't harnas gejaagd, dat men het voorzigtig zoude reke nen, dat, als de pruissische troepen moesten aftrekken, zfj zich inscheepten, 0111 de reis te water naar eene pruissische haven te volbrengen. Men houdt volks vergaderingen, men spreekt van het nemen van beslui ten, om zich in elk gevai tegen de Denen te verzetten. Gisteren moet er in Sletswijk eene geheime zitting vat» de Wetgevende Vergadering zijn gehouden, in welke over de hoog gewigtige vragen van den dag moet zijn geraadpleegd. Men dacht, dat, zoodra die Vergadering anib sltalve van de uitwisseling der ratiftcatien der jongste overeenkomsten zoude zijn ohderritir gewordenmen een belangrijk besluit van die zij.ie had te verwachten. Intusschen wordt reeds verzekerddat de Regering van Berlijn aide bij de Sleeswijksclte troepen dienende Pruissische officieren zoude hebben teruggeroepen. ENGELAND. Londen, den 18 July. In den vroegen morgen van Zaturdag 30 Junij viel een regen, roo i als bloed, na bij liet dorp Bonvilstone en strekte zich in eene westeluke rigting uit over LlantrithijdFlemingston enz. De boeren, die dit verschijnsel waarnamen, ge raakten in vreesselijke ontsteltenis en hielden liet voor eene aankondiging van te verwachten rampen. De grond was door dezen regen rosachtig gekleurd. De kolonel llugues hoofd-ingenieur van den spoorweg die over de landengte van Panama zal aangelegd worden, heeft over die reusachtige en in derdaad gewigtige onderneming de volgende mededee» littgen ge-laan., liet hoogste punt van den weg, die de beide zeeën verbinden moet, zal slechts 260 Engelsche voeten boven het waterpas der stille zuidzee verheven zijn hetwelk welligt tot aio voeten (64 ellen) zal kunnen verminderd worden door eene geringe nivellering. Van dat punt zal de weg eene zachte glooijing vertoouen van 30 a 35 voet per mijl (8 a 9 milimecers per el). Tor in den laatsien rijd dacht men steeds dat de linie van Sola Nicaragua tot Redigo aan de kust der stille zui.lzee, de laagste streek was tusschen de straat van Belliing en die van Magellaanmaar thans blijkt dat die vaondetstelling niet juist isnaar alle waarschijn. MËU WSTIJIMNGKIV ITALIË. Men heeft veel gesproken van de schade, die door het beleg van Rome onder de kunstschatten aldaar zou aangerigt zijn. Mag men geloof slaan aan eene opgave van het journal des Débals. dan zijn de voornaamste beschadigingen de volgeude Een der kostbaarste tapij ten in het Vaticaandie naar kartons van Rafael ge werkt zijnvertoont de sporen van een kogeldie echter alleen den uitersten omtrek van een beeld be schadigd heeft; de fontein der aqua Paolinabij de poort Si. Pancrace, heef: door een kogel eenlge schade aan het metselwerk bekomen; van de kerk San Pietro in Montorio die door Garribaldi bezet en nabij de bres gelegen was, is bet muurwerk van eenige kapellen en het dak door de Fransche kogels zeer beschadigd. De kapel aan de linkerhand, bij het inkomen, wier muren naar een karton van Michael Angelo. in fresco beschilderd zijn, is geheel onbeschadigd gebleven. Daar entegen is de balustrade van Giac-mn helle Porta geheel vernield door de soldaten en paarden van Garribaldi drie schilderijen uit de school der Carachi zijn ver dwenen. De kerk is van alle kostbaarheden beroofd. De kleine tempel, die gebouwd is op de plaats, waar de kruisiging van St. Pieter heeft plaats gehad, is on geschonden gebleven, hoewel een bom op een. geringen afstand gesprongen is. Een correspondent van de Times meent op de stelligste wijze te kunnen verzekeren dat Plus IX weigert naar Rome terug te keeretiindien uien hem eenige voorwaarden, hoe 0"lc genaamd y zou willen opleggen en meent het er zelfs voor ie mogen houden, dat de Paus in het geheel niet voornemens is den zeul van zijn gebied weder te Rome re ves'igen, De Fransche regering heeft den 20 dezer het gewigtig berigt ontvangen, dat het gezag van Z. Tl. den fansden 15 dezeronder eene levendige toejui chingte Rome geproclameerd is. Deze gebeurtenis werd gevierd door openba'e daukz-ggingen en een plegtig Te Dcum in de S'. Piererskeik. Nadere bijzonderheden deelt de de,-ëehe van gen- raai Oudinot niet mede en men is dus nog geheel onbekend uier de wijze, waarop deze herstelling heeft plaats gehad, welke onderhandelingen zijn voorafgegaan, welke voorwaarden zijn gesteld en aangenomen. Alleen het feit bestaatde paus is heisteld en de lakonieke wtue, waarop dit aan de half officiële baden is med-g.deelt, geef; regt om te vermoeden, dat deze herstelling he. ft plaats gehad zonder eenige voorwaarden, gelijk de paus gewild heeft. Daarenboven zeide men te Parijs, dat de paus zelf in zune hoofdstad zou zijn teruggekeerd. Waarschijn lijk rust dit. beiigt op eene vei warringde d.peche van generaal Oudinot maakt er bovendien geen gewag van. DU ITSCI1L AN D Weenen, den 17 julij. Onder het volk loopt hier het geruchtdat men in de kelders van het slot te Sfhönbrunn, 500 lijken zou gevonden hebben van lieden, die bii den aanvang van den staat van beleg, gevankelijk daar binnengebragt en sedert vergeten zijn. De keizer moet door'deze ontdekking zoo ontsteld zijn geweest, dat hij daarom ijlings herwaarts teruggekeerd is. Kopenhagen,^» 18 Julij. De ratificatie van den wapenstilstand beeft van de Deensche zijde op Zondag den 15 dezer, op het slot Friedtichsberg plaats gehad, nadat 'alvorens een ministerraad was gehouden. De minister van oorlog heeft daarop zijne demissie aangeboden. De koning heeft zijn verzoek om omslag echter niet aangenomen en hem tot luitenant generaal be- noemd, ingaande 6 dezer, als de dag van Friedericia. Men is van oordeel, dat deze stap des ministers van oorlog niet aan staatkundige maar veelmeer aan per soonlijke redenen is toe re schrijven. Deze mini.-! er Ik hoor: namelijk tot desueug behoudende partij. De wijzewaarop hij zich steeds over den oorlog en de provocatie vat. denzeiven door de liberale partij, heeft uitgelaten kon reeds vooraf doen begrijpen dat hij met het tegenwoordig resultaat van dien oorlog niet tevreden zou zijn. Men begint nu in te zien, dat men den oorlog niet minder verkeerd geëindigd als in het voorjaar, door liet opzeggen van den wapenstilstand, onstaatkundig weder begonnen heeft. De handelwijs van Pruissen, die ook hier lioogelijk wordt afgekeurd en de overtui ging, dat men de bevolking der hertogdommen inhoo- gen graad verbitterd beeft, veroorzaakt, dat de vreugde over den wapenstilstand zeer gering is. Op goede gron den stelt men dan ook weinig vertrouwen in de Pruis s'isclte waarborgen en is niet zonder vrees, dat na liet opheffen der blokkade, de oorlog van wege de een- trale Duitsche maar weder zal hervat worden. Frankfort den 18 July. Het schijnt, da' bet thans tot ernstige geschillen tusschen Zwitserland en de aangrenzende Duitsche Staten, voornamelijk Baden, zal konten. De Zwitsersche regering is niet geneigd de paarden wapens en openbare kassen, door de op Laar gebied gevlugre vriischaren afgeleverd terug te geven, dan tegen eene vergoeding der kosten, die het onderhoud der Badensche vlugtelingen haar veroorzaakt. Ten einde haar tot deze restitutie te noodzaken, neemt de Badensche regering den toevlugt tot eene volko- mene afsluiting der grenzen, tot groot nadeel van den handel en de industrie in Zwitserland. Deze afslui ting is reeds in de nabijheid van Konstants in werking gebragt en zal weldra lanas de geheele Zwitsersche grenzen plaats grijpen. Indien slechts de Pruissen buiten het spel blijven dan zal liet echter weldra tot eene minnelijke schikking konten, daar deze maatregel voor de belangen der Zuid Duitsche staten even zoo verderfelijk isals voor Zwitserland zelf. Frankfort, den 18 July. De bezetting der Keur- Hessisclte grenzen door Hannoversche troepen, wordt bevestigdvan daar ook dat men dagelijks van de Kein-IIessische regering de verklaring verwacht, dat zij tot de Pruissisch-Duitsche rijks-constitutie is toe getreden. Indien hierdoor onlusten in Kassei mogten uitbreken dan zal men deze hoofdstad weldra door deze troepen bezet zien. Het stelsel van den voor- maligen bondsdagom namelijk door wederkeerigen gewapenden bijstand den volkswil alom te onderdruk ken. zal weldra weder in gansch Duitschland inwer king gebragt zijn. Frankfort, den 19 July. Naar men verneemt is in het Badensche beslag gelegd op alle roerende en onroerende goederen aldaar, aan Zwirsers behoorende, ten bedrage van 30 a 40 millioen gulden. Bovendien zullen de op den regter Rijnoever liggende Zwitsersche dorpen door troepen bezet worden en eindelijk eene algemeene afsluiting der Zwitsersche grenzen plaats grijpen. Deze maairegelen zullen van kracht blijven, tot dat de door de vlugtelingen opgeligte staatskassen en medegevoerde wapens paardenenz. weder aan de Badensche regering zullen uitgeleverd zijn. Het groothertogdom Baden is thans door eene krijgsmagc van bijna 52000 man bezet, bestaande uit 32000 man Puissenonder bet bevel van den prins van Pruissen en 20000 man rijkstroepen onder den generaal von Peucker. Eetstdaags worden nog 8000 Pruissen verwachtmet het doel om Rastatt nog naamver in te sluiten. Naar men verneemt zijn reeds vele Duitsche vlugtelingendie eenig handwerk ver staan, in Zwitserland bij werkbazen besteld, die hun arbeid verschaffen. De overigen worden voorloopig in onderscheidene kantons verdeeld, waar zoo goed mogelijk voor hun onderhoud gezorgd wordt. Eenige der vlugtelingen, die beproefd hadden ongewapend de grenzen te overschrijden om naar hunne haardsteden terug te keerenzijn door de Pruissische voorposten met geweerschoten ontvangen en teruggedrevenmet achterlating van eendoode en eenige gekwetsten. Baden wotdt thans in alle opzigten als een Pruissisch win gewest b.-liandeld en.xr is weinig uitzigt» dat het

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1