J\°. 58. Donderdag 19 Julij1849. Handboogschutterij Het bestuur der Handboogschutterij, «.Al tijd in Roeren alhier, werd op heden ver eerd door eene missive namens Zijne Majes teit den Koning waarin kennis Wordt ge geven, dat het Z. M. behaagd heeft liet Be schermheerschap dezer Boogschutterij te aan vaarden. Ml li U YVSTI Jl) I !N ii K i\ ITALIË. Van wege de Fransche regering zijn nog geen nadere tijdingen uit Rome bekend gemaakt. Intusschen vindt men thans in de Italiaansci.e daalt aden eene reeks van berigten uit Rome, volgens welke de ontvangst der Franschen, bij hunnen intogt in die stad, op verre na zoo gunstig niet geweest zou zijn a's de Fransche berigten zulks hebben doen voorkomen. Vooral aan den kant van de Porta del Popoio had de bevolking van bare verbittering tegtii hen doen blijken.'AHe winkels waren aldaar gesloten geweest; aai* de vensters Had zich niemand vertoond; op de straten had de menigte be. leedigenoe. kreten tegen de Franschen aangeheven ver scheiden personen en daaronder geestelijken, die zich gunstig over hen hadden uitgelaten waren vermoord geworden, en ren gelijk lot had den jdcti en 4'den Julij onderscheidene Fransche oihcirren en soldaten getroffen. Dien ten gevolge zouook volgens liet Piemontesche regeringsblad Rome in staat van be'.eg gestel I zijn. Lien beiigt uit Civita Vecchia, van den 7de» dezer, spreekt van een grvicht, hetw<lk in de omstreken van Rome ttisscbén de b-; <le van Garribaldi en de haar vervolgende Fransche divisie voorgevallen, en waarin eerstgenoemde geslagen zoude zijn. Volgens geruchten, zott Garribaldi zelf in handen der Fransche troepen gevallen wezen. DUiTSCHLAN I Frankfort den ia Julij. Onder dagteekening van den 9 Julij is door de Karlsruhcr Zeiltuig liet volgende officiële beiigt omtrent de krngsverrigungm in het.Badensche Bovenland bekend gemaakt: „Rasta't is voor-durend door de Pntiss'sdie troepen naauw ingesk't-u. Het bombardement hetwelk reeds meermalen een min of meer be'angtijken brand in de stad veroorzaakt heeft, is opzettelijk tot hiertoe niet niet zoodanige hevigheid voortgezet, als anders bij het aanwenden van Iter uiterste geweld dikwerf -gebruike lijk is. De bedoeling is om aan de misleide thans van eene verdere verdediging afkeerige burgerij, tijd en gelegenheid te verschaffen om nadrukkelijke maat. regelen tor het bewerken der overgave te nemen eer men de beklagenswaardige stad het ongeluk eener be legering in al hare uitgestrektheid laat ondervinden waarvan zij echter niet verschoond zou worden, bijal dien de verwachte overgave niet weldra plaats heeft." Frankfort, den 14 Julij. Uit Karlsruhe wordt onder dagteekening van den 13den dezer gemeld Eergisteren zijn weder verscheiden spoortreinen met soldaten en ammunitie, die naar Rastatt bestemd waren liter doorgekomen en heden werden deze ge volgd door eene aanzienlijke hoeveelheid zwaar geschut, met dezelfde bestemming. „Gisteren avond werd op eene schildwacht bij de infanterie-kazeme een geweerschot gelost, hetwelk ge lukkig het doel miste. Er werd terstond een naauw Keurig onderzoek ingesteld, doch men heeft den dader niet kunnen ontdekken. Hoe weinig beduidend dit voorval op zich zelf ook wezen moge, bewijst het toch genoegzaam dat de geestdie aan ons land zoov,e!e rampen berokkend heeft, nog geenszins uitgedoofd is. Dit blijkt trouwens ook van elders. In het geheele benedenland ja zelfs op plaatsen, die zich in de on- middelijke nabijheid van het occ'upatie-lêger bevinden, zoo als te Ettlingen, hebben voortdurend demagogische woelingen plaa's en zoekt men de menigte van nieuws tot opstand aan te zetten. Onder deze omstandigheden is de vrees, dat zoodra de Pruissiche troepen ons ver laten, dezelfde tooneelen zich zullen herhalen, waarvan wij thans verlost zijn, even natuurlijk als de wensch, dat de hulpbendendoor welke wij van het schrik bewind der opstandelingen bevrijd zijn geworden, nog langen tijd in Baden mogen vertoeven." - Ten aanzien van den tusschen Pruissen en Denemarken gesloten wapenstilstand wordr, onder dag teekening van 13 Julij, aan de Köllmsche Zeitung gemeld De wapenstilstand is tot den isten January geslo- ten. Na dien tijd moet hij zes weken te voren wor den opgezegd en wordt anders beschouwd als onbepaald verlengd te zijn. Omtrent de voorwaarden verneemt men het volgende Zoodra onze troepen achter eene van Flensburg tot Tondern getrokken demarcatielijn teruggetrokken zijn, zal Denemarken de blokkade opheffen en de weg genomen koopvaardijschepen teruggeven. Alsen en Artoe blijven door de Denen byzet; daarentegen wor den de Jutsche enclaves in Sieeswijk van alle bezetting verschoond. Het thans, bestaande stadhouderschap blijft met het bestuur van Holsteitt belastvoor Sieeswijk wordt gedurende den wapenstilstand een afzonderlijk stadhouderschap ingesteld, uit. drie leden bestaande, waarvan Engeland, rrtrissen en Denemarken teder één lid benoemt. In deze laatste voorwaarde heeft de Prins sische gevolmagtigde slechts na langen tegenstand en in de verwachting toegegeven dat dezelve strekken zal tot voorbereiding van den eigenlijken grondslag des vredes, de onafhankelijkheid van Sieeswijk. Den i3<jen dezer had men te Hamburg geene na» dere berigten uit de Hertogdommen ontvangen. Vol gens de laatste tijdingen uit Hadersleben van den it zouden de Denen geheel binnen de werken van Fride- ricia teruggetrokken zijn, en meende men uit het been en weder varen van talrijke oorlogsschepen tusschen die vesting en de nabijliggende eilanden te moeten opmaken dat liet meerendeel der Deensche troepen welke aan den uitval hebben deel genomen, die ves- ting wederom hadden verlaten. Frankfort den 15 Julij. Vrij algemeen is hier liet gerucht verbreid, dat de beruchte Becker te Li verpool zou zijn aangekomen. Daar de Engelsche dag bladen hiervan echter geen gewag maken, twijfelen zeer velen aan de echtheid vati dit b.rigt. In allen gevalle komt hij „te laat" en zal wel inzien, dat bij den keer, dien de zaken thans in Baden genomen hebben, hij thans niets beters doen kan dan ten spoedigste naar Noord-Amerika terug te keeren. Men verneemt heden, dat een koerier uit Gastein is aangekomen, met een protest van den rijksbestuurder tegen iedere wapenstilstand of vrede, welke door Pruis sen eigenniagtig m.et Denema/kyii jjiag! gesloten worden. Het rijksministerie zou onmiddelijk depêches tiaar Berlijn hebben afgezonden. Bkr lijn den 15 Julij, Volgens brieven van het looueel ties oorlogs in Baden, is onder de Prtiisstsche officieren aldaar liet gevoelen algemeen, dat, zooJra de Badensche opstand geheel gedempt zal zijn eene expeditie tegen Zwitsedand zal ondernomen worden. Van het Meer van Zurich den 13 Julij. De Bülacher Hard, een schoon eikebboschniet ver van de Badensche grenzenbij Eglisatibood eergisteren een hoogst belangrijk en tevens droevig schouwspel aan; daar lag in de schaduw der honderdjarige eiken» bonmen het overschot der Badensche armee gelegerd. Men zag daar het altijd nog aanzienlijke artillerie park van 36 kanonnen en houwitzers, waaronder eendat .op de Pruissen veroverd was. Daar rustte de ver moeide infanterie uit en zag men hei laatste, aan de vaan der revolutie getrouw gebleven eskad'on dragon» ders. onder bevel van deszelfs nogjeiigdtgen ritmeester. In den morgen van den 11 vertrok eerst uit het kamp eene afdeeling vrijscbareii, onder escorte van'infanterie uit Zurich den weg naar laatstgenoemde plaats in slaande hen volgde reguh;,re infanterie, opt overschot van het 4de regiment; kleinere troepen bedekten den geheelen dag, te voet en te paard, den weg van Egltsati naar Zurich. Ook Sigcl passeerde nier -tin staf. in twee rijtuigen, het stadje Bttlach mede zich bege. vende na r Zur'cli. Frankfort, den 16 Julij. Volg ers eet! uit Straats burg ontvangen berigr, was Becker a'da-rr gisteren ochtend met de Parijssclie diligence aangekomen. In geen geval zal de Fransche regering toestaan dat hit z ch in de nabitliei.it dr r Badensche'grenzen ophoud', en hoogst waarschijnlijk zal hij de terugrei ze naar Noord Amerika weldra weder aannemen. Tot dusverre ziin wij zonder latere bergten uit Rastatt, waarvan hei bombardement voorloopig schijnt geschorst te zijn. Men schijnt de vesmtg van alle zit- den te willen insluiten en door gebrek aan levensmid delen te noodzaken zich onvoorwaardelijk over te geven. ENGELAND. Londen, den 15 Julij. De Morning Post verze kert, ofschoon aüe andere bladen zulks voor eene mys tificatie verklaren, dat de heer Thiers in Engeland geko. men is, 0111 daar ren voordeele van den gewezen koning der Franschen eene demonstratie te organiseren, gelijk in der tijd op Belgrave square uitgevoerd werd ten gunste van Hendrik F. Een aanral nationale gardes en leden der w-tgevende vergadering zouden namelijk den graai' van Ncuilly een getuigenis van trouw en gehechtheid komen geven. Er heerscht veel ongerustheid in de stad Cardiff over liet lot van zekeren luchtreiziger Green (niet de beroemde Greendie zoo dikwijls in Vauxliall-Gardens te Londen is opgestegen}. Jl. Maandag namiddag ten 6 ure steeg hij op uit genoemde stad, nier een grooten ballon, die uit 700 el zijde vervaardigd was en 70,000 gallons gaz ter vulling ttoodig had. Een uur lang hield men Item in het gezigt en dreef hij af over de zijde van Per.arth, waar hij eene kat in een valscherm ne. derliet. Toen echter veranderde de wind; hij zweefde naar liet kanaal van Bristol en men verloor hem uit liet o"g. Den v >igeuden morgen werd de ballon te Wadmore in Somersetshire op den grond gevonden nog voor drie vierde gedeelten met gaz gevuld en ge heel onbeschadigd; in het schuitje lagen een jaseen paar laarzen, een zakdoek er. eene das, allen nar. Van den heer Green heeft men tot op dezen oogenbiik niets meer vernomen. Een kustwachter verhaaltdat bij op Maandag avond een ballon over den Severn zag gaan. maar zoo laag dat het schuitje door het water sleepte plotseling steeg de ballon tot eene aanzienlijke hoogte; men veronderstel hieruit, dat de lieer Green, door her water gesleurd wordende, zijne kleederen en laarzen nedei geworpen en gepoogd heeft zich met zwetn - men te redden, maar bij die poging omgekomen is. FRANK RIJK. Parijs, den 15 Julij. Eergisteren, op den verjaar dag van den dood des hertogs ran Orleanszijn door eenige personen bloemkransen gelegd op het voetstuk, dat vóór 24 Februnrij 1848 liet ruiterstandbeeld van dien prins droeg. Men sprak van optogten, die lieden door legitimisten zouden gehouden worden, met witte roozen in liet knoopsgatinderdaad hebben zich eenige lieden aldus vertoond, maar zij waren in zoo geringen getale, dat de regering er zich niet mede behoefde te a>o> iien. In de gemeente Batignoljes, ever. buiten de muren dezer s:admoet een aldaar in eenen tuin begraven koffer mer papieren zijn opgedolven die veel licht verspreiden over der. opstand van 13 Junlj jl. Die koffer schijnt door een der gevlugte vertegenwoordig gers daar verborgen te zijn.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1