COCRAN T. GOESSCII E Maandag 10 f Gewone Advertenti'èn worden a 20 cis. de régelj geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodheriglen' Y van J 6 regels f J,20, behalve hel Zegelrëgt. dj X' 3 'i De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per A war/aal I is/ J.15; Fianco per Post f .1,90. j JXIEUWSTIJDBNGEjN. DUITSCHLAND. Berlijn, den n Julij. Heden heeft de minister van koophandel, ambtshalve, het navolgend belangrijk berigtaan den handelsstand in de verschillende havens aan de Oostzee doen toekomen „Ik haast mij, om de overlieden van den koopmans stand voorloopig te berigten, dat gisteren alhier ("Berlijn) door de wederzijdsche gevolmagtigden een wapenstil stand met Denemarken is geteekendzoodra de goed keuring daarvan zal ontvangen zijn zal desvvegens even als ten aanzien van het opheffen der blokkade nader berigt worden gezonden." Frankfort, den n Julij. Naar men verneem», zijn bil het bombardement van Rastatt door deFruissen,' den 8 dezer, ongeveer 200 bommen in deze vesting geworpen, waardoor op zeven punten bijna gelijktijdig brand ontstond; dit vuur werd door de belegerden met veel nadruk en goed gevolg uit hun zwaar geschut beantwoord, waardoor onderscheidene Pruissische ka nonnen gedemonteerd werden. Dienzefflen avond deden zij, met 2000 man en 12 stukken geschut, eenem uitvalzij werden echter met een aanzienlijk verlies aan dooden en gekwetsten teruggedreven. Sedert heb ben de Pruissendie daarbij ook veel volk verloren opgehouden de stad te beschieten omdat zij dezelve zoo veel mogelijk sparen willen, in de. hoop, van eene coV.tra revoitiiie onder de bevolking te zien uitbreken, en zich door haren bijstand van de vesting metster te maken. Geruchten willen, dat de prins* van -Prnissen- bij eenen, toevallig bekend gewordenen, brief, den keur vorst van Hessen zou aangespoord hebben om tot het ontwerp van constitutie toe te ireden, met bijvoeging dat zulks slechts eene loutere formaliteit was, vermits blijkbaar van de geheele zaak toch niets komen zou. Frankfort, den 12 July. De voor Rastatt lig gende Pruissen hebben den 10 dezer des avonds een hevig pelotonsvuur in de vesting gehoord; men gelooft dat de burgers handgemeen zijn geworden met een ge« deelte der bezetiiug die van getne overgave weten wil, tenzij men haar roesia, met wapens en bagage vrij af te trekken. Het spreekt van zelf dat deze voorwaarde door den Pruissischen opperbevelhebber is verworpen; deze heeft echter in eenen wapenstilstand van 48 uren bewilligdalsmede in liet verzoek om geneesmiddelen voor de zieken en gekwetsten in de vesting te laten brengen. De kroonprins van Pruissen is aldaar aangekomen en heeft zijn hoofdkwartier in bet nabij gelegen slot Favorite gevestigd. Eeniee Pruissische regimenten hadden zich vrijwillig aangebo den om de vesting stormenderhand in te nemen; dit aanbod werd echter door den prins niet aangenomen, daar de vesting zich binnenkort zal moeten onderwer pen, en hij een nutteloos bloedvergieten wilde vermij den. Naar men verneemt, zoude een gedeelte der opstandelingen nog in de nabijheid van Thiengen zich tegen de aanrukkende rijkstroepen re weer willen stellen liet is echter waarschijnlijkdat zij bij de nadering derzelve, dit plan opgeven en zich op Zwitserschen bodem terugtrekken zullen. Dit laatste heeft plaats gegrepen met de bende van Doll en Mercy die met 6 stukken geschut de Bazelsche grenzen overschreden heeft. Berlijn, den 12 July. Gisteren wilde men hier ter beurze weten dat de wapenstilstand met Denemar leen voor tien maanden gesloten is en dat de opheffing der blokkade binnen drie weken zal plaats vinden. De voorloopige vredesonderhandelingen zouden uiterlijk hinpen twee maanden tot eenen definitieven vrede moe ten leiden. Frankfort, den 13 Julij. Volgens berigten uit het Oberland is het den Zwitserschen regerings com missaris Beuz geluktden opperbevelhebber der Ba- densche vrijscharen Si egel te overreden de wapens neder te leggen, op welke voorwaarde hij een veilig toevlugtsoerd op Zwitsersch grondgebied zou vinden. Dientengevolge zal dit korps in 3 kolonnen, te zamen ruim 3000 man sterk, met zijn geschut over de Zwit- sersche greBzea trekken, en voorloopig op kosten der regering verzorgd worden. Hiertoe zullen vooreerst beschikbaar worden gesteld de onderscheidene opgeligte Badensclie kassen, waarop in Bazel beslag was gelegd. In Mainz zijn uiterst strenge maatregelen geno men, ten aanzien van de aldaar aankomende vreemde ïingen. Elk derzelve, van welken statui of rang hij ook zijn moge, moet zich dadelijk door zijnen pas als niet verdacht legitimeren, en zelfs na dit gedaan te hebben is hel hein niet geoorloofdlanger dan 24 uren aldaar te vertoeven, tenzij hij voldoende redenen voor een langer verblijf kunne neven; alle logementen en herbergen worden .dagelijks door po'icie-agenten onderzocht, terwijl mede v-o elkrii in private huizen opgenomen vreemdeling, dadelijk bij de policiemet overlegging van den pas. aangifie moet gedaan wórden overtredingen hiervan worden met zware geldboeten gestraft. Eindelijk moet door de policie eiken morgen aan den vesting-kommandant eene naamlijst der aan gekomen vreemdelingen, ingeleverd worden. Hamburg, den 13 Julij., Fridericia is op een af» stand van anderhalve mij! weder ingeslotenop den linkervleugel door Saksische eu Beijenche troepen, in het centrum door Sleeswijk Holsteinsche en op den regtervleugel door eene Hanoversche brigade. Den jden dezer zouden-de troepen de vesting meer naderen. De berigten uit Sleeswijk behelzen bij voorrdu» ring nieuwe bijzonderheden nopens het verlies, dat het belegeringskojps voor Fridericia geleden heeft. Meer dan 60 officieren zijn verdwenen. Het 4de bataillon heeft geen enkelen officier meer sommige andere ba tuitions tellen elk nog een, hoogstens drie of vier offi cieren. Volgens eene opgave van den Corr.be droeg het aantal dooden zoo van de Denen als der Duitschersdie den 7den bij Fridericia begraven wer den ongeveer 1500 man, waaronder generaal Ryet die zoo men zegtdoor zeven kogels getroffen was. Het zal eerst later mogelijk zijn eene juiste kennis van de grootte van ons verlies te bekomen. Intusschen kan men van de Denen zeggen: twee zulke overwin ningen, en hunne armee is vernietigd; want men schat hun verlies op veel grooter dan het onze. Men is hier zeer verontwaardigd over de hulp, welke door de Engc-lsclie stoombooten aan de Denen bij Fredeiicia verleend is, tot transportering van hunne gevangenen. Men zegt met regrdat wanneer het vvapengeltik zich plotseling voor onze troepen verklaard en ile Sleeswijk-HolsteinscKe troepen den vlugtenden vijand in de vesting teruggejaagd hadden, de bijstand der Eng Lelie stoombooten de bevrijding der gevange ne;) zou verhinderd hebben. ENGELAND. Londf.n, den 11 July. Volgens berigten uit New- York van 27 Junijbreidde de cholera zich steeds uit in de Vereeuigde Staten. Inde genoemde stad telde men reeds 541 slagtoffers var. die ziekte; te St. Louis stierven dagelijks omstreeks 100 personen daaraan. Van de oevers der Boven-Mississippi vloden de inwoners in grooteri getale naar het binnenland. Van St. Fran cisco was weder voor een half millioen stofgoud te New-York aangebragt. Onder de ontelbare gelukzoe kers uit schier alle landen der aarde die Californie overstroomden, heerschte over *t algemeen eene diepe armoede; de meesten hadden geene huisvesting. Het aantal der door de Indianen in Californie vermoorde landverhuizers werd reeds op 500 begroot. Londen den 12 Julij. Aangaande het groote zee monster in den Oceaan, waarvan reeds zoo dikwerf en zoo lang spraak is geweest, geeft kapitein lierriman gezagvoerder van het schip Braziliandezer dagen te Londen binnengekomen, het volgende verslag, waaruit blijktdat hetzelve moet gerangschikt worden onder die denkbeeldige wezenswelke alleen in de verheel ding van ligtgeloovige zeelieden bestaan. Den 19 Februarij I). van de Kaap vertrokken, zegt de heer Herrimanwas de Brazilian den 24Sten op 26P Z. B. en 8° O. L.ongeveer 40 mijlen van het punt, waar kapitein M. $>/Azfe:Verzekurt het zeemon ster gezien te hebben. De zee was ongemeen stil toen kapitein lierrimandie met de •verrekijker inde hand den horizont raadpleegde, ongeveer een halve mijl'van het schip, een voorwerp in het oog kreeg, hetwelk eene lengte van vijfentwintig totderiig voeten hebbende, in eene bogtige en regelmatige wijze zich van her schip verwijderde. Wat de kop scheen te zijn verhief zich lot eene hoogte van eenige voeten boven de opp rvlakte der zeehetzelve was voorzien van manen, die op het water dreven; aan de tegenovergestelde zijde schenen deze manen zich te verdeelen in eene dubbele vin. Dit signalement kwam geheel overeen mei de berigten in het rapport van kapitein Quhae. Getroffen door deze overeenstemming, hield kapitein lierrimanna met zijn stuurman en de pissagiers ge raadpleegd te hebben zich overtuigd, dat het de dooi den heer Quhae bedoelde zeeslang wasdie hij voor zich had en hij nam hierop het besluit van de kalmte partij te trekken, om den geheimzinnigeti Leviathan van naderbij te leeren kennen. Tot dat einde liet hij een sloep te water, waarin hij ziclt met twee matroozen en een der passagiers begaf en in de rigting van het zeemonster stuurde. De ka pitein meteen harpoen gewapend en geheel slagvaardig, stond voor aan de plegt. Evenwel had de vreesselijke strijd geen plaats. Men onrwaardde weldra dar de zeeslang niets anders was dan eene verbazende opeen stapeling zeewier, klaarblijkelijk van den bodem losge scheurd, welke met den stroom voi t beef. in de rigting van het westen, door de deining voortgestuwd met eene bewegingsprekend gelijkende op de kruipende en kfingswijze sporen van eene slang. De illusie was zoo volkomen, zegt kapitein Herriman dat. indien li ij zich niet met eigen oogen overtuigd had, hl) het getal der zeelieden zou vermeerderd hebben die in allen ernstverzekeren de zeeslang gezien te hebben. FRANKRIJK. Parijs den 11 July. De verkiezingen zijn thans afgeloopen. en hebben in de grootste orde plaats ge had. !>e definitive opneming der stemmen zou niet voor den 13 plaats hebben; intusschen meent men, uit hetgeen voorloopig reeds omtrent den uitslag be kend is te mogen opmakendat de zegepraal van de partij der orde niet twijfelachtig is, en dat de elf door haar voorgestelde candidaten allen benoemd zullen zijn. Over dezen uitslag verheugt men zich te meer daar ook thans weder, ondanks alle aanmaningen, de belang stelling der kiezers veel te wenscfien heeft overgtlareti en zeer velen zich van het uitbrengen hunner stem onthouden hebben. Men verzekerde dat de procureur generaal opnieuw magtiging tot het vervolgen van een aantal leden dei- vergadering bad willen vragen doch daarvan had af gezien op aandrang van eenigen der ministers die vreesden dat men, door het verder uitbreiden dergereg- teliike vervolgingen, den schijn op zich zou Jaden van tot eiken prijs de geheele republikeinsche oppositie uit Ie wetgevende vergadering te willen verwijderen. Parijs, den 13 July. Er is sprake van eene nota, die de markies van Normanbyambassadeur van En geland, heeft overhandigd aan den Franschen minister van buitenlatjdsche zaken de Tocquevillewaarin Engeland eischte, dar Rome binnen ao dagen dooi de Franschen zou ontruimd worden. Hierover moet tusschen beide staatslieden eene geweldige woorden, wisseling ontstaan zijn. Zeker blad deeldt het volgende medeDe per sooniijke fortuin van den gewezen koning Lodewyk Philips, bedraagt 15 millioen francs; de door hem in Frankrijk achtergelaten schulden beloopen 30 millioen francs. Toen hij den tioon besteeg, *had hij de goe»

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1