52. 1849. Donderdag 28 Juni}. GOESSCIIE De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De. Prijs f)er Kwartaal isf F,75; Fiauco per Post f 90. COURANT. j- MM* j-»;v Gewone Adverlenti'èn worden a HO ets. de rejel\ geplaatst. Geboorte-, Hu welijks- en Doodherigten I ran J 6 regels d f F,SO, behalve hel Zegelregti IE U WSTIJ I) IN G B j\ ITALIË. Volgens ieggen hebien de Romeinen aeluer de bres, welke door het Fransche geschut in den wal gemaakt is, een anderen opgeworpen, die veel beter weerstand biedt aan de kogels dan de voorste. Intusschen be* weert men dat in de stad zelve oneeivgheid heerscht en dat van de driemannenalleen Mazzini met het bieden van een wanhopigen tegenstand wil voortgaan. Hij wordt ondersteund door Garibaldi en de ao,ooo avonturiers, waarover deze generaal het bevel voert. Men zegt, dat generaal Oudinot aan deze troepen heeft doen voorstellen om naar Algerie te gaan waar zij dan a's een legioen van vreemdelingen zouden georga niseeru worden, mer behoud van den graad, welken zij titans te Rome bezitten. Zij hebben dit aanbod van de hand gewezen. De dagbladen van Toulon en Marseille spreken dagelijks van her vertrek van nieuwe troepen en n>a terieei naar de kust van Itahe, waaruit men zou kun nen opmaken, dat de Fransche regering, uithoofde van de mogelijke gebeurtenissen in lu'ie, de armee aldaar op een ontzagwekkenden voet wil brengen. ENGELAND. Londen den 23 Juni}. De covrespondentien der Lotulensche bladen melden, dat de geheime politieke genootschappen zich in Ierlandweer vereenigen; men kent er den aard noch de strekking van. Gewapende aanvallen bij nacht zijn weer op verscheidene afgezon derde huizen gedaan. Te Liverpool kwam den 21 de brik Jessie aan met 6000 p st. goud aan boordzijnde de eersre regtstreekscbe aanvoer uit Californië, Een Engelsch zaakgelastigde heeft aan den Ko ning van Dahomey in Afrika, een jaarlijksch inkomen van aooo dollars aangeboden, mits hij den slavenhun del staakte. Z. M. antwoorddedat die handel hem honderdmaal meer opbüigt; dat hij den luister der Kroon moest ophoudendat IBj door eene zoo radicale ver andering opvoer zou verwekken en 'c land aan regering loosheid prijs geven. Ivoitom, hij weigerde beleefdelijk, zoo als men uit een van Regeringswege aan 't Britsche puilement overgelegd stuk verneemt. De Majoor Edwardts, die zich in den laatstrn veldtogt in Hindustan grooten naam gemaakt b ft wordt hier verwacht; hij zal de vermaarde diamant Koohi Moor (d. i, berg van licht}, een deel van <i" 11 buit der laatste veroveringaan de Koningin over brengen. FRANKRIJK. Paui|S den 24 Junij. De laatste van Regerings we ge bekendgemaakte staten doen zien hoe groote verliezen onze buitenlandsche handel in 1848 onder gaan heeft. Frankrijk's gezamenlijke handel had in 1848 2608 millioen gegeven, hij daalde 1848 tot 2035 millioen, dus eene vermindering van 573 millioen. VVij zijn derhalve teruggezonken tot beneden het eindbedrag van 1840 wij zijn acht jaren achteruit gegaan. Dergelijken val kende onze handelsgeschiedenis niet. Men wijte het echter niet geheel aan de schokken van 1848, want in 1846 moest men voor 209 millioen granen invoeren, in 1848 slechts voor 28; dit verschil buiten rekening latende, als gevolg van den gunstigen oogst in Frankrijk, bedraagt de vermindering van onzen handel nog bijna 400 millioen: welk eene hoeveelheid atbeid, verbruik, loon, wordt niet door die som voor het land voorge steld I Van de gemelde vermindering komt 481 millioen op den invoer, en 92 op den uitvoer, want de fabrii- ken blevenal was het dan ook met schade, zooveel mogelijk verkoopen. Men zegt dat. de Romeinen op, hunne wa'lcn ,10 stukken hebben van zwaar en 132 van onderschei den kaliber, de houwitsers en mortieren medegerekend. De Fianschen, van Toulon eene versterking van grove artillerie ontvangen hebb/nde, moeten nu hebben 36 stukken belegering®gcsclttyt, 6 -mortieren en 48 stukken veldgeschut, de houwitsers medegerekend. Men zegtdat een complot van Rome uitgegaan te Civita Vecchia gesmeed werd, om liet fort door overrompeling te hernemen op het zwakke garnizoen, (lat die stad bezet. Hef comp'nt is ontdekt en eenige verdachte personen zijn gevat. Men rekende de Fransche armee te berooven van hare magazijnen, van de basis hater operatienen van hare regtstreekscbe gemeen schap met Frankrijk. Zoo het complot gehikt was, zou men de belegering van Rome hebben moeten op geven om Civita Vecchia te gaan belegeren. De Fransche Minister van Justitie heeft den 22 eene circulaire aan de Procureurs Generaal gerigt waarin hij hen vermaant de wetten ten strengste te handhaven tegen de anarchisten, „fegen die lieden, „die, niet tevreden met liet algemeen stemregt en „met het onbeperktste regt van discussie en van be- „oordeeling. nog willen overgaan tot geweld, die zich „nog meer vergrijpen aan de vrijheid, welke zij zoo- „zeer verdacht maken, dan aan de orde, die ten laatste „toch altijd zegeviert." „Meermalen, zegt de Minister, hen ik geraadpleegd, of de kreet leve de Sociale Republiek! en het opste ken van liet ronde vaandel misdrijven zijn. Vóór de gebeurtenissen der laatste dagen antwoordde ik dat men zulks al of niet moest vervolgen naar de omstan digheden; nu is mijn atmyootd veel stelliger: een kreet en kleuren die Jut sein en de leus des burger oorlogs zijn geworden, mogen voortaan niet ongestraft blijven." Eindelijk weet men Lcdru Rollin in Zwit seriand is aangekomen, dit schijnt ook met Considdrant liet geval te zijn. De Afgevaardigde en sergeant Rattier, die ook wegens den aanslag van 13 Juni) vervolgd wordt, heeft uit Rein aan den President der Wetgevende Kamer geschreven, dat zijne handtekening onder de beruchte oproeping ten strijde der Bergparrij onecht is. Door het Hof van Assises der Sdne is wegen» aanranding van het beginsel van eigendom en wegens aanzetting tot diefstaltot 2 jaren gevangenis veroor* dëeld de lieer Mortellelhij had in eene brochure beweerd „dat als men niets heeft, men regt heeft op diefstal niet alleen, maar tot diefstal verpligt is." Men schrijft uit Lyon van den 2isten dezer: Gisteren avond ontsfon 1 eene groote beweging in de wijk het Roode kruis. .Omstreeks tien ure waren onderscheidene schoten op de schildwachten gelost; de kogels drongen door de vensters op het groote plein, doen schoon niemand werd getroffen, moest men even weide waakzaamheid verdubbelen. Eenige oogenblik- ken later, trokken eenige personen over het pleinin de rigting van her klooster der Bernardiinen. Hun geschreeuw, scheen niet veel goeds te beduiden. Zij werden tot driemaal toe door de schildwachten aange roepen. Geen antwoord werd gegeven, doch de bende sloeg op de vlugt, uitgenomen een persoon, die de aanvoerder scheen te zijn en die, met een pistool ge wapend stand hield, uitroepende: dat hij een van zijne broeders wilde wreken! Meii liet hem echter geen tijd om zijn boos voornemen ten uitvoer te bren gen op hetzelfde oogenblik dat hij iemand zocht te te treffen beval de konimandant van den post vuur te geven waarop de man dood ter aarde stortte. Er wordt gezegd, dat hij een der werkzaamste deelnemers bij de beweging der jongste dagen was. Ook des nachts werden nog onderscheidene geweerschoten gehoord. NEDERLANDEN. Rotterdam, den 25 Junij. Da Toekomst meldt, dat er op last der regering, door een der hoofd amb tenaren bij de rekenkamer, aan den ministerraad een wetsontwerp ter beoordeeling is gezondenregelende de comptabiliteit. Bij dit wetsontwerp zouden alle overscluijvingen verboden zijn, doch er wordt bij elk ministerie eene groote som voor onvoorziene uitgaven voorgesteld. Zoo deze in den nood niet mogt voor zien, kunnende ministers, als de Staten Generaal niet vergaderd zijn, de hoofdstukken der begrooting tier hoogen om die nader door eene wet kracht re dóen erlangen. De ministers zijn voor liet gebruik en this bruik dier gelden persoonlijk verantwoordelijk gesteld. Utrecht, den 25 Junij. De Koninklijke Biblio theek heeft dezer dagen eenevoor de beoefenaren onzer geschiedenis, zeer belangrijke aanwinst gedaan, in den aankoop namelijk van tv/ee Fransche hand schriftenwaarvan het eene bevat een' Analyti- schenchronologisch gerangschikteti catalogus van 2,509 oorkonden en stukken betrekkelijk de geschiede nis, zoo staatkundige als administratieve, der Neder landen welke in de Koninklijke Bibliotheek te Parijs in handschrift aanwezig zijn. Deze stukken hebben betrekking tor de 16de en 17de eeuwen. Her tweede handschrift bevat een soortgelijken catalogus van 670 stukkenwelke, in handschrift, in de overige Bi'ollo theken van Parijs bewaard worden. Zij omvatten de 7de, 9de, 11 de tot de 18de eeuw. Achter ieder nomroeris de juiste plaats opgegeven, waar die stukken in de verschillende Bibliotheken te vinden zijn. Het ontwerp van gemeentewet, dar aan de Pro vinciale Staten tot consideratie en advys gezonden is houdt de volgende bepalingen in In elke gemeente bestaat het bestnur uit een Bur gemeester, twee tot vier Wethouders en een gemeente raad van zeven tor veertig leden. De Wethouders worden benoemd uit de Raadsleden, in gemeenten van meer dan 5000 zielen door Z. M. en in de overige door den Gouverneur der provincie. Wanneer de bepaalde census (namelijk tie helFtvan het belastingbedrag dat noodig is om het kiesrest voor de Tweede Kamer te hebben), in eenige centeente geen 25 kiezers oplevert, wordt dit getal aangevuld uit de hoogst aangeslagenen in 's Rijks directe Belas tingen, minstens 10 daarin betalende. Van het kiesregt zijn uitgesloten die in staat van faillissement of van kennelijk onvermogen verkeeren en die geregtelijken afstand van hunne goederen aan hunne scluildeischers hebben gedaan. Bij verschillen over het kiesregt, kan men de uit- spixak der Arrondissements Regtbank inroepen. De troep Lama's van wijlen Z. M. Willem II, die te 's Hage gehouden wordt, is uit de hand te koop, Wenschelijk is hetdat de proefneming, of dir wol- dragend vee. hetwelk uit Peru's berglanden afkomstig is, hier te lande met voordeel kar. worden aangekweekt, voortgezet worde; dat het hier te lande zonder bui tengewone voorzorgen of kostbare voeding kan leven en voortteeienis reeds gebleken. Men herinnert zich dat voor eenige dagen de Stoombootdienst der Nederl. Stoomboot Maatschappij van Maims naar Manheim, door de Pruissische Over heid te Maintz wegens weigering om Pruissische troepen over te voerenbemoeijelijk: is. Van zeer goederhand verneemt men, dat onze Rege. ring krachtige vertoogen, daar waar het behoort, zou hebben ingediend, ten einde de bij de tractaten gewaar borgde vrije Rijnvaart gehandhaafd en voortdurend tegen soortgelijke willekeurige verstoringen gevrijwaard worde. Volgens brief, gezonden van Hitland den 18 dezerdoor den kapitein van het Hospitaalschip der Hollandsche Haringvlootbevond zich een klein ge deelte dier vloot op de Baaiook arriveerde dien dag (ie stoomboot Cerberus. De gezondheid der visschers was bevredigend. Van de cholera vernam men niets. De visscherij was niet gunstig, wordende dit toege schreven aan de Icoudedie om de Noord heerschip Zoo ver men wist, was door de weinige gevischt hebbende schepen nog slechts ton gevangenzoodat de vrees voor zouten haring ongegrond is. Het geruchtdat zondag laatstleden de haring was aangekomen, is gebleken valsch te zijn,

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1