N\ 51. 1849. G O E S S CIIG COURANT. Maandag 1ICD \V STIJDIi\G KN ffy De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is/'J,75; l'ianco per Post f .1.90. f Gewone Adverlentiën worden a 20 ets. de rege.l\ geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten 1 van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt ITALIË. Men heeft te Marseille berigfen uit het Fransciie leger voor Rome tot tien 13 .dezer des avonds ontvan gen, waarvan een schrijven uit eerstgenoemde stad van mil 17 den inhoud aldus opgeeft: Ten gevolge van den buitengewonen ijver, waar mede aan het aanleggen der belegeringswerken gearbeid is, zijn dezelve drie of vier dagen vroeger voltooid geworden, dan men berekend had. Reeds in den avond van den 12 was alles gereed om bres te schieten; intusschen wilde de generaal Oudinotalvorens roet geweltl in Rome door te dringen, al de in zijne magt staande middelen, om tot eene minnelijke schikking te geraken, aanwenden en zond aan den president der na tionale vergadering een proclamatie met begeleidende brief waarin hij de vergadering en het volk toi eene laatste vredelievende overeenkomst zocht over te halen, vooral ook in het belang hunner stad en dezelver schoone gedenkteekenen. „Het driemanschapis voor deze aanmaning doof gebleven. Dien ten gevolge is den 13 des morgens een geweldig vuur tegen den ouden muur van Belisarius geopend, en binnen weinige uren was eene bres ge. schoten, ruim genoeg om aan een half bataillon. den doortogt te verleenenmaar men kon dien dag den aanval daarop niet beginnen zoowel uit hoofde der mijnen waarvoor men beducht wasals omdat men vermoedde, dat alle op den wal uitloopende straten met barricades versperd waren. Bij den storm op eene vesting of citadel weet men meestai, waarop men ver dacht moet wezen hier daarentegen geldt het geene gewone regelmatige verdediging, maar een worstelstrijd roet wanhopigen, die van den aanvang af getoond heb ben de meest verraderlijke middelen niet te ontzien aan wie alle aftogt is afgesneden en die welligt be sloten hebben zich onder de puinhoopen der stad 'e laten begraven, ten einde de blaam dier vernieling op de overwinnaars te werpen Dat weet men in ons leger en zal dus den laatsren aanval niet dan met de grootste orozigtigheid wagen. Evenwel is het aller waarschijnlijkst dat den 13 de ontlui"- ping van dit langdurige militaire drama zal hebben p-aats gehad. De gezondheidstoestand bij ons leger is beter dan men in het tegenwoordige jaargetijde verwachten mogi; waarschijnlijk draagt de opgewondenheid onzer soldaten veel bij om hen minder vatbaar te maken voor scha delijke invloeden. „De Spanjaarden en Napolitanen onder bevel van den generaal Cordovazijn stellig tegen Rome op >e rukt, en hebben die stad den 12 aan den zuidkant ingesloten en alzoo hare gemeenschap met den omstieek door de poorten Salare en San Giovanni afgebroken welke de Franschen hadden moeten vrij laten, daar hunne magt niet groot genoeg was om de stad van alle zijden te berennen. De Spanjaarden zullen ver moedelijk, zoodra de onzen meester van de stad zijn, vorderen 0111 met de Napelsc'ne en Oostenrijksche troe pen insgelijks daarin te worden toegelaten, en het zal moeijelijk wezen om hun zulks te weigeren, zonder bedenkelijke verwikkelingen te doen ontstaan, „De berigten van den 13 melden dat in Rome eene reactionnaire beweging had plaats gehaodie echter mislukt was. In de stad begon gebrek aan ammunitie te heerschetien daarenboven waren de prijzen der levensmiddelen ten gevolge van het belemmeren van toevoer tot eene ongekende hoogte gestegen. Een groot aantal vrouwen en kinderen hebben, door gebrek genoodzaakt, de stad verlaten en in ons hoofdkwartier eene toevlugt gezocht, van waar de generaal Oudinot ze naar Civita-Vecchia beeft doen geleiden." De geruchten wegens het vermeesteren van Rome bleven den 21 dezer te Parijs in omloop; iets stelligs was echter dienaangaande niet bekend, daar van de zijde der regering geene tijdingen openbaar gemaakt waren. A'leen leest men in een ministerieel avondblad van den 20 het volgende berigt: „Civita-Vecchia, 15 Jumj. Garribaldi heeft nier 1500 man eenen uitval ge daan; zijn corps is geheel ve&iietigd. Het Fransciie leger vecht met eene onvergelijkelijke dapperheid. Er is bres geschoten en op dit oogen- biik heeft waarschijnlijk de bestorming plaats." DUÏTSCHLAND. Frankfort, den 21 Jumj. Van het oorlogstoo- neel in Baden zijn wederom geene belangrijke gebeur tenissen te vermelden. Volgens de Frankfurter Ober- Post Amts-Zcitung had men den 20 de tijding ont vangendat het hoofdkwartier van liet rijksleger van Weinheini naar iier meer oostwaarts gelegen Fiifth verplaatst was. De voorposten van dat leger stonden tot in Ileddesh-imterwijl de aangerukte Pruissische troepen op de Bergstrasse tusschen Zwingenberg en Bensheim post gevat hadden. Het hoofdkwartier van den Pruissisclieu bevelhebber, generaal vonder Groeben. bevond zich den 19 in eerstgenoemde plaats. Uit het Puiissische hoofdkwartier te Neustadt in Riiijn Beijeren wordt, onder dagteekening van den 18 dezer, gemeld: „De divisie van den generaal von JVeber heeft gisteren bil Rinnrhal een gevecht met de opstandelingen onder IVillich en Schimmtlpfennig ge had, waarbij dezen omstreeks twintig dooden, veertig gekwetsten en een twintigtal gevangenen verloren heb ben. Het verlies van onze zijde bedraagt 1 doode en 6 gekwetsten. Landau is thans van alle kanten door Pruissische troepen omsingeldopstandelingen bevinden zich niet meer in de nabijheid van die ves ting." Volgens een berigt uit Keulen van den 21 had het aldaar in bezetting liggende bataillon van het 30ste regenient infanterie dien dag onverwacht bevel ontvan gen 0111 naar Mainzte vertrekken, en zou onmiddellijk per stoomboot derwaarts vervoerd worden. Deze maatregel schijnt in verband te staan met eenige on. rustige bewegingen, die in den avond van den 19 in Miinz hebben plaats gehad, en ren gevolge waarvan aldaar eene bekendmaking is uitgevaardigd, waarbü de bedreiging wordt uitgesproken dat de vesting bij de eerste herhaling van dergelijke pogingen in Staat van beleg zou worden verklaard. Frankfort, den 22 Jumj. Het Pruissische leger corps van den generaal von Hirschfeldhetwelk in Rhijn Beijeren tot Germerslieim was doorgedrongen, is den 20 dezer aldaar op den regter Rijnoever over gegaan, en bestookt thans de aan den Neckar vereenigde maet der Badensche opstandelingen in den rug. Een berigt uit het Pruissische hoofdkwartier te Germersheim van den 20 dezer, des morgens ten 11 ure, meldt daar omtrent het volgende Meden morgen met het aanbreken van den dag is onze voorhoede over den Rhijn gegaande opstande lingenmeer dan 1000 man sterk, hadden gedurende den nacht hunne gunstige stelling verlaten, zoodat geen gevecht heeft plaats gehad. O- k uit Philipsburg zijn zij bij het naderen der troepen afgetrokken. Eene on geregelde bende van omstreeks 400 man is door een escadron van het 9de regement huzaren aangetast en mer verlies uit elkander gejaagd. Z- K. H. Prins Fre derik Karei (neef des Knnings) heeft dit gevecht bij gewoond en met groote dapperheid gestredenhij heeft twee ligte wonden ontvangen, de eene in den regter schouderde ar.dere in de regter hand. Drie officieren worden vermist, gelijk men ook het verlies van eenige huzaren te betreuren heefr. Het geheele corps was ten 9 ure over de rivier getrokken, en bivouacqueert tusschen Wiesenthal en Graben, naar welke laatste plaats het hoofdkwartier op heden wordt ovtrgebragt. De opstandelingen houden de linie aan den Neckar nog bezet; een sterk corps staat, naar mer. verneemt, bij Brucbsal. Morgen wordt de aanval voortgezet." ENGELAND. Londen, den 21 Jumj. De Morning Herald van den 19 behelst een brief van den vice admiraal C. Napier aan Lord f. Russellwaarin hij betoogt dat de sterkte en de tegenwoordige staat van Engeland® Stoommarine onvoldoende is. Ons land zegt hij, is niet veilig met eene zoo zwakke Stoom marine als wij nu hebben. Frankrijk heeft 20 stoomfregatten die elk gemakkelijk 32 kanonnen en 2000 man troepen kunnen dragen. Onlangs hebbenbinnen 30 uren eenige dier vaartuigen 20,000 man van ToUlon naar Civita Vecchia overgebragt; eet» derzelve heeft, met een vaartuig op liet slepptouw. een regiment cavallerie overgevoerd. War zal de Franschen belettendie stoomschepen te Cherbourg te vereenigen en een leger naar Londen te zendenevengoed als naar Rome Op het eerste sein zullen de Fransche soldaten even driftig naar de zeekust snellen, als de goudzoekers naar Californië. „In 1847 achtte mennoodigin het kanaal een eska der te houden van 6 linie- en 6 stoomschepenzon dat minder noodig zijn nu geheel Frankrijk nu ge heel Europa gek schijnen te zijn geworden? Zoo er een brug was tusschen Douvres en Calais en zoo Frankrijk rustig was, zoud; gy dan uwe schildwachten aan die brug intrekken?" FRANKRIJK. Parijs, den 20 Jumj. De plegtige begrafenis van bet stoffelijk overschot van den maarschalk Bugeaud heeft den 19 in de kerk van het Hotel der Invaliden plaats gehad. *t Gerucht was verspreid, dat LedruRollin sedert den 13 in 't paleis van de Louvre gezien was en dat hü eene schuilplaats had gevonden in een der vertrek ken gesteld ter beschikking der beambten van het museum. Gisteren ten 5 ure heeft men eene compagnie mobile gensdarmes en eenige pelotons srads-sergeanten voor al de ingangen van het paleis geplaatst, en hetzelve door zocht maar niets gevonden. De Spanjaarden Napolitanen en Oostenrijkers zullen ongetwijfeld Rome tegelijk met de Franschen willen bezetten, en zullen eischei» er binnen gelaten te worden, zoodra Oudinot de stad vermeesterd heeft. Dan zullen de inderdaad ernstige en rooeijelyke verwik kelingen beginnen. Na de kanonschoten zullen de di- plomatie-losbarstitigen komen. De staat van zaken is ernstiger in dit opzigt dan men denkthier ligt de kiem van een algemeenen oorlog. Met de aanstaande verkiezingen begint men zich ernstig bezig te houden. Naar het zich laat aanzien zal de partij der socialisten van hare hoofdleiders en van hare meeste dagbladen beroofd, daarbij, te Parfjs althans, niet zooveel kracht kunnen ontwikkelen als in Mei, en zou men dus de overwinning der voorstanders van de orde reeds als verzekerd kunnen beschouwen, indien niet ongelukkig bij dezen dezelfde verdeeldheid bestond als vroeger. -- -v -* Parijs, den 21 Junij. Volgens de Libertéheeft een vriend van de familie Orleans een brief ontvangen, geschreven door Lodewtjk Philipsdd. 18 Julyge denkdag van Waterloo. In dien brief wenscht de ex- koning Frankrijk geluk, met de overwinning, welke het leger van Parijs zonder bloedvergieten behaald heefr. Hij komt er openlijk vooruit, dat de behaalde zege op de republikeinsche partijnoodwendig de herstelling van het monarchaal beginsel zal ten gevolge hebben. Te gelijker tijd berigt Lodewtjk Philips aan zijne vrien. dendat zijne dynastie geen aanspraak meer maakt op hare regten, maar, zich met den oudsten tak vereenigd hebbendede party der legitimiteit zal voorstaan. Gister is een brief ontvangen van LedruRollin, inhoudende dat hij te Londen aangekomen if.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1