Ml» MB. Een woord over het Gymnastiseren. Besturen en Administratief!. Het Turijnsche daglilad VOpinione van den 14 dezerde aankomst van den heer d'Harcourt in het Fransche hoofdkwartier vermeldende beweert daarbij, dat door tusschenkomst van dien diplomaat eene wa penstilstand van acht dagen zou gesloten zijn. Daarentegen was te Parijs den 18 des avonds het gerucht in omloop dat de regering even :e voren door den telegraaf de tijding van het stormerhand vermeesteren van Rome, en van het binnenrukken der Fransche troepen aldaarzou ontvanger, hebben. BELGIË. Brussel, den 16 Junij. Een der Fransche Af gevaardigden die de oproerige vereeniging in "t Con servatotre der Kunsten en Ambachten te Parijs bij» woonden, is alhier heden gevat't is Charles Pflieger bloemkweeker te Altkerch in de Elzas. Hij is op zijn verzoek, door de gendarmerie naar de Pruissische grenzen geleid. is edérlan den. 'sGravenhage den 19 Junij. Naar men ver neemt, zoude er voor de erfgenamen van Z. M. IVillcm II, geene zwarigheid meer bestaan, om zijne nalaten schap zuiver te aanvaardendaar onder anderende waarde der goederen in Silezietot die nalatenschap behoorende, veel grooter moet zijn, dan men zich aanvankelijk had voorgesteld. Bij besluit van gisteren op het Loo genomen, is aan den lieer G. L. Band eervol ontslag verleend als minister van koloniën, en in zijne plaats benoemd de schout-bij nacht E. 3. van den Bosch. Men verneemtdat het Z. M. heeft behaagd aan een aantal gevangenen, zoowel milrairen als bur gers, in de onderscheidene gevangenissen des riiks ge detineerdontslag of afslag van tuchthuis- of gevan genisstraf te verleenen. Utrecht, den <20 Junij. Van tijd tot tijd kwamen lieden die aan de bewegingen in Duitschland deelna men, de wijk nemen in Limburg; zij zijn van wese de hooge policie gelast meer binnenwaarts in dit Rijk, of wel naar Belgie te gaan. Men wil dat van Regeringswege onderzoekingen plaats hebben naar de omstandighedenwaardoor liet archief van Buren in handen heeft kunnen komen van een opkooper, die het voor f 6. zegt gekocht te lijb ben van een executeur, in de nalatenschap van diens Oom, weleer Notaris, in wiens bewaring liet toever trouwd zou zijn geweest. Men zal zich herinneren, dat het gelukkig gekomen is in handen van twee Heeren te Urrechtdie, na liet voor aanzienlijke som (f 300) van den opkooper verkregen te hebben, 'r regtschapen aanbod hebben gedaan om liet daarvoor aan het Rijk als wettigen eige naar terug te geven, ofschoon er wd 3000 voor te bedingen zou zijn. Het is wensclielijkdat de Regering zich aan deze pligtsverwaarloozing werkelijk gelegen late ziin en zonder oogluiking tewerk ga. even als de erven reken schap mogen vragenwaarom de spoliatie vonr f6, plaats vondzoo regt tot verkoop lieefr bestaan. Nederlander, j Volgens onze Kathoüjke bladen is de Regering voornemens, de kloostergoederen van St. Agatlia (Noord-Braband) als Rijks domein te verkoopen. Dit zon zegt de Tijdeene odlciëele dieverij -/jjn en met opheffing en vernietiging van dat eeuwenoude gesticht gelijk staan, en geen Katholijk zotter, op straffe des banvloeks, van mogen koopen zoodat her goed der kerk aan de Joden zou toevallen, (Ned.) De volgende bijzonderheden, aangaande den onlangs overleden Engelschen admiraal sir P. Willoughby zijn de vermelding overwaardig. Zelden ontkwam iemand aan grooter gevaren. Tot driemalen leed hij schipbreuk; eens sloeg hij met een sloep om. en hield zich mei behulp .van een riem tien uren lang boven water; twee jaren bragt hij te Tripoli in s'avernij door; hij ontsnapte, na twee mooren te lubben doodgescho ten, waarop hij naar een schip zwom, dat twee mijlen van land voor anker lag. Hij werd een-en-zeventig malen door kogels, drie keeren door splinters gewond; zijn ligchaam was letterlijk door sabelhouwen en door tomahawks getatoueerd. Ziin gelaar was geheel mis» vormd door buskruid ontploffingen; hij had één oog verloren, een geweerschot had lieni een gedeelte van den hals en van het kinnebakken weggenomen. Op non-activiteit gekomen, nam hij dienst bij de Russen onder Kutusoff, die hem kolonel maakte, waarop hij driemalen gewond werd en te Leipzig door een kanonskogel een arm verloor. De matrozen noemden hem dei? onsterfelijke. Men kan zich een denkbeeld vormen der uitgebreid heid van de boekbinderij te Londenwanneer men in aanmerking neemtdat het wekeiijksclie gebruik van goudblad tot veisiering der bladranden van boeken 3,600,000 vierkante duimen beslaaten het gewigt van de papieren snippers, die van de boeken afvallen, 320 ton bedraagt. Men heeft onlangs in Engeland een concert gegeven en wel in eene van de reusachtige buizen der Brit tannia brug, welke over de straat Menaï, tnsschen Eu geland en het eiland Anglesty zal gelegd worden. On ge veer 1500 kaarsen, twee aan twee op nrmkandelaars geplaatst, verlichtten de ruimte; de zang en insiru mentale muzijk was voortreffelijk en werd aan beide einden der buis met bijna gelijke sterkte gehoord. Zoo wel voor liet oog ais voor het oor was het effect al leraangenaamstnaar het prachtig verlichte verschiet eene lengte van minstens 157 ellen besloeg. De breedte der buis is nagenoeg 15 Eng. voet en haar hoogte bi|na 30 Eng. voet. Meer dan 600 aanzienlijke bewoners van den omtrek zaten vooraan bij liet orkest, liet overige gedeelte der buis was bezet door lieden uit de arbei dende klasse. Allen waren opgetogen over liet kunst genot in deze buitengewone concertzaal gesmaakt. I NG K Wurtenhurg is een land, hetwelk zicli vin eene voor- deelige zijde kenmerkt, wat school- en k" 1 keliikeaan gelegenheden betreffen. Daar werkt men in die zaken rustig voort; en er lieerscht vooruitgang. Een der leden van de commissie van onderwijs, een regt practiscli man. aldaar, zegt oiuier anderen De „Gymnastiek is teregt een deel der school werkzaam l „lieden gewnr len. En geen onderwijzer, die her heil tier jeugd b ö'Et. beklaagt er zicli over, darde Gym- nastiek ei ne zaak der school geworden is." liet kan niet anders dan goed ziin voor de school, dat bij haar eenzijdig geestelijk onderwijshet onschul dig stoffelijk onderrigt gevoegd wordteven goed, als lier is voor den geest, dat hij een ligchaam heeft. De staat begrijpt het teregt: ligchamehjke en geestelijke vorming zijn een geheel. Maar welke is de verhouding, waarin de Gymnastiek tot de school behoort te staan? De Gymnastiek zij een onafscheidbaar deel van de school. Maar ik vreesdat men deze uitdrukking verkeerd zal opvaiten; en haar beschouwen zal als eene der minst gevorderde letrvakken; dus eene bijzaak. Neen! liet is dat niet, wat ik bedoel; liet is niet genoeg eene ligcha melijke vlugheid re geven; de Gymnastiek dient als middel ter bevordering der liachamelijke-ontwikkeling. M.iar zegt uiende ligcharnelijke ontwikkeling behoef: geene regeling, zij werkt door zichzelve. Niet te voor harig. De geest ontwikkelt zich ook vanzelf, zonder school; en toch vormt men hem; en teregt: zijne krachten worden door liet onderwijs vermeerderd en veredeld. Maar, door de Gymnastiek zal men veel leertijd ver liezen. Het is mij we!; na verloop van eenige jaren zuilen de leerlingen misschien minder kennis hebben opgedaanmaar liet zullen leerlingen zijnwaaruit mannen, in den vollen zin des woords, voortkomen. Du eene punt, verzoek ik u te overwegen; dat wij 11. 1. niet meer in eenen tijd levenwaarin het lig chaam zonder hulp, in het wilde, tot zijne volle kracht en schoonheid komen kan. Wij leven in eene papieren eeuw; de ligcharnelijke kracht van ons geslacht is aan het zinken; wij suk kelen; wij behoeven geneeskundige hulp- en genees middelen. Uit de bron der artsenijen, welke de Gym nastiek aanbiedt, moeten wij met volle teugen drinken. Wij hebben een gebrek van eeuwen te herstel'en. Toekomstige geslachten zullen van ons rekenschap vra gen, of wij de behoefte van onzen tijd begrepen hebben of niet. Men zegtoverdrijf nietoverdrijving „schaadt." Maar wat vorder ik dan? Dagelijks*#/; uur Gymnastiek Van de onderwijzers vooral verlang ik, dar zij ook meesters in de Gymnastiek zijndat zij mede Gym nastisen-n, Eene moeijelijke, dncli niet onmogelijke, maar hoogst- noodwendige zaak.-,- Van le jongeren voor lief on derwijzers beroep kan met regt kennis van en bedre veilheid in de Giimnasriek worden gevorderd. De tijd zal niet verre mier af zijn, dat de ridderlijke spelen onzer voorvaderenwaarvan de Gymnastische inrigtingen slechts de voorbereiding uitmaken weder tot eer en aanzien geraken; dan zal ieder het tot eene eer rekenen Gymnasticus te zijn. De Gymnastiek is eene allerbelangrijke zaak die in 'tnaauwste verband staat met de verstandelijke en wetenschappelijke opvoeding en allergunstigst kan wer ken op de wtgneming van veel gebrekkigs in onze nationale opvoeding. Wij wensclien, dat zij meer en meer eene volkszaak worde, die, behalve dat zij de ligcharnelijke opvoeding der jeugd (ook door het vóór komen en wegnemen van verschillende ligchaams ge* breken) alom bevordert, ook eene gewer.schte wijzi ging in onze volksvermaken en uitspanningen te weeg brengt. (Ned. Tijdschvoor Onderw. en Opv. 1849 No. 2.) BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden i Dat het Suppletoir Kohier, wegens het PATENT- REGT, over het jaar 1848 op 1849, voor deze stad, over het vierde kwartaal van dat jaar, door Zijne Ex cellentie den Staatsraad, Gouverneur dezer Provinci-. executoir verklaard, den to Junij 1849. aan den Om vanger van 's Rijks Belastingen, ter invordering vol geus de wet roegezonden is. Wordende ieder belastingschuldige mitsdien vermaand en gelastomna bekomene kennisgeving van geuiel den Ontvanger, zijn verschuldigde overetnkomstig de- bepalingen der wet, te voldoen, op straffe van daartoe anderzints te zullen worden gedwongen. Terwijl diegenen, welke hun Aanslag-Biljet nier zul len ontvangen of verloren hebben, zicli van een dubbeid van hetzelve, ten Kantore van den Ontvanger zullen kunnen voorzienen zij die zouden vermeenen uat hun Aanslag te hoog of niet overeenkomstig is met hunne opgave, zicli desweger.s, met inachtneming van de voorschriften ten dien aanzien, wegens de Direcie Belastingen in liet algemeen bestaande, door tussclien komst van de:i Controleur der Divisie, kunnen be klagen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende zal deze worden afgekondigd en in de Stads courant geplaatst. Gedaan te Goes den 20 Junij 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven De Srads-Secretaris L. DE FOUW, Jz. ADVERTËNTIEN. ^an elders, naar het schijnt, het Geraffineerd ZOlIf tot verminder de prijzen aangeboden wordende zoo wordt langs dezen weg aan alle Handelaars in ZOUT te dezer stede berigt gedaan dat dien ten gevolge hij den ondergeteekende insgelijks de prijzen in gelijke ver houding zijn gesteld, en dat inen zich kan verzekerd houden dat dit artikel door den ondergeteekende steeds tot denzelfden prijs zal worden verkocht ais dit van elders kan ontboden wordenwaartoe hij zich blijft aanbevelen. O. VERHAGEN. De ondergeteekende HANDEL in GIST be gonnen hebbende, verzoekt daarvoor de gunst zijner Stad- en Landgenooten. goes, a- eeiheiihb, 21 Junij 1849. 'sHeer Hendrikskin- derenstraat. Het PAAKDENRIJDERS-GE- jm ZELSCHAP onder Directie van »ZEBK0CiL.OVIS$ en CiOVD- JULA SMIT, heeft de eer het publiek bekend te maken, dat zij bij gelegenheid van de KRU I'iVI'NGSCIIE KERMISin eene daartoe gebouwde Manege Tent van den Heer F. Kasvoorstellingen in de RIJKUNST zullen geven alsmede groote PANTO MIMES KOORDDANSEN en buitengewone ge- dresseerdheid der SCHOON E PAARDEN. Aanvang op IKoensdag den 27 Junij en gedu rende de Kermisweekwanneer alles breeder zal worden bekend gemaakt. Te Goes, bii F. Ki.eeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 2