G O E S S CII E COURANT. Don derdaSI Ju De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal isfd,75; Franco per Post f .1.90. (Gewone Adverlentièn worden a 20 ets. de geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en D van J 6 regels a f d,20, behalve het .-t-. 184». "w Mlil Wtfl'l JDIISU KS. DUITSCHLAND. Mainz, den 15 Jumj. De vaart der Nederlandsche Stoombootdienst naar Manheim, is nu ook sedert heden morgen afgebroken. Deze Maatschappij, die tot nog toe geen militairen vervoerde en dus ongehinderd naar Manheim kon varen, ,oest 'neden morgen ten 6 ure eene afdeeling van 'ta8 i'iirss. infanterie-regiment opnemen en naar den Bo ven rijn brengen. De Agent weigerde het, zich beroe pende op de toe nog toe gevolgde handelwijze, waarop de Regering de verdere vaart der Neder). Maatschappij van hier naar Manheim verbood zoodat de boot nu 900 centenaars goederen, die naar Manheim bestemd waren, hier lossen moet en weer naar Nederland vaart. Men gelooft hier algemeen, dat de Nederl. Regering maatregelen van vergelding zal nemen. Keulen, den 19 Junij. De berigten, welke men van het tooneel des oorlogs in de Palts en Baden ont vangt, loopen geheel uiteen en men kan daaromtrent nog niets met zekerheid melden. De operatien langs de linie van de Bergstrasse tot aan het meest weste lijk gedeelte van de Beijersche Palts, hebben een aan vang genomen, zoodat titans dagelijks berigten inkomen uit Homburg, Kaiserslautern. Landau, Mannheim enz. de/.e berigten spreken elkander echter geheel tegen. Op den 13 junij, begonnen de Pillissen langs de geheele operatielinie op den linker Rijnoever, hunnen aanval tegen de Palts. De regtei vleugel rukt van het westen tegen Homburg op, het centrum, uit het noorden komende, volgt den weg naar Kaiserslautern; op den linkervleugel marcheren twee verschillende korpsen, het eene nit Worms, het andere van Alzcy naar het zuiden. Den I3den Junij, des morgens, verscheen het eerst genoemde korps voor Homburg. Von Wcbern voerde de Pi llissen aan, Schimmelpfennig de Paltsers Laatst genoemde durfde geen tegenstand bieden van twee wegen die daartoe voor hem openstondennam hij den terugtogt aan zuidwaarts naar Tweebruggen en Pirmasenz. Onmiddelijk namen de Pruissen Homburg in bezit; nogtans vervolgden zij den vijand niet in de rigting van Tweebruggen, maar sloegen den wegnaar Landsstuhl in. Dejaatste berigten zijn uit deze plaats; men mag verwachter, dat zij de tweede afdeeling van het Pruissische korps naar Kaiserslautern zullen volgen. ENGELAND. Londen, den 16 Junij. William Hamilton is veroordeeld tot 7 jaren deportatie, als hebbende, naar hij zelf bekende, op Koningin Victoria geschoten; het is gebleken, dat hu pistool niet met scherp geladen was en dat hij het al'een deed om naam te maken Nadat het vonnis tegen Hamilton, die een pistool op Koningin Victoria afgeschoten heeft, was uitge- proken, kwam iemand van den regter liet pistool u-rug vorderen, het was zijn eigendom, zeide hij, en een Lord had hem er 40 pond sterling voor geboden. De regter beval de teruggave van het pistool. FRANKRIJK. Parijs, den 16 Junij. Heden avond zijn alhier per telegraaf tijdingen ontvangen van eenen geduchten opstand te Lyon. Twee wijken waren in de niagt der opstandelingen; de prefectuur^ hadden zij vermeesterd. De opstand was evenwel belemmerd door den regen. Leger der Alpen rukte op de stad aan ondanks 't slechte weer; detachementen kwamen van uur tot uur onder de muren der stad aan. De telegrafen waren vernield op den wegnaar Lyon; de berigten werden door den telegraaf van Bordeaux overgebragt. Volgens berigten uit Rome tut den 8 werden de belegeringswerken onafgebroken voortgezet. Den 6 en 7 was er gedurende 24 uren wapenstilstand Oudinot had dien toegestaanin de hoop dat hij tot eene schikking zou kunnen leiden maar deze hoop is teleurgesteld. De Franschen worden ook belemmerd door hunne zucii' om de kunstschatten en kostbare gedenkteekenen van vroegere eeuwen, die Rome bevar, te sparen. Parijs den 17 Jumj. Van Regeringswege zijn de volgende telegrafische berigten uit Lyon bekend gemaakt. Lyon, den 16 Junij8 uremorgens. De nacht is goed geweest. De troepen zim meester van alle stellingen te Croix Rousse en te Lyon. Zoo de bot sing weer begint, zal de Regering de overhand houden. Lyon, den 16 Jumjten half 10 'smorgen» De opstand te Lyon is overwonnen. Alles is afgeloopen. Bijzondere berigten voegen er bij. dat twee dagen vóór den opstand een regiment uit Lyon verwijderd isals zijnde verdacht van socialisme. Heden heeft een policie Commissaris de daebla den. die nog opp >sitie maken, gewaarschuwd, dat de Regering zich ligt zou kunnen genoodzaakt zien om tegen dezelve gebruik te maken van de magthaar door den staat van beleg verleend. Onderscheidene der Afgevaardigden, die sedert den 13 gevat zijn en geredelijk vervolgd worden, wei geren op de vragen des regter* re antwoorden. De Maarschalk Bugeaud lieefr een handschrift nagelaten getiteldDe Straatoorlogvoorschriften behelzende voor deze thans zoo gewigtige wijze van oorlog voeren. Men verzekert dat Ledru Iiollin eerst gister van hier naar de grenzen ontsnapt is. I11 zijn buiten huis is eene menigte krijgsvoorraad gevondende wo ning van 't hoofd der parlementaire oppositie geleek een forteres of arsenaal. - Men verhaalt dat Ledru Rollin des nachts van den 13 op 14 eene schuilplaats is komen zoeken bij den heer Odilon Barrot. De president van de Minis ters zou hem daarop geantwoord hebben Gij komt mij gastvrijheid vragen, nadat gij de Con stitutie hebt willen vermoorden, die ik op mij genomen heb om te verdedigen. Ik kan tot mijn groote spijt geen gehoor geven aan mijne gevoelensmaar ik zal doen als de Arabieren: ik geef u 24 uren om te vluch tenovermorgen, wee u, indien gij onder mijn bereik komt J Verscheidene uren is men bezig geweestom de stukjes papier te hereenigen, die in 't Conservatoire na de vlugt van de hoofden des opstand» gevonden zijn. Al deze brokjes te zamen hebben zeer gewig tige overtuigingstukken opgeleverd. Den 9 had men te Rome den moed nog niet opgegeven; men hoopte er op een politieleen schok, die iu Frankrijk de heethoofden aan 't bewind zou biengen. '1 Berigt der gebeurtenissen te Parijs van den 13 zal er de stemming wei veranderen. Onderwijl was den 13 de stad nog niet iu de maar der Franschen aiiluns van dien dag kon men te Parijs reeds berigten uit Rome hebben. De militaire genie rekende den 15 meester re zijn van de bres, maar dan blijft nog de tegenstand te overwinnen, dien de Romeinen binnen de stad schijnen te zullen bieden. Parijs, den 18 Jumj. De regering heeft geene nadere tijdingen omtrent de gebeurtenissen t* Lyon openbaar gemaakt. De bijzondere berigten van daar loopen tot den 16 des namiddags en bevestigen, dat de opstand in de voorstad la Croix Roussena een bloedigen strijd, gedempt was, en dat men voor eene hervatting van denzelve geene vrees koesterde. Het getal der dooden en gekwetsten aan de zijde der op standelingen wordt op ruim 500 begroot. Meer dan 1500 hunner schijnen in hechtenis genomen te zijn. Lyon heeft overigens thans geheel het voorko men eener stad, weike stormenderhand ingenomen is, Meer dan 100 gebouwen zijn beschadigd en geheel of gedeeltelijk vernield, door de kanonkogels; men heeft thans reeds verscheidene huizen geschraagl, doch dit zal weinig baten. Langs de plaatsen waar gestreden werd, is bijna geene enkele vensterruit ongebroken gebleven en zijn al de voorpuijen der winkels verbrij- zeld. Straten en pleinen zijn letterlijk overdekt met glasscherven, houtwerk en steenen. Daarbij komt dan nog, dat voortdurend Ijken, doodeljjk gekwetsten 'in verminktenonder de puinhoopen worden gevonden. Parijs, den 19 Junij. Men loop hoog weg met de tegenwoordigheid van geest van den generaal Chan- gamier. Op den 13 Junij, omstreeks n ure, zat hij aan tafel met onderscheidene officieren; men brengt hem een dépêcheik ontvang berigt." riep hij uit, „dat de manifestatie op het CiiAteau d'Eau een begin heeft genomen." Opliet hooien hiervan, staan al de gasten op: „0! blijft zitten mijtte beerenblijft zitten, wij hebben den tijd 0111 koffij te drinken." Dan, toen het oogen- blik van handelen was gekomen, was de heer Chan- gar nier niet langer dezelfde mer.sch mijne heeren sprak hij luidhet is tijd 0111 te paard te stijgen ééne zaak moet ik u aanbevelenspaart niemand, die tegenstand dut it bieden redt de overigen." Inderdaad, volgens de roode programma's was een bloedige strijd te vermoeden. Men weetwat de maarschalk Bugeaud van den heer Changarnier zeideNiemand van onze generaals trekt beter partij van zijne troepenhij verstaat uit stekend de kunst om ze te plaatsen en te verspreiden. In dit opzigt is hij onze meester." Om kort te gaande heer Changarnier is de held van den dag. De soldaten stellen het grootste ver trouwen in hem. Men hoort ze in het algemeen zeg gen Wij zouden overal gegaan zijnwaar hij ons gebragt had; immers weten wij. dat hij ons nooit aan eene onnutte slagriiig zou hebben blootgesteld De laa'ste berigten uit Lyon roeiden dat zoo even daar het bevel was aangekomen, inhoudende om Ledru RollinBoichot en Rattier in hechtenis te nemen, in geval zij inliet departement der Rhóne eene schuil plaats zochten. Inrusscheti is het waarschijnlijk, dat de heer Ledru Rollin zich naar Engeland heeft begeven. Andere berigten zeggen dat hij door Belgie naar Os- tende is gereisd. Hij zou niet ver van Monscron de Belgische grenzen zijn overgetrokkenoin zich van daar regtstreeks naar Kortrijk te hegeven. Bij zijne aankomst in laatstgenoemde .stad, werd hem zijn pas poort door de policie afgevraagd. Toen hij geen pas poort vertoonen kon was hij verpligt zjjn naam op te geven en de plaats zijner bestemming te noemen. Hij zeide, dat hij zich te Ostende naar Engeland wilde inschepen, Op onderscheidene plaatsen hebben den 14 en 15 oproerige bewegingen plaats gehad, die evenwe overal öf zijn gedempt óf op het vernemen van het mislukken van den opstand te Parijs, van zelve ge. eindigd zijn. Er zijn te Parijs berigten uit Rome ontvangen die tot den 10 dezer des morgens loopen. Het berigt van de bloedige gevechtendie plaats hebbenheeft Pius IX diep getroffen en van zijnen kant alles wil lende doen om verder bloedvergieten te stuiten, heeft hijin overeenstemming met de kardinalen Lambru schini en Aldobrandini en den graaf von Spaurmaar tegen het advies van den kardinaal Antonellibesloten eenen stap tot toenadering te doen in den geest van het ultimatum, hetwelk door de constituerende verga dering vóór de benoeming van het driemanschap gedaan was. Volgens sommigen zou hij van het wereldlijk gezag afstand willen doen volgens anderen zou hij de Pauselijke waardigheid nederleggen en aan de beide strijdvoerende legers eenen wapenstilstand voorstellen, in afwachting van den uitslag van een eerlang bjjeen te roepen conclave. Wat daarvan zij, zeker is her, dat elke schikking met groote moeijelijkheden gepaard zal gaan, uithoofde der vervreemding van eene aanzien lijke hoeveelheid kerkelijke goederen, van welker terug gave men zeker in geen geval zou afzien» ii

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1