1849. Maandag 18 Junij. DUITSCHLAND. Frankfort, den 14 Junij. „Van de Badensche grenzen hebben wij niets van belang vernomendan dat de van hier vertrokken Mecklenburgsche dragonders, door li tinne artillerie ondersteund, bij Waldntichelstadt met eene bende opstandelingen, bestaande uit het ba- taillon Mannheimer werklieden en uit het corps Zwit sersche scherpschutters, slaags geraakt zijn, en hen na een kortstondig gevecht met verlies van 10 of 12 dooden op de vlugt gejaagd hebben. Overigens staat aan deze zijde van den Neckar bijna geen vijand, en waarschijnlijk zal iiet eerst bij het overtrekken dier rivier tot een ernstigen strijd komen. Inmiddels neemt het aantal der overloopers van dag tot dag toe; zij komen niet meer afzonderlijk, maar bij talrijke troepen, meestal uit Badensche soldaten bestaande, die het moede zijn om met de zamengeraapte vrijcorpsen te dienen. FRANKRIJK. Parijs, den 12 Junij. Alhier is weereen gewa pende opstand beproefd en mislukt; weer een opstand tegen de meerderheid en tegen het door 't algemeen stemregt ingesteld bestuur. In naam der vrijheid is weer de grondslag der politieke vrijheid aangerand door eenigen die slechts voor zich vrijheid willen er, de meerderheid trachten te overheerschen. Parijs den 15 Jtinij. De berigten van den 14 dezer brengen de tijding aan dat de opstand den 13 geheelen bijna zonder bloedvergieten onderdrukt is, dat de nacht kalm was geweest, en dat den 14 we derom de gewone rust in Parijs heerschte en er zelfs geen sporen van barricades meer aanwezig waren. Uit die berigten blijkt voortsdat den vorigen dag inderdaad een deel der afgevaardigden van de Bergpartij zich in liet Conservatoire des arts et métiers een oogenblik als constituerende vergadering geconstitueerd, eene proclamatie, waarbij het volk re wapen geroepen en de socialistisch demokratisclte republiek uitgeroepen werduitgevaardigden verscheiden andere decreten onderteekend heeft, onder welke een, waarbij de oorlog aan Oostenrijk en Rusland verklaard werd; doch dat deze vergadering, om welke zicfi de artillerie der na tionale garde geschaard hadbij het eerste aanrukken van troepen zich verstrooid heeft, zoodat slecht zeven of acht leden derzelve hebben kunnen in hechtenis worden genomen. Onder de gevlugte» worden de heer Lcdru Rollin en de beide sergeanten Boichot en Rat' tier genoemd. Changaunif.r." N". 49. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f d,75; Franco per Post f .1.90. COURANT* F Gewone Adverlenti'én worden 'a°20 ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigten 1 J 6 regels 'a f J,20, behalve het Zegelregt. f van j.yi \V' f'--' \js JMKU YVST5 J Dl NG Ki* Onder de Pruissische troepen heerscht wegens den moorddadige» aanval op den Prins van Pruissen eene groote vei bittering, die nog toegenomen is ten gevolge van een voorval, dat eergisteren heeft plaats gehad. Op een naar Mainz bestemd transport buskruidhetwelk door Pruissische landweer begeleid werdis op den grooten weg tegenover Asmannshanzen en nabij Niecfer- Ingelheim herhaaldelijk geschoten geworden In al de plaatsen aan den weg rttsschen Mainz en Bingen is dien ten gevolge eene algenreene ontwapening bevolen. De eerste Pruissische troepen zijn den 13de» door Darmstadt mar de Badensche grenzen gerukt; geiijk tijdig isde voorhoede der Beijetsche troepen te Aschaf t'énburg aangekomen. Te Worner staan op dit oogenblik reeds 6000 man Pruissen." De Groot-hertog van Baden heeft den i2den dezer te Mainz eene bekendmaking uitgevaardigdwaarbij bij vei klaart denaar Stuttgart verplaatste zich noemende nationale vt rgadering niet meer als zoodanig te erkennen en de aldaai nog aanwezige Badensche afgevaardigden terugroepr. Uit Stuttgart wordt van den ja dezer gemeld, dat de regering besloten bad de stad Heilbron», ter zake van hare onwettige demonstratie» ten gunste van het re genschap in staat van beleg te stellen en de burgerwacht aldaar te ontb'nden. De derwaarts gezonden troepen hadden in den morgen van den 12 de stad bezet, en niet de ontwapening der burgerwacht begonnen. Er heerschte bij een deel der bevolking groote verbittering, doch men vleide zich, dat de maatregel zonder verderen tegenstand zou kunnen worden ten uitvoer gebragt. Woensdag morgen behelsden de socialistische bladen onderscheiden stukken, die 'tbepaalde voornemen om een bloedigen dag te hebben, deden blijken. Vooreerst eene oproeping aar. 't Fransche volk geteekend door 122 leder, der wetgevende kamer, (waaronder Ledrn- Rollin. Bac Considérantde sergeanten Rattier en Boichot alsmede Commits at reLammcnnais enz.} Om 1 ure vormde zich eene ongewapende zameri- scholing met eenige burgerwachten aan bet hoofd, die korten tijd ongehinderd voorttrok maar plotseling door de welberaamde maatregelen van Changarnier wiens gezindheid tot verdediging der orde ditmaal weer ondubbelzinnig gebleken is, zich geheel omsingeld zag door troepen en uiteenstoof. Des middags werd de kamer, die niet vergaderen zou, bij brieven zamengeroepen. Ten half 3 waren de leden der meerderheid bijeen. De President van den Raad deed de volgende mededeeling Heden morgen heerschte zekere gisting in eenige deelen der stad. Revolutionnaire, oproeiige. onwettige t proepingen verschenen in de dagbladen. Eenigen be antwoordden daaraan; zamensclvdingen vormden zich, eenige lieden in uniform van nationale gardes voegden zich er bijoproerkreten weergalmden en dreigingen tegen '1 bewind dat door de algemeene stemming in gesteld is Tm tierden male zagen wij die valsche republikeinen opstaan tegen 'tgezag, daargesteld door de vrije stemming des lands. De volkshoopen toonden vijandige voornemensen zeiden op deze vergadering te zullen lostrekken. Dadelijk is er kracht ontwikkeld; allen die voor de stad en deze vergadering moeten waker, zijn op hun post, pn de vo'kshoor.edie herwaarts trokken, zijn vwjaagd. Maar men heef- kretennaar de barricades gehoord, en oproepingen tot een blijk baar sedert lang beraamden en geregelde» opstand. Er is een begin van uitvoering." Hij verzocht dus de vergadering bi'een te blijven, om tiaar den eiscli der omstandigheden te kunnen ban delen. Korf'daarna ontving hij berigten van den Mi nister van Buinenlandsche Zaken en stelde dadelijk daarop voorParijs en de geheele eerste militaire divisie in staat van beleg te stellen en de regering te magtigen om dezen maatregel uit te strekken tot alle stedendie in staat van oproer tegen de wet ge raakten. Na eenige discussie werd het voorstel met overgroote meerderheid aangenomen. Generaal Changarnier deelde heden avond aan den president van den ministerraad het volgende rapport mede Mijnheer de president van den mijiisterraad! De volgende dagorder, welke ik ten half vier ure dicteerde, zonder tijd te hebben 0111 haar over te lezen, zal u met het begin van het op dezen dag vo irgevallene bekend maken. Omstreeks vier ure werden de opsrandelingen die zicli in liet Conservatoire de£ ar s et métiers ver schanst en welks roegangen zij gebarricadeerd hadden, met de grootste beradenheid aangevallen en verdreven door de linietroepen en de nationale garde van het 6ie legioen. „De nationale gardes werden door een kapitein aan gevoerd wiens naam ik 11 op dit oogenblik niet kan noemendoch die, wegens zijn moedig en waarlijk vaderlandslievend gedrag, den grootsten lof verdient. „Nog andere barricaden, in de straten Aumaire, Gravilliers. Transnonaiu, Faubourg du Temple, Notre Dame de Nazareth en meer andere, werden bijna even spoedig genomen als opgeworpen van alle zijden aangetast, waren hare verdedigers niet bij magte om tegenstand te bieden aan onze dappere soldaten, wier onverwinnelijke moed nog veel grootere hinderpalen zou zijn te boven gekomen. „Overal get'ugg-steun 1 door de broederlijke mede werking der nationale garde, handhaven onze troepen de orde zelfs in die kwartierenwaar onze vijanden de meeste aanhangers tellen. (Volgt eene opgave der positie», die door de troe pen in Parijs bezet waren en van de maatregelen genomen om den aanrogt van versterking voor de op standelingen uit de omliggende streken te beletten.) Naar het cijfer te oordeelen van de opstandelingen, uit welke de kolönne was zamengesteldwelke ik ten half een ure op de boulevards ontmoette, alsmede uit de volksmassa's, die de onderscheidene generaals aan troffen, is het zeker dat de voorstanders der regering loosheidwier pogingen ren minste voor 's hands on schadelijk gemaakt zijn, over eene aanmerkelijke ntagt konden beschikken. De fortende kazernen van St. Denis en Cour bevoie zyn door voldoende garnizoenen bezet. De Parijssche bladen zijn eenstemmig in het prijzen van den goeden geesr, dien de overgroote meerderheid der bevolking van de hoofdstad bij deze gelegenhei 1 aan den dag heeft gelegd, en van de houding, die zij tegenover de onruststokers heeft aangenomen. Uit de departementen had men nog geene tijdingen ontvangen omtrent den indruk, dien de Parijssche opstand aldaar te weeg gebragt had. Men vreesde intusschen dat ook daar op sommige plaatsen onrustige bewegingen zouden hebben plaats gehad daar het niet ontbrak aan bewijzen dat het in de hoofdstad uitgebarsten komplot zich over geheel Frankrijk had uitgestrekt. Intusschen vleide men zich, dat de inden morgen van den 14 door den telegranph naar alle zijden afgezonden tijding van het onderdrukken van den opstand eene gunstige uitwerking zoude hebben, De volgende bijzonderheden kunnen wij aan gaande de laatste gebeurtenissen nog mededeelen: De bewegingwelke te Parijs heeft plaats gevon den, was voor geheel Frankrijk ontworpen. Te Reims is een opstand uitgebroken. De werklieden maakten zich van een belangrijk punt meester, en men is niet zonder bekommering voor Lyon. Evenzoo vreest men voor Limoges, Chateauroux en Toulouse. Te Parijs blijft eene zekere mate van onrust heerschen, die ech. ter geene bekommering inboezemt. Het volk is ook niet zoo ligt meer tot den strijd over te balen als vroeger. Ten bewijze hiervan strekke het volgende Een arbeider had op den faubourg Saint-Antoine eene verhevenheid beklommen, en verhaalde aan een groot aantal omstanders de gebeurtenissen van den dag. Het was vier ure in den namiddagniet verre van daar was een batailion jagers van Vincennes gestationneerd, hetwelk er overigens niet het minste aan dacht om de menigte te verdrijven. „Mijne vrienden, zoo ijverde de arbeider, waarom zouden wij strijden Onder het voorwendsel van de constitutie re verdedigen zouden wij haar alleen ver nietige». Hebben zij, die ons ten strijde roepen, met ons bevorens geraadpleegd 1 Zij handelen ais kinderen Ontegenzeggelijk hebben zij regt op onze sympathie, maar niet op onze medewerking. Men wil de belan gen der Romeinsciie republiek voorstaan en waagt daardoor om woelingen in de Fransche republiek te doen ontstaan, om er het bloed te doen stroomen. O, ik bid er u om, mijne vrienden, plengt geen bloed meer er is maar al te veel vergoten. Laten wij het goede van zelve uit de constitutie doen ontstaan en niet door een goddeloozen strijd, ons reeds zoo droevig lot nog verergeren." Men kon het zien dat de woorden des arbeiders op de menigte indruk maakten. Niet eene enkele stem deed zich hooienom het gevoelen van dien man te wederleggen. De regementen, die uit de departementen Parijs zijn ter Ini'p gesneld, zullen binnen de hoofdstad gar nizoen houdentot de staat van beleg weder zal zijn opgeheven. Deze troepen zijn 100,000 man sterk en is het dus bij de aanzienlijke krijgsmagtdie zich in

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1