Uö8s,e Plaats-Loterij. FRANKRIJK. Parijs, den xo Jutuj. Men weet eindelijk ieis stel ligs omtrent de Romeinsche zaken. Parijs den 11 Junij. De maarschalk Bugtaud is den xo, 's morgens 0111 7 ure, te Parijs aan de cholera overleden, in den ouderdom van 64 jaren en 7 maan den. Frankrijk verliest in Item een uitstekend krijgs overste die als gewoon soldaat in dienst getreden alle bevorderingen op het slagveld verwierf, endoor de overwinning bij'lsly. de Fransche heerschappij in Afrika bevestigde; maar die krijgsman was tevens een uitstekend butgevdie inzigt in de behoeften deT bur germaatschappij aan burgermoed parende, de zaak der orde krachtig voorstond niet alleen in de Kamer, maar vooral ook bij het leger; i)ij sprak den soldaat aan als «en strijdmakkerdie zelf den randsel had gedragen en bet woord van den met roem bekroonden Maarschalk, deed hem het oor sluiten voor de inblazingen der ultra republikeinen, en der socialisten dat het hun nog niet gelukt isden geest van *t Fransche leger te beder ven, is zeker voor een groot deel aan Bugeaud te oanken. Rotterdam den 13 Junij, Woensdag den 6 ftinij had te Utrecht de verkoop plaats der hoogst belangrijke collectie Oost Indische zeldzaamheden nagelaten door wijlen Z. E. den gouverneur eeneraal, baron van der Capellen van Berhenwoude. Voor de meeste artikelen werden goede prijzen besteed, en voor zoo verre men kan nagaan, is verre weg het meeste der zeldzame Oostersche stukken her eigendom ge worden van vaderlandsche kunstliefhebbersen zijn slechts enkele artikelen, waaronder eenige der Japansche boekwerken en kaarten behoorenvoor het Fransche instituut aangekocht. Voor het museum van otidhe den te Leijden en voor de koninklijke academie te Delft, zijn meest al de afgodsbeelden der Hindoes bewaard gebleven, terwijl de overige, waaronder ook een prachtig gouden afgodsbeeld, in handen van parti Groningen den 11 Junij. Er wordt dezer da gen in onze stad eene uitnoodiging rondgezonden, ter deelneming in eene instelling ter eere van onzen grooren stadgeno0'. IVessel Ganzevoort; doch welke niet strek ken zal (tenzij men zulks bijzonder verlange) om een fonds te verzamelen, waaruit een neeld in erts of mar mer voor IVessel Ganzevoort zal verrijzen, maar waar uit beurzen zullen verschaft worden aan veelbelovende, doch onbemiddelde jongelingen, die hier wilier, stude ren en wel in de eerste plaats in de godgeleerdheid. Goes, den 13 Mei, Het blad de Toekomst plaatst het volgendeop verzoek Besturen en Administratien. SCHOUWING DER WEGEN. BEKENDMAKING. Te Goes, bii F. Kleeuwbns Zoon. liet gouvernement heeft het eerste rapport van ge neraal Oudinot ontvangen en bekend gemaakt. Daaruit blijkt, dat de aanval op alle buiienpuntendie Route verdedigen, den 3den, (ieS morgens ten 3 ure, aange vangen is. Aanval en verdediging waren beide levendig, maar al de punten zijn door de Franschen ingenomen, onder anderen de villa Pamphili. De belegeraais hebben daardoor Rome geheel in itunne ntagt en de eigenlijke aanval op. Ronte moest den 4 plaats hebben. Te Marseille was den 6 des avonds, het gerucht in omloop, dat Rome na 14 uren veclitens en bom bardementmet storm en de bajonet ingenomen was. De Piesidtnt der Republiek, van 't overlijden onder» riglschreef aan den schoonzoon des maarschalks een brief van rouwbeklag, waarin hij den dood des maai- scltalks een onmetelijk verlies voor Frankrijk en voor zichzelveti noemt. Geheel Parijs zon rouw dragen, zoo er niet te veel vvaieu, die voor zich niets te vei- liezen en geen vaderland te behouden hebben. Men herinnert zich, dat in 1832 even als nu, de cholera den sterksten steun der bestaande orde van zakeneen van de mannen des oogenblikswegrukte: toen was het de minister Casimïr Péricr. Een der Fransche bladen laat zich over dit verlies volgenderwijze uit Parijs is in angst. De stad beleeft weder een van die oogenblikkenwaarin zij met al de bedaardheid die haar nog eigen is. berekent wat eï op 't spel staat. Zij kent de woede der rooden en den toeleg, dien zij koesterenzij weet welke krachten hun ten dienste staan en de stoutheid, die zij bezitten om hun doel te bereiken; net buisgezin en den eigendom in den zetel der beschavinggelijk de hoofdstad der republiek zich. gaarne noemt zoo dikwerf bedreigd en zoo wreed geteisterd, ziet weder liet zwaard van Damocles boven zich zweven terwijl de manwaarop het ordelievend Frankrijk zijne beste verwachting stelde, die nog niet lang geleden zeide: „als bet oproer we der gewapend te voorschijn treedtdan zal ik liet bevechten, al werd ik ook slechts geholpen door een korporaal en vier man," op den dag van beroering en onrustdoor de verschrikkelijkste ziekte op het doodsbed werd neergelegd Waarlijk de Voorzienigheid beproeft Frankrijk zwaar nBugeaud doodf" men gevoelt te Parits wat dit zeggen wil. De naam toch des Maarschalks was het parool der burgers, als zij van ntaatschappeliike orde, het parool der soldaten, als zij van krijgstucht spraken. Geheel Frankrijk brengt hulde aan den roemrijken afgestorvene. Het schijnt, dat Ledru-Rolltn ook aan de cho lera ziek ligt; hij was zelfs niet zonder gevaar. Gisteren deden zich betere kenteekenen in de ziekte op en is hij buiten gevaar. NEDERLANDEN. etiliersn zijn overgegani, even als eeltige der met goud en zilver gemonteerde wapens van verschillende volken, waarvoor de vrees bestaat, dat zij verloren zullen zijn voor de wetenschap, en gedeeltelijk aan de smeltkroes zullen worden overgegeven. (NedJ Als redenen, waarom beurzen voor dit doel noodig zijn, wordt opgegeven, dat nu wegens geldgebrek uitstekende jongelieden dikwijls niet kunnen studeren. Bij onze voorouders was dit anders; wij zien, dat zij de lessen aan openlijke inrigtingen zonder betaling door de leerlingen lieten houdenen bovendien nog kost huizen en beurzen vqor onvermogende, maar veelbe iovende Studenten instelden. In den loop der tijden is dit geheel veranderd. De studie wordt van jaar tor jaar duurder; de lessen en i'Xamina de boeken en hulpmiddelen, de levenswijze zelve eischen steeds meerdere geldmiddelen, en de kosthuizen, beurzen en aanmoedigingen tot de studie nemen af. Hier te Groningen bestaat, na de intrek king der Landsbeurzen in 1843, niet eene enkele beurs of eenig ander bekend hulpmiddel, om de studie van uitneatende jongelieden te bevorderen, Toen er nu voor eenigen tijd ernstig over gespro ken werd, hier de eene of andere waardise gedachtenis voor onzen grooten Stad- en Landgenoot IVessel Canze voort te stichten, meende men, dat deze op geene betere wijze kon vereerd worden, althans vooreerst, dan doornaar zijnen naam eene instelling in liet leven te roepen, ter ondersteuning van onvermogende, maar veel voor Kerk en Staaf belovende student-11, gelijk hij zelf ook is geweest. GrunCt.~) „Het onderstaande is eene daadzaak, voorgevallen ep den 6 dezer, bij gelegenheid eener particuliere audi, ëntie, door Zijne Majesteit in het paleis in 't Noord einde verleend. Een heer nadert den Koning en vangt aan met zich te beklagen over hetgene hij ondervindt, er bij vermeldende, dat die en die personen daarvan de oor zaak zijn, en hij zich daarom alleen tot Zijne Majes teit kan wenden. De Koning heeft daarop het volgendedoor ge- hoorgetuigen vernomen antwoordgegeven Mijnheerals Prins van Oranje heb ik reeds gezegdsteeds regt door zee te zullen gaan. Als Koning bethaal ik 11 deze woordenen zal er bij blijven. Intrigues zullen bij mij nimmer ingang vinden, en van hetgeen gij aan die heeren niet in hun bijzijn hebt durven zeggenverzoek ik ver- schoond te blijven." De audiëntie was afgeloopen." Volgens de bestaande bepalingen, zal dit jaar de derde algemeene tienjarige volkstelling moeten worden gehoudenmen verneemt dat daarmede zal worden aan gevangen den 19 November e. k. en dezelve voor 31 December daaraanvolgende zal moeten afgeloopen zijn. BEKENDMAKING. IïURGEWEESTER es WETHOUDERS der Stad GOES: Ter voldoening aan de bepalingen van het Reglement op het Beheer en Onderhoud, en de Politie der Buurtwegen en Voetpaden in deze Provincie dato den 6 Julij 1838 in deze Gemeente, voor zoo veel de Buurtwegen aangaat, inge voerd bi] Publicatie van den 4 Mei 1844. Zullen op Woensdag den 27 Junij 1849, SCHOUW HOU DEN over alle de BUURTWEGEN ib deze GEMEENTE; en worden mitsdien de wegpligt+gen en verdere belangheb benden", aangemaand en gewaarschuwd om te zorgen dat de voorschreven» Wegen in behoorlijken staat en geëffend zijn dat alle Laagten Slagsporen Gaten en Putten be hoorlijk aangevuld en de kanten der Wegen van Distels, Brandnetels en verdere ruigten gezuiverd ziin mitsgaders de Waterleidingen, Sprinken Slooten en Gruppen langs de Wegen volkomen zijn schoongemaakt Alles op de boeten en straffen bij het lueergedacht reglement, op de over tredingen gestatueerd. Aldus vastgesteld door Burgemeester en Wethouders der Stad Goes, den 9 Junij 1849 om door aanplakking ter ge wone plaatsen, en insertie in de Stads-Courant, ter kennis der belanghebbenden te worden gebragt- Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. vart der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Seeretaris l. de rouw, J*. BURGEMEESTER ei* WETHOUDERS der Stad GOES, brengen bij deze ter kennis, van de Ingezetenen dezer Stad en Gemeente Dat de PATENTEN over het Dienstjaar 1848 (loopende van 1 Mei 1848 tot ultimo April 1849) aangevraagd gedu rende het vierde kwartaal van dat jaar, ingevuld gereed liggen en tot derzelver afgifte ter Stads-Griffie zal geva<» ceerd worden van heden af tot den 23 dezer maand uit genomen des Zondags dagelijks van des voormiddags tien tot des namiddags een ure. Wordende de belanghebbenden vermaand, om die afhalin" in persoon te verrigtcn e.n zich den bepaalden t\jd ten nutte te maken, ten einde van alle kosten bevrijd te blijven, daar Ilun Ëd. Achtb. verpligt zijn volgens Art. 2 van Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820, om de onafgehaalde Palenten of de afschriften van dezelve, door eenen Deurwaarder der Directe Belasting,en onverwijld aan de Patentpligtigeu te doen uitreiken, tegen betaling van tien centwaartoe dan ook den 25 Junij eerst komende en volgende dagen zal worden overgegaan,- uitgezonderd die voor Tappers tri Slijters van Dranken; dewelke niet kuonén afgegeven worden dan op vertoon van kwitantie over het vorige jaar, en van minstens de helft van het verschuldigde Patentregt over het loopende janj welke Patenten mitsdien bij voortduring ter Stads- Griffie gullen blijven berusten, tot de belanghebbenden de zelve met vertoon van kwitantien komen afhalen. Gedaan ten Stadhuize van Gtoe's den" 9 Jiinij 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. vab DER MEER MOIIR Ter ordonnantie van dezelve» De Stads-Secretai is L. üK FOUW, Jz BEKENDMAKING. DE ARRONDISSEMEMTS-REGTTÏANK TE GOES- PROVINCIE ZEEL AND Gehoord het requisitoir van het Openbaar Ministe. rie bij gemelde Regtbankbetrekkelijk het bepalen der VACANTIE van den édrsten Juli/ tot en met den laatsten Augustus dezes jaars ingesloten. Gezien Art. 17 en 18 der wet op de zamënsrel- ling der Regtéiiijke Magrmhsgaders Art. 11 en volgende van he: Koninklijk Besluit van 14 Septem ber 1838. Heeft na voorafgaande deliberatie goedgevonden te regelen, zoo als geregeld worden bij dezen, hare zit tingen gedurende den bovengenoemdèn tijd der Va- cantie er, te bepalen dat dezelve zullen plaats hebben: GEDURENDE DE MAAND JULIJ Op Zaturdag den Zevenden Juli). Op Maandag den Negenden July. Op Zaturdag den Een~en~Twinligslen Julij. Op Maandag den Drie-en-1 winligsten Jutij. GEDURENDE DE MAAND AUGUSTUS, Op Zaturdag den F ierden Augustus. Op Maandag den Zesden Augustus. Op Zaturdag den Achttienden Augustus. Op Maandag den Twintigsien Augustus. Zullende respectivelijk de zittingen ten tien ure een aanvang nemen en éérst de spoed vereischende Bur gerlijke en Handelszakenen daarna die betreffende 's Rijks Belastingen en Strafzaken worden behandeld, en 11a de Vacantie de gewone zittingen weder worden in acht genomen. E11 zal een afschrift dezes aan den Heer Officier bij deze Regtbank worden ter hand gesteld, ten einde hieraan de noodige publiciteit te geven. Gedaan in eene aleemeene vergadering van de Ar- rondissements Regtbank voornoemd, den vierden Junjj achttien honderd negen en veertig. F. N. van der BILT, President. In kénnisse van mij Griffier, P. H. SAAIJMANS VADER. Gezien hij mij Officier van Justitie bij dezelve Regtbank. DE KNOKKE VAN DER MEULEN Subsi. OJfic. PRIJZEN VAN IOOC ItN DAARBOVEN. Trekking der Eerste Klasse. 1ste Lijst. K°: 10333, een prijs van f 20,000. N°. 12703, een prijs van 5000. N°. 8262 een prijs van f 2500. N°. 1291., 17448 en 18534 ieder een prijs van. f 1000. 2de Lijst. N°. 8772, een prijs van 1250. N°. 4194, 6259, 17312, 12263, 400 en 13721 ieder een prijs van f 1000. 3de Lijst. No. 10733, een Prijs van f 1250. No. 5057 een Prijs van f 1000.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 2