48. 1840. G O E S S C IIE C O IIR AIV T. Donderdag 14 Ju/u'/. Aan Zijne Excellentie den Minister van Justitie. .NI li IJ WSTJ J DING EN» rrni -ui - De uitgave deter Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f dj5; Franco per Post f d.90. f Gewone Advertentiën worden a SO ets. de rege/\ I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigten 1 \van d óregels a f d, 20, behalve het Zegelregt, f. P ervolg en Slot van ons vorig Nummer Dat alverderuit de hierbij mede overgelegd wor dende Reiskaart van de Provincie Zeelandten jare d8'ê3 uitgegeven door J. de Kantek Pz. blijkbaar is, en ook door alle onzijdige deskundi gen, volmondig zal worden erkend dat de reisgele genheid van doorgaands alleimmers verreweg de meeste plaatsen in Zeeland, op Goes gemakkelijker, korter en onkostbaarder is dan op Middelburg. 1°. Dat toch van Middelburg en het geheele eiland Walcheren de gelegenheid naar Goes volkomen gelijk slaatmet die van Goes naar Middelburg. 2°. Dat van Staats-Vlaanderen de gelegenheid op Goeslangs de bestaande veren. a. Uit bet kanton Hulst over het veer van Wals oor de op Hansweert. b. Uit het kanton Axel over hel veer van Ter Neuzen op Ellewout&dijk nader bij, gemakkelijker en onkostbaarder isdan op Middelburg. C. Uit het grootste gedeelte van het kanton van Oostburgover het veer van de Hoofdplaat op Ellewoutsdijk gelijk staat met de gele genheid van die plaats op Klissingen, terwijl alleen het kanton Sluis met eene bevolking van slechts 9653 inwoners, over bet veer van Dreskens op P lis sin gen eene nadere gelegen heid naar Middelhui gdan van Dreskens op Ellewoutsdijk naar Goès zoude hebben. 3°. Dat van het kanton Gort gene en van het ge heele eiland Kootd-Beveland, de gelegenheid op Goes, over het veer van Cortgene op IJ olphaartsdijk korter gemakkelijker en onkostbaarder is dan op Middelburg over Kamperland en V ere. 4°. Dat almede van Zierikzee en voorts van ge heel Schouwen en Duiveiaml de reisgelegenheid op Goes het zij men die wil nemen over Co/ijns- plaat en Cortgeneof wel van Zierikzee met den van daar op Goes varenden beurtschipper, die deze overvaart doorgaans in twee uren doet veel kortergemakkelijker en onkostbaarder is dan op Middelburg. 5°. Dat dit zelfs van dubbelde toepassing is op het geheele Eiland en Kanton 7holen waarvan de be woners over het veer van Gorishoek op Yersekcn- dam.gewoon zijn Goes te bezoeken. Terwijl voorts in Zuid-Beveland alle de wegen van die genoemde overzetveren naar de stad Gors leidende, van goed onderhoudene straat-en zandwe gen zijn voorzien en als rijks-postwegen worden ge- tiruikt. Om nu niet te spreken van een aantal kleinere overzet-veren op de meeste plaatsen van dit eiland i ings welke eene nog kortere reisgelegenheid op Goes, in vele gevallen kan worden genomen. Door al het aangevoerde is alzoo bewezen geworden dat de afstanden van de meeste gemeenten in Zee- v land naar Goes verreweg korter zijn dan naar Middelburg. Dat verreweg het riteer en deel der Ingezetenen van Zeeland nader bij Goes dan hij Middelburg woont. Dat ook de reisgelegenheid tiaar Goes voor verre de meeste plaatsen korter gemakkelijker en onkostbaarder is, dan naar Middelburg.it Dat alzoo niet alleen het overwegend belang, van de overgroote meerderheid der ingezetenen van Zeeland gebiedend vordertdat het voor Zeeland fiestemd Regts-Collegie in het midden van hunne Provincie worde gevestigd maar dit ook geboden wordt in het belang eener prompte lWgtsbedeeling daar de Leden der Regterlijke magtdaarmede be last zullende worden zich spoediger, gemakkelijker en onkostbaarder uit Goes dan uit Middelburg naar elke plaats des inisdrijfs zullen kunnen begeven en vooral ook in het belang van's Rijks-Schatkistdoor dien dn toelagen in strafzaken aan getuigen en reis kosten der Regterlijke ambtenaren, deurwaarders, transport van gevangenen en convietie stukken als anderzints aanmerkelijk minder zullen bedragen wanneer hetzelve te Goes dan te Middelburg zal worden geplaatst; alle welke voordeelen bij eene plaatsing te Goes ook van gelijke toepassing zijn ten aanzien van alle partijen en getuigen, die in bur gerlijke zaken voor gemeld Regts-Collegie eenige ge dingen zullen te voeren hebben of daarbij zullen moeten verschijnen. In liet belang van het Vaderland in het algemeen, iu (int van de Provincie Zeeland in liet hijzonder onderwerpt de ondergeteekende eerbiediglijk deze over wegingen aan Uwe Excellentie ter beslissing, of niet, bij aanneming van hel. beginsel dal ook in Zeeland slechts één Regts-Collegie voor de geheele Provincie zou kunnen worden toegestaan en de Regtspleging voor hetzelve op den eenvoudigs/cn, onkostbaar- sten eri voor allen meest toegang et ijken voet, behoort te worden ingerigt, alsdan de vestiging van dat Regts- Collegie te Goesals in het mi aden van die Pro vincie gelegen en den koristen en gemakkelijksten en onkostbaarste reis en afstand voor allen aanbiedende, zoude behooren te geschieden en daargelaten alle loeajs en personele belangen die vestiging te Goes, voor allen het minst bezwaar voor allen het meeste gerief zoude opleveren en in transportkosten ge- tuiggelden en dergelijke jaarlijks eene zeer belang rijke som ook aan 's Lands Schatkistzoude be sparen De ondergeteekende wordt tot deze mededeeling niet gedrongen door de zuchtom als inwoner van Goes en lid der thans aldaar gevestigde Arrondisse- ments-Regtbankeenige gunst of voordeel daarbij te gewinnen. De ondergeteekende is bewustdat de President der Reglbank te Middelburg en hij uithoofde van te nnauwe familie betrekkingte zamen, nimmer Lid van dat Collegie zullen kunnen uitmakenen zal zelfs niet begeren daarbij eenige voorkeur boven hem te hebben integendeelnu voor alsdan zich gaarne stellen ter beschikking van uwe Excellentie, in eene andere Provincie waarmede hij zich dan ook vleijen mag, dat men zal oordeelendat al het vorenstaande door hem vrij van alle personeele in zichten of locale belangen is aangevoerd. En hiermede heeft de ondergeteekende bereid blijvende om alle mogelijke bedenkingen nader op te lossen, en alle verder verlangd wordende inlichtingen te geven, de eer zich met de meeste hoogachting te noemen Uwes Excellence's gehoorzamen Dienaar JT. ¥A&" EÏKB3VSE. Uit den meergemelden bij dat adres gevoegden Staat blijkt, met betrekking tot Zierikzee, dat van alle gemeenten in Zeeland tot die plaats de enkelde afstanden bedragen 1041 uren de zamengestelde 1,064,879 dus meer dan op Middelburg 301 enkelde en 160,996 zamengestehic en meerder dan op Goes 361| enkelde en 190.201 zamengestelde. Alles volgens een officieëlen afstand wijzer voor Zee land van 1 April 1824, DU Ï.TSCI ÏL AND Frankfort, den 10 Jtunij. JDe verwarring neemt in Duitschland meer en 'meer toé. Het te Stuttgart opgeworpen regentschap voor Duitschland heeft den 7 dezer van daar eene proclamatie aan het Duirsche volle uitgevaardigd waarin bet van zijne op;reding kennis geeften belooft al zijne krachten te zullen inspannen om langs den weg des vredes het groot e doelde eenheid en vrijheid van Duitschlandte be» reiken; het mogelijke te zullen doen om den burger» oorlog te voorkomen maar ook voor geen geweld te zullen terugdeinzen, indien hetzelve tot bereiking van het doel noodig mogt wezenwaartoe bij voorraad de medewerking van alle vrije Duitsche mannen wordt ingeroepen. Voorts wordt aan de Duitsche troepen de volgende oproeping gerig;De wet draagt aan ons de opperste leiding van Duitschlands gewapende magt, en de benoeming der opperbevelhebbers op. Gij zul: de wet gehoorzamenwaarvan gij de gewa pende arm zijr, Gij zult allen wedijveren in het na komen der bevelen, die wij en de door ons benoemde bevelhebbers u zullen geven. Daarop heden liet bevel over de rijkstrocpeu, welke tot dusverre aan bet voor loopige centrale bestuur ondergeschikt warenop ons is overgegaan, zoo zal ,dle verdere gehoorzaamheid aan de bevelen van dat bestuur, als trouwbreuk jegens de wet en de Duitsche t arie gestraft worden. Duitschersdus btsluit dit merkwaardige stuk. „tot u wenden wij ons in dezen plegtigen oogenblik. Nog is het tijd om door onze eigen kracht de eenheid en vrijheid van ons vaderland te redden, aan herzeive ontzag naar buiten, vrede van binnen te verzekeren. Nog is het tijd, omonder den waarborg der rijks- constitutie, eene op vrijheid gegrondveste otde van zaken te herstellen. Rust en vrede zullen met we. deikeerenalvorens de onvermijdelijke strijd uissckin het absolutismus en de vrijheid ten voordeele dei- laatste beslist is. Staat ons allen bij, dan is de zege praal der regtvaardige zaak verzekerd." Gelijktijdig met deze proclamatie van het regentschap is te Stuttgart eene proclamatie van het Wurtemberg- sche ministerie aan het VVurtembergsche volk versche nen, waarbij hetzelve gewaarschuwd wordt om geen gehoor te leenen aan de voorstellingen van het regent schap hetwelk door de naar Stuttgart verplaatste slechts ééne partij vertegenwoordigendefractie der nationale vergadering ingesteld is er. hetwelk terwijl het betuigt wars te zijn van den burgeroorlog, door zijne daden toont niets onderste bedoelen, dan Wur- temberg in eeneti broedermoordenden oorlog met de grootere Duitsche Staten te wikkelen. Wij verkla rendus zeggen de ministers ten slotte, dat wij aan het opgeworpen regentschap het lot van Wurtemberg niet mogen prijs gevendat wij aan hetzelve het regc nier toekennen, om buiten de VVurtembergsche rege ring, voor Wurtemberg geldige besluiten te nemen, en over de Wurtembergsche strijdkrachten te beschik kenen wij stellen vertrouwen op het gevoel van eer en pligt der VVurtembergsche troepen en burgerwach ten. Het leger en de burgerwachten zullen gedachtig zijn aan hunne verpligtingom de staatsregeling re beschermen aan fle wet eerbied te verschaffer.en rust en orde re handhaven. Zij zullen zich niet laten verleiden, en het schandelijke voorbeeld der trouwbreuk niet navolgen." Terwijl alzoo bet regentschap ter plaatse zelf waar het zetelt niet wordt erkend, meldt men uit Frankfort aan de Kbllnische Zeitung dat het voorloopige rijks bestuur aldaar bevel zou gegeven hebben, om de leden van het regentschap in hechtenis te nemen. „Waar lijk zegt genoemd blad, indien de zaak niet zoo hoogst ernstig was dan zou men in verzoeking ko men om haar belagchelijk te noemen. Twee regerin gen in Duitschlandwaarvan geene iets het minste in Duitschland te regeren heeft 5"

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1