Donderdag 7 Junij J\% 46. 1849. ESS CIIE COC li A TV T De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f JJ5; Franco per Post f .1.90. (Gewone Adverlenliën worden it 'ÉO cis. de regej\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigleh I van .1óregels d f d ,20 .behalve het Zegelregt. J 'J*»".-*-'-- JNIEU WSTIJDINU KN ITALIË. Ten aanzien van den staat van zaken te Rome was eergisteren :e Parijs nog niets naders bekend geworden. De brief van den heer de Lesseps aan de constituerende vergadering was door al de Parijssche bladen overge nomen en werd op zeer verschiller.de wijzen uitgelegd. Sommigen lazen daarin de aankondiging van het her vatten der vijandelijkheden tegen Rome terwijl anderen het nieuwe voorstel des heeren de Lesseps beschouw den als moetende leiden tot eenen oorlog met Oos tenrijk en Napels. Intusschen wilde men te Parijs wetendat de constituerende vergadering geweigerd zou hebben om kennis te nemen van het schrijven des heeren de Lesseps, alvorens hetzelve aan het drie manschap was medegedeeld geworden. Het journal des Ddbats voegt bij dat stuk de vol gende aanmerking „De heer de Lesseps drukt zich niet duidelijk uit maar naar betgeen hij zegt van de gisting tier gemoe deren, waarvan men hem beschuldigt de oorzaak te zijn, moeten wij gelooven dat reaciionnaire denkbeel den bij een goed gedeelte der bevolking begonnen vekl te winnen, en dat de volksmenners etn dier aanslagen tegen het volkenregt vootbereidden die een geheel volk compromitteren en het tot een vvanhopigen tegen stand noodzaken. Reeds den 21 toen onze gevol magtigdede te Rome aanwezige Franschen bijeenriep, om hen te waarschuwen dat zij de stad moesten ver» laten hadden zich teekenen opgedaan van bet gevaar dat hem bedreigde. Hij was onderrist geworden dat eenige lieden van deze bijeenkomst wilden gebruik maken om hem te beleedigen en te mishandelen en zond dus, onder voorwendsel van ongesteldheid, zijnen secretaris van legatie, den heer de la Tour d'Auvergne. Deze werd beleedigd en mei kreun omvangen waaruit op te maken was, dat men nog verder zou gegaan zijn, indien de heer de Ldseps in persoon verschenen was. Het is dus zeer wel te veronderstel!-, n dat de hartstogten, die destijds reeds gistende waren, sedert op eene wijze aangeblazen zijn, welke liet ergste ueed vreezen." DUITSCHL A ND. Frankfort den a Junij. Het officiële blad van het Badensche voorloopige bewind bevat eene procla matie van dat bewind aan het geheele Duitsche volk, waarbij hetzelve opgeroepen wordt om zich aan de Badensche beweging aan te sluiten, nier lafhartig stil te zitten, maar moedig de wapenen tegen de vijanden der Duitsche eenheid en vrijheid op te vatten tevens wordt jn dat stuk de beschuldiging op nieuw afge weerd, als of nten in Badni zou opgestaan zijn, niet om de rijks constitutie te handhavenmaar om de roode republiek in te voeren. Met hetgeen het be wind in dat opzigt tot zijne regtvaardiging bijbrengt, strookt weinig een in hetzelfde blad voorkomend be toog van de noodzakelijkheid 0111 met de Fransche republikeinen een verbond te sluiten, welk artikel al dus eindigt „Franschen, broeders! Wij wachten u, wij zullen 11 ontvanger, met den kreet: „leve de algemeene de- mokratie." Wij.zullen onder hetzelfde vaandel, dat der broederlijke vereeniging van de volken, strijden tegen de zaamgezworen tyrannen. De oevers van den Rijn, aan welke vroeger de despoten liet bloed der volken hebben vergoten om het gebied van hunne dwingelandij uit te breiden, zij zullen thans het slagveld, het veld der overwinning zijn van de broederschap der volken. Vrije natiën kennen geen zucht tot verovering. Als overwinnaars zullen de Fransche en Duitsche demokra ten voorwaarts rukken en de troonen van alle despoten omverwerpen. Zij zullen zich vereenigen met de Hon gareD, die overwinnaars van de Oosten 1 Ijksche dwinge iandijen Polen en Italië zullen bevrijd worden van het juk, waaronderzij nog zuchten. Naar den Rijn! Naar den Rijnl zoo luidde langen tijd de krijgsleus van Frankrijk ter verovering. Naar den Rijn! Voor de Etiropesche vrijheid voor de verbroedering der volken! Dat is thans, wij weten het, de leus der Fransche demokratie. Daarom roepen wij u toe, Fran sche broeders, naar den Rijn! naar den Rijn! De vrijheid van Europa is in gevaarFrankrijk mag niet ontbrek; 11 op het veld der eere! Voorwaarts dan in den naam der vrijheid, der gelijkheid, der broeder, schap." Hamburg, den 3 Junij. De Courant vanLübeck zegt, berigten uit Petersburg van den 2isten Mei ont vangen te hebben, volgens welke aldaar, in den nacht van den pden op den ioden Mei, ten gevolge van liet ontdekken eener communistische zamenzwering een aantal van 200 300 jonge lieden van adellijke famili» n zijn npgeligt en naar de kazematten van Kroonstad gebragt ook bad men een a n.slag op bet h ven di-s Keizers willen doen bij gelegenheid eener revue. De Keizer heeft vóór zijn vertri k naar Warschau werkelijk eene wapenschouwing over 40 000 man grlioti h-n, a's wanneer Z. M. eene krachtige aanspraak to' de troepen rigtte waarin hij verklaarde aan alle woelge sten en rooversde kracht der Russische wapenen te zullen do. n gevoelen. Tijdens des Keizers verblijf te Moskan moe ten ook in het paleis van iiet Kremlin buskruidmijiien ontdekt zijn. Het Pruissische regerngsblad van den 2 dezer, maakt eene tusscheii Priiisft-ii Saksen en Hannover gesloteneovereenkonist bekend, betrekkelijk de instelling van een voorloop ie* bondgenootschappelijk scheidsgeregt, waartoe Pruissen 3 en de'beide a> de re sraten ieder 2 leden zal benoemen, hetwelk t> E' fttu gevestigd zal zijd) en aan hetwelk de beslissing zal worden opse dragen in alle zoodanige geval:, n, waarvan de door die Staten voorgestelde rijks-constitutie de kennisneming aan het rijksgeregt opdraagt. Van deze overeenkomst is aan de overige Duitsche regeringen mededeeling ge daan, met bijvoeging eener nota, waarin de hooge nood zakelijkheid van liet besiaan van zulk een opperste ge- regisbof betoogd, en voorts te kennen gegeven wordt, dat Pruissen Saksen en Hannover aan geen aanzoek om hulp van wege eenige andere regering zullen vol doen dan op voorwaarde, dat zoodanige regering zich mede aan dit voorloopig bondgenootschappelijk scheids» geregt onderwerpt. De koning van Saksen heeft den 30 Mei eene proclamatie aan zijn volk uitgevaardigdwaarin hij verklaart de te Berlijn door de gevolmagtigden der re geringen ontworpen en aan de verschillende Duitsche Staten aangeboden rijks-constitutie te hebben aange- nomen onder uitdrukkelijk voorbehoud van de toe stemming der Saksische kamers. Volgens de laatste berigten uit Frankfort werden voortdurend nieuwe troepen naar de grenzen van Baden afgezonden, van waar mén overigens, door bet afbre» ken van alle gemeenschap geheel van geloofwaardige berigten veistoken was. Uit alFs scheen te blijken dat de magr der opstandelingen waarmede men den 30 re Heppenheim slaags geraakt is, vee! aanzienlijker en het gevecht zelf veel heviger geweest was, dan de eerste tijdingen zulks hadden doen voorkomen. Inrus» schei) «u-ende- mei) te wererrdat de opstandelingen ook Weinbeim, waar geduchte versperringen door hen opgeworpen waren, ontruimd hadden en totover den N.ckar waren teruggetrokken. ENGELAND. Londen, den 4 Junij. Er zijn berigten van de Antillas van 12 M i. Te Panama nam de goudziekte nog al toe 5 <t jcco francs werd er voor den over togt naar San Fransisco he'aald. In Guiana was alweder een nieuw goudland ontdekt, FR AN KB IJK. Parijs den 3 Junij. De beer de Lamarttne staat op het punt, om weder eene reis naar het Oos ten }e aanvaarden. Op de aanstaande tentoonstelling hier ter stede, za! eene nieuwe soort van doodkist voorkomen, waarin eene luidklinkende klok bevestigd is, rustende tegen eene zeer gevoelige v.êr, zoo dat, wanneer ongeluk kiglijk een schijndoode mogr ter aarde besteld zijn bij op deze wijze de kerkhofwachters te hulp zal kunnen roepen. - Jï. Vrijdag is hier ter stede bij den Pont National een betreurenswaardig tooneel voorgevallen. Ten 1 ure des namiddags verlieten eene jonge en twee be jaarde dames de Tuiierien; hare kleeding duidde den deftigen stand aan de jongste ging gearmd met eene der anderen Plotseling komt een man en poogt haat- van den arm der bejaarde dame los te rukken; dit mislukt, hij waagt eene tweede poging, met denzelf den uitslag. Daarop grijpt hij haar bij den arm en wei'pi me: de andere haar den inhoud van een fleschje vitriool in hei gt-kiar, da: haar verschrikkelijk brandoe en ook op de kledderen der andere dames spatte. Men vervoerde de jonge dame terstond naar een ge neesheer, die haar de liu'p bood welke de kunst kon opleveren. Zij verkeert in groot gevaar van een harer 00een te moeten missen. Nopens de aanleiding tot deze lage daad verneemt men, dat de aanvaller de echtgenoot was der jonge dame. Reeds sedert den aanvang des huwelijks had den beiden in onmin geleefd, zoodat er op verzoek der jonge dame eene scheiding was uitgespioken. Se. dert had haar man voortdurend aangehouden 0111 weder zarnen te gaan leven waartegen zij zicit met stand vastigheid verzet had. Dit vertoornde lieni en deed hem op eene wraak bedacht zijn die hij thans op deze wijze uitoefende. De echtgenoot is in hechtenis genomen. NEDERLANDEN. 's Gravenhagr, den 5 JunijGisteren heeft jhr. mr. [1. L. Wichers benoemd iot Minister van jus- tiiie. zijne nieuwe betrekking aanvaard. De IR-r Donker Curtius, heeft als zoodanig afscheid genomen van de ambtenaren van dar departement, en hen aan gespoord zijnen opvolger met gelijke trouw en ijver te dienen, als hij dit in ruime mate heeft mogen onder vinden. „Jhr. Wichers benoemd tot Minister van Justi tie, was vóór 1838 officier bij de regtbank re Win- schoten; bij de organisatie van 1838 werd hij officier te Groningen; in 1843 werd hij benoemd tot Staats raad en in 1846 tot president der beide hoven in Nt êr* landsch Indië, tot het in werking brengen en toelichten der wetgeving. Hij is bekend als groot regrsgeleerde en iemand, aller achting waardig. Op Maandag zal Z. E. zijne functie» aanvaarden," (Zondagsblad.j Rotterdam, den 5 JunijBij liet berigt dat de WelEerw. Z er Gel. Heer Q. H. van Send'enpre dikant te Zwolle, toegestemd heeft in het hem gedaan vereerend voorstel, om H. K. II. prinses Albert van Pruissen op hare voorgenomen reis naar het Heilige Land te vergezellen, kunnen wij thans uit eene goede bron voeaeo. dat de Wel Eerw. Zeer Gei. Heer Dr. J- van Qosterzeè alhier, reeds in de eerste helft der maand Mei, doof gezegde H. K. H. uitgenoodigd is geworden om haar als Predikanten Geleerde op die reis te vergezellendoch11a drie dagen van beraad, gemeend heeft, hoe vereerend het aanboden 'hoe vurig zijn verlangen naar Palestina ook was, geene vrijheid te vindenoui zijnen gewonen werkkring voor zóó langen tijd te verlaren. 'sGravf.nhage den 6 Junij. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van lieden is ingekomen eene Koninklijke boodschap, ten geleide van het navolgend wetsontwerp, tot regeling van het inko men der Kroon, niet de daarbij behoorende memorie van toelichting: ON'lfFERP VAN IP ET houdende rege ling van het inkomen der Kroon. Wij WILLEM III, enz. Alzoo Wij in overweging genomen hebben, dat art. 27 der Grondwet vordert, dat, bij elke nieuwe troons beklimming, door de wet geregeld worde het inkomen,

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1