N°. 44. GOESSCHE COURANT. Donderdag 31 Mei. kmt 11 fi f Gewone Adverlentién worden a 20 ets. de r.e'gei I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en DoodbepSgten I V van J 6 regels d f J ,20, behalve het Zege/régt. j /Je uitgave deter Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per A wartaal is f J.75; Franco per Post .1.90. KEGTEI&LIJIiiiS ©KSAÜSilSA'S'IE. Vervolg van ons vorig Nummer.) Volgens vorenstaande Schets zoude alzoo, voor den Hoogen Raad, Hoog-Geregtshof en do Arrondisseuients-Regtbanken gevorderd worden een personeel van 412 ambtenaren met eene uitgave van ƒ702,650 aan jaarwedden. De tegenwoordige inrigting van den Hoogen Raad Prov. Geregtshoven en Arrondiss.-Regtbankeu vordert volgens den staat daarvan, als bijlage hierachter gevoegd, een personeel van 484 ambtenaren, met eene uitgave van f 961,750 aan jaar wedden men zoude dus verkrijgen a. een minder personeel van 72 ambtenaren en b. eene mindere uitgave van ƒ259,100 aan jaarwedden. a. Wanneer men van dit minder personeel (72) aftrekt de plaatsen 1°. die bij de invoering van zoodanige wel reeds zullen vaceren 2°. de plaatsen van hen die voor de waar neming hunner zoo gewigtige betrekking ongeschikt zijn immers zulks getoond hebben, door sedert zeer geruimen lijd aan geene zittingen of werkzaamheden deel te nemen en waarvan voorbeelden bestaan, die nllernadeeligst op de dienst en de achtbaarheid der justitie terugwerken alsmede 8°. plaatsen van hen, die geene plaatsing zullen verlangen, zal het getal der alsdan overblijvende niet geplaatste ambtenaren, zoo er ecnig zal wezen al zeer gering zijn en in elk geval de Staat al dadelijk treden in het genot van het grootste deel der bedoelde bezuinigingen; terwijl, volgens de andere aan gegeven regeling der regterlijke magt en inrigting der regts- coliciëu het personeel, 'twelk buiten betrekking zoude komen aanzienlijk meerder zoude bedragen, 't geen zoowel een aanmerkelijk bezwaar voor de schatkist, door hunne aan spraak op zoodanig gedeelte van hunne jaarwedde, als aan hen zal behooren te worden toegelegd als voor de buiten betrekking gekomen ambtenaren zelve zoude opleveren en het aanvankelijk voordeel zeer zou verminderen. b. Bij het plan, bedoeld in het verslag van den tijdelijken raad van ministers aan 'L. SI. den Koning, van den 16 Nov. 1848, wordt het linantieel voordeel geraamd op ƒ320,000, dus 60,900 meerder dan in vorenstaande schets berekend wordt; maar dit meerder bedrag ('tgeen bij raming is en dus ook minder zou kunnen zijn) zal niet worden verkregen dan door eene suppressie tevens van minstens dertien ar- rondiss.-regtbanken en den geheelen althans zekerlijk gedeeltelijken ondergang van even zoovele steden waarin die regtbanken thans gevestigd zijn een maatregel door welken men vermeent dat verreweg meer dan die som zou verloren gaan zoo door het verlies aan roeerdeie welvaart in die steden, als het nadeel, dat ook 's lands schatkist, bij terugwerking daardoor zal lijden behalve andere ook gel delijke bezwaren, aan zoodanige suppressie verbonden, daar hierdoor alleen een personeel van minstens 104 ambtenaren buiten betrekking zal komen, aan welke almede eene billijke vergoeding van hunne jaarwedde zal moeten worden toege legd boven en behalve het ongerief der onder die regtban ken ressorterende justitiabelen die zich dan op meer ver wijderden afstand zullen moeten begeven en de nadeelen door de meerdere kostbaarheid bij de behandeling vooral van strafzaken, wanneer de getuigen zich op verderen afstand zullen moeten verplaatsen, en dus ook meerdere vergoeding van reiskosten aan dezelve zal moeten worden toegelegd. Terwijl, volgens de voorgestelde schets, alle die regtbanken blijven geconserveerd zelfs uitbreiding erlangen zouden en ook op minderen afstand van de justitiabelen gevestigd zijn, en alzoo tot minder kostbaarheid vooral der lijfstraffelijke vegtsvordering aanleiding geven welk een en ander men vertrouwt dat ruim de minder gestelde som van 60,900 zoude opwegen. Bij het in werking brengen van zoodanig of dergelijk plan, nis in onze schets is voorgesteld zoude men ook het voor deel hebben bijna alle ambtenaren thans in betrekking en daarvoor de geschiktheid hebbende, te kunnen plaatsen, en de aanvaarding dier plaatsing verpligterid kunnen maken terwijl hij het daarstellen eener nieuwe oide van zaken, en dus óp helling van alle en schepping van geheel nieuwe coi legiën aan welke belangrijker werkkring dan vroeger aan diT Arrondiss.-Regtbanken zoude zijn opgedragen ook het denkbeeld moet vervallen van uiteen hoogeren in een min deren rang te worden overgeplaatst, om welke redenen dan ook welligt de aangegeven benaming van justitie-raden voor de coilegiën die in plaats der vorige Arrondiss.-Regtban ken zullen worden daargesteld niet geheel verwerpelijk zoude kunnen zijn. Men is bi) het opmaken van bovenstaande schets uitgegaan van het denkbeeld het goede bestaande zooveel mogelijk te behouden en tevens het gebrekkige zooveel mogelijk te ver beteren zonder het geheel uit zijn verhand te rukken; dat het eene doel- ja heillooze besparing op de Mtaatsbegrooting zoude zijn indien dat cijfer verkleind maar een tien- of twintigvoudige grootere last op den hals der ingezetenen "eschoven wierd en dus bij en vóór alles op de minst mogelijke verplaatsing der belanghebbende justitiabelen be hoort te worden gelet daar de bedoelde besparing voorze ker niet zou zijn bereiktindien door het plaatsen van weinige regts-collegiën ja wel een aanzienlijk cijfer op de Staats-begrooting kon wegvallen, maar daardoor de belang hebbenden nu individueel oneindig meer moesten uitgeven aan reiskosten, verlies van tijd, arbeid en gewin, dan an ders door de geheele natie gedragen wierd dat voorts (gelijk ook in het algemeen van de wedden der lioogere ambtenaren in andere takken van bestuur mag worden gezegd), bij den nood des vaderlands de wedden d"ër leden van den Hoogen Raad en van het Iloog-Geregtshof wel voor «enige vermin dering, welligt nog meer dan door ons is aangegeven, vat baar waren; mindrr die van de lagere regts-collegiën. Initien alzoo deze regts-collegiën, behoudens altijd nadere noodig geoordeeld wordende wijzigingen, op de vorenbedoelde wijze inogten kunnen worden ingerigt alsdan zouden: 1°. Alle Kantongcregtcn op den tjians bestaanden voet in stand blijven en hunne regtsmag£ blijven uitoefenen over alle zaken, thans aan derzelver kennisneming opgedragen; 2°. Alle thans bestaande Arrondiss.-Heg tbanken worden behouden immers daarvoor even zooveel nieuwe regterlijke coilegiën worden in de plaats gesteld en door eenige ver- meerdeFtrr^ van personeel, ingerigt als op de schets is aan gewezen, en zal aan derzelver competentie kunnen worden opgedragen de kennisneming van alle zaken, waarmede thans de Arrond.-Hegtbanken belast zijn, om in dezelve met drie leden, gelijk thans, te beslissen; voorts zoude nog aan dezelve worden opgedragen om daarin met vijf leden uit spraak te doen de beregting van alle lijfstrnllëlijke zaken in hun ressort, alsmede de appellen van correctionnele zaken, welk appel dan ook tevens in lijfstraffelijke zaken zou kunnen worden toegestaan in alle welke het appel van de ééne Regtbank naar de andere in dezeKde provincie en van die te Assen naar de naast bijgelegene zoude kunnen geschieden, volgens daarvan bij de wet te regelen orde ofschoon zoodanig appel dan wel niet aan een hoogerén regter geschiedt, maar aan een van gelijken rang, mag men evenwel aannemen, dat daardoor aan liet doel zoude kuuueu worden beantwoord, t. w. mogelijke verbetering van onwillekeurige dwalingen bij den regter of partijen in de eerste behandeling der zaak begaan blijvende in ieder geval gelijk thans de weg tot cassatie open 3°. De thans bestaande Provinciale Geregtshoven gesup primeerd en één Iloog-Geregtshof worden daargesteld aan welker regtspraak met vijf leden zouden zijn opgedragen de werkzaamheden, thans bij de wet op de Regterl. Org. opge dragen aan de Provinciale Geregtshoven bij de artt 65 66 en 69; voorts de werkzaamheden hij artt. 72 en 73 aldaar vermeld en welke verder bij de wet nan hetzelve zullen wor den opgedragen, met uitzondering van de onderwerpen vermeld in arti. 67 en 68 alsdan onderworpen aan de ken nisneming der collegien welke de thans bestaande Arron- diss.-Regtbanken zuilen vervangen eene meer dan 25 jarige praktijk heeft mij doen ondervinden, tijdens zoodanig Hoog- Geregtshof te 'sHage (.van 1813—1838) voor alle de provin ciën gevestigd was. dat zulks in burgerlijke zaken geen het minste bezwaar opleverde noch voor de behandeling der zaak, noch voor partijen; integendeel kan men van zoodanig Hof in zulke zaken een meer onzijdig bepaald en eenparig systema verwachten 4o. De IJooge Raad in stand worden gehoudengelijk thans bestaat en heiast blijven met de thans aan hetzelve ópgedragene werkzaamheden. Men vermeent o. r. dat eene dusdanige of soortgelijke wyziging der bestaande orde van zaken in het justitiële geene voorafgaande omwerking der Wetboeken van Burgerlijke Regtspleging of Strafvordering enz. zoude vórderenmaar alles bij eene wet op de regterlijke organisatie en overgangswet geregeld en alzoo spoedig in werking kunnen worden ge- bragt terwijl eene andere regeling waarbij eene revisie of omwerking der bestaande wetboeken geheel of ten deele zoude moeten plaats hebben 'zéér veel tijdsverloop zoude vereischen en welligt nog gedurende vele jaren de zaak op den thans bestaanden kostbaren en omslagtigen voet doen verblijven. (Vervolg en Slot hierna.) JNIK U W8TIJ I iN G K N ITALIË. De zaken van Rome zijn nog verre van geschikt te zijn. De Franschen z(i» nog met in Rome. De Republiek van Mazzini heefr bet ultimatum van den Heer de Lesseps onaanneembaar verklaard. De Heer rlc Lesseps had Voorgeslagen; dat liet Ro« meinsche Gouvernement de Fransclie hulp zou aanne menen voorde zekeilieid van Italië er in zon toestem men. om een Franscli garnizoen in Rome ie leggen. De Constituante zag hierin geene genoegzame er kenning der Romeinsclie Republiek en verwierp deze negotiiiie, zooJat de vijandelijkheden weder kunnen beginnen. 'y'. In de Moniteur Toscan leest men Wel ingelichte personen verzekeren dat de laatsté voorwaarden door den Heer de Lesseps naar itomeoVer- gebragtde volgende voorwaarden bevatten:' „Vrij willige herstelling van den Paus in een liberalen zin be/.eiting van een poort door de Fransclie troepen gedurende de onderhandelingen." Indien deze laatste voorwaarden niet worden aangenomen, zal men met kracht te werk gaan. DU1TSCHLAND. Koningsbergen den 22 Mei. Te Warschau heeft den 16 dezer een verschrikkelijk duël plaats ge had. Een vreemdeling van hoogen rang - sommigen zeggen, de zoon van zeker Duitsch vorst geraakte met Russische officieren in twist, die daarmede ein digde, dat de verongelijkte vreemdeling al zijne belee- digers uitdaagde. In een boschje, achter Praga had het tweegevecht plaats; drie Russische officieren vielen door de kogels van hunne partij. Toen echter een vierde in het strijdperk verscheen, werden alle, de secondanten zoo wel als de aanwezige geneesheer, plot seling door eene militaire wacht in hechtenis genomen. Deze gebeurtenis heef: te Warschau des te meer sen satie verwekt, dewijl het verboden is er over te spreken. Men Verhaalt, dat Keizer Nicolaas, voor zijn ver trek naar Warschau, eene groote revue over de garde heeft gehouden en dezelve bij die gelegenheid heeft aangesproken, zeggende, dar zij welhaast een ernstiger» maar roem vollen strijd zou te strijden hebben. Frankfort den 24 Mei. Het aristocratische gedeelte onzer bevolking vertoont zich in een even belaechelijk als nadeelig licht, doordien zij zonder eenigett wezenliiken grond, en enkel uit vrees, in groot aantal de stad verlaat en dezelve aan haar lot prijs geeft. Gedurende de jongst verloopen week zijn ten minste een loootal passen meest alle naar Belgie en naar Nederland genomen. Uit Sp'ers me'dt mendat de voorloopige re gering den ai aldaar binnengetrokken is. Den vorigen avond ontving de vooiloopige regering eene deputatie uit den Elsaswelke de sympathie van het Fransclie volk aan de Rijnpa'ts ovet bragt, en in geval van nood krachtige ondersteuning beloofde. Uit Stuttgardt schrijft men dat alle eigendom men van waarde der koninklijke familie deels naar Nederland, deels naar BHjeren gezonden zijn, waarbeen zich ook de koningin en de gezamenlijke prinsessen zulfen begeven. Karlsruhe, den 24 Mei. Gisteren was bier eene afdeeling van iiet Duitsch-Punische legioen, voorliet raadhuis als wacht geplaatst. Zij hadden de zwart» rood-gnu len kleuren als vaandel, doch niet in den door het Rijksbestuur voorgeschrevenen vorm, daar het zwart den buitenrand uitmaakte, en dan het rood volgde waarin een gouden kruis stond. De hofbedienden van den groot-hertog zijn uit hunne dienst ontslagen, en eenige paarden en rijtuigen uit de vorstelijke stallen, voor goedkoopen prijs verkocht. De familie van den groot hertog is, zoo men zegt naar Belgie vertrokken. Heden nioet bij den Franschen gezant alhier een te- legraphisch berigt zijn aangekomen, dat zijn gouverne ment het provisioneel bewind van Baden niet erkent. De genoemde gezant heeft daarop de door hem uitge. stokene vlag weder ingetrokken. Het oproerige comité van Baden heeft aan de legers van Dui'schland eene proclamatie gerigt, waarin de koning van Pruissen trouweloos en bloeddorstig wordt genoemd. Onder anderen wordt hierin gezegd deze koning die heden zijn hoofd oprigtboog zich in de dagen van Maart voor de thans door hem omgebragte burgers." Alles verkondigtdat de Pruissische troepen zich naar het zuiden van Duirschland rigtenen dat zij eene meerderheid zullen hebben, waartegen de opstan delingen moeijelijk zullen kunnen opwegen. Berlijn deti 25 Mei. Er is sprake van een hier ontvangen brief van den aartshertog rijksbestuurder, bij welken hij het voorloopig bewind in banden van onzen koning nederlegr. Het Russisch leger, hetwelk naar Hongarije be - stenid is. bestaat uil 106,000 man infanterie; 20,700 man kavallerie; 15,300 artilleristen en 1100 pionniers, met 240 stukken geschut, te zamen uit 143,100 uian. Het naar Zevenbergen bestemde Russische leger telt 30,000 man infanterie; 12,000 man kavallerie, en600 man artillerie met 72 kanonnen. Iq het geheel is dus

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1